Buitenland. De heer W. E. Willink Ketjen is gedagvaard om gisteren voor de kamer van instructie in liet gebouw der Haagsche rechtbank te verschijnen, om te worden gehoord, over het volgende in de dagvaarding gestelde feit: dat hij in 1889 te 's Gravenhage den minister van koloniën bedreigd heeft, II. K. H. prinses Wil- helmina van het leven te berooven, door in het begin van Januari 1889 in het kabinet van genoemden minister dreigend de woorden te uiten: »dat voor iedere traan, die zijn vrouw geweend had, een droppel bloeds zou moeten vloeien" en »dat hij zich zelf recht zou verschaffen door Ne derland te treffen in hetgeen het 't dierbaarst is" en door op 21 Januari 1889 tot genoemden minister dreigend de woorden te uiten »dat hij zich zoude wreken, het prinsesje zoude dooden en dan zich zeiven een kogel door het hoofd zoude jagen." Een elegant gekleede jonge dame, wier Hef gezichtje achter een dichten sluier was verborgen, wandelde te Amsterdam met rechtmatigen trots achter een kinderwagentje. Een jongen, neuswijs als alle straat jongens, en vol onderzoekingsgeest, lichtte eventjes het gordijntje van het kinderwagentje op, en de jongen viel bijna van schrik omver, toen hij achter dat gordijntje een dikken, vetten mop zag. die op een zacht kussentje van de vermoeienissen uitrustte en, zoo goed zijn dikte hem toeliet, naar frische lucht lag te happen. Algemeene vroolijkheid De dame liet zich echter niet van haar voornemen afbrengen. Zij bekommerde zich niet om de spotters en bleef rustig haar lief, vet mopje van een hondje in 't kinderwagentje verder tijden! Naar de Wereldb. verneemt, moeten eenige onder nemende Nederlandsche kooplieden en financiers, in vereeniging met anderen, een sj'ndicaat gevormd hebben tot exploitatie van het rijke Demara-gebied, liggende in Zuid-West-Afrika, en in naam onder Duitsch protectoraat staande. Men verkrijgt een uitstekende wrijfwas als men pond geel was laat smelten en hierdoor voor 2*/, cent sal tatari roert, dat men in een kopje warm water heeft opgelost. Bij dit roeren zij men echter voorzichtig en zet de pan eerst op een steenen vloer, daar het was geweldig opbruischt. Vervolgens voegt men er ruim een kopje koud water bij en zet het dan weer op het vuur, terwijl men het gedurig omroert. Als alles tot een zachte pap geworden is, kan men het van het vuur nemen, maar moet nog eens omroeren, opdat er geen korst op komt. Men bewaart het in blikken doosjes met deksel, daar het anders uitdroogt. De sal tatari is bij eiken drogist verkrijgbaar. In het April-nummer van De Militaire Spectator zal eene wederlegging voorkomen der brochures van den heer Tindal, getiteld; Henry Tindal'sNederland in gevaarbesproken door K. Eland, Luitenant-Kolonel, Directeur van de Ilde Afdeeling der Krijgsschool. Daar deze wederlegging zeker met niet minder belang stelling zal ontvangen worden dan genoemde brochures, zullen hiervan, tegelijk met dit April-nummer, afzonder lijke afdrukken in den handel gebracht worden. Te Amsterdam hadden in de vorige week twee kisten, welke zich op geheimzinnige wijze in de Kal verstraat voortbewogen en op elk waarvan heel rustig een man gezeten was, veel bekijks. I-Jet was eene aardig bedachte reclame van een boedenfabrikant, zoo bedriegelijk, dat zelfs de albe- spiedende blik van de politie er door op een dwaalspoor gebracht werd. Een agent nl. die ter wille van de volksverzameling, welke de wonderkisten veroorzaakten, een einde aan de vertooning wilde maken, gelastte op strengen toon den jongen, dien hij meende er onder te zien loopen, voor den dag te treden, toen, tot niet geringe hilariteit van de omstanders, bleek, dat de voeten, welke men even onder de kist uit zag komen, aan niemand anders behoorden dan aan den man, die er schijnbaar zoo gemakkelijk bovenop gezeten was, en dat die, welke voor de zijne waren aangezien, kunstbeenen waren. Toen was het echter met de vermakelijke voorstelling gedaan, want in het belang der openbare orde werden de kisten aangehouden en, door honderden gevolgd, naar het politie-bureau op het Singel geleid, alwaar ze ter beschikking van den eigenaar werden gesteld. Later evenwel heeft men de kisten weer onder het oog der politie zien wandelen. Naar gemeld wordt, bestaat bij de regeering het plan tot oprichting bij het leger van een korps wiel rijders, dat ten allen tijde zal kunnen worden opgeroepen. Het