GASKOLEN. EERE HOFSTEDE CONCERT, Gebrs. Mijnlieff, Commandiet Kas, Burgerlijke Stand te Zierikzee. advertenties. De levering van 12000 Hectoliter Engelsche GASKOLEN. Erf, Tuin, Boomgaard, Bosch, Duin, Bouw- en Weilanden, NIEUWERKERK a/d. IJSEL. Fabrikanten van JfJselsteen. resdener Breimachine-Fabriek 100 VISITEKAARTJES Snelpersdrukkerij van H. LAKENMAN te ZIERIKZEE, hypnotiseur hem gebood, een gouden theelepel weg te goochelen en dezen na verloop van vier dagen, precies half zes, zelf in het paleis van den grootvorst terug te brengen. De heer S. verscheen ook werkelijk precies op het genoemde uur in het paleis en was niet tevreden, aleer men hem bij den grootvorst bad aangemeld en deze verscheen. Aan dezen gaf hij dan terstond den theelepel over en vertelde er bij, dat eene onverklaarbare macht hem tot den grootvorst had gedreven. Tusschen de Engelsche Spoorweg-maatschappijen en de Fransche Noorder-spoorwegmaatschappij zijn onder handelingen gevoerd om gedurende de wereldtentoon stelling eene verbetering te brengen in de verbinding tusschen Parijs en Londen. Dientengevolge zullen dagelijks tusschen Dover en Calais 4 of 5 maal in beide richtingen de snelvarende personenbooten der »London, Chattam and Dover Company" vertrekken; deze booten zullen de vaart in 65 minuten afleggen. Bovendien zal de »Club Special Express train" loopen, die per trein 80 personen vervoert. Deze trein vertrekt dagelijks van Londen 4 uur 's namiddags, om te Parijs te dl ure 's avonds aan te komen. Genoemde spoorwegondernemingen verwachten hier door een groote uitbreiding van het verkeer. In verband met een en ander zullen de haven werken te Calais eenige uitbreiding ondergaan. Een van het 14e, zoo verhaalt een Londensch tijd schrift, werd, in een gevecht, waarin zijn regiment het hard had te verantwoorden, door een gelukkig toeval het leven gered. Trom geroffel riep hem onder de wapenen, op het oogenblik, dat hij aan zijn middag maal bezig was en een stuk spek, te kostbaar om te worden prijsgegeven, haastig in zijn borstzak stekende, spoedde hij zich weg, om zijn plaats in de gelederen in te nemen. Toen de veldslag achter den rug was, kwam hij tot de ontdekking, dat een kogel in het spek was gedrongen. Steeds, wanneer hij in het ver volg van zijne wonderbare redding verhaalde, besloot hij met de verzekering, adat hij niet alleen zyn spek bewaard had, maar dat zijn spek hem bewaard had." Het minimum van taalkennis toont zeker wel iemand, die in een woord evenveel fouten maakt als er letters in voorkomen. Dezer dagen schreef iemand: 't is een avijd", en bij bedoelde afeit"! Een Duitsch blad bevat de volgende advertentie van een teeder echtgenoot: «Opgepast! Mijne vrouw is van mij weggeloopen. Wie haar bij mij terug brengt kan op een pak slaag rekenen en wie haar borgt of leent, dient er wel om te denken, dat ik mij daarvoor niet aansprakelijk stel." Welke staat is onder alle miniatuur-monarchieën en kleine republiekjes van Europa wel de kleinste? Niet de vorstendommen Liechterstein of Monaco, niet de republieken van Marino of Andora, ook niet het onzijdig gebied Moresnet, op de Duitsch-Belgische grenzen, kunnen op dezen titel aanspraak maken. Midden in de Pyreneën bevindt zich de kleinste staat van ons werelddeel, op den top van een hoogen berg, ongeveer tien uren van Oloron. Eenige verstrooid liggende hutten vormen het gehucht Goust, en de bewoners daarvan, ruim honderd in getal, zijn de burgers der kleinste republiek van Europa. Evenmin tot Frankrijk als tot Spanje behoorende, vormt het gehucht een afzonderlijken en onaf hankelijken miniatuur- staat, die door een raad van ouden geregeerd wordt dat er geen belastingen geheven worden, spreekt wel haast van zelf, want de republiek Goust is niet in het bezit van een bezoldigd priester, burgemeester of van ambtenaren. In het naburige Laruns worden de kinderen gedoopt, de burgers getrouwd en daar worden ook de dooden begraven. De grens van Goust loopt langs het kerkhof van Laruns, en er is een geul gemaakt, om daarlangs de kist met het lijk naar het kerkhof af te laten glijden, iets dat altijd met buiten gewone snelheid geschiedt en dat ook niet anders kan, omdat de weg van Goust naar Laruns zoo buiten gewoon steil is, dat het vervoeren daarlangs van zware voorwerpen niet mogelijk is. Niet ver van Maagdenburg ligt een dorp, Ströbeck genaamd, dat hierom in hooge mate merkwaardig is, dat alle inwoners, van de schoolkinderen tot de ouden van dagen, schaakspelers zijn. Over den oorsprong van deze eigenaardige bedrevenheid der Ströbecker boeren wordt het volgende medegedeeld: »De sage van de invoering van 't schaakspel in 't dorp Ströbeck is van geslacht op geslacht overgegaan en komt hierop neer: Een kanunnik van het kapittel Halberstadt werd naar Ströbeck verbannen. Tot tijdverdrijf onderwees hij de boeren in liet schaakspel en hij zag tot zijne vreugde, dat de menschen schik hadden in