ZIERIKZEESCHE COURANT. Toor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 27. Zaterdag 6 April. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. mappij. and". •orv, In liunne it, geur van i/2 nommers Domus 'atis '8 xgelui, schoone ubriek in Jongelui) par waar jn or Hijks- en daar- Jt. •5.-, per St. Nico- LOTING 'aUs een ditje. ïliaar. u. en. erdam: i0,45 U. i,30 10,45 10,45 12, 1,30 12,— 10.45 10.45 10,45 10,45 12,- 1,30 10,45 10,45 '1,30 oorkajuit, f 0,75 0,75 0,50 oveeren, maand «EN Co. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden T.Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIE RIK ZEE, 5 April 1 88 9. De bevolking van de provincie Zeeland op 1 Jan. 4889 bedroeg 99,877 mannen en 101,970 vrouwen, totaal 201,847. Wijlen dr. S. Dobbelaer de Wind, te Middelburg overleden, heeft vermaakt vrij van rechten aan: het burgerweeshuis te Middelburg ƒ6000; het armweeshuis te Middelburg 3000 de vereeniging tot het bezoeken der armen aldaar 4000de commissie voor spijs- uitdeeling aan minvermogenden (soepcommissie aldaar) 6000; de vereeniging Zeeuwsche Dorcas aldaar 3000; de doopsgezinde diaconie aldaar 5000; de vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden aldaar 2000de diaconie der Nederduitsch hervormde gemeente aldaar 2000; het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende oog lijders te Utrecht f 3000. Te Yerseke is een oesterput, steiger en loods benevens pachtrecht van 3 zaaiperceelen, bij de oprichting 25,000 gekost hebbende, thans verkocht voor de kapitale som van dertig gulden, zegge 30. Dr. E. Laurillard schrijft in Nieuw Leven onder andere het volgende: Wie sociaal-democraten heeten is bekend. Maar het is niet gemakkelijk een juist omschreven, duidelijk een volledige uiteenzetting te geven van 't geen zij eigenlijk willen. Zooveel is echter wel duidelijk, dat er in hun redeneeringen veel onverstand is. Toch is niet alles daarin onverstand. Als dit zoo ware, dan was de gansche zaak in eens uit. Loutere dwaasheid, met geen greintje van waarheid of wijsheid er in, is eenvoudig onbestaanbaar. Maar toch, er is veel dwaasheid en onverstand bij! In de eerste plaats noem ik het onverstand, dat de bedoelde lieden geen begrip hebben van werken als 't niet werken is met een hamer, een troffel, een verfkwast of eenig ander gereedschap. Volgens hen is het de handwerksman, die werkt. Dus kooplieden, fabrikanten, geneeskundigen, rechts geleerden, onderwijzers, en zoo voorts werken niet! Dat zijn luiaards! Een ander onverstand is dit, dat zij van de nooden van den werkman spreken op een manier, alsof alleen deze zijn nooden had. Zij vergeten, dat honderden in den dusgenoemden burgerstand nog wel zooveel zorgen kennen, als menige werkman, en dat zelfs hoogere ambten en betrekkingen dikwijls een bezoldiging hebben, volstrekt niet geëvenredigd aan de daarmeê verbonden behoeften en eischen. Ook is 't onverstandig, dat zij de loonsbepaling houden voor een gril van de patroons en niets anders. Ze zien voorbij, dat de aanvraag en het aanbod, de waarde der producten, de stand van de markten en zoo meer, van duizend omstandigheden afhangen, waaraan een patroon gewoonlijk niets kan doen. Toch regelt zich daarnaar het tarief der loonen. Eveneens is het onverstandig, kinderachtig dom, mag ik haast zeggen tegenover den beladen werk man den onbezorgden werkgever te stellen. Voor wie beter doordenkt, lijdt het geen twijfel, dat menigmaal de werkman des Zaterdags onbezorgd met zijn week loon naar huis gaat, terwijl de werkgever voor tal van bezwaren en lasten blijft zitten, 't ls er vaak tneê, als met de dienstboden in betrekking tot de heeren