IIMIMIKII COBRA NT. voor liet arrondis- sfnifiit lierifece. 1888. No. 29. Zaterdag 14 April. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-A VOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEKHAiV. ZIERIKZEE, 13 April 1 888. Het Vad. schrijft, naar aanleiding der verzekering van de Standaard, dat de heer Mackay, belast met de samenstelling van een kabinet, »nog in het geheel niet bij den Koning geweest is," De Standaard heeft gelijk: de bladen, die beweerd hebben, dat de heer Mackay bij den Koning geweest is, waren verkeerd ingelicht. Maar, al is de heer Mackay door den Koning nog niet ontvangen, waar blijft toch ook, wat het Vaderland gezegd heeft, dat door den heer Mackay aan Z. M. een mededeeling is gedaan, en hierover zwijgt de Standaard. Zeker is het, dat de kabinets-formatie niet ge makkelijk gaat. De heer Mackay moet het allereerst hebben aangeklopt bij den heer Hartsen, die, zooals men zich herinnert, door dr. Kuyper te Alkmaar is gesteund, nadat hij een langen brief had geschreven over het program van actie, waarin hij dat vrijwel heeft afgebroken. Van dezen conservatief is de heer M. gegaan naar den koloniaal-liberalen staatsraad Van der Hoeven, doch geen van beiden mocht hij overhalen. Verschillende conservatief-clericale staatslieden zijn daarop door hem gepolst, sommigen met succes, zoodat men aan 't eind der vorige week meende te mogen verzekeren, dat het Kabinet gereed was. O. a. zou de heer Ruys justitie bekomen; de heer Westerwoudt of Godin de Beaufort financiënGericke, onze gezant te Madrid, buitenlandsche zaken; Havelaar waterstaat; kolonel Schimmelpenninck of generaal Van der Beek oorlog; kapitein ter zee Wirix marine. Daarna schijnen er echter moeielijkheden te zijn gekomen. De leiders der anti-revolutionaire partij kwamen er tegen op, dat de gauche in deze combinatie geheel was weggecijferd, en van een zijde, die te vriend moet worden gehouden, werd de eisch eener reorganisatie gesteld. Daarop is de portefeuille van koloniën aangeboden aan den heer Keuchenius, die bereid is haar te aanvaarden, doch zijne voorwaarden stelt. Over die voorwaarden is men thans in onder handeling. Inmiddels heeft de heer Westerwoudt bepaald bedankt, terwijl het twijfelachtig is, of men den heer Godin de Beaufort in de combinatie zal opnemen, daar men de Kamer zelve niet van haar beste krachten ontblooten wil. Ook wordt thans be twijfeld, of de heer Ruys eene portefeuille zal erlangen, en wordt voor justitie zelfs de heer Lohman genoemd; in elk geval, men verkeert nog in het stadium der onderhandelingen en de samenstelling is nog geheel onzeker. Dit blijkt ook uit de Standaard, die in de on zekerheid van den uitslag der verkiezingen op heden een voorwendsel vindt om uitstel te rechtvaardigen, een uitstel dat anders wel wat in tegenspraak is met het gesnoef vóór de verkiezingen, dat den indruk moest wekken dat men gereed was. Wordt de heer Beelaerts te Steenwijk gekozen, dan is het waarschijnlijk, dat zijn vrienden zullen trachten hem op den presidentszetel te brengen. Doch ook de heer A. Schimmelpenninck komt in aanmerking. De kansen voor den heer Schaepman moeten minder goed staan. De Standaard noemt de mededeelingen van het Vaderland aangaande de ministerieele crisis »eene aaneenrijging van onjuistheden" en spreekt met name de volgende tegen. »Het is onwaar zegt zij dat de heer Mackay allereerst heeft aangeklopt bij den heer Hartsen. Onwaar dat de portefeuille van koloniën is aangeboden aan den heer "Van der Hoeven. Onwaar dat de heer Gericke te Madrid voor buitenlandsche zaken is aangezocht. Onwaar dat kolonel Schimmel penninck of generaal Van der Beek zijn aangezocht voor oorlog. Onwaar dat aan den heer Wirix de portefeuille is aangeboden van marine." De Tijd zegt, dat in tijden van crisis zelfs geruchten zekere waarde hebben, en neemt de bedoelde mede deelingen over «met het grootst mogelijke voorbehoud en zonder eenige verantwoordelijkheid omtrent den inhoud te aanvaarden." Als een verregaand bewijs van brutaliteit om geen ander woord te bezigen kan dienen, dat Maandagavond op de meeting, welke het adspirant-lid voor de Tweede Kamer De Booy in het »Hof van Holland" te Breda hield, de dood van den president der rechtbank aldaar werd genoemd »een straffe Gods", als gevolg op de uitspraak der rechtbank, waarbij genoemde De Booy tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan. Ofschoon de werkstakers te Almeloo zoo goed als allen den arbeid reeds weder hervat hebben, worden door de werkgevers toch niet meer aangenomen zij, die zich ergerlijk jegens hen gedragen hebben of feitelijk verzet tegen het openbaar gezag gepleegd hebben. Het aantal uitgeslotenen zou echter gering zijn. De gemeenteraad van Oldenbroek heeft een besluit genomen om geen kinderen beneden de zes of boven de twaalf jaar op de openbare school toe te laten. Dientengevolge is op de openbare school aldaar het getal leerlingen tot 39 teruggeloopen. Het gevolg is dat men geen hulponderwijzeres meer noodig heeft en aan deze tegen 1 Juli eervol ontslag heeft gegeven. Sedert kort vervaardigt men potlooden van een nieuwe soort, dienende om in