Buitenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. voorganger was achtergelaten. De gevangen Limics zal aan de justitie te Triest worden overgeleverd. Uit New-York wordt bericht, dat er thans, na het herstellen van de telegrafische gemeenschap, on ophoudelijk berichten komen van ongelukken, door den sneeuwstorm veroorzaakt. Ongeveer twee honderd schepen hebben schipbreuk geleden, waarbij zestig personen verdronken. Door spoorwegongelukken zijn veertig personen om het leven gekomen. De schade wordt op tien millioen dollars berekend, waarvan zeven millioen alleen op rekening van New-York komen. Op den Delaware-Lackrawanna-spoorweg ont spoorde een personentrein en stortte van een dertig voet hoogen dam naar beneden, Door het vuur in de machine en in de verwarmings-toestellen der rijtuigen geraakten de waggons in brand27 personen werden gedood of gekwetst. Tengevolge van eene ontsporing van een trein met wegwerkers werden 6 personen gedood en 20 verwond. Een belangwekkende opmerking zoo schrijft het Britsch Medical Journal werd in Amerika gemaakt over de oorzaak van den dood der slachtoffers, die in de hevige sneeuwstormen, welke onlangs in Indiana hebben gewoed, zijn omgekomen.. De dood was na melijk niet hel gevolg der hevige koude, maar werd door verstikking veroorzaakt. De buitengewone snelheid waarmede de temperatuur daalde, bewerkte dat de sneeuw ais ijs-kristallen neder viel en deze werden door den krachtigen wind tot een fijn poeder gewreven, waardoor het ademhalen zeer belemmerd en ten slotte onmogelijk gemaakt werd. De uitwerking van den sneeuwstorm was alzoo geheel dezelfde als van de gevreesde zandstuivingen der Sahara. F1- a n k i" ijk. Generaal Boulanger is Zaterdagmorgen te Clermont- Ferrand door een groote menigte uitgeleide gedaan. Bij de aankomst van den generaal met zijn dochter aan den. arm, werd hem aan het station door een kind, met een sjerp, om het lijf, een bouquet aangeboden met de woorden: Vaarwel, generaal! Wanneer Frankrijk U noodig heeft, zullen wij U weder opzoeken!" Bij het vertrek van den trein dankte de generaal voor de hem gebrachte ovatie en zeide te vreden te zijn eenige maanden in Avergne doorgebracht te hebben. Hij heeft dikwijls zijn bloed voor Frankrijk gegeven en hij zal zoo noodig het nog vergieten. Een Parijsche journalist, die Leve Carnott Leve Logerot! Leve de republiekriep, kreeg een pak slaag van de menigte. Toen hij later op straat herkend werd, moest hij in een rijtuig vluchten en een agent van politie sloeg met het plat van zijn sabel op de menigte om den journalist te ontzetten. Te Parijs hadden slechts geringe manifestaties bij de aankomst van Boulanger plaats. Een honderdtal nieuws gierigen volgden den generaal naar het hotel du Louvre. Duitsoliland. Uit Berlijn wordt gemeld dat de kroonprins Wilhelm een ongesteldheid aan het oor heeft, welke wel niet gevaarlijk is, maar toch de oorzaek van vele onaan genaamheden voor den prins kan zijn. De jonge kroonprins van Italië heeft te Berlijn, waar hij de begrafenis van keizer Wilhelm bijgewoond heeft, een gunstigen indruk gemaakt in de hooge kringen. Ook met den troonopvolger van Rusland is dit het geval en beide jeugdige vorsten zijn weder- keerig hoogst tevreden over de welwillende wijze waarop zij bejegend zijn door den keizer en andere regeeringspersonen. Hetgeen bij de tentoonstelling van het lijk van keizer Wilhelm is voorgevallen, heeft opnieuw het bouwen van een nieuwen evangelischen dom ter sprake gebracht. Reeds vroeger is een commissie benoemd tot het maken van ontwerpen van een nieuwen dom, van welke commissie de tegenwoordige keizer president was, zoodat het niet onmogelijk is, dat de zaak weldra haar beslag zal krijgen. De brief van den Paus aan den Keizer luidt als volgt: »Het treurig bericht van het overlijden van Uwer Majesteits roemrijken vader heeft Ons hart met groote droefheid vervuld. Want niet weinige en niet geringe bewijzen Zijner goede gezindheid jegens Ons hebben Wij van hem ontvangen, en op geene geringere hoopten Wij voor de toekomst. Uwe Majesteits diepe smart weten wij in vollen omvang te waardeeren; wanneer deze Onze brief ter harer lening mocht bij dragen, zou Ons dit tot troost en voldoening strekken. Na dezen plicht te hebben vervuld, bieden