EEK BLAZERSCHUIT. EXTRACT BOUILLON UIT DE HAHD TE KOOP: Commandiet Kas, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. Nutsdepartement „ZIERIKZEE." LEESVERGADERING NIEUWENHUIJS. VA.N HOUWENINGE EN VISSER, In de Rijksdag las de voorzitter Von Wedell- Plesdorff het ontwerp voor van het adres, dat naar den Keizer zal worden gezonden. De Rijksdag betuigt den Keizer zijn dank, dat hij, alle zwarigheden overwinnende, onmiddellijk de Regeering heeft aanvaard en daarna zulke voldoende verklaringen heeft afgelegd, De Rijksdag betuigt haar diepe smart over het overlijden van den grooten keizer, die Duitschland eensgezind en groot heeft gemaakt, onder wiens re geering het een bolwerk des vredes was en die er steeds naar streeft de welvaart van alle standen te bevorderen. De Rijksdag geeft den Keizer de verzekering van zijn onwankelbare trouw bij de oplossing der quaesties, welke keizer Wilhelm het Duitsche volk heeft nagelaten Dit adres werd met algemeen herhaalde toejuichingen en zonder discussie aangenomen, evenals het voorstel tot oprichting van een gedenkteeken voor keizer Wilhelm. De Rijksdag nam daarna nog eenige ontwerpen aan, die nog voor de derde maal behandeld moesten worden en werd daarna gesloten door den minister Von Boetticher, die een keizerlijk besluit voorlas. Met een tweemaal herhaald »Hoch" op den Keizer gingen de afgevaardigden uiteen. De keizerlijke boodschap aan den Rijksdag luidt als volgt: »Wij Frederik, bij de gratie Gods Duitsch Keizer en Koning van Pruisen, maken hierbij bekend, dat door het verscheiden van onzen geliefden vader de Duitsche keizerskroon met de Pruisische kroon op ons is overgegaan. Wij hebben de daaraan verbonden rechten en verplichtingen aanvaard met het vaste besluit de grondwet van het rijk nauwgezet na te komen en de daaruit voortspruitende rechten der af zonderlijke bondstaten en van den Rijksdag in alle opzichten te eerbiedigen. In het bewustzijn van de gewichtige taak, welke de keizerlijke waardigheid ons oplegt, zullen wij naar het voorbeeld van onzen onver- getelijken vader er ten allen tijde op bedacht zijn, gemeenschappelijk met de met ons verbonden vorsten en vrije steden en onder medewerking van den Rijksdag recht en gerechtigheid uit te oefenen, zorg te dragen, dat de vrijheid en orde in het vaderland heerschen, de eer van het rijk te waarborgen, de binnen- en buitenlandsche vrede te bewaren, en zorg te besteden aan de welvaart van het volk. Door de algemeene bereidvaardigheid, met welke de Rijksdag de voorstellen heeft ingewilligd, door de verbonden regeeringen inge diend om de verdere ontwikkeling van de vade/landsche weerbaarheid tot beveiliging des Rijks te verzekeren, werd de ontslapen keizer nog in de laatste dagen zijns levens verblijd en verkwikt. Het werd hem echter niet vergund, den Rjjksdag zijnen dank over de genomen besluiten uit te drukken. Te meer is het ons eene behoefte om dezen laatsten wil van onzen in God ont slapen keizerlijken beer aan den Rijksdag over te brengen, en aan dat Staatslichaam onzen dank en onze erkentelijkheid te vertolken voor de vaderlands lievende toewijding, van welke het hij die gelegenheid deed blijken. In het vaste vertrouwen op die toewijding en op de beproefde vaderlandsliefde van het gansche volk en zijne vertegenwoordiging, leggen wij met vertrouwen de toekomst des Rijks in Godes hand," In de vereenigde zitting der beide Huizen van den Landdag werd de volgende koninklijke boodschap voor gelezen: »Wij Frederik, bij de gratie Gods Koning van Pruisen, maken hierbij het volgende bekend: Nadat het Gode heeft belmagd na het verscheiden van Z. M. den keizer en koning Wilhelm, onzen veel geliefden vader, ons tot den troon van onze voorvaders te roepen, bieden wij den Landdag van onze monarchie hierbij onzen groet. De gevoelens ei» voornemens, met welke wij onze regeering aanvaard hebben, de grond beginselen, volgens welke wij wenschen te heerschen, hebben wij aan ons trouw volk verkondigd. Terwijl wij de wegen, welke door onzen roemvollen vader zijn gevolgd, wenschen te bewandelen, zullen wij geen ander doel voor oogen hebben, dan het geluk en het welzijn van het vaderland. Met eene nauwgezette inachtneming van de grondwet, in het vertrouwelijk samenwerken met de vertegenwoordiging, hopen wij dit doel onder Godes bijstand tot