ZEE- ER IHLAAGDIJK, AANBESTEDING. bedolven Grond, Buitenland. ADVERTENTIEN. Ned. Hervormde Gemeente. DOET TE WETEN: Uit goede bron kunnen wij mededeelen, dat binnenkort van de band van dr. W. A. Terwogt, schrijver van het in 1886 verschenen en zoo gunstig ontvangen werk »De Vader des Vaderlands", weder een belangrijk boekwerk het licht zal zien, waarvan de titel zal zijn: »Het Land van Jan Pieterszoon Coen." De geschiedenis der Nederlanders in Oost-Indië, aan het Nederlandsche Volk verhaald. Naar wij vernemen zal een twintigtal artistiek in kleuren uitgevoerde platen, bewerkt op het gunstig bekende atelier van de heeren Tresling Co. te Amsterdam, het werk ver sieren, en de eerste aflevering in den loop der volgende maand verschijnen bij den boekhandelaar P. Geerts te Hoorn. Twaalf reizigers uit Leeuwarden en Dokkum, die den 12den Maart naar Schiermonnikoog vertrokken om den 13den of 14den weer terug te keeren, werden door de strenge vorst overvallen en waren wat blijde, dat zij Dinsdag den 27sten Maart dus na 15 dagen het eiland konden verlaten. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Sedert jaar en dag wordt Frankfort verontrust door belangrijke diefstallen van zilveren voorwerpen, welke met zoo groote geslepenheid worden gepleegd, dat de politie tot op heden geen der dieven heeft kunnen vatten. De reeks inbraken begon in de woning van mevr, Clara Schumann, de weduwe van den componist, en bereikte dezer dagen met de inbraak ten huize van de weduwe Jeckel, een dochter van den dichter Wilhelm Jordan, nummer dertig. De jongste diefstal, waarbij de gauw dieven behalve veel kostbaar zilverwerk en geld ook een prachtigen zilveren bokaal ontvreemden, werd met de grootste kalmte ten uitvoer gebracht. Een stelling, die voor het huis stond, bewees den schelmen bij het inklimmen goede diensten. Eenmaal binnen, togen zij fluks aan den arbeid en gaven daarbij blijk van groote sluwheid. Zij be traden het slaapvertrek der bewoonster niet, daaren tegen lieten zij in het aangrenzend vertrek geen voor werp van waarde, hoe klein ook, achter. De goed georganiserde bende, want het lijdt geen twijfel dat het verscheiden personen moeten zijn, hebben het steeds op de rijkelui's-woningen voorzien, en derhalve is het Westeinde, waar de aanzienlijken wonen, het gezochte stadsgedeelte. Niettegenstaande onlangs door het hoofdcommissariaat van politie een ruime belooning is uitgeloofd voor de geringste aan wijzing, heeft men nog geen spoor der dieven kunnen ontdekken, die steeds daar hun slag slaan, waar men hen het minst had verwacht. Oosten rij k. De Neue Freie Presse zegt, dat, toen Rusland de Porte dwong hare verklaring omtrent de onwettigheid van vorst Ferdinand's regeering te hernieuwen, het er niet op had gerekend, dat de Porte dit zou doen in eene aan den heer Stambouloff gerichte dépêche. Hierdoor heeft zij de wettigheid van de tegenwoordige regeering, dat wil zeggen van het ministerie, erkend. Het Bulgaarsche gouvernement herhaalde dadelijk het reeds meer dan eens afgewezen verzoek om den heer Vulkowitch te erkennen als Bulgaarsch zaak gelastigde te Ronstantinopel. Als de grootvizier zoo redeneerde men te Sofia officieel kan verkeeren met den Bulgaarschen minister-president, dan kan hij het ook doen met den heer Vulkowitch. De Porte heeft zich voor deze argumenten niet ontoegankelijk getoond, en zoo is de hervatting der betrekkingen met den heer Vulkowitch het eenige practische gevolg van den papieren bliksem, die op verzoek der Russische regeering uit Ronstantinopel naar Sofia is geslingerd. «Dit kan Rusland zeker niet aangenaam zijn" gaat het Weener blad voort «en het is begrijpelijk, dat men te St. Petersburg voortdurend bedacht is op de middelen, om den diplomatieken veldtocht tegen den prins van Coburg, waarvan het eerste bedrijf zoo treurig is uitgevallen, op betere wijze voort