D. /n nik/i isdii loi nwr. voor het arrondis- x-êtx sement Zierikzee. L 1888. No. 30. Woensdag 18 April. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. entiën ooraf 'verd. delaren: Binnenland. gevende publici- e daarin aais van 1 Neder- ing is dit ebben wij u wenscht s, waarin ke order nmen bums joozen •ste en sta ik bij de jtreerde '«S. pag., met kostte bij I, bestaande rordt alléén en Boekh. oging voor druks, an liet Zierikzee, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N; Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, fle redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 17 April 1 8 8 8. De Twentsche Ct. wijst er op, dat er voor de »werkhervatters" te Almeloo een kwade tijd aanbreekt het blad zegt o. a.»aan betaling van huishuur kon niet gedacht worden in den tijd, die achter ligt; aan aanschaffing van kleeding enz. evenminpootaardappelen zijn er noodig, misschien moet er zelfs land gehuurd worden, enz. enz. Almeloo slaakte een zucht van verlichting, toen men de heugelijke tijding vernam, dat de werkstaking nu ten einde spoedt; zouden we niet wel doen onze ingenomenheid te betuigen met dezen uitslag, door nu naar vermogen te helpen waar hulp zoo hoog noodig is?" Om te weten in hoeveel jaar een kapitaal, interest op interest gezet, het tweevoud, drievoud enz. tot het tienvoud zal bedragen, deelt men het cijfer van den interest op de volgende getallen: voor het tweevoud op 70, het drievoud 111voor de volgende veelvouden 140, 163, 181, 197, 210, 222, 233. Dus verdubbelt een kapitaal, dat tegen 5°/0 interest op interest uitgezet wordt, in 70 5 jaren, dat is 14 jaar; bedraagt de interest 4% dan is het kapitaal in 70 4 dat is i71/2 jaar verdubbeld, enz. Door den Commissaris des Konings is bepaald, dat voor de Haarlemsche paarden loterij mogen worden uitgegeven 25000 stuks tegen f 1 het lot. In de Koninklijke rijtuigfabriek der firma J. J. Beynes te Haarlem is ter bezichtiging gesteld, een in de fabriek vervaardigd salonspoorwegrijtuig, bestemd voor den Sultan van Deli. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten cavalerie niet dan bij volstrekte nood zakelijkheid militieplichtigen mogen worden toegewezen, van wie op het oog kan worden aangenomen, dat zij, gekleed, zwaarder wegen dan 70 kilogram. In een schrijven door Domela Nieuwenhuis aan zijn Belgische vrienden gericht en in Vooruit geplaatst leest men: «Misschien heeft mijn mandaat tengevolge dat de banvloek, door uw regeering over mij uitgesproken, wordt opgeheven en dan zal het mij aangenaam zijn om u weer eens van aangezicht tot aangezicht te zien." En verder: «Ik reken op u, waar ik soms afdwaal van den goeden weg, opdat het mij gegeven zij, mede door uw invloed, om niet bedorven te worden in de on gezonde atmosfeer, waarin ik veroordeeld ben een tijd van mijn leven door te brengen." Men leest in het Sociaal Weekblad: Een fabrikant bier te lande wilde, voor zijne rekening, den werklieden in zijn dienst een pensioen verzekeren op hun ouden dag. Hij bracht dit zijn voornemen ter hunner kennis en vond voor die mededeeling natuurlijk een welkom onthaal. Dat wil zeggen: bij de meesten. Maar niet bij allen. Een tweetal der werklieden wees het aanbod beleefdelijk van de hand, en legde de navolgende schriftelijke verklaring af: «De ondergeteekende, in het vaste vertrouwen ver- keerend, dat de Heer later ook wel voor hem zal zorgen, verklaard liever niet van de gunstige beschikking te willen gebruik maken, dat de heer de premie zou betalen, waardoor hem op 60jarigen leeftijd de som van f 3 per week zou worden uitbetaald door het Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden." Het is geen aardigheid, maar werkelijk gebeurd. Ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in Noord-Duitschland gaat te Rotterdam rond eene lijst van inschrijving, waarvoor men bij Nederlanders en Duitschers groote deelneming vindt. Aanvankelijk is reeds een bedrag van 7500 mark, door bemiddeling van het Duitsche consulaat, aan het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn overgemaakt. Inhoud van No. 4 van den achtsten jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak- zalverij. Berichten. Een voorstel in de Maats, tot Nut v 't Alg. Het goede voornemen van het N. v. d. D. Een belangrijke verklaring van Minister Von Gosler. Van de firma Richter te Rotterdam. Haar lemmerolie. Een brochure over de geneeskundige wetsontwerpen. Waarzegsters in Nederland. Twee merkwaardige advertenties. Sodener-Pastilles. De groote reclame der kwakzalvers. Rechtszaken: W. S. voor het Kantongerecht te Leiden. De magnetiseur R. voor de rechtbank te 's Hage. Grootere artikelen: Pillen van Blancard. Indisshe cigaretten van Grimault. Boékbeoor deeling. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: Asthma-middel van Cléry te Marseille. Naar het Hbl. verneemt, is er een briefwisseling gevoerd tusschen de Algemeene Rekenkamer en de regeering over de uitkeering der «schadeloosstelling" aan de leden der oude Tweede Kamer. De grondwet kent aan de leden tot schadevergoeding van reiskosten, eens heen en terug, voor elke zitting, een som toe als naar de afstanden door de wet bepaald. Bovendien wordt den leden als verdere schadeloos stelling een som van f 2000 'sjaars uitgekeerd. »Deze schadeloosstelling" zegt artikel 189 der grondwet «wordt niet genoten (door de leden die het ambt van minister bekleeden, noch ook) voor den tijd der zitting door hen die gedurende de geheele zitting afwezig bleven". De tusschen haakjes geplaatste woorden zijn in de herziene grondwet bijgevoegd. Over de uitlegging der woorden 2000 'sjaars" en «voor den tijd der zitting" is reeds meer verschil van gevoelen ontstaan. Men zou meenen, dat de beteekenis voor de hand ligt. Elk lid krijgt die geheele som, tenzij hij ge durende een geheele zitting afwezig blijft, of de Kamer ontbonden wordt en er dus geen zitting gehouden wordt. De Rekenkamer is steeds echter van meening geweest, dat de schadeloosstelling niet is verschuldigd na de sluiting eener zitting. Vandaar dat gewoonlijk de zitting eerst wordt gesloten op den Zaterdag vóór den derden Maandag in September, den dag waarop de nieuwe zitting een aanvang neemt. Voor den tusschengelegen Zondag sloot de Rekenkamer dan welwillend het oog. Dit jaar echter heeft de sluiting reeds op 27 Maart plaats gehad en de nieuwe zitting is nog niet geopend. Vandaar dat de Rekenkamer weder de quaestie te berde bracht. Het schijnt echter dat zij zich ten slotte heeft nedergelegd bij de meening der regeering, dat de schadeloosstelling is verschuldigd tot de nieuwe zitting wordt geopend. Het D. v. Z.-H. heeft het een en ander medegedeeld uit een artikel van den heer W. van Goltstein in de Indische Gids en een van den heer Van Gorkura in de Indische Mercuur over de koffiecultuur. Met twee opmerkingen besluit het blad en schrijft: «In de eerste plaats zien wij volstrekt niet in, dat de klacht van den heer Van Goltstein over de slechte maatregelen, ten opzichte van de Gouvernements koffiecultuur door de regeering genomen, zou worden ontzenuwd door het beroep van den heer Van Gorkum op de zeer talrijke voorschriften, welke den ambtenaren worden verstrekt om voor het behoud der cultuur te waken. De heer Van Goltstein kwam niet op tegen het ontbreken van voorschriften, maar wel tegen de strekking, welke aan haar ten grondslag lag. De feiten, waarop de heer Van Goltstein wees, kunnen niet worden geloochend. Trouwens, de heer Van Gorkum is het in het wezen der zaak met den heer Van Goltstein eens. «Ten anderen komt ons het denkbeeld van den heer Van Gorkum, om eene commissie van deskundigen te benoemen, welke de tegenstrijdige leeringen omtrent de koffiecultuur zou onderzoeken, niet onaannemelijk voor. De weg, die nu wordt betreden, namelijk die van afwisselende voorschriften, moet ongetwijfeld verderfelijk worden geacht." «Eindelijk zij het ons nog vergund onze levendige voldoening te mogen uitspreken over het feit, dat niet slechts een staatsman als mr. Van Goltstein van wien wij niets anders verwachtten maar ook een deskundige als de heer Van Gorkum zich verklaart voor het behoud van de Gouvernements-koffiecultuur. Met het oog op de aanvallen, aan welke zij van bekende zijde ten doel staat, achten wij de geresumeerde beschouwingen verblijdende teekenen des tijds." JDnitscIiIand. Als een ander zwaard van Damocles heeft de crisis betreffende Bismarck's aftreding een week lang over Duitschland gehangen. Het is niet neergevallen, het historische zijden draadje heeft den last getorst en zal dat misschien nog eenigen tijd kunnen doen, het zwaard is minder dreigend geworden, maar weggenomen is het niet. Kalm kan men nu voor een oogenblik hoe lang? eens rondzien om wat op zijn verhaal te komen. De crisis was nu niet zoozeer te verwonderen, veeleer moest het opzien wekken dat in 's vorsten ruim 25- jarige ministerieele loopbaan niet meermalen een der gelijke gebeurtenis is voorgekomen, maar men was van Bismarck iets dergelijks niet gewend en daardoor de verwon dering. Heeft het feit der crisis niet zooveel ongewoons, de aanleiding en de omstandigheden ervan gaven haar reeds onmiddellijk een eigenaardig en bedenkelijk voorkomen. Wel is de crisis voorloopig bezworen maar hoe? Daarover loopen de gevoelens zeer uiteen, weinig politieke voorvallen zijn zoo verschillend beoordeeld en zoo onderscheiden medegedeeld als deze crisis. De Times noemt den toestand ernstiger dan ooit en zelfs deelt het Londensche blad mede dat de ministers gezamenlijk hun ontslag zullen nemen als Bismarck aftreedt. Volgens Daily Neius worden in Petersburg ernstige verwikkelingen geducht als Bismarck heengaat en over het geheel schijnt in Russische officieele kringen de huwelijksquaestie van den Battenburger veel be langstelling te wekken. Het officieuse Journal de St. Pétersbourg deelt volkomen de opvatting van Bismarck dat het huwelijk Duitschland met Rusland allicht in conflict zou brengen. Onthouden wij ons er van uit dezen chaos dit zijn maar zeer enkele voorbeelden uit vele eenig besluit te trekken, wij constateeren de feiten en zullen met het doen van beslissende mededeelingen in deze ingewikkelde zaak moeten wachten tot nader order. De laatste berichten aangaande den toestand des Keizers laten wij hier volgen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1