en vrouwen: veelal zit de zorg op de canapé, terwijl de onbezorgdheid in de keuken rondhuppelt. Niet minder is het onverstand en dit is een onheilig onverstand alleen die hooger geplaatst zijn of tot meer gegoeden behooren, zoo maar ge zamenlijk ten toon te stellen als ellendelingen en boozen, en al het goede, dat van hen uitgaat, zwart te maken dooi' het toe te schrijven aan bedoelingen, die lafhartig of laag zijn. Onwaarheid en onrecht is het altijd, indien men, wat van enkelen geldt, zoo maar voetstoots uitbreidt tot allen. Die zegt: »Er zijn rijken, die ellendelingen zijn", spreekt waarheid. Maar die zegt: »zoo zijn al de rijken", die liegt. Evenzoo spreek ik waarheid, als ik zeg: »Er zijn onder de werklieden luie en liederlijke kerels". Maar het is onwaarheid: »Zoo zijn al de werk lieden". Nog is 't een reusachtig onver-stand, dat de mannen, die steeds den rnond vol hebben van den nood des volks, geen oog hebben voor de winst, die in bezuiniging ligt. Het is rampzalig, dat zij niet voor alle dingen zeggen: »Mannen, broeders! laten we beginnen met uit te sparen, wat wij uitsparen kunnen". Als Neder land geen jenever meer wilde drinken, won men al samen millioenen Zoo zou er meer zijn te noemen. Maar 't genoemde is reeds voldoende om te bewijzen, dat er nog vrij wat dwaasheid en onwaarheid ter zijde moet gezet worden. Deed men dit, dan hield men de wijsheid over, en daardoor zou men meer kracht hebben. Leg in den moestuin, vóór half April: groote boonen, molboonen, stamsnijboonen, doperwtenvolgers, suiker peulen, groene erwten en capucijners. Zaai zomerandijvie en kropsla, alsmede bloemkool, witte- of kapperskool, roode, groene en gele Savoye-, Brusselsche en boeren kool, alles ter verplanting. Plant kroppen, tusschen de klirnboonen, en, op vergane modder, bloemkool. Zaai snijsla, porselein, dessertbladen en melde, spinazie, Hoornsche wortels, met vroege krop, meiknollen tus schen de rijen groote boonen, boonenkruiden, wit mosterdzaad op de ledige aardappelkuilen, Jeg een groot bed aan, desnoods een veld buiten den tuin, voor mangelwortels en koolraap ter verplanting, be nevens wortels en papavers, of blauw maanzaad daar tusschen om te blijven staan. Poot mangelwortelzaad om te blijven staan. Plant nog mangelwortels, kool raap en look, tot het winnen van zaad, zoo ze niet reeds in den grond zijn. Zorg een aantal Rhabarher planten te hebben, de jonge blaren te gebruiken als spinazie en voor 't vee, de bladstelen als moes. Poot tegen de helft van April maïs op alle plaatsen, waar zich de planten, zonder schade te doen, kunnen ont wikkelen alsmede, op verloren hoeken, zonnebloemen voor oliezaad. Er zijn valsche bankbiljetten van 25 in omloop! Door den caféhouder Staats, in de Warmoesstraat te Amsterdam, werd Zaterdag een valsch bankbiljet van 25 bij de politie gedeponeerd, dat Vrijdagavond in zijn café door twee onbekende als heer gekleede personen in betaling gegeven was, Een dezer oplichters is gearresteerd. Zondagavond ongeveer 11 ure traden zij het logement binnen van den heer Wordrager, Prins Hendrikkade aldaar, en eischten broodjes met kaas dubbel belegd. Toen het op betalen aankwam gaven zij de vrouw des huizes een bankbiljet van 25 gulden. Deze, nogal bij de pinken, maakte aan haar man de opmerking, dat het zoo erg nieuw was en stuurde haar echtgenoot naar het politie-bureau. Intusschen begon een van de twee heeren lont te ruiken en hij verwijderde zich even. De tweede wilde betalen met een rijksdaalder, maar de juffrouw hield hem flink aan de praat totdat haar man terugkwam met drie politie agenten. Onze vriend rukte het bankbiljet uit de hand van den' man