voorloopig onder de hoede van eene hoogst achtings waardige dame in het toevluchtsoord aldaar geplaatst en hebben thans reeds ons land verlaten, om in Enge land op minder gevaarlijke wijze haai' beroep als zangeressen weder op te vatten. Het schijnt namelijk, dat de Engelsche Music halls", waarin die meisjes gewoon waren op te treden, instellingen zijn van ietwat hooger peil dan de meeste onzer »cafe-chantants", en zoowat het midden tusschen de laatsten en de deftige concerten op rijen houden. Van de twee Engelsche heercn was de eene een rechtsgeleerde; zij kenden hier weg noch steg, maar hun is bijstand ver leend door den consul, de politie en een rechter. lïuostWetenschap en Letteren. De bekende geoloog, de heer Casimir Ubaghs te Maastricht heeft weder eene niet onbelangrijke ont dekking op het gebied van aardkunde gedaan. Hij heeft nl. in de jongste vergadering van het Geo logisch Genootschap te Brussel de geologische en paleontologische overeenkomst aangetoond tusschen de krijtvorming der »Geele vallei", vooral die van Fola- les-Caves in België, met de onderste afdeeling van het Maistrichtsche turf krijt. Volgens den heer Ubaghs is deze overeenkomst dezelfde als die voor krijt vormingen bij Bergen in Henegouwen, welke door hem ten vorigen jare op het congres te Maastricht zijn onderzocht en door de vergadering aangenomen. N. R. Ct. Ongel ukken, ltampen, Misdaden, enz. Uit New-York wordt medegedeeld, dat een sneltrein, van New-Hampton komende, van een brug over de Jowa naar beneden is gestort. De pijlers van de brug waren tengevolge van den hoogen waterstand der rivier beschadigd. Twaalf passagiers werden gedood, vijftien zeer zwaar gewond. Buitenland. JËng; eland. Men heeft gepoogd Zondag meetings te houden in verschillende plaatsen der graafschappen Clarke en Cork. Te Macrom werd de politie overmand. De heer Tanner, parlementslid, voerde het woord. Do ruiterij chargeerde het volk met den blanken sabel. De heer Tanner werd met geweld naar zijn hotel gebracht. Er werden eenige personen gekwetst. Te Loughra zijn 30 gekwetsten. Uier ging de heer O'Brien door 4000 personen gevolgd naar een veld buiten de stad. 200 man politie, huzaren en eene compagnie voetvolk hadden post gevat in de nabijheid van het veld. De magistraat eischte, dat de meeting zou uiteen gaan, maar de heer O'Brien ging voort met de menigte toe te spieken. Toen maakte de politie zich van het platform meester en dreef de menigte na een kort gevecht uiteen. Geen enkele is ernstig gekwetst. Patrouilles doorkruisen voortdurend de stad. Te Kilrusch, waar de heer Redmond insgelijks eene meeting had ingericht, schijnt de botsing ergere gevolgen gehad te hebben. Men spreekt van een zeker aantal personen, die door sabelslag enof bajonetsteken werden getroffen. P r a n k r ij k. De uitslag der verkiezingen in Aisne, waarbij omdat het eene tweede verkiezing was, niet de volstrekte, maar de relatieve meerderheid beslist, verkreeg Doumer 42,244, Jacqumart 33,444, Boulanger 11,611 en Langrand 3121 stemmen. Derhalve is hier de radicale candidaat gekozen. Zijn voorganger behoorde eveneens tot de radicale party, verkreeg bij de verkiezing op 4 October 1885 49,239 stemmen, terwijl de monarchist Jacquemart toen 39,576 en decandidaatder opportunisten 25,000 stemmen op zich vereenigde. Bij de tweede stemming op 16 October werd Ringnier gekozen met 63,953 stemmen. De monarchist Jacquemart, zijn tegencandidaat, verkreeg toen 52,146 stemmen. In Aude moest een opvolger gekozen worden voor den opportunist Papenaud, die den '18 October 1885 bij de