te zetten. Men schijnt echter nog tot geen zekerheid te zijn gekomen omtrent hetgeen thans allereerst moet ge schieden. De heer Nelidoff wel is waar heeft raad geschaft, en aan de Porte het voorstel gedaan, dat deze den Coburger den eisch zou stellen, Bulgarije te verlaten. Het is zeer opmerkelijk, dat men tot nu toe niets heeft vernomen over eene ondersteuning van dit voorstel van de zijde van Duitschland of van Frankrijk. Ook de Porte is dezen keer niet gewillig. Zij voorziet waarschijnlijk, dat hare uitnoodiging aan den prins om zijne koffers te pakken en naar het kasteel Ebenthal terug te keeren, even weinig uit werking zal hebben als hare verklaring betreffende de onwettigheid van 's prinsen regeering. Maar eene tweede stilzwijgende afwijzing van de eischen der Porte door Bulgarije zou eene veel gevoeliger krenking zijn. Er zou daarbij niet sprake zijn van de vaststelling van een rechtsregel, dien niemand in Europa betwijfelt, maar van eene beschikking van den sultan. Bleef deze onuitgevoerd, dan zou het prestige van den grooten heer schade lijden, en hierop wil de Porte, die in geen geval tegen Bulgarije maatregelen van geweld wil gebruiken, het niet laten aankomen. De heer de Nelidoff schijnt dit ook te begrijpen, want hij heeft zijn voorstel later gekenmerkt als de eenvoudige uiting eener geheel persoonlijke meening". Dat Rusland geen meer doortastende maatregelen durft nemen, wordt door de Presse in verband gebracht met de troons wisseling in Duitschland. Kon men te St. Petersburg op den steun van Duitschland rekenen, dan zouden de persoonlijke meeningen van den heer de Nelidoff waarschijnlijk spoedig een officieel karakter krijgen. De Presse gelooft nog steeds niet aan het binnen rukken van Russische troepen in het vorstendom, niet omdat de Russische pers voortdurend Rusland's vrede lievendheid betuigt, maar omdat Oostenrijk tot zulk een brutale oplossing nooit zyne toestemming zal geven. Gemeurd B uiten landscli Nieuws. Paascheieren In vele plaatsen is het vaste gewoonte op het Paaschfeest aan de kinderen gekleurde eieren te geven. Groote luxe werd met de Paascheieren gedreven in den tijd van Lodewijk XV van Frankrijk. Het waren hard gekookte eieren, die men kleurde en gaf aan die Katholieken, welke trouw hun vasten gehouden hadden. De eieren werden op stillen Zaterdag in de kerk ge zegend. De Koning zond aan zijn meest begunstigde hove lingen op stillen Zaterdag een korf hard gekookte, gekleurde eieren, die door zijn huiskapelaan gezegend waren. Op zekeren Aschdag zond de Koning aan de hertogin de Chaleauroux zeven gouden eieren met juweelen gevuld. Tijdens madame de Pompadour kostte de Paascheieren- verdeeling onder de hofdames het land zoowat drie millioen francs f 1,500,000.) De waaierschilders dier dagen versierden de schalen met de prachtigste schilderingen. Madame Dubarry zond één Paaschei aan Keizerin Maria Theresia. De schaal was 9 duim lang en de inhoud was een in een crucifix ingezet stuk doornen kroon. De kroon is thans nog aanwezig in de kerk Nótre Dame te Parijs, waaraan veel wonderdadige eigenschappen worden toegeschreven. Overigens klimt het gebruik, om elkander in het voorjaar eieren ten geschenke te geven (eèn beeld der Natuur, die zich gaat ontwikkelen), tot ver in den vóór-Christelijken tyd op en bestond reeds bij de oude Germanen en Perzen. Het gebruik is ongetwijfeld van Heidenschen oor sprong. Bij het feest der Germaansche lentegodin Ostara, naar welke het Paaschfeest nog in het Duitsch (Ostern) en Engelsch (Eastern) wordt genoemd, werden eieren geofferd. Daar in de Katholieke kerk de vasten met Paschen ophoudt, was het ook reeds vroeg bij de Christenen in gebruik, op den avond vóór het Paasch feest eieren en vleesch in de kerk te doen w ij d e n, en waren dergelijke g e w ij d e eieren natuurlijk ook daarom een geschenk, waarop men prijs stelde. De Duitsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen deelt in haar tijdschrift mede, dat er in het jaar 4887 op de Duitsche kusten 62 schepen zijn vergaan, waarbij de Duitsche reddingstations goede diensten hebben bewezen en veel hulp geboden hebben. 