contingent daartoe zal worden geleverd door den A. N. W. B. De voordracht voor de benoeming van een kapel meester der schutterij te 's Bosch bestaat alphabetisch uit de heerenHerkenreuth te Amsterdam, Ogier te 's Gravenhage en Wedemeijer té Amsterdam. In de Duitsche pers vindt men in de necrologieën de hoogste hulde gebracht aan de verdienste van wijlen professor Donders. In de National Zeitung schrijft een medisch medewerker: «Onbetwist werd hij (Bonders) door alle oogartsen als de eerste onder hen erkend." In het Berliner Tageblatt schrijft een andere deskundige: »Van geboorte was Donders Hol lander, doch wetenschappelijk behoorde hij evenzeer aan Duitschiand, waar hij zijne beste vrienden en geestverwanten vond. De namen Grafie en Donders zijn onvergankelijk gegrift in de jaarboeken der genees kunde. Niet slechts door zijne geestesgaven, maar ook door zijne edele menschelijkheid en breede wereld beschouwing muntte Donders uit boven de meeste zijner tijdgenooten." Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Leeuwarden werd eenige dagen geleden een bejaard echtpaar in het stadsziekenhuis opgenomen, dat niet alleen door het burgerlijk armbestuur werd bedeeld, maar zoo arm was, dat de buren, ofschoon zelf behoeftig, met hun lot bewogen, hen bovendien van kleeren en andere zaken voorzagen. Bij de komst in het ziekenhuis werd echter bij den man een bedrag van niet minder dan '113 in zilver- en goudgeld gevonden. Ook als gevolg van den verwaarloosden toestand, waarin vooral de vrouw verkeerde, is deze reeds overleden. Te Veere had een driejarig jongentje de onvoorzich tigheid uit een pot met kokende thee te drinken. Na de hevigste pijnen te hebben doorgestaan is de kleine overleden. Mejuffrouw G., een 83jarige dame, bewoonde sedert eenige jaren geheel alleen een groot huis op de parade te Bergen op Zoom. Slechts nu en dan kwam een werkvrouw haar eenige uren helpen, doch deze mocht nooit verder komen dan het benedenhuisboven werd niemand toegelaten. Toen nu Maandag het werkmeisje geruimen tijd vergeefs had gebeld en men bovendien binnenshuis ook niet het minste leven gewaar werd, hebben de buren de politie gewaarschuwd. Deze ver schafte zich toegang door het keukenraam en vond het lijk der dame op den overloop. Bij onderzoek is gebleken dat zij aan een beroerte overleden is. Maandagmorgen werd Renswoude bezocht door iemand die er zeer armoedig uitzag en met behulp van zijn twee krukken ter nauwernood voort kon komen. Alle ingezetenen waren dan ook met het lot des ongelukkigen begaan en weigerden hem geen aalmoes. Doch eensklaps spoedde hij zich voort, zonder naar de huizen meer om te zien, want de schoolkinderen hadden hem buiten het dorp flink zien loopen met de twee krukken onder den arm, en de politie maakte spoedig aan deze vertooning een einde. Hooge plannen verijdeld. Te Chicago in Noord- Amerika liet een rijk bewoner van Boston een huis van veertien verdiepingen bouwen, om door het ver huren er van veel geld te verdienen. Die nieuwe toren van Babel ligt thans in puin. Nauwelijks toch was de veertiende verdieping gereed, of het geheele gewrocht stortte in elkander, omdat de fundeering door de zwaarte was weggezonken. Gelukkig gebeurde het invallen op Zondag; op een werkdag zou het tal van menschenlevens hebben gekost, want 125 arbeiders werkten aan het gebouw. Zaterdag zijn te Weenen twee vrouwen, moeder en dochter, dood in haar slaapvertrek gevonden, gestikt door het inademen van lichtgas. Het zonderlinge van het geval is, dat er geene gasleiding in het huis zelf bestaat en er alzoo geene andere verklaring te vinden is voor de sterke gaslucht, die opgemerkt werd bij het binnendringen van de politie, door de buren gehaald, toen zij argwaan kregen, dan deze, dat er gas ontsnapt en door de reten van de woning ge drongen moet zijn uit een defect geworden straat lantaarn, die vlak voor het venster van het slaap vertrek stond. De laatste omhelzing. De dienstbode Rosa Smitny en de landbouwer Juzef Kotrafs. te Nagymales, in Hongarije, hadden elkander sedert jaren lief en de dag van hun huwelijk was reeds bepaald. Een paar dagen geleden sneed het meisje met een groot keuken mes brood en wilde toen, met het mes in de hand de keuken verlaten. Kotrafs, die door een achteuieur was binnengetreden, wilde zijne geliefde verrassen; hij sprong op haar toe, draaide haar snel om en drukte haar aan