tweede stemming werd gekozen met 42,609 stemmen, terwijl de candidaat der rechterzijde 28,500 stemmen verkreeg. Thans verkreeg de socialist Ferroul 24,987, de republikein Coural 18,898 en Boulanger 8,498 stemmen, zoodat nog een tweede stemming noodig is. In Dordogne is generaal Boulanger gekozen. In 1885 werd daar de republikein Lamothe-Pradelle gekozen met 60,817 stemmen, terwijl de monarchist 58,519 stemmen verkreeg. Nu verkreeg Boulanger 59,379 en zijn republikeinsche tegencandidaat Clerjounie 35,745 stemmen. B e 1 g i e. De Nord toont aan, dat de onderwijswet van 1884 over het algemeen is toegepast in een geest van reactie en onverdraagzaamheid, als een werktuig van weerwraak en strijd. De blijkbare zucht der katholieke meerderheid orn de gematigdheid en bedachtzaamheid te verzaken, waarmede aanvankelijk de regeering de uitoefening der in de wet gewaarborgde rechten scheen te willen doen geschieden, maakt voor langen tijd de vrede op het terrein van het onderwijs onmogelijk. De regeling van het onderwijs zal de inzet blijven by de worsteling der partijen, en dit groote volks belang zal dus voor onbepaalden tijd afhankelijk blijven van de wisselingen der politiek. De vaststelling der programma's, de keus der.onderwijzers, de verdeeling der lasten in overeenstemming met de uitgaven, alles zal weder opnieuw worden geregeld, zoodra de liberalen het heft weder in handen krijgen. De katholieken, hunne overwinning misbruikende, zullen de openbare meening hebben voorbereid en geneigd hebben gemaakt om het gansche schoolwezen nogmaals onderstboven te keeren; zij zullen, van de wet van '1884 al de voordeelen willende halen, welke zij voor het vrije onderwijs in de mededinging met het staatsonderwijs kan opleveren, de grieven hebben doen vergeten, welke de bevolking vroeger tegen de liberale partij heeft gehad. De kosten van het onderwijs hadden vroeger tot zeer gegronde aanmerkingen aanleiding gegeven, maar feitelijk zijn zij thans niet verminderd. Het gedeelte, waarvan de staatsbegrooting ontheven werd, is overgebracht op de gemeenten, vele van welke hare lasten grootelijks hébben zien toenemen. Ge middeld bedraagt de verzwaring 25 centimes per hoofd. Men heeft, vervolgt de Nord900 gemeente scholen gesloten, maar de gemeenten moeten in de onderhoudskosten voor '1450 «geadopteerde" vrije scholen voorzien, die in de plaats gekomen zijn van de gemeentelijke of naast deze zjjn opgericht. Men heeft 1000 onderwijzers op non-activiteit gesteld, maar 1500 nieuwe aangesteld, en bij de begrootings- discussiën hebben de aanvoerders der rechterzijde verklaard, dat de onderwijzers der geadopteerde vrije scholen evengoed als de staatsonderwijzers aan de pensioenen behoorden deel te hébben, en dat de liberale gemeenten tot het adoptëeren van oude, onder be scherming der geestelijkheid gestichte vrije scholen moesten overgaan, op straffe van de toelage van Staatswege te verliezen, en eindelijk, dat de Staat ook ongeadopteerde vrije scholen behoorde te steunen. Men had verklaard, dat slechts bij hooge uitzondering eene gemeente van het hebben eener gemeentelijke school zou kunnen worden vrijgesteld thans ver- keeren 226 gemeenten in dat geval. Men had gezegd, dat onder het vervangen van de gemeentelijke door geadopteerde scholen het peil van het onderwijs niet zou te lijden hebben, en zie, meer dan de helft van het onderwijzend personeel dier scholen bezit geene akte. Wel verre van getemperd te wezen, zijn al de nadeelen der adoptie verergerd. Het oogmerk der rechterzijde, eindigt de Nord, -blijkt volkomen duidelijk