36 keer ging op verscheiden plaatsen de reddingsboot in zee, waarvan 27 maal met goed gevolg. Aan boord van de 62 verongelukte schepen bevonden zich 255 personen, van wie er 11 verdronken en 244 werden gered. 93 personen wisten zich zelf te redden. 32 personen werden door andere schepen opgenomen. 10 personen door lieden die buiten de vereeniging staan en 109 door reddingstoestellen, nl, 80 door reddingsbooten en 29 door lijnen, die met behulp van vuurpijlen naar het in nood verkeerend schip worden geschoten. Onder de verongelukte schepen waren 50 Duitsche, 4 Deensche 3 Engelsche, 2 Hollandsche, 2 Zweedsche en een Russisch vaartuig. Den 7 November 1887 werden door de reddingsboot Magdeburg" van de Engelsche bark «County of Pembroke" 13 menschen gered. Sedert de oprichting van de Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen in 1865 tot 1 Januari 1888 zijn er door Duitsche reddingstations 1697 menschen gered. Mijn hartelijKe dank aan allendie mij onlangs vriendelijke blijken van aandenken en belangstelling gaven. 3 April 1888. J. D. STETTEROGGE. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader den Heer JOHs. VAN DEN THOORN, betuigen wij onzen welineeneiiden dank. - C. H. COUVÉE- ZlERIKZEEm OQ M„ j ooo VAN DEN THOORN. den 28 Maait 1888. jyj. COUVÉE Jr. VERLOTING VAN ZITPLAATSEN in beide Kerken op Woensdag 4 A.pril 1888, des middags 13 ure, in de Consistorie der Kleine Kerk. Het ÜAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN; Gelet op Artt. 29 en 30 van het Reglement op het Bestuur van genoemd Waterschap, 1 Dat de Xiijst der Stemgerech tigden door genoemd Bestuur heden is opgemaakt 2°. dat die Lijst van af 3 April gedurende 14 dagen ter lezing zal worden nedergelegd in het Lokaal van het Waterschap Schouwen ('s Landskamer) te Zierikzee en in de Gemeente kamers van al de Gemeenten in de eilanden Schouwen en Duiveland; 3°. dat van af heden afdrukken van die Lijst verkrijgbaar zullen zijn ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Zierikzeetegen betaling van 35 Cent per exemplaar. Zierikzee, 31 Maart 1888. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN zal verpach ten bij inschrijving, voor 8 jaren, van heden tot ultimo December 1895: 7 II.A. 50 A. XO c.A. (17 Gem. 299 R.) benevens de I NT A A van Groot Sint-Jacobs NieuwlandpolderBrouwershaven B No. 5 en gedeelte No. 1alsmede 3 H.A. OS A. 80 c.A. (4 Gem. 281 R.) tusschen de haven van Brouwershaven en den In- laagdijk van Groot Sint-Jacobs NieuwlandBrouwers haven Sectie B No. 149 en 10, zooals die perceelen omschreven zijn onder kavels 114 en 115 in het pachtboekje van 31 Januari 1888. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht bij den Voorzitter van het Bestuur uiterlijk tot Donderdag 19 April 1888, 's middags 12 ure. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz.Ontv.-Griffier. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen zal, op Donderdag X9 April 188S, des namiddags te een uur, aan 's Landskamer te Zierikzeeaanbesteden Het herstellen en onderhouden van de HEULEN, BRUGGEN, DUI KERS, enz. van het Waterschap in de jaren 1888, 1889 en 1890, in drie perceelen. Bestekken liggen ter inzage aan de localen van het Waterschap en zijn voor f 0,50 te bekomen bij den Boekhandelaar VAN DISHOECK te Zierikzee. Inlichtingen zijn gedurende drie dagen vóór de be steding te bekomen bij de Dijkbazen van 's morgens 9 - tot 's namiddags 4 ure. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen A. J. F. FOKKER, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz.Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2