roode, blauwe of witte kleur te schrijven of te teekenen op glas, porselein of metalen. De samenstelling van het potloodstift bestaat uit vier deelen spermaceti, drie deelen talk en twee deelen tras. Om de kleur te krijgen voegt men daarbij minium, loodwit of Pruisisch blauw, voor elk in gelijke verhouding, namelijk zes deelen. Dinsdagavond is de directeur der socialistische drukkerij «Excelsior" in Den Haag ter verantwoording geroepen bij de politie, onder verdenking verduistering te hebben gepleegd. De Tijd geeft hare meening te kennen omtrent de geldigheid der verkiezingen van de Tweede Kamer te Amsterdam, waartegen bezwaren geopperd zijn, met het oog op de voorschriften der kieswet, dat de stem briefjes een afdruk moeten dragen van het zegel der gemeente en dat de briefjes, welke dien afdruk niet dragen, van onwaarde zijnto Het bezwaar is, zooals bekend is, dat op de Amsterdamsclie stembriefjes een op de stadsdrukkerij gedrukt wapen van Amsterdam den afdruk van het gemeentezegel verving. De Tijd verlangt, dat de Kamer van honderd kennis zal nemen van het protest uit Niewer-Amstel tegen de verkiezing van 6 Maart die van 20 Maart zal, verwacht de Tijd, zeker nietig worden verklaard, de bezwaren zal onderzoeken en, wanneer deze gegrond worden bevonden, de toelating der onwettig gekozenen zal weigeren. Daar is geen middenweg. Eene verkooping van borstbeelden, beeldjes, groepen, medaillons, voetstukken en vazen, afkomstig van de firma erven L. Gi'isanti, wier boedel vereffend wordt, zal Dinsdag 17 en Woensdag 18 April in de «Brakke Grond" te Amsterdam plaats hebben. De dagen van bezichtiging zijn 14, 15 en '16 April. De gewone algemeene vergadering van de leden der Vereeniging voor de statistiek in Nederland, zal dit jaar gehouden worden te Arnhem, Zaterdag 23 Juni. Uur en plaats zullen nader worden medegedeeld. De leden, die onderwerpen ter behandeling in deze vergadering of candidaten voor het lidmaatschap wenschen voor te stellen, zijn uitgenoodigd, daarvan zoo spoedig mogelijk opgave te doen aan den secretaris der Vereeniging, Bureau van het statistisch Instituut, Universiteitsgebouw te Amsterdam. Te Stevensweert werd Maandag jl. eene merkwaardige vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarbij een talrijk publiek was opgekomen. Aan de orde was, de verdere bespreking van het gewijzigde plan der nieuw te bouwen school. Nadat de voorzitter o. a. gesproken had over onvoorziene hinderpalen, welke het eerste plan in duigen deden vallen, zeide een raadslid, dat hij den voorzitter voor eenigen tijd opmerkzaam had gemaakt op de bestaande moeielijkheden. De voorzitter antwoordde: «Hierop heeft u nooit gewezen." Het raadslid «Secretaris, ik verzoek u hieromtrent de waarheid te zeggen." De secretaris: «Ja, u heeft er wel op gewezen." Verder achtte het raadslid het tot zijn plicht eene opmerking te maken over den yuilnispoel, welke reeds tot in de kom van het dorp staat en dien men te danken heeft aan de slooping van de wallen, waarop de voorzitter altijd heeft aangedrongen en waartegen het raadslid altijd geprotesteerd had Toen de voorzitter zeide: «dit is niet aan de orde van den dag", en dreigde het raadslid het woord te ontnemen, ging het lid nochtans voort: «Nu door uwe schuld die stinkende poel in de gemeente staat, wilt gij er niet van hooren. Ik herhaal hier nogmaals, dat gij de gemeente tot een hopeloozen toestand voert, gij die met uwe wethouders toch niets anders zijt dan gefabriceerde raadsleden", (doelende op kunstmatige kiezersteelt.) De voorzitter gebood toen den veldwachter den heer H. buiten de deur te zetten. Maar de veld wachter antwoordde: «dat doe ik niet." Tot tweemalen toe weigerde de veldwachter te gehoorzamen. De werkzaamheden aan de Keulsche vaart zijn, nu de last van het hooge water weder wijkt, te Gorinchem in vollen gang. Een groot getal werklieden, dat steeds nog versterkt wordt, is allerwege ten noorden der stad aan den arbeid. Nabij het station wordt over het kanaal eene hulp brug geslagen, ter vervanging van de brug aan de Kanselpoort, die spoedig door dit kolossale werk tot het verleden zal behooren. Er is in Engeland eene maatschappij tot beteugeling van misdaad en wangedrag, «National Vigilance Asso ciation" genaamd, waarvan aartsbisschoppen, parle mentsleden en tal van aanzienlijke heeren en dames bestuurders zijn en die dezer dagen heeft getoond, door haar optreden in de gemeente Groningen, dat zij werkelijk waakzaam is. Er was haar ter oore gekomen, dat twee Engelsche jonge meisjes, die gewoon waren in haar onderhoud te voorzien door in «Music halls" te zingendaar ter stede in een cafó-chantant waren verzeild, waar zij wellicht gevaar liepen ver keerde betrekkingen aan te knoopen. Oogenblikkelijk zijn twee leden van het bestuur het kanaal overge stoken en naar Groningen gekomen, om de meisjes weg te halen. Zij hadden geen volmacht van ouders of voogden, en moesten dus enkel hun moreelen invloed doen gelden. Maar dat is hun geluktde meisjes hebben de gelegenheid aangegrepen om het huis te verlaten, waarin zij gelogeerd waren, zijn terstond

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1