uit de redevoeringen van de Ueeren.Jacobs en Woeste; zij willen het gesubsidieerde vrije onderwijs algemeen maken, het staatsonderwijs meer en meer beperken, overal waar het dóenlijk/isi afschaffen en doen wijken voor geadopteerde scholen, staande onder den toon- gevenden, zoo niet uitsluitenden invloed der geestelijkheid. Duitsoliland. De keizer overhandigde Maandag aan dr. Mackenzie de Hohenzollernsche huisorde met de ster en aan dr. Ilovell de kroonorde tweede klasse. Z. M. drukte beide geneesheeren de hand en schreef toen de volgende voor dr. Mackenzie bestemde regelen op: «Daar gij door mijne Duitsche geneesheeren aan mij waart aanbevolen, stelde ik reeds dadelijk bij uwe komst vertrouwen in u. Sedert ben ik in de gelegenheid geweest uit eigen ervaring over uwe kunde te oor- deelen en het is daarom voor mij een groot genoegen u deze orde als een blijk van waardeering van uwe groote diensten en tevens als eene herinnering aan mijne troonsbestijging te kunnen overhandigen." Keizerin Victoria is te Posen met geestdrift ont vangen. Vlaggen waren uitgestoken en de huizen waren met kransen, guirlandes en draperiën behangen. De keizerin was gekomen om de verwoesting, door den watervloed in de stad aangericht, in oogenschou.w te nemen en de noodlijdenden te bezoeken, die daar waren onder dak gebracht. Te 12 ure kwam de extra spoortrein aan en onmiddellijk na de begroeting reed de keizerin onder geteide der autoriteiten en der watersnoods-commissie naar het regeeringsgebouw. Onderweg stapte zij uit aan een school, waarin een aantal vluchtelingen waren opgenomen. In het re geeringsgebouw, werden haar de dames van het bestuur der vaderlandsche vrouwen-vereeniging voorgesteld, bouquetten aangeboden en werd zij vervolgens uitge- noodigd om het huzaren-regiment no. 2, waarvan zij chef is en dat op het voorplein in parade stond, te komen bezichtigen. Daarop volgde een déjeuner, aan geboden door den Oberpresident der provincie, waaraan de voornaamste autoriteiten deelnamen en waarna de tocht door de stad begon. Het water was reeds weg- geloopen, doch juist daardoor kon men zooveel te beter zien, welk eene vernieling het had aangericht. Vooral de Wallischei, de hoofstraat van het zwaarst geteisterde stadskwartier, alwaar het water tot op de tweede verdieping der huizen heeft gestaan, zag er allerjammerlijkst uit. Van de 8000 personen, die aldaar aanvankelijk hadden moeten vluchten, waren er nog 3000 over, wier woningen vernield zijn en die voorloopig in eenige schoolgebouwen waren op genomen. In de barakken van het fort Prittwitz, alwaar in 1870 de Fransche krijgsgevangenen in kwartier hebben gelegen, waren thans 500 van de armste noodlijdenden onder dak gebracht. Mannen waren er niet bij; want die waren^door de politie steeds erop uitgezonden om werk te "gaan zoeken, en daardoor hadden velen ook arbeid verkregen. Op het fort Winiary was men nog bezig met het opslaan eener barak, om voorloopig een duizendtal noodlijdenden uit de schoolgebouwen daarheen over te brengen, ten einde het onderwijs zou kunnen worden voortgezet. Naar berekening der autoriteiten zal het wel drie maanden aanhouden, eer alle vluchtelingen weder naar huis kunnen gaan; want de politie is voornemens, streng de hand te houden aan de vastgestelde bepaling, dat de woningen, die overstroomd zijn geweest, niet weder mogen worden betrokken, voordat alle sanitaire voorschriften aldaar ten uitvoer zijn gebracht. Deze maatregel is genomen op voorstel der Berlijnsche Vereeniging van bouwkundigen. Rusland. De Russische pers is in het conflict