Buitenland. ADVERTENTIEN. Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij «Ook waar het onderwijs betreft, geen bedeeling aan hen die betalen kunnenvoor weinig- en on- vermogenden gelijke hulp bij de opvoeding van hun kinderen, onverschillig of de scholen, waarin die kinderen een gedeelte hunner opvoeding ontvangen, al dan niet een godsdienstig karakter dragen. Lokalen, welke voldoen aan de eischen der gezondheidsleer, en voldoend onderwijs, door wetenschappelijk bevoegde onderwijzers gegeven, 2iedaar de eenige eischen, welke de overheid te stellen heeft, Het overige gaat haar niet aan en behoort dus ook geen reden van be voorrechting te zijn of, gelijk het tot heden was, van uitsluiting van het recht op subsidieering uit openbare kassen. Aan deze eischen blijven wij vasthouden." Het Hbl. begroet het ministerie-Mackay met eenige verbazing. »Men vraagt, zegt het, van de raadsleiders der kroon, die bijeen gaan zitten, niet om een partijtje te maken, maar om het land te regeeren, zekere eenheid van gedachte, van richting, het streven naar een gemeenschappelijk doel. Het kost moeite zulk eene eenheid bij het nieuwe achttal, voor zoover althans hun verleden en staatkundige denkbeelden bekend zijn, te ontdekken. Van de nieuwe ministers, die in de Staten-Generaal zitting hebben gehad, weet men, dat zij aldaar tot de rechterzijde hebben behoord, maar ook aan die zijde waren wijd uiteen loopende stroomingen. Na uit het verleden der verschillende leden van het kabinet te hebben aangetoond, dat zij op hoofdbeginselen hemelsbreed verschillen, ja soms elkanders tegenvoeters zijn, zegt bet blad verder: »Toch is het begrijpelijk genoeg, dat het ministerie zoo vreemdsoortig is samengesteld. De rechterzijde der Kamer vormt geen geheel, geen eenheid. Zij bestaat uit conservatieve clericalen, en den volstrekt niet conservatieven aanhang van dr. Kuyperen dr. Schaepman. De laatsten hebben de verkiezingen geleid, en hun werk is het geweest, dat de kiezers aan de eenige partij, die een homogeen kabinet kon vormen, niet de meerderheid in de Tweede Kamer hebben verschaft. Maar die militante, krijgslustige fractie der rechterzijde is buiten de kabinets—formatie gelaten. Enkel de heer Keucbenius heeft als koloniale specialiteit genade gevonden. De heeren Kuyper en Schaepman hebben aldus voor de conservatieve elementen onder de clericalen de kastanjes uit het vuur gehaald! »De vrijzinnigen zullen het nieuwe ministerie de taak zeker niet noodeloos verzwaren. Zij zullen al heel dankbaar zijn, als zij niet geroepen worden tegen daden van reactie zich te verzetten, en wanneer het kabinet althans zijne krachten beproefd aan de oplossing van het eenige vraagstuk, dat althans de meeste zijner leden vereenigt: de schoolquestie. Slaagt het kabinet in die taak, dan zal het zich reeds verdienstelijk hebben gemaakt." Met 1 Mei a. s. treedt in werking de nieuwe lijst voor gecombineerde rondreisbiljetten over verschillende spoorwegen. Vergeleken met het vorige jaar, zijn tal van nieuwe coupons opgenomen, terwijl ook de bijbehoorende kaarten verschillende wijzigingen hebben ondergaan. Ook in de voorwaarden voor de afgifte dezer biljetten zijn veranderingen gebracht; in hoofdzaak zijn het de volgende: Thans is bepaald, dat slechts dan verbindingscoupons mogen gebruikt worden, wanneer tevens in het be treffende biljet betaalde coupons zijn opgenomen voor de beide trajecten, welke aan het begin- en eindpunt van de verbindingscoupons of van meer onmiddellijk op elkander volgende verbindingscoupons aansluiten. De rondreis wordt ook dan als aaneengesloten be schouwd, wanneer coupons voor verbindingslijnen op plaatsen, waar zich verschillende van elkander gescheiden stations bevinden, niet worden opgenomen. De coupons, welke in een biljet ééne of meer aan eengesloten werkelijke rondreizen vormen, kunnen van het punt, van waar deze rondreizen uitgaan, ook in omgekeerde volgorde gebruikt worden, mits de reiziger den stationschef te dier plaatse daarvan kennis geve en deze het biljet behoorlijk heeft gecontrasigneerd. ïntusschen is heb gebruik van nieuwe conpons in een reeds gedeeltelijk gebruikt biljet verboden, evenals het verwisselen van coupous van zulk een biljet. Voor reeds afgehaalde, doch geheel ongebruikt gebleven biljetten kan de prijs gerestitueerd worden, na aftrek van f 0,60 tot f 4,80 confectiekosten. Met het verschijnen van deze nieuwe lijst treedt de oude buiten werking, en zullen derhalve de rei zigers, die van gecombineerde rondreisbiljetten wènschen gebruik