ir- !B' 1889. No. 29. Zaterdag 13 April. 92ste jaargang. 8^ S'/« NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- seuient Zierikzee. Binnenland. men B, es. gr» in Heeren yt en al en gen. n en }ost~ ■tome/ f urg. st. 40 ct. 70 s E. VAN 1M t. 76% 92% 102'A. 1055/.„ 88 49 64 102 90% 1021/. 99% 155^° 92'/, •152 901% 84 102 39'3/,6 1221%. 62%. 98'/. 102 101% 80% 6°3/„ 109 1,261/ - 2,45 nderd. r 9,- - 8,60 f 7,- 6,60 ge prijzen f 6,40 5.— eranderd, 13,50 12,- /iiitik zrrsrm courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f LFranco per post J,~ Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van '1 G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever TL LAKEjNMAN. ZIERIKZEE, 12 April 1 8 8 9. Wij vernemen dat met de keuring van paarden, door de Commissie ter bevordering en ter aanmoe diging van de verbetering der paarden - fokkerij in Zeeland, in de aanstaande week een aanvang zal worden gemaakt. De eerste keuring zal plaats hebben te Hulst op Vrijdag 19 April en de \folgende te Oostburg op Zaterdag 20 April, beide des voormiddags te half twaalf uren. In de verschillende keurings districten zijn aangegeven eerste keurings-districtafd. Zierikzee: 4 dek hengsten, 2 tweejarige hengsten en 35 meniën afd. Tholen1 dekhengst en 1 merrie t iv e e d e keurings-districtafd. Walcheren 2 dekhengsten, '1 tweejarige hengst en 2 meniën afd. Heinkenszand: 2 dekhengsten, 1 tweejarige hengst en 10 merrien; afd. Kruiningen 3 merriën; derde keurings-district: afd. Oostburg: 5 dek hengsten en 5 tweejarige hengsten vierde keurings-districtafd. Hulst6 dek hengsten en 7 merriën; zoodat te zamen door 63 landbouwers zijn aangegeven 20 dekhengsten, 9 tweejarige hengsten en 58 merriën, waaruit schijnt te mogen worden afgeleid dat die keuring bij velen in de provincie belangstelling wekt. Aan den heer D. Verhulst is, op zijn daartoe gedaa'n verzoek, met ingang van 1 Mei 1889, eervol ontslag verleend als notaris te Middelburg. De bestuurs-afgevaardigden der afdeelingen van de Liberale Unie in het district Goes hebben besloten, bij de aanstaande verkiezing van leden der Prov. Staten van Zeeland enkel aan te bevelen de aftredende vrij zinnige leden, de heeren J. C. R. van den Bilt en J. II. Bybau, beiden leden van Ged. Staten, en de beide anti-revolutionaire leden, die aftreden, de heeren Pompe van Meerdervoort en Huvers, niet te bestrijden. De residentie-briefschrijver van het Z. Baghl. bericht, dat de indiening van de onderwijswet nog in dit zittingsjaar stellig kan worden verwacht. Naar aan leiding van het rapport van den Raad van State, zullen nog eenige gegevens worden verzameld. Om zijden doeken te wasschen bedient men zich van aardappelnat. Men wrijft hiertoe de rauwe aard appels fijn en perst ze uit; in dit nat gewasschen, worden de doeken niet alleen schoon en loopen de kleuren niet ineen, maar ook verkrijgen zij een eigen- aardigen glans. Zeep wordt hierbij niet gebruikt. Militaire honden! Na den bloedigen strijd van 1870-1871 is aan het Duitsche, zoowel als aan het Fransche leger ge bleken, dat de waakzaamheid der schildwachten, vooral gedurende den nacht, dikwijls veel te wenschen heeft overgelaten. Men is in beide rijken dan ook ijverig bezig om honden voor den dienst te velde af te richten en wel hoofdzakelijk met het doel om meer vertrouwen te verschaffen aan hen, die 's nachts op de gevaar lijkste punten tegenover den vijand moeten staan. Nu ook in ons land pogingen worden aangewend om honden voor den militairen dienst te velde af te richten, heeft de heer R. J. Van Hooydonk, kapitein der