het schoone, leerzame spel. De vaardigheid in 't schaken is sedert eeuwen van de ouders op de kinderen overgegaan en nog tegenwoordig worden de kinderen er in de lange winteravonden in onderwezen. Eens dat de groote Keurvorst door het dorp reisde, speelde hij een partij met een der inwoners en hij schonk hem als aan denken een schaakbord, dat thans nog als een merk waardigheid in het raadhuis is opgehangen. Daar de wespen-middeltjes nog steeds in de mode zijn, heeft eene Engelsche dame de moeite genomen, de voornaamste tooneelspeelster in het vereenigde koningrijk in dit opzicht aan een onderzoek te onder werpen. Het smalste middeltje, nl. van 21J/2 Eng. duim, behoort aan Kate Vaughan; vandaar haar licht en bevallig dansen. Daarop volgen Mary Moor met 22 duim; Kf>te Borko 23, Mary Anderson 25, mevr. Bernard Beere 27 en eindelijk miss Ellen Terry, de tegenwoordige vertolkster van lady Macbeth, die een middeltje van 28 duim bezit. De eerste tentoonstelling van «dunne middeltjes" zal wel niet ver meer zijn. De prijzen voor het bestijgen van den Eifleltoren zijn thans vastgesteld. Er zullen drie soorten van toegangskaarten zijn: blauwe voor 5 fr. tot den top; witte voor 3 fr. tot de tweede verdieping en roode voor 2 fr. tot de eerste verdieping. Deze prijzen zijn voor dag en nacht, per trap of met lift gelijk en een gebeeh-n dag geldig. Men heeft berekend dat in den toren op de verschillende verdiepingen en trappen to gelijker tijd 10,000 personen plaats kunnen vinden. KUNSTNIEÜWS. Wij vestigen, zooveel noodig, de aandacht van de Toonkunst-minnaren op het Concert, hetwelk den 2 April a.s. de H.H. H. Kruse, violoncellist te Middel burg en C. Samans, muziekdirecteur te Goes, als pianist, zullen geven. De Heer Kruse is een violon cellist gevormd aan het Conservatorium te Keulen en moet een degelijk en zeer gelukkig beoefenaar van zijn instrument zijn. De Heer Samans is als pianist hier bekend, o. a. door zijn optreden een paar jaar geleden in eene Toonkunst-Soirée en achten wij het overbodig iets van zijn voortreffelijk pianospel te zeggen. Voor het vocaal-gedeelte zorgt eene ten onzent gunstig bekende dilettante, daartoe door de Concertgevers uitgenoodigd. Schoolnieuws. De gemeenteraad van Middelburg heeft mejuffrouw C. A. Pijnappel te Leiden, op een jaarwedde van f 2400, met 10 stemmen benoemd tot onderwijzeres aan school G aldaar (vacature mej. Soer, die naar Leiden vertrekt). WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelyke dankbetuiging kennis, dat zij hebben ontvangen van de Reder ij kerskame r «Concordia" alhier, een bedrag van f 55,35, zijnde de zuivere opbrengst van de door genoemde Kamer op Vrijdag 22 Maart j 1. gehouden Voorstelling, ten behoeve der Armen van alle gezindten. Zierikzee, 26 Maart 1889. Diakenen voornoemd, A. G. KUN, Voorzitter H. LAKENMAN, Secretaris. Van 22—29 Maart 1889. Geboren: Een zoon van A. de Vos en M. van Wijngaarden. 0 0 A. Goudswaard en W. van Oviezande. dochter W. Verhoek en J. Flik weert. Overleden: M. de Bakker, 85 j., weduwe van J. H. H. Korte. te geven door de Heeren II. KRUSE te Middelburg (Violoncellist) en C. SAMANS, Muziekdirecteur te Goes (Pianist)met welwillende medewerking van Mevr. H. SCH. B. d. J. (zang) te Zierikzee. Dinsdag 2 April 1889, (8 uur). Inteekeiung-prijs 1,95 p. p. Bureau-kaarten 1,195 (Plaatsbespreking 12ya1V2 uur.) De COMMISSIE voor de Gasfabriek en de Straatverlichting te Zierikzee zalop Zaterdag- 13 April 1889, des namiddags te twee uur, ten kantore van den Directeur van voornoemde Fabriek, AAATBJB8TJEB£1V: Inlichtingen zijn te bekomen by den Directeur, bij wien ookop franco aanvragede voorwaarden van aanbesteding, tegen betaling van 95 cent, verkrijgbaar zijn. De Voorzitter der Commissie, W. A. OCHTMAN. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ten verzoeke van G. DE OUDE, op Woensdag 13" April 1889, des voor middags 10 ure, in de Herberg van L. J. Kappers te Renesse publiek verkoopen: met 43 Hectaren 4® Aren staande en gelegen onder Renesse, Noordwelle en Haamstede. Breeder bij Verkoopboekjes te omschrijven. Goede kwaliteit, concurreerende prijzen prompte bediening. AT.B. Levering van kleine partijen franco aan boord van den Beurtman te Rotterdamtegen 20 cent per duizend verhooging van prijs. van LAUE TIMAEUS te Loeblau-Dresden. Agent voor Nederland: HERM. WEBER, Singel 230, Amsterdam. BREINAALDEN in voorraad. voor 60 cent, 80 cent en een gulden, allen in net étui, (letter naar keuze), worden geleverd ter alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. J>© Zierikzeesche Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden a déposito. 1 jaar dato 4 °/0 j 8 dagen zicht 3 °/o 6 maanden 3'/, i 1 maand 3Yj 3 a 3 KOOPT en VERKOOPT EffectenCoupons, buiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uitonder borgtocht. Het Kantoor is geopend van" 10 tot 2 uur.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3