te maken, en nog in het bezit zijn van het oude boekje, wel doen, dit niet meer te raadplegen, maar zich een nieuw exemplaar aan te schaffen, waarvan de prijs, evenals voorleden jaar, f 0,30 bedraagt en dat eerstdaags aan alle stations verkrijgbaar is. Naar het Vad. verneemt, is de opening der nieuwe Kamers van de Staten-Generaal thans bepaald op Dinsdag 4 Mei a. s. Het bestuur van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel schreef het vorige jaar eo.no prijsvraag uit, waarbij eene som van duizend gulden werd uitgeloofd voor eene eenvoudige, nauw keurige en zekere methode om de aanwezigheid van vreemde vetten in boter aan te toonen. Dit loffelijk streven der vereeniging is mislukt. Van de acht antwoorden, die zijn ingekomen, beantwoordt, volgens het oordeel der jury, niet één aan de gestelde eischen. De uitgeloofde prijs is dus niet toegekend. De inzenders kunnen hunne antwoorden terug ont vangen bij den secretaris der vereeniging, den heer J. Rinkes Borger, te Leiden. De Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft (directeur de heer Van Marken) heeft in 4887 zeer gunstig gewerkt. Aan de deelhebbers komt van de winst toe 5 percent over het kapitaal van 400,000, dus f 20,000, maar tevens 60 pet. van het overschot ad 439,960. dus f 83,978, alzoo in het geheel 4 03,978. De directie stelt nu voor, daarvan f 100,000 (dus 25 pet. op het kapitaal) als dividend uit te keeren. Gedurende het afgeloopen jaar werd door het per soneel op alle loonen gemiddeld 10 pet. premie genoten; onder de onkosten komt voor een bedrag van f 42,206, zijnde 9 pet. van het gezamenlijke loonbedrag, ter verzekering van pensioenenhet aandeel in de winst ten bate van het personeel bedraagt f 13,996 en stelt in staat om thans aan allen 40 pet. uit te keeren over het in 4887 genoten loon. Voortdurend hoort men klachten ook over den economischen toestand van onze koloniën. Slaat men echter een blik op de jongst gepubliceerde lijst van effecten te Batavia, dan verkrijgt men toch den indruk, dat de zaken zoo slecht niet staan. Van de vier-en- zestig der daarop vermelde ondernemingen staat de koers der aandeelen van enkele beneden pari, van een vijftal zelfs 25 of 20 pet. verreweg het meerendeel staat op 400 pet. en daarboven; vele daarvan op 110, 420, 440, terwijl er zijn, die voor 260, 270, 280, ja 325 pet. genoteerd zijn. Wanneer er nog zooveel ondernemingen zijn, die zulke rente afwerpen, kan men niet beweren, dat het zoo wanhopend is gesteld. N oord«Amerika. De New-York Herald maakt het verslag van een onderhoud bekend tusschen een zijner reporters en senor Herra, gouverneur van het district Yuruari in Guyana, die op weg is naar Parijs, om een onderhoud met Guzman Blanco te hebben over de oneenigheid tusschen Engeland en Venezuela, betreffende den eigendom van de Yuruari-goudmijnen. Senor Herra schijnt gezegd te hebben dat, tenzij de Engelschen al hun aanspraken op de mijnen laten varen, Venezuela naar het zwaard zal grijpen om zijne rechten te verdedigen. Rusland. Twee jaren geleden werd generaal Bogdanowitsch door den Czaar uit den staatsdienst ontslagen, omdat hij te Parijs in oorlogszucbtigen geest werkzaam was en in vertrouwelijke betrekking stond met generaal Boulanger. Thans is de beer Bogdanowitsch benoemd tot referendaris in het Russische departement van binnenlandsche zaken, en daar hij in dien tijd niet van politieke gevoelens veranderd en een vriend van den Franschen generaal gebleven is, zien de panslavis- tische organen in die benoeming een teeken, dat de regeering het drijven hunner partij wil aanmoedigen. Frankrijk. De heer Maupas, een bekend handlanger van Napoleon III, maakte in een gesprek met een redacteur van de Matin de opmerking, dat de beweging ten gunste van generaal Boulanger «geheel identiek" was met die, welke Louis Napoleon tot het presidentschap had verheven. Hij ziet in den generaal den man, »die ons zal bevrijden van al degenen, die Frankrijk in zijn tegenwoordigen toestand hebben gebracht. Al de Bonapartisten moeten zich scharen om generaal Boulanger, zonder zich om diens radicale vrienden te bekommeren. De tegenstand van den Senaat heeft niets te be- teekenen bij de eerste algemeene verkiezingen zal de Kamer eene boulangistiscbe meerderheid hebben; dan zal de Senaat wel moeten toegeven, indien hij zich niet wil blootstellen om naar huis te worden gezonden. De generaal wordt dan natuurlijk president der republiek. Maar vooreerst moet hij zoo weinig mogelijk in de Kamer komen, en daar alleen over de grondwets