infanterie, het niet ondienstig geacht om een ieder, die zich met deze dressuur bezighoudt, eenige wenken te geven, hoedanig de dieren nu reeds in vredestijd moeten afgericht worden om te voldoen aan de eischen, die van hen, in geval van oorlog, zouden kunnen ge vorderd worden. Die wenken zijn vervat in een werkje (getiteld »Onze Militaire honden": Vlissingen P. G. De Vey Mestdagh Zoon), dat ook voor particulieren, die er honden op na houden, wetenswaardige bijzonderheden bevat. Dat kapitein Van Hooydonk zelf in de gelegen heid was proeven met milita're honden te nemen, verhoogt de waarde zijner me iedeelingen, die onge twijfeld nut zullen afwerpen. Wet op den arbeid De minister, die in de Tweede Kamer het nieuwe wetsontwerp op den arbeid verdedigt tegen de pogingen van rechts en links de eerste om er wat af, de laatste om er wat bij te krijgen blijft flink op zijn stuk staan en toont het onderwerp meester te zijn. Intusschen, aan alle moeilijkheden, die een nieuwe wet in het leven kan roepen, blijkt toch niet gedacht. Zoo bepaalt een artikel, dat nu gereed is om in stemming te komen, dat in werkplaatsen of fabrieken geen vrouwen mogen werkzaam zijn, na 's avonds 7 ure. Een uitmuntend yoorschrift, als regel. Maar door wie wenscht de minister dan, dat werk plaatsen worden schoongemaakt, waar de gewone werk zaamheden onmogelijk vóór 7 uur kunnen worden gestaakt Voorloopig, bij wijze van proef, zullen er in deze maand in de provincie Noord-Brabant eenige remonte- markten gehouden worden, tot het aankoopen van voor den krijgsdienst geschikte paardenIn ver band met een voorstel omtrent deze aangelegenheid door den voorzitter der remonte-commissie voor de bereden artillerie aan den minister van oorlog inge diend, zouden de bedoelde markten kunnen worden gehouden in de gemeenten Meeuwen, Waspik en Zevenbergen. Pensioenregeling De heer mr. E. Bergsma, vice-president der recht bank te Rotterdam en lid der ontbonden staatscom missie voor de pensioenzaak, heeft thans over de «laatste pensioenvragen" zijn gevoelen openbaar ge maakt in een vlugschrift. Hij plaatst zich geheel aan de zijde van mr. Fles en betoogt, dat de tegenstanders het recht om uit het bestaande fonds pensioen te trekken hebben verward met een niet bestaand recht op het pensioenfonds. Daarom en ook wegens andere redenen, bestrijdt hij het denkbeeld om ook pensioenen te verleenen aan weduwen en weezen van vroegere ambtenaren, die hetzij overleden of nog in leven zijn. Wel geeft hij enkele wijzigingen van minder ingrij penden aard in overweging. Het hoofdbestuur van het Nederl. rundvee-stamboek heeft zich met een adres tot den minister van binnen- landsche zaken gewend, daarin verzoekende om een streng toezicht te doen houden op de verschillende binnenlandsche veemarkten en eene zoo streng mogelijke keuring te doen plaats hebben van het vee dat naar Engeland vervoerd wordt. Amsterdamsche Boulangisten Men meldt, dat zich te Amsterdam een comité gevormd heeft otn Boulanger, mocht hij Amsterdam als tijdelijke verblijfplaats kiezen, feestelijk te ontvangen en op hoofsche maar aangename wijze bezig te houden. 