zijn hart. Het meisje kon het mes niet spoedig genoeg weg werpen en het lemmet drong tot in het hart van den ongelukkige door, die met den uitroep: »0 Rosa, wat heb je mij gedaan!" op den grond stortte en onmiddellijk daarop stierf. De ongelukkige Rosa ont stelde zoo vreeselijk, dat zij in vier en twintig uur niet kon spreken en teekenen van waanzin bij haar worden waargenomen. Men vreest, dat het beklagens waardige kind krankzinnig zal worden. Servië. De gewezen koning van Servië heeft, alvorens Weenen te verlaten, een uitvoerig onderhoud gehad met den correspondent van de Times aldaar. Milan bevestigde, dat de overwinning der radicalen in Servië een der hoofdredenen zijner aftreding was. De koning kon met hen niet overweg en had geen vertrouwen in de nieuwe grondwet, welke zij hem opdrongen. Bovendien was Milan overtuigd, dat hij niet geschikt was om als constitutioneel vorst te regeeren. De terugkeer der koningin zou zijns inziens tot burgeroorlog leiden, maar de regent Ristics zal dit wel vei hinderen, omdat hij zeer goed weet, dat Nathalie terstond na haar terugkomst zal beginnen te intrigeeren, ten einde den regent het voetje te lichten. Ten slotte verzekerde Milan, dat hij geen schulden heeft en dat Servië, ondanks zijne aftreding, steeds verplicht is dezelfde vriendschappelijke staatkunde jegens Oostenrijk-Hongarije voort te zetten. Italië. De regeering heeft verordend, dat in elke gemeente de noodige hoeveelheid zuiver drinkwater moet voor handen zijn. De gemeente, waarin geen goed drinkwater in voldoende hoeveelheid voorbanden is, wordt beschouwd als ongezond, en kan door de regeering verplicht worden, te voorzien in de behoefte aan goed drinkwater. Hij, die het drinkwater bevuilt of verontreinigt of fonteinen, drinkwaterputten, kanalen, enz. besmet, wordt gestraft met eene boete van 50 tot 500 lire en zal voorts te zorgen hebben voor nieuw drinkwater en de te weeg gebrachte schade moeten herstellen. F r a n k r ij k. Er zullen 1,200,000 bons a 25 fr. worden uitge geven, die recht geven op 25 entrees in de tentoon stelling en verder hetzij met eene premie of a pari ingelost zullen worden binnen 75 jaren. In het geheel zullen er 80 trekkingen plaats hebben, waarvan 6 gedurende de tentoonstelling. Bij elk der vijf eerste trekkingen zal eene premie van 100,000 fr. zijn; bij de zesde eene van 500.000 fr., twee van 10,000 fr., enz. Te beginnen met 1890 zal er jaarlijks ééne trekking zijn. Alle loten, die na het einde der trekkingen overblijven, zullen tot den nominalen prijs worden afgelost. Een dozijn mijnwerkers en hunne gezinnen, die uit Decazeville waren vertrokken, zijn door den Franschen consul te Buenos-Ayres teruggezonden. Zij zeggen, dat er tienduizend Franschen in de Argentijnsche republiek zijn, die geen werk kunnen vinden en gebrek lijden. De prefect van Aveyron heeft eene waarschuwing bekend gemaakt tegen de fraaie beloften van land verhuizingsagenten en tegen circulaires en dagblad artikelen. Bij het nazien dér rekening van 1876 heeft de Kamer het voorstel Fernand-Faures goedgekeurd om den minister in staat van beschuldiging te stellen, die in 1876 zonder goedkeuring der Kamer den Spaanschen troonpretendent Don Carlos en zijn gevolg voor zijn reis van Pau naar Bologne een extra-trein ter beschikking stelde. Du Saussy is het lidmaatschap van het tentoon- stellings-comité ontnomen, omdat hij aan het boulan- gistische banket te Tours heeft deelgenomen. Spanje. De Spaansche mailboot Mindanao" en de Spaansche stoomboot «Nisayas" zijn volgens bericht uit Manilla met elkander in aanvaring gekomen. Het eerste schip zonk en dertig passagiers zijn verdronken. Het andere stoomschip heeft een haven kunnen bereiken. Mexico. Verscheidene personen, die een trein hebben willen doen derailleeren, waarin president Diaz gezeten was, zijn gearresteerd. Men beweert, dat een complot bestaat om den president te vermoorden of gevangen te nemen. Gemeugd Kuiteniaiidsch Nieuws. Met groote belangstelling woonden onlangs de leden van het Russische keizerlijke huis in 't paleis van den grootvorst Wladimir eene séance bij van den hypnoti seur Feldmann. Zeker jonge, zeer krachtig gebouwde heer S. had zich een uitstekend medium betoond en allerhande heldendaden, zooals gevochten met wilde dieren, kampstrijden etc. volbracht, toen ten slotte de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2