1 ZMlKZEESCHE COURANT. voor het ai'rondis- sement Zierikzee. J3» F'* 1889. No. 24. Woensdag 27 Maart. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD te Binnenland. tbuien. worden, iddelen tering f, goed ioor de Jongen ng met ir heden lag lijn Alle enezen. vochtig oway's torten, ok het at. f3.-, vage a Bolland, 1, 533, P. 7515/ 1015/, lêêVi 701/, i9'k 64ii /lt 10113/ 895/,, 1025/,. 981/, 905/,. 158 683/,, 6S'i/„ 69V,e 68s/, 913/,, 151 90 83 975/, 1015/,, 1011/, 791/, 1,26 2,451/, 25 50 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FËESTDAGE.N, Prijs per drie maanden 1.Franco per post 4,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 26 Maart 488 9. De Ilooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den Staat der Nederlanden tegen A. P. v. S. c.s. in zake den eigendom van schorren en slikken in den Wilhelrninapolder in Zeeland. In het gezin te Middelburg, waarin reeds drie per sonen aan pokziekte lijden, is een vierde patiënt duor dezelfde ziekte aangetast, en wel de zuigeling. De toestand van alle aangetasten is echter niet on gunstig. De gemeenteraad van Middelburg besloot op het verzoek van den heer J. Boudewijnse, om concessie voor den aanleg van geleidingen voor elect rische ver lichting, aan dezen mede te deelen, dat wanneer eene duidelijker aanvraag en omschrijving wordt ingezonden, de gemeenteraad bereid is dit te overwegen. Voorts werd besloten, de gasfabriek belangrijk te verbeteren en uit te breiden. De kosten zijn geraamd op f 78,400, te vinden uit eene te sluiten geldleening. Behoort een regentschap tijdens de ziekte van Z. M. den Koning op te treden? Er zal een beslissing moeten komenzegt de Stand. Toch verhele men zich de overgroote moeielijk beid niet, waarmee het Kabinet ook op dit punt te worstelen heeft. Ware er een Prins uit den bloede, in den bloei zijns levens, de iegent zou zijn aangewezen, en zelfs op zijn invloed aan het Hof kon gerekend worden. Een man als Prins Frederik of Prins Hendrik zou ons thans alles waard zijn. Nu echter heeft het Kabinet te rekenen met een prinseloos .Stamhuis, met een erfgename der kroon van nog kinderlijken leeftijd, en met een Koningin, die, aan het ziekbed van Haar Gemaal gebonden, niet optreden kan. En terwijl reeds van die zijde de kans zoo hachelijk staat, is er geen ziektetoestand denkbaar, die een be slissing zoo pijnlijk maakt als het Jijden van onzen Vorst. Zijn ijzersterk gestel biedt weerstand aan de steikste storingen iri zijn zenuwleven, waardoor toestanden van gewone helderheid en besef van kracht zich telkens met andere oogenblikken van algeheele onbekwaamheid afwisselen. Dit maakt het voor de geneesheeren zoo moeielijk, om een stellige prognose te maken, en zoo ui lenst moeielijk voor onze staatslieden, die handelen moeten, om niet te vroeg door te tasten en niet te laat te komen. Men deelt uit Arnhem mede, dat de kamer van koophandel en fabrieken aldaar besloten heeft, de Tweede Kamer in overweging te geven, het ontwerp van wet tot voorkoming van het bedrog in den boter- handel niet aan te nemen, op grond vooral van de overweging, dat het protectionistisch is en slechts één tak van landbouw schijnt te beschermen, en de achteruitgang in den botei handel die reeds dag- teekent van vóór de margarine slechts kan worden hersteld, wanneer de waar wordt verbeterd. De kamer acht het voorts bedenkelijk, dat de fabricage van margarine aan zulke knellende banden za) worden gelegd als het ontwerp bedoelt. De inzending van-.de afdeeling Landbouw, voor de Paiijsche wereldtentoonstelling bestemd, is derwaarts vanwege de Nederlandsche commissie verzonden. Van woorden komen moorden! Handelsblad en Dagblad maken de opmerking, dat wanneer woeste daden volgen op de opruiende taal van Domela Nieuwenhuis in Recht voor Allen, het Nederlandsche volk weet, wie de verantwoordelijke man is. Dat is, zegt het Haagsche Dagbladzoo helder als de dag. Mag nu echter niet in naam van dat Nederlandsche volk gevraagd wordenAls men bijna met zekerheid kan voorspellen, dat op die oproerige woorden moorden zullen komen, zijn dan de Regeering en de Volks vertegenwoordigers verantwoord nu zij het drukken en verspreiden dier woorden, welke tot moorden voeren, toelaat Moet de drukpersvrijheid zoo onbegrensd worden opgevat en toegelaten, dat men dood laconiek, alsof het de natuurlykste zaak ter wereld ware, het voor bereiden van de sociale revolutie lijdelijk duldt Alweder vragen wij: Bevat het arsenaal onzer tegenwoordige wetgeving geen wapenen tegen zulke aanvallen op Staat en Maatschappij? Zijn ze er wel in aanwezig, welnu, hanteert ze dan. voorkomt de moorden. Zoo niet, smeedt ze dan. Het is onverantwoordelijk de samenleving onverdedigd te laten. Laat u niet terughouden door het radicaal ge schetter van reactie. Js sociale revolutie dan beter? Of denkt gij, dat lieden, aan wie de overheid als een roofdier wordt voorgesteld, en die in zulke beelden welbehagen vinden, zullen worden teruggehouden van het moorden door gemoedelijke vertoogen en door billijke arbeidswetten? De maatschappij gaat donkere dagen tegemoet, als niet met kracht tegen haar belagers wordt opgetreden. De sociale verhoudingen zijn, ten nadeele van de veiligheid der samenleving, in den loop van deze eeuw bedenkelijk geworden. Het gezag wordt niet meer zoo hoog gesteld als noodig is om de maatschappelijke ordeningen wij spreken nog niet eens van de hand having der staatsinstellingen te doen eerbiedigen. Langer aarzelen om energiek tegen de rnaatschappij- b es tor titers op te treden, zou de jammerlijks te gevolgen kunnen opleveren. Thans zijn de vrienden der ware vrijheid en der orde nog in de meerderheid. Zij kunnen nu nog be veiligend handelen, Blijft men, gedreven door een misplaatste liefde voor de vrijheid en door een onjuiste voorstelling van hetgeen de vrijheid is, werkeloos, dan zal de verant woordelijkheid voor het moorden, dat van woorden komt, worden verplaatst, en de Natie zal dan ook weten doch te laat! wie de schuld voor de sociale revolutie te dragen heeft. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven: dat zij met ingenomenheid heeft begroet het wets ontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen, jeugdige personen en vrouwen, dewijl in art. 8 het beginsel van de Nederlandsche Vereeni ging tot bevordering van Zondagsrust is gehuldigd, om te trachten zooveel mogelijk Zondagsrust aan het volk te verzekeren: dat zij met eenige bezorgdheid heeft kennis genomen van het amendement op bedoeld artikel 8 door de corrtm. van rappoiteurs voorgesteld, aldus luidende: »L)eze bepaling is niet toepasselijk op de personen, van welke wordt aangetoond, «dat hun regelmatig een andere volle dag in de week verzekerd zij"dewijl de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust van oordeel is, volgens hare bepalingen art. 46., dat niet een andere voile dag in de week als rustdag, maar de Zondag, voor zoo velen mogelijk, een rustdag moet zijn, op gronden, veel malen in het openbaar bepleit en bekend, en daarom hier niet te herhalen; redenen waarom zij de Kamer verzoekt, met allen ernst hare stem tegen bedoeld amendement te willen laten hooien en het beginsel in art. 8 van het bedoeld wetsontwerp wel te willen ondersteunen. De dichter J. J. A. Goeverneur is Vrijdag begraven. Aan de groeve werd hulde gebracht aan zijne nage dachtenis door den heer R. N. de Haas, namens de redactie van den Groningschen studentenalmanak, waarvan Goeverneur een der stichters is geweest; verder door den heer II. W. van Sandiek, door dr. W. Zuiderna, die in een gedicht Goeverneur als kinder vriend huldigde, en door een bestuurslid van de Groninger werkliedenvereeniging. Namens de familie werd dank gezegd door prof Valeton uit Utrecht. In de Volksvriend maakt de heer E. J. W. Koch melding van een navolgenswaardig voorbeeld, door een zilveren bruidspaar te Amsterdam gegeven. Er was een avondpartij, die zeer lang duurde. De rijtuigen waren besteld tegen twee ure, maar men ging eerst ten drie ure uileen. Intusschen werd aan al de koetsiers der veertig rijtuigen broodjes met ham en koffie, alsmede sigaren verstrekt. Als een gelukkig voorbeeld van verzekering tegen ongelukken, deelt hel Sociaal Weekblad eene bepaling mede, voorkomende in een bestek (met de naamteeke- ning van den architect Gosschalk) voor een villa te Hilversumin welk bestek art. 25 aldus luidt ^Ondersteuning bij ongevallen. De aannemer is verplicht, al zijne werklieden, geene uitgezonderd, gedurende den geheelen duur van het werk (dat wil zeggen: tot de eerste oplevering toe) tegen ongelukken en invaliditeit te verzekeren bij de Eerste Nederlandsche Verzekering-maatschappij tegen invaliditeit en ongelukken te 's Gravenhage, Hij moet daarvan een polis aan de directie overleggen, die deze voor gezien moet teekenen. Hij is bovendien verplicht de, ingevolge de polis, verzekerde som te vermeerderen met het één vijfde gedeelte dier som, wanneer daarbij een som inééns wordt bedongen, of wanneer de in termijnen uit te keeren som in een som inééns is veranderd; en wan neer een uitkeering in termijnen uit de polis voort vloeit, een som gelijkstaande met een vol jaar der uitkeering. In beide gevallen wordt het bedrag van de aannemingssorn afgetrokken. Indien deze niet of niet meer toereikend blijkt te zijn, blijft de aannemer met zijn borgen aansprakelijk, geheel volgens bet bepaalde in art. 44. Alleen wanneer een ongeval het gevolg is van eigen opzet of nalatigheid van een werkman zelf. volgens oordeel der directie, zal de bovenbeschreven vermeerde ring der uitkeeringssom niet plaats hebben. Door de bepalingen van dit artikel neemt de aan- besteder geenerlei verplichting op zich wegens onge vallen, aan weiklieden op het in dit bestek omschreven werk overkomen". Het is niet de eerste maal, dat dergelijke bepalingen in bestekken voor particuliere werken worden opge nomen; maar de vorm, waarin dit thans geschiedt, verdient de aandacht. Aan den eenen kant wordt aan den aannemer de plicht van verzekering opgelegd; maar anderzijds is de zaak zóó geregeld, dat de aan nemer ook zelf geldelijke schade lijdt, indien een ongeluk plaats heeft, omdat hij verplicht wordt, bij de som, door de verzekering-maatschappij uit te keeren, zelf ook nog een evenredig bedrag te voegen. Dit juiste beginsel komt aan liet S. W. voor alleszins overweging waard te zijn bij de regeling, die van de regeering is te wachten, ten einde bij publieke, van rijkswege aanbestede werken werklieden te doen verzekeren tegen ongelukken bij den arbeid.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1