Zll ltlk/I ISCilK COUBANT. voor liet «rrondis- semeiit Zierihzee. 1888. No. 25. Woensdag 28 Maart. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i n n e n 1 a n d. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKENMAiV. Uithoofde van tien GOJS DIE JU VRMJJDAG zal de Courant niet worden uitgegeven. ZIERIKZEE, 27 Maart 1 8 8 8. Ten voordeele van de Weduwen en Weezen van de met de Visehbom «Cornelia Johanna" in den Storm van den 2 Sept. 1887 verongelukte bemanning te Egmond aan Zee, is verschenen bij den uitgever P- Kluitman te Alkmaar, een Muziekstuk, getiteld Weldadigheid. Voor eene Zangstem, met piano begeleiding. Gedicht van W. J. Hofdijk. Muziek van Richard Hol. 108e werk. Prijs 40 Cents. Waar namen als Hofdijk en Hol zich paren aan een dergelijk doel, daar hopen wij dat voor de groote behoeften, waarin nog steeds dient voorzien te worden, weder eene belangrijke bijdrage moge toevloeien. In het Café Ponsen te Dordrecht werd Zaterdag de jaar- lijksche algemeene vergadering der Levensverzekering- Maatschappij Dordrecht gehouden, onder leiding van mr. H. A. Nebbens Sterling, commissaris-voorzitter der Maatschappij. Vertegenwoordigd waren 427 aan- deelen, te zamen 61 stemmen uitbrengende. Uit het verslag van directeuren blijkt, dat de uit komsten over het afgeloopen jaar zeer bevredigend zijn. Het bedrag der nieuw gesloten verzekeringen blijft stijgend, terwijl de vooruitgang in verzekerd kapitaal f 178,000 meer dan gedurende het voorgaand boekjaar bedroeg. Het gemiddeld verzekerd bedrag per hoofd daalde wel is waar in de afdeeling Arbeiders verzekering van f 66,45 tot f 66,16, doch steeg daarentegen in de afdeeling Levensverzekering van f 1119,80 tot 1238,50. De sterfte onder de verzekerden bepaalde zich in de afdeeling Levensverzekering tot 7112/100 bij de Arbeidersverzekering tot 76G8/100 en onder de verzekerde kinderen tot-7077/100 °/0 van de verwachting volgens de tafels, die tot grondslag dienden bij de berekening der tarieven. De verhouding der werkelijke uitkeering tot de sommen, die volgens de tafels betaald hadden moeten worden, bedraagt respectivelijk 60,59 °/0 78,06 °/0 en 74,16 De winst uit de mindere sterfte levert dus een belangrijk cijfer. De ontvangen koopsommen en termijnpremiën bleven toenemen. De gekweekte rente vertegenwoordigt 4,89 °/0 van de waarde der bezittingen bij den aanvang van het jaar, tegen 4,67 gedurende het voorgaand jaar. De betaalde afkoopwaarde aan verzekerden, die hun contract wenschten te vernietigen, vorderde slechts een derde gedeelte van hetgeen een vorig jaar op dat hoofd geboekt werd. De uitkomst was dat voor premie-reserve nog belangrijk meer kon worden bij geschreven dan volgens wiskunstige berekening noodig was. De aandeelen der vennootschap werden in het afge loopen jaar in publieke veiling verkocht voor 112,/2 a 13V2 der storting. In het vergroot kapitaal werd nog f 210,000 aandeel uitgegeven. Met de later genomen aandeelen is daardoor het geplaatst kapitaal op een millioen gulden gebragt. In verband met den lagen rentestandaard werd besloten met de plaatsing van aandeelen niet verder voort te gaan. Nadat 'C verslag van directeuren voor kennisgeving was aangenomen, werd de rekening en verantwoording overeenkomstig het praeadvies van commissarissen vast gesteld, daarna de aftredende commissarissen Z. Evc. de heer K. van der Heijden en de heer C. J. J. Verbroek van Nieuw-Beijerland met bijna algemeene stemmen herbenoemd, waarna de voorzitter de ver gadering sloot met een woord van hulde aan directeuren voor de goede uitkomst De Werkmansbode, het orgaan van den heer Heldt, laat zich over den uitslag in Schoterland aldus uit: Dat Domela Nieuwenhuis in Schoterland gekozen is, hadden wij niet verwacht, vooral niet van Friezen, wier geschiedenis van vroeger dagen getuigenis van karakter en groote wilskracht geeft. Daar moet het zaad van haat, verdeeldheid en wrok al zeer sterk wortel hebben geschoten om zulk een uitslag mogelijk te maken. Overigens zien wij dien man niet ongaarne in de Kamer, 't welk voor velen en voor velerlei goede ge volgen kan hebben, ziende hoe men daar zal moeten inbinden of binnen de perken zal blijvenziende dat er uog wat anders en wat meer toe behoort dan schelden en schimpen om iets te beteekenen. Overigens is het al heel dolDomela Nieuwenhuis gekozen door de anti-revolutionairenOf is de zich aldus noemende partij een andere dan de deftige oud- Hollandsche gereformeerden, streng vasthoudend aan de Dordtsche leer, maar evenzeer afkeerig van om wentelingen, aantasten der gestelde machten rumoer en oproer! Te Beverwijk was een aanhanger van Domela Nieuwenhuis zóó verheugd, dat deze in het district Schoterland tot lid der Tweede Kamer was gekozen, dat hij de roode vlag uitstak. Dat zijne vreugde niet algemeen gedeeld werd, bleek spoedig, toen de ruiten bij hem ingegooid werden, zoodat hij genoodzaakt was de oproervlag weder in te halen. Van de verschillende vijanden, waarmede de bijen te worstelen hebben, is het meesje een der ergsten. Vooral heeft deze vogel zich dezen winter duchtig geweerd, nu het aardrijk geruimen tijd met sneeuw was bedekt. Met recht wordt hem dan ook de