't Is nog onbekend of de door Boulanger benoemde leden hun taak aanvaard hebben, die niet zoo Jicht is als men wellicht zou meenen. Hij wenscht met koninklijke eerbewijzen ontvangen te worden en toch mogen zij, die hem begroeten, wel zorg dragen geen aanstoot te geven aan de Fransche regeering, waarvan verwikkelingen voor ons land het gevolg zouden kunnen zijn. De tot president gekozen persoon is een vurige Boulanger-vereerder. Vroeger directeur eener visscherij- maatschappij, heeft hij eens een buitengewoon fraaie bot aan den toenmaligen Franschen minister van oorlog gezonden, waarvoor men hem een hartelijke dank betuiging zond. Van dien tijd af hechtte hij zich aan den generaal, en deze genegenheid is thans een be paalde hartstocht geworden. Hij is 't, die Boulanger moet uitgenoodigd hebben zich tijdelijk in Amsterdam metterwoon te vestigen. Van een schitterend wetenschappelijk feit door prof. Van Iterson te Leiden bedreven, wordt in het U. D. melding gemaakt. Genoemde hoogleeraar moet namelijk met volkomen succes een patient een stuk van de maag hebben weggesnedenGeheel hersteld moet de geopereerde het academisch ziekenhuis verlaten hebben. Omtrent de schitterende operatie, door prof. Van Iterson verricht, waarvan hierboven wordt melding gemaakt, wordt nader gemeld Niet de operatie zelve is zoo ongehoord zeldzaam, maar wel het feit. dat de hoogleeraar in twee over eenkomstige gevallen, korten tijd na elkander, de zware operatie verricht en eenige weken later in de gelegenheid was, beide patiënten volkomen genezen aan de studenten te vertoonen. In beide gevallen had men te doen met kanker; in het eene heeft de hoog leeraar een stuk uit de maag, in het andere uit den darm weggenomen. Toen nu beide patiënten, in plaats van mager en vervallen, zooals vroeger, niet slechts hersteld, maar daarbij blozend en welvarend werden voorgesteld, is door de talrijke studenten aan prof. Van Iterson eene welgemeende ovatie gebracht. Men schrijft aan de Haarl. Ct. uit 's Gravenhage Sedert en naarmate bij den Raad van State, waar nemende het koninklijk gezag, van het Kabinet des Konings de sedert Febr. 11. onafgedane regeeringszaken inkomen, is dat college dagelijks, uitgenomen den Zondag, veelal van elf tot vijf uren, zoowel in de afdeelingen als in den vollen raad met de afdoening dier zaken bezig. Dat daarbij de noodige voortvarend heid wordt in acht genomen, getuigt reeds aanvankelijk de Staats-Courant der laatste dagen gezwegen van de vele zaken, die uit haren aard niet, of eerst later daarin worden afgekondigd. Diegene, welke eerlang tot hot Regentschap zal worden geroepen, zal, door de voorafgaande opruiming van dien aanzienlijken achterstand van zaken, belangrijk worden tegemoetgekomen in het vervullen eener taak, welke anders wellicht te zwaar zou blijken te zijn. Hét W. v. h. R., dat zich niet met politiek bemoeit met de buitenlandsche zoomin als met de binnenlandsche, acht zich echter, waar zij met het recht in aanraking komt, bevoegd en zelfs verplicht een woordje mede te spreken. Dit deed het blad in het proces Geffcken, dit wenscht het nu te doen met betrekking tot het ontslag, verleend aan den procureur-generaal Bouchez, omdat hij weigerde gevolg te geven aan den hem door den minister van justitie gegeven last tot ver volging van den generaal Boulanger, wegens deelneming aan samenspanning of aanslag tegen de veiligheid van den staat. Het W. v. h. R. kan zich namelijk niet vereenigen met de qualificatie, door het D. v. Z.-ll aan het ontslag van den procureur-generaal gegeven, als zoude de regeering, terecht of ten onrechte van oordeel, dat het belang van den staat de vervolging eischt, zich daardoor hebben schuldig gemaakt aan eene daad van geweld en eene rechtsverkrachting. Het W. v. h. R. vestigt, wat betreft de verhouding van het openbaar ministerie tot de regeering, tot het hoofd van den staat en diens verantwoordelijken raadsman voor de zaken der justitie, naar art. 5 van

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1