herziening spreken. Hij moet zich verder in alle districten candidaat stellen, waar vacatures ontstaan, en niet de candidatuur van vrienden aanbevelen. Dat iemand als Boulanger keizer zóu worden kan de heer de Maupas niet gel'ooven. Verder dan tot president 2al hij het niet brengen. »Gij weet, men wordt bij acclamatie tot de regeering geroepen, maar weldra vermindert de populariteit et enfin on est démonifcisé." Zoo zal bet met generaal Boulanger ook gaan. Maar hij zal het groote beginsel van het plebisciet in eere hebben hersteld, en daardoor den weg hebben bereid voor de Napoleons, niet voor Jéróme, die oud en versleten is, maar voor Victor, de hoop der partij. Zwitserland. De bondsraad heeft aan vier redacteurs der Social demokrat, Bernstein, Motteler, Tanscher en ScbKiter, het verblijf in het land ontzegd. Bernstein was de ziel der redactie, Motteler der expeditie, Bernstein, vroeger koopman te Berlijn, is een der ontwikkeldste leiders der Duitsche sociaal-demokratie. Motteler, die lid is geweest van den Rijksdag, wist onder de grootste moeielijkbeden het blad in Duitschland te verspreiden, zoodat, naar men verzekert, tegenwoordig 1500 exem plaren worden gedrukt. De beide anderen stonden aan het hoofd van den boekhandel, die de uitgave der brochuren bezorgt. De Socialdemocratische Biblio- thekdie in losse nommers, van 10 pf. en hooger, bij duizenden wordt verspreid, bevat bet populairste, wat Marx, Lassaille, Engels, Lafargue, Bebel, enz. hebben geschreven. Waarschijnlijk zal de Socialdemokrat nu niet lang meer te Zurich worden uitgegeven, en zal zich de redactie te Londen vestigen. Gemeiigii Buiteniandsch Nieuws. Volgens het nieuwe Amerikaansche couranten-adres boek, verschijnen er in de Vereenigde Staten met Canada 45,430 couranten en tijdschriften, waarvan een tiende deel dagelijks wordt uitgegeven. Verreweg de meeste Noord-Amerikaansche bladen, nl. 44,514 of 75 pet. verschijnen wekelijks. De staten New-York en Illinois hebben elk een tiende deel van bet aantal periodiek verschijnende bladen. Geheel Canada heeft slechts 714 couranten en tijdschriften, evenveel als de kleine staat Jowa. Over Edison's nieuwe phonograaf verhaalt het Berl, Tagebl. benevens andere belangwekkende bijzonder heden, nog het volgendeDe nieuwe phonograaf verschilt hemelsbreed van die, welke een tiental jaren geleden, in de mode was. De oude phonograaf sprak luid, maar slecht, de nieuwe daarentegen zacht, doch duidelijk; de oude was nogal doof; de nieuwe kan een mug hooren vliegende oude was grof en eenvoudig bewerkt, de nieuwe heeft een bijzonder fijn en inge wikkeld mechanisme. Binnenkort zal de nieuwe pho nograaf in den handel komen. Het eerste exemplaar dat voor Europa bestemd is, zal naar Londen worden gebracht, waar de heer Gouraud, die met den uitvinder zeer bevriend is, en Edison allereerst zullen beproeven of het toestel geschikt is voor trans-atlantische mede- deelingen. Berlijn zal wellicht de Europeesche stad zijn, waar men de nieuwe phonograaf kan zien en hooren. Door het aanwenden van 't beginsel waarop de phonograaf berust, worden thans te Boston sprekende poppen vervaardigd, die niet alleen do woorden mama en papa kunnen zeggen, maar die kleine, afgeronde zinnen kunnen spreken. De poppen hebben in baar lichaam een zoogenaamd phonogram, dat door een druk op een knopje in werking wordt gebracht en duidelijk uitgesproken woorden ten gehoore brengt. In de residentie van een Middel-Duitsch vorstendom waren onlangs verscheidene afgevaardigden van den Landdag op een diner aan het hof genoodigd. Onder hen was ook iemand uit een afgelegen plattelands gemeente. Vrij behoorlijk had hij zich door het aantal gerechten dat het lange menu opgaf, heengeworsteld, totdat er eindelijk vanille-ijs werd rondgediend. De brave achterlander, die niets liet voorbijgaan, sneed met zijn mes een flinke schijf af, die hij tot overgroote verbazing van den opperhofmaarschalk met de grootste kalmte en het meeste zelfvertrouwen, op zijn brood smeerde. Hij hield de koude zoetigheid voor roomkaas. De Heer en Mevrouw DE JONGE—Keller erkentelijk voor de blijken van belangstelling en deelnemingondervonden na het overlijden van hunnen beminden Broeder en Behuwdbroederwijlen Jhr. Mr. CASPER DE JONGE, in leven Raadsheer in het Gerechtshof te 'sHage, betuigen daarvoor hunnen welg emeende n dank. Zierikzee, 24 April 4888. ALGEMEENE VERGADERING der op IWaandag 30 April 1888, des avonds te 7J/2 ure, ten huize van W. KAN A AR.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2