naam van »bijbijter" gegeven. Hat vogeltje plaats zich bij het vlieggat der korf, of wel weet de in den winter uitvliegende loome bijen te bemachtigen. »De Werkstaking te Almeloo" is de titel eener brochure van den heer J. C. Van Marken, uitgekomen bij li. D. Tjeenk Willink te Haarlem. De schrijver verhaalt uitvoerig zijne bemoeiingen om een vergelijk tusschen de werkstakers en de fa brikanten tot stand te brengen. Hij veroordeelt de houding der werkgevers gestreng. Niet alleen omdat deze het voorstel tot scheidsrechterlijke bemiddeling hebben afgewezen, maar ook omdat hij de loonsverlaging, noch duor plaatselijke omstandigheden, in verband met de door andere fabrikanten in Twente voor gelijk- soortigen arbeid bepaalde loonen; noch door den algeraeenen toestand van den door de betrokken firma's uitgeoefden tak van nijverheid, noch door den bijzonderen toestand der ondernemingen dezer firma's gerechtvaardigd acht. Het Sociaal Weekblad vindt D. N.'s verkiezing merkwaardig en teekenend. Zeker, zegt het blad, op lange na niet allen sociaal democraat zijn zij, die op hem hun stem hebben uitgebracht. Der anti-revolutionairen hulp, welke den doorslag gaf; de stoffelijke ongunst der tijden, die ontevredenen den verkondiger van het «evangelie der ontevredenheid" in de armen dreef; 's mans toeven in de gevangenis, waarvan wij eenmaal schreven: »nu is hij een onbillijk en onredelijk veroordeelde in de oogen van talloozen, die niet naar hem luisteren of het tot dusver niet deden", sommiger wensch, dat hij toone wat hij kan in 's lands vergaderzaal dat alles heeft medegewerkt. Houd rekening met dit alles, maar erken dan toch dat de verkiezing van den hoofdman der sociaal democraten in de staatkundige geschiedenis van ons Vaderland is een merkwaardig en teekenend feit. Een feit intusschen, waarover wij veeleer geneigd zijn ons te verheugen dan rouw te dragen. De Zoon, een roomsch-kathollek orgaan, dat te Bergen op Zoom verschijnt, velde na een juichtoon te hebben aangeheven over den uitslag der verkiezingen, het volgende oordeel over het schandaal in Schoterland »In één opzicht evenwel, geldt die uitspraak niet daar waar een deel der anti-revolutionairen zich liet verleiden om, ter wille van het succes, hulp te ruilen met de partij der revolutie en aan een Domela Nieuwen huis steun toe te zeggen, teneinde elders de stemmen der radicalen te verwerven, voor een rechterarm. »Dat anti-revolutionairen vaak uit anti-papistische felheid voor Katholieken met slechts weinig warmte in het vuur kwamen, het werd hun dezerzijds ver geven; want de Katholiek weet, dat hij van het calvinistische volkje niet al te veel vergen moet, en reeds is hij in het algemeen belang voldaan, als maar hier en daar de natuur sterker is dan de leer. Doch mede op te trekken ter stembus om een sociaal democraat en vooral een als Nieuwenhuis te helpen, dat is een vlek op de bladzijde historie van Maart 1888, waarvoor de katholieken hunne bond- genooten niet dankbaar kunnen zijn, ook dan wanneer er ook slechts een oogenblik aan gedacht is in een deel van het anti-revolutionaire kamp. «Die indruk bederft veel van het genoegen en helaas, ook van het vertrouwen voor de toekomst" Den 24en Maart 1888 heeft Zijne Majesteit de Koning in plechtig gehoor ontvangen den generaal der cavalerie van het Duitsche leger G. von Alvensleben, bevelhebber van het 13e legerkorps, in buitengewone zending belast aan Hoogstdenzelve de troonsbestijging aan te kondigen van Zijne Majesteit Keizer Frederik III van Duitschland, Koning van Pruisen. De generaal Von Alvensleben was vergezeld van een adjudant, den majoor G. von Haenel. De Verzekeringsbode verklaart naar aanleiding van het bericht, dat bij de directie van den rijkswaterstaat het voornemen bestaat, om in de bestekken voor de uitvoering van werken bepalingen op te nemen, waarbij aannemers verplicht worden, om aan de in hun dienst zijnde werklieden, wanneer dezen tijdens de uitvoering een ongeluk overkomt, ondersteuning te verleenen, ten stelligste te kunnen verzekeren, dat deze zaak nog alléén in overweging is. Oiigelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een verschrikkelijke moord, die twee maanden geleden te Triest gepleegd werd, is dezer dagen aan het licht gekomen. Een jonge man, genaamd Johann Limics, werd onlangs te Pesth, wegens diefstal in hechtenis genomen. Hij bekende omstreeks half Januari in zijne woning te Triëst, een zeventienjarigen kan toorbediende, die een som van 670 florijnen bij zich droeg, met voorbedachten rade de keel te hebben afgesneden. Hij had het lijk in een kast verborgen en met behulp van carbolzuur de lijklucht vejdreven. Drie weken lang bewoonde hij het vertrek en sliep eiken nacht in de onmiddellijke nabijheid van de kast, welke het lijk 'bevatte. Toen hij een maand geleden naar Pesth ging, liet hij de kast met het doode lichaam er in, achter in de kamer, die hij had bewoond. Sedert het vertrek van den moordenaar heeft de kamer een anderen huurder gekregen, die zeker zeer onaangenaam zal zijn verrast geworden, toen aan den dag kwam, wat de kast inhield, welke door zijn

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1