Wij Uwe Majesteit onzen gelukvvensch aan wegens de troon opvolging in een zoo aanzienlijk en machtig rijk, en wij koesteren het vertrouwen, bij Uwe Majesteit dezelfde genegenheid te zullen vinden, waarin w(j ons bij Zijne Majesteit den onvergetelgken ontslapen Keizer mochten verheugen. Moge Uwer Majesteits gezondheid zich versterken en Uwe Majesteit zich lang in dit leven verblijden tot heil van Hoogstderzelver onder danen. Dit smeeken wij van den Almachtige» God, tevens biddende dat Hij ons en Uwe Majesteit door on vei breekbare banden der liefde in genade verbinde." Engeland. De conservatieve regeering van Engeland kan zich slechts staande houden door den bijstand der liberale unionisten, die zich van Gladstone hebben gescheiden, omdat zij tegen home rule voor Ierland zijn. Op dit punt zijn zij het geheel eens met de conservatieven, maar op andere punten is dit niet het geval en dit maakt de positie van het kabinet Salisbury zeer moeielijk. Om de bondgenooten tevredeu te stellen heeft het een ontwerp van locaal bestuur ingediend, dat veel verder gaat, dan een liberale regeering zou hebben durven voorstellen. Des te meer zijn de conservatieven er over geërgerd. Toen het in het Lagerhuis werd voorgelezen, hoorde men van hunne banken geene toejuiching en de voornaamste organen der partij verklaren onbewimpeld zich er tegen. De St. James Gazette zegt ronduit, dat het ministerie voor den wil der liberale unionisten heeft gebogen en herinnert aan lord Salisbury's verklaring, dat zelfs eene nederlaag in het Lagerhuis niet noodwendig het aftreden moet tengevolge hebben van zijn kabinet, welks taak het is de eenheid des rijks te redden. Het blad maakt daaruit de gevolgtrekking, dat de regeering in de verwerping van het onderwerp zou berusten. On waarschijnlijk is het niet, dat zij het intrekt, als het verzet der conservatieven te sterk blijkt. Parnells ontwerp over eene verlaging der pacht in Ierland werd verworpen, nadat met toestemming der regeering een resolutie was aangenomen, verklarende, dat geen ontwerp Voldoende kon zijn, dat niet, behalve de achterstallige pacht, ook alle andere schulden der lersche pachters reduceerde. Deze resolutie bewoog de meeste liberale unionisten tegen het ontwerp te stemmen, in de verwachting dat de regeering een ander overeenkomstig de resolutie zou indienen. Doch nu heeft de regeering verklaard, dat zij niet voornemens was het te doen. Tusschen de conservatieven en de liberale unionisten is de regeering tot machteloosheid gedoemd. IV oord-Amerika, De Senaat der Vereenigde Staten heeft het wets ontwerp aangenomen, waarbij het voor uitvoer bestemde vleesch aan een onderzoek wordt onderworpen en de invoer van vervalsQhte, voor de gezondheid schadelijke levensmiddelen verboden wordt. Het ontwerp machtigt den president om den invoer dezer artikelen te verbieden, wanneer hij overtuigd is, dat zij op ge vaarlijke wijze vervalscht zijn, en om represaille maatregelen te nemen tegen landen, waar verdedigings rechten geheven worden tegen producten der V. S. Verder verbiedt het voorstel den invoer van ziek of besmet vee of van vee, dat aan besmettelijke ziekte blootgesteld is geweest? De landbouwcommissie van het Huis van Vertegenwoordigers heeft eentemmig besloten, zich tegen het voorstel tot toekenning van een uitvoer-premie voor graan te verklaren. IV oorwegen. De lange minister-crisis is met de overwinning van den minister-president geëindigd. De drie radicale ministers zijn vervangen door drie leden der gematigd democratische partij, waartoe hij zelf ook behoort. De drie afgetreden ministers hebben den heer Sverdrup in het Stortthing heftig aangevallen en allerlei bij zonderheden uit de beraadslagingen van den ministerraad openbaar gemaakt, zoodat de aanvoerder der rechterzijde uitriep: »Zoo iets afkeurendswaards is in Noorwegens staatsleven nog nooit voorgekomen." Het is dan ook de rechterzijde geweest, die den heer Sverdrup aan de overwinning geholpen heeft. Een votum van wan trouwen, door de radicalen voorgesteld, werd met 61 tegen 51 stemmen verworpen en onder die 61 stemmen der meerderheid bevonden zich 31 der rechterzijde. Daarentegen telde men onder de 51 stemmen der minderheid 20 democraten, die nog weder eene midden partij vormen tusschen die van den