en zeide dat hij het aan een ander zou geven toen de politie hem verzocht mee te gaan naar het bureau. Hier gaf hij op, Schoelenboog te heeten. De ander is nog voortvluchtig. Mej. Wordrager en haar man verdienen lof voor hun flink optreden, waaraan te danken is, dat een gevaarlijk individu gesnapt werd. Het Zondagsblad van het IV. u. d. D. bevat het recept van een essence, die uit sinaasappelenschillen kan worden vervaardigd, Menigeen, die in dezen tijd zich aan deze heerlijke vrucht .te goed doet, maar de schillen wegwerpt, zal zich wellicht opgewekt gevoelen tot een proefneming met het recept, waarmede uit de tot dusver als waardeloos beschouwde schillen van den sinaasappel een heerlijke drank kan worden bereid, die in de zomermaanden een welkome veifrissching kan bieden. Het luidt aldus: Op een wijnflesch inmaak-azijn doet men de zoo dun mogelijk afgesneden schillen van 3 h 4 sinaas appelen. Om zeker te zijn, dat het inmaaksel niet bederft, neme men hiervoor den azijn, welke door eenvoudige toevoeging van water wordt vervaardigd met de om hare zuiverheid en conserveerende eigen schap gunstig bekende Frankforter azijn-essence, die in de meeste kruideniers- en comestibles-winkels te verkrijgen is. De flacons, waarin de azijn-essence wordt geleverd, zyn voorzien van een maatstaf voor inmaak-azijn. Naarmate men er meer schillen aan toevoegt, ver krijgt de vloeistof een meer aromatischen geur. Na verloop van eenigen tijd (geheel naar verkiezing) giet men den azijn van de schillen af. Om achtergebleven kleine stukjes schil te verwijderen, kan men, hoewel het niet noodig is, den azijn door een fijn linnen doekje of filtreei'papier gieten. Gefiltreerd of niet ge filtreerd, blijft deze zeer geurige sinaasappel-limonade jaren lang goed. Verlangt men nu in den zomer een verfrisscheriden, lekker smakenden drank, zoo doet men een weinig van deze limonade in een gla* water en voegt daaraan desveikiezende wat suiker toe. Een azijnfabrikant voegt hierbij de opmerking dat zij, die deze proef mochten willen nemen, dit even goed, zoo niet beter kunnen doen met onzen inlandschen azijn. Aan de Frankforter azijn-essence, zijnde zout- azijn, is steeds een eigenaardige, minder aangename creosootachtige reuk en smaak verbondende voorkeur boven deze verdient de azijngeest, die door de meeste azijnfabrikanten hier te lande in uitstekende hoedanig heid vervaardigd wordt. In de heelkundige kliniek van het academisch zieken huis te Leiden is een man binnengebracht, die hevige pijnen leed. Acht dagen geleden was hem het voor een Leidenaar onovertrefbare geluk ten deel gevallen, zich naar hartelust te goed te kunnen doen aan een heerlijk schollemaal, en hij had in een uiterst korten tijd een verbazende hoeveelheid met vel en graat ver zwolgen. Na dit feestmaal heeft hij evenwel geen rustig oogenblik gehad. De vischgraten in de maag pijnigden hem geducht, zoodat hij in uitersten nood, de hulp der heelkundige wetenschap moest inroepen. Aan haar gelukte het, zij het niet zonder inspanning, een bal vischgraten, ter grootte van wel eene vuist, langs den regelmatigen weg uit 's mans lichaam te verwijderen. Alle hoop bestaat nu, dat onze patient den slag weer te boven zal komen. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom Onze metselaars, timmerlieden enz. hebben vooreerst weêi' volop werk. Niettegenstaande het getal huizen sedert 1872 met 700 a 800 is vermeerderd, schijnt er nog steeds behoefte aan woningen te zijn, ten minste men bouwt overal. Voor het meerendeel arbeiderswoningen, ziet rnen ook nu en dan een flink blok heeten- alsmede

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1