D. Z1ERÏKZEESCHE ËOIRAM. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 27. Zaterdag 7 April. 91ste jaargang. lAM NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ENMAN (JES pulden, 9 9 'E MOOIJ. MEDLEN ngelui, nv. m schoone rubiiek in mLJongelui) daar waar 'en? voor Rijks- igen daar- 5.-, per n St. Nico- EOTING gratis eeli feitje. jgltaar. 11,— u. 11,— 11, 6,30 1,30 1,— 11,— 11,— 11, 11,— 11,— 1,30 2,-» 1,— 11,— Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKEND! AN. Binnenland. ZIERIKZEE, 3 April 188 8. Te Oud-Beierland tracht men een boterfabriek op te richten. De afdeeling Breda van het «Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen" heeft be sloten een dames-comité te vormen, dat zich zal belasten met de vrouwelijke gevangenen en de uit de gevangenis ontslagen vrouwen. Te Breda worden pogingen aangewend, om het lOOOjarig bestaan dier stad in dit jaar op grootsche wijze te vieren. Om botervervalsching tegen te gaan, wordt in Friesland veel beraadslaagd over het al of niet behouden van den ijk. Op de Londensche markt wordt met dien ijk geschertst, daar hij toch geen waarborg geeft. Steeds is in Londen de faam der Friesche boter aan het dalen. De Friesche boeren worden daar door hun eigen landgenooten van knoeierijen beschuldigd. En dat is geen wonder als het waar is, dat zij ledige vaten naar Noord-Brabant zenden, om ze, gevuld met butterine, naar Londen door te sturen als een bezending puike Friesche boter." Geen wonder, als het waar is, dat de op lichterij aan het toenemen is in Friesland, om ver schillende botersoorten in één vat te pakken, puike bovenop en mindere qualiteit onderaan. De vorige week hebben de ontevredenen onder de boterkoopers en agenten te Londen een vergadering gehouden, waarin met algemeene stemmen besloten is, de garantie voor Friesche boter van 1 April tot 1 Juli te schorsen. In October van dit jaar zal te Athene een tentoon stelling worden gehouden van landbouw en nijverheid. De van buitenslands ingezonden voorwerpen blijven buiten mededinging en zullen bij invoer in Griekenland worden beschouwd als handelsmonsters en als zoodanig vrijgesteld zijn van invoerrecht. Zij, die wenschen in te zenden, moeten daarvan vóór 113 April doen blijken bij het uitvoerend comité of bij den consul hunner natie. Een uittreksel van het algemeen reglement der tentoonstelling is aan de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem toegezonden. 't Scheen dat lentemaand de laatste dagen van haar bewind nog eenige vergoeding wilde schenken voor het weder bij haar begin. Althans het weder was die dagen zoo luw en zacht, de trekvogels in Frieslands greidhoek zongen en tierelierden zoo op gewekt en vroolijk, als wilden ze den buitenman aangenaam stemmen bij 't hervatten van zijn veld arbeid. De kievitseieren werden nu ook van uur tot uur verwacht. Eindelijk Paasch Zondagmorgen klonk de tijding door Westergoo's dorpen. »it earste Ijiperei is under Kubaerd foun", en nauwelijks was het heugelijk nieuws bekend of tal van eierenzoekers stevenden veldwaarts en wel de meesten zonder polsstok. Een zonderling verschijnsel zeker, de eieren- zoekers primo April zonder pols in 't veld omdat ijs en sneeuw in vaarten en slooten nog voldoende stevigheid bood er over te loopen, een verschijnsel dat zelfs de oudste eierenzoekers zich niet herinneren. Fabelachtig hooge prijzen worden thans voor de uien besteed. Door sommige groenteboeren (onder anderen te Rockanje) worden ze bij de maat uit verkocht (5 kop) tegen 50 cents, dat is f 10 per mud. Aan een boer, die nog in 't bezit is van 600 mud, werd f 8 per mud geboden, doch te vergeefs. Met het oog op de in den laatsten tijd voorgekomen misbruiken en onregelmatigheden in de verzending van drukwerken, bestelkaarten enz., heeft de minister van waterstaat gelast, dat voortaan van alle overtredingen nauwkeurig aanteekening moet worden gehouden en mededeeling gedaan. JV. R. Ct. Te 's Hage is op een stal der tramway-maatschappij eene besmettelijke ziekte onder de paarden uitgebroken, die, hoewel niet van ernstigen aard, toch groot ongerief veroorzaakt. Men verwacht nl. wel dat binnen weinige dagen de aangetaste dieren hersteld zullen zijn, maar volgens de wet moet de stal veertien dagen gesloten zijn en zijn dus de 90 paarden gedurende dien tijd voor den dienst verloren. De maatsch. heeft, volgens het Vad., maatregelen genomen om daarin te voorzien. Zij zal B. en W. voorstellen, om tijdelijk de diensten Plein-Sumatrastraat en Stadhuis-Loosduinsche weg te mogen staken en om den dienst naar Scheveningen op het half uur te stellen,* daardoor zal het haar mogelijk zijn, om op de lijnen Station-Bankaplein en Station-Anna-Paulownastraat een dienst om het kwartier te onderhouden. De komst van een bezending nieuwe Belgische paarden zal verder zeer bespoedigd worden. In het verslag, door de directie der Nederlandsch- Arnerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam over het boekjaar 1887 uitgebracht aan de commis sarissen, wordt in de eerste plaats de treurige ramp, het stoomschip »W. A. Scholten" overkomen, herdacht. »Gedurende het jaar 