heer Sverdrup en de radicalen. De hulp der rechterzijde had de heer Sverdrup te danken aan zijne verklaring, dat hij stellig heenging als het votum van wantrouwen niet werd verworpen. De rechterzijde vreesde dan een radicaal ministerie te zullen zien optreden. Doch een votum van vertrouwen te geven aan den heer Sverdrup, daarna door een zijner aanhangers voorgesteld, dat kon de rechterzijde niet; het werd met 74 stemmen tegen 38 stemmen verworpen. Gemeiigd Buitenlaiidsch Nieuws. Op de bloemententoonstelling welke te Hietzing, bij Weenen, ter eere van de 40jarige regeering van' Z. M. Frans Jozef I, keizer van Oostenrijk, gehouden wordt en die den 21 Maart j.l. geopend is, is de eerste prijs voor buitenlanders, zijnde de gouden medaille, voor eene collectie van 200 diverse bloeiende hyacinthen toegewezen aan de firrna J. H. Kersten Co., te Haarlem. Aan Robert Hamerling, die Zaterdag zijn 57 ver jaardag vierde, werd door de voornaamste schrijvers en schrijfsters te Weenen een adres aangeboden, tegelijk met een fraai bronzen beeld, door den beeld houwer Brandstatter uit Stiermaken ontworpen en de muze van Hamerling voorstellende. Keizer Frederik van Duitschland heeft als zoodanig geenerlei inkomsten. De keizerlijke waardigheid is dus de hoogste «onbezoldigde eerepost". De koning van Pruisen daarentegen heeft de volgende inkomsten Aan rente van domeinen, bosschen, landerijen, enz. 7,719,296 mark; verder eene toelage, door de kamers, evenals alle andere staatsuitgaven, te bepalen, ten bedrage van 4,500,000 mark. In 't geheel dus 12,219,296 mark. Hiervoor moet echter de koning de geheele koninklijke familie onderhouden, want de prinsen, prinsessen en de koningin-moeder krijgen geen van allen eenige toelage van den staat. Een zeldzaam natuurverschijnsel werd door den kapitein van de Engelsche stoomboot «Sibiren", op zijn laatste reis waargenomen. Het was omstreeks middernacht en het weder was stormachtig, toen de kapitein plotseling een vuurkogel uit de zee zag op stijgen, die zich tot een hoogte van ongeveer vijf meters verhief en recht op het schip aankwam. Na eenige seconden veranderde de kogel. Het hydrografisch bureau te Washington deelt in zijne annalen omtrent dit verschijnsel het volgende mede: Van de elec- trische luchtverschijnlen is dit een van de zeld zaamste en het moeielijkst te verklaren. Gewoonlijk verheft de vuurbol zich langzaam in de lucht en spat met een luiden knal uiteen. Men heeft dergelijke vuurbollen ook op het vasteland waargenomen. Wanneer zij op de aarde vallen, boren zij een gat in den grond, dat somstijds wel tien meter in doorsnede groot is, en komen later dikwijls op een andere plaats weer boven. K e r k n i e u w s. Door het Kiescollege der Hervormde Gemeente te Zierikzee zijn in zijne vergadering van Maandag 26 Maart j.l. met algemeene stemmen herkozen: tot Ouderlingen, de aftredende heeren M. Couvée Jr. en A. M. E. van Dishoeck; tot Diakenen, de aftredende heeren A. G. Kijn, H. Lakenman én N. van den Bout Cz. ^EETIJDÏÏVGEIV. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 23 Maart. «Zingra", kapt. Couet, van Liverpool. 25 »Joh Sim.s", kapt. Pentreat, van Poole naar Dordt. De laatste is 26 dezer derwaarts vertrokken. PRIJZEN DER'EFFECTEN TE AMSTERDAM den 26 Maart 1888. Nederland, Werkelijke Schuld 2!/2 dito dito 3 dito dito 3'/2 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam B België, dito Stad Antw. '87 2'/a Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 4 dito dito 1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/84 8 Rusland, Obl. Hope Co. 1759/1815 5 Cert. Inschr. 6eS. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L £100 4 Va Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 pCt. 737/ie 87 99 104 Va 581/, Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatseh. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeies Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000. 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. 80 Va 120 6013/1b 613/8 62I/4 621 /i, 1291/4 685/„ 1073/4 52W/18 85i/a 907/8 95 59i/a Oostenr. in papier f 19,77i/a dito in zilver - 19,80 Div. Eng. per -11,52 i/a Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier f 0,961/2 - 2,45

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2