tusschen den keizer en Bismarck volstrekt niet op de hand van den laatste, ofschoon deze juist zijn optreden laat motiveeren door de zucht, om de gevoeligheid van Rusland te sparen. De Swet beweert zelfs, dat von Bismarck tegen het huwelijk van den Battenberger is, omdat deze, als schoonzoon van den keizer, niet meer vorst van Bulgarije kan worden. Dat op dit oogenblik de betrekkingen tusschen Rusland en Duitsch- land beter zijn dan vroeger is, volgens het Russische blad, alleen toe te schrijven aan verdiensten van keizer Frederik. De reden, waarom de heer Von Bismarck wil aftreden, is, dat de keizer hem niet openlijk zijn dank heeft willen betuigen voor het sluiten der triple-alliantie. Gemeiigd Buitenlandsch Nieuws. De Chinese Times deelt mede, dat de tegenwoordige bevolking van het Chineesche rijk op 380 millioen inwoners geschat kan worden. Dit getal zou belangrijk grooter zijn, wanneer niet herhaalde malen hongersnood en overstroomingen, maar vooral de Taipang-opstand, die met verschrikkelijke menschenoffers gepaard ging, de bevolking zeer gedund hadden, die in 1849 reeds tot 412 millioen gestegen was. De Fransche kroondiamanten, voor zoover die nog voorhanden zijn, zullen binnenkort wórden tentoon gesteld in de Apollo-galerie van het Louvre. Zooals men weet zijn de eigenlijke pronkjuweelen bij opbod verkocht en heeft men alleen die stukken achter gehouden, die een historische waarde bezitten. Hieronder is ook de beroemde «Regent." De commissie, aan wie was opgedragen onderzoek te doen naar de beste manier waarop men den schat moet bewaren, heeft een plan aangenomen van den heer Guillaume. Volgens dat plan worden de kostbaai heden bewaart in een glazen kast, die met hare ijzeren omhulling bij eene aanraking in een met pantserplaten en muurwerk afgesloten ruimte zinkt. Voor het geheele zinrijk vervaardigd toestel werden 20000 francs uitgegeven. De nationale Amerikaansche opera te Washington is opgeheven. Het tekort van het laatste driemaan- delijksche seizoen bedroeg 100000 dollars. De directeur offerde er zijn geheele vermogen aan op. De bericht gever, die dit aan een der Europeesche bladen mededeelde en die ongetwijfeld met de Amerikaansche toestanden goed vertrouwd is, komt er door tot het besluit dat de Amerikaansche nationale opera een onrijpe, voor barige vrucht was, en dat een kunst zoo jong en zoo cosmopolitisch als de Amerikaansche niet op eigen beenen kon staan. De Yankee is slechts tevreden met knaleffect en is volstrekt niet geneigd, zich met theatrale huiskost te vergenoegen. Tegenwoordig wordt bijv. in het Californiatheater te San Francisco eiken avond voor een stampvolle zaal een ellendig stuk opgevoerd, waarvan de inhoud het meest realistisch weergeven is van een wedstrijd tusschen twee booten op de Theems. Het tooneel is veranderd in een groot water bekken, waarin echte ganzen, roeischuitjes en ook een kleine stoomboot verschijnen. De watermassa bedraagt 2080 H. L., is gemiddeld twee meter diep en wordt door stoom verwarmt. Het slottooneel is een hevige strijd tusschen de première amoureuse en den intrigant, die daarmede eindigt, dat de eerste in het water geworpen en door haren minnaar op de gebruikelijke wijze gered wordt. Om den wille van dit tooneel moeten de vertooners iederen avond ten aanschouwe van het publiek een warm bad nemén. De galerij beloond deze moeite altijd met luide toe juichingen en rust niet, voordat de beiden, druipnat met diepe buigingen komen bedanken voor de eervolle waardeering van hun spel.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2