1887 waren de uitvrachten over het algemeen bevredigend, zelfs beter dan het jaar te voren. Daarentegen liepen de thuisvrachten, vooral in het laatste gedeelte van het boekjaar, be langrijk terug, en kunnen deze nog niet anders dan »laag" worden genoemd. Omtrent de passagiersvaart werd met waardeering opgemerkt, dat, zoowel van het kajuits- als van tusschendeks-vervoer, naar en van Amerika, de Maat schappij weder een flink deel had en de lijn ook te dien opzichte haren goede naam meer en meer handhaaft. »In 1887 hebben de stoomschepen der Maatschappij 56 reizen volbracht. Bovendien werden drie vreemde stoomschepen gecharterd voor de reis van New-York herwaarts. »De bruto^ontvangsten bedroegen in 1887aan uit vrachten f 936,540, gemiddeld per reis f 16,728; aan retourvrachten f 1,132,404, gemiddeld per reis f 20,220; aan passagegelden f 821,100, gemiddeld per reis f 14,664. Alzoo een gemiddelde bruto-ontvangst per reis van f 51,612, tegenover f 53,052 in 1886 en f 45,842 in 1885. »In het geheel werden in 1887 vervoerd totaal 4444 kajuits- en 19,764 tusschendeks-passagiers, of gemiddeld per reis 79 en 353, tegen totaal 4046 kajuits- en 13,769 tusschendeks-passagiers, of gemiddeld per reis 88 en 300 passagiers in 1886. «Gedurende 1887 werden vervoerd: naar New-York pl. m. 82,900 tonnen, en van New-York pl. m. 114,400 tonnen. »De winst is voldoende om den vroegeren verliespost van de balans te doen verdwijnen en een klein saldo over te laten, maar niet voldoende om een dividend uit te keeren. De commissarissen voegen aan het verslag der directie eenige waardeerende woorden toe over haar beleid, en spreken goede vei*wachtingen van de toekomst uit." De merkwaardige proeven op het gebied van brug- genvernieling, die onlangs in de militaire wereld zoozeer de aandacht trekken, zullen dezen zomer worden voortgezet. Eerlang zullen nog een tweetal oude spoorwegbruggen van Venlo naar de Biltsche heide vervoerd en aldaar door het korps genietroepen tot dat doel weder opgesteld worden. Bij de aanstaande campagne zal de suikerfabriek »De Dankbaarheid" te Zevenbergen electrisch verlicht worden. Te Brakel zijn thans de eerste aardappelen gepoot. Dit had het vorige jaar in het midden van Februari reeds plaats. De commissie uit de werkstakers te Almeloo, ge ruchten vernomen hebbende dat zij niet de ware meening der werkstakers vertegenwoordigde, heeft haar mandaat in handen der werkstakers gelegd en werd daarop met 196 van de 197 stemmen herbenoemd. Een brief van deze commissie aan de heeren Scholten gericht, naar aanleiding van geruchten dat door deze heeren nadere voorstellen aan eenige werkstakers waren gedaan, met welke voorstellen de commissie bekend wenschte gemaakt te worden, bleef tot heden onbe antwoord. Kunst, Wetenschap en Letteren. In de buurtschap Fleringen, gem. Tubbergen, op de grenzen van de vroegere marke van dien naam, zijn op een heideveld van den heer Von Bönninghausen eenige grafheuvels tumuli gevonden. De heer mr. J. W. Mulder heeft er, ten behoeve van de vereeniging voor Overijsselsch Regt en Ge schiedenis, een onderzoek naar ingesteld. Uit een schrijven van zijn hand ontleent de Zw. Ct. 't volgende. Een der grootere heuvels leverde niets anders op dan hier en daar enkele hoopjes verbrande beenderen en stukjes houtskool, de beide anderen zooveel te meer en wel een zeer fraaie, bijna ongeschonden urn, waar onder zich een halve voet dieper een bronzen zwaard of dolk bevond. Onder een andere urn van ruwer bewerking en meer geschonden vond ik een bronzen lansspits, en in de nabijheid van eenige stukken ver brande beenderen een aarden voorwerp, dat meer heeft van een huishoudelijk voorwerp (een kan) dan wel van een urn, en daarnaast een steenen bijl of beitel. Bij een ander hoopje beenderen lag een bewerkt stukje vuursteen, zeer waarschijnlijk een fragment eener pijlspits. In drie der kleinere heuvels bevonden zich enkel losse stukken van verbrande beenderen, in ieder der beide anderen lag bij grooteve massa's beenderen, asch en stukjes houtskool een klein aarden potje. Het gevondene zal spoedig in het museum der ver eeniging gedeponeerd worden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Heden morgen omstreeks elf uur is brand ontstaan in de woning van D. v. d. H. in de Ravenstraat alhier. De brand, die eerst een dreigend aanzien had, werd door de terstond toegesnelde hulp der brandweer spoedig bedwongen, zoodat slechts éên spuit behoefde water te geven. Het achterste gedeelte der woning is bijna geheel uitgebrand, terwijl van den inboedel weinig gered kon worden. Naar men veronderstelt is de brand, ontstaan in een wieg die te kort bij de brandende kachel staande, in brand is geraakt en dat het vuur daarvan zich heeft medegedeeld aan het gordijn van een in de onmiddellijke nabijheid staand ledikant. De vorige week Donderdagmiddag zonk in het Hollandsch Diep bij Ooltgensplaat het zeilschip »Niets zonder Gods zegen", schipper Witmann, komende van Pruisen, met 200,000 kilo steenkolen, bestemd voor Hans weert. Schip en lading zijn als verloren te

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1