heil van het vaderland te bereiken. Wij zijn ons de plichten, welke art. 54 van de Grondwet ons oplegt, volkomen bewust. Daar evenwel onze gezondheidstoestand ons voorloopig niet toelaat, deze verplichting persoonlijk na te komen, maar wij toch de behoefte gevoelen, zonder uitstel ons standpunt tot de constitutioneele instellingen van het land voor de volksvertegenwoordiging te ver kondigen, zoo beloven wij hierbij reeds nu, dat wy de grondwet van ons Koninkrijk op vaste en on verbreekbare wijze zullen nakomen en in overeen stemming met deze en met de wetten wenschen te regeeren." Te Berlijn heeft een socialistische manifestatie plaats gehad, waarbij 2000 personen tegenwoordig waren. De roode vlag werd ontplooid onder het zingen der Marseillaise. Een twintigtal personen zijn gearresteerd. Bulgarije. StamboulolT heeft te kennen gegeven dat Rusland hem beloofd heeft alles te vergeten en de wenschen van Bulgarije te steunen, wanneer prins Ferdinand van Coburg wordt verwijderd. Stamboulolf heeft ge antwoord, dat hij de beloften van Rusland op schrift verlangt en er op aandringt, dat Rusland zich niet met de binnenlandsche aangelegenheden bemoeit. Wanneer Rusland die voorwaarden wil aanvaarden, is hij geneigd prins Ferdinand te laten vertrekken, mits Rusland een candidaat voor den troon kan aan wijzen, die door de mogendheden zal aangenomen worden. De algemeene opinie is dat prins Ferdinand niet in Bulgarije zal kunnen blijven. Zuid-Afrika. Uit Durban (Natal) schrijft men aan De Volksstem: Het afgeloopen jaar was voor deze kolonie zeer gunstig. Onze invoer vermeerderde van 1,367,508 p. st, in 1886, lot 2,563,920 p. st. De rechten klommen van 140,403 p. st. lis. 4d. gedurende 1886 tot 231,406 p. st. 13s. 9d. in 1887. De uitvoer ge durende 1887 bedroeg 1,056,959 p. st., waaronder voor 143.551 p. st. aan ruw goud tegen 960,290 p. st. in 1886, waaronder voor 113,166 aan ruw goud. Dat wij voor veel van dit goede verplicht zijn aan de enorme ontwikkeling der Witwatersrand goudvelden is zeker, maar de kolonie gaat toch zonder twijfel vooruit. Voor een ieder, die belang stelt in het behoud van den handel met het binnenland, is ook de verbetering van deze haven gedurende 1887 een zeer opwekkend teeken. Wat nu het nieuwe jaar zal brengen moet de tijd leeren. Laat ons hopen een veel grooteren uitvoer van goud en veel minder speculaties in aandeeien. Onder de onderwerpen, die langzamerhand velen onzer beginnen te vervelen, mag ik in de eerste plaats wel de Delagoabaai-quaestie noemen. Geen courant, geen algemeen gesprek, of men hoort wat nieuws omtrent die tot dusverre door allen zonder uitzondering zoo zeer verguisde haven. Vroeger hoorde men den naam alleen noemen in verband met koorts en ik zou niet gaarne willen be slissen, wie daarvoor het meest bevreesd waren: de Engelschen, de kolonisten, de inwoners der Transvaal of wel de Portugeezen, terwijl de Hollanders en Duitschers, die er mede in aanraking kwamen, nu ook juist niet altijd zoo gunstig daaromtrent gestemd waren. Maar als een blad aan een boom is de zaak veranderd en, zooals gewoonlijk, van het eene uiterste ging men tot het andere over. Het doet mij denken aan het verdeelen van de huid van den beer vóór dat die geschoten was. Heden is het Duitschland, morgen de Transvaal en dan weder Engeland of wel Nederland (zie den laatsten Gids), die meenen aan spraak te hebben, of die gedoodverfd worden, plannen van roof te koesteren. En toch heeft Portugal her haaldelijk ten duidelijkste verklaard, dat het geen afstand van die kolonie wil doen, en wie de zaak kent, zal wel niet twijfelen, dat van een afstand geen quaestie kan zijn en voor wegnemen zal in deze negentiende eeuw wel niemand vreezen. Gemengd Buitenlandsck Nieuws. Fransche bladen verhalen van een pasgeboren kind, welks hart buiten het lichaam was gegroeid. In het midden van de borst was een opening, waaruit het hart te voorschijn kwam. Het werkte zeer regelmatig en verscheiden geleerden deden merkwaardige waar nemingen, waartoe men zelden of nooit in de gelegen heid was. Men heeft echter daarna den al te openhartigen kleine aan een kunstbewerking onderworpen, waarbij het hart hem voor goed in het lichaam geborgen werd. Het zal daar, naar men hoopt, langzamerhand wel op de rechte plaats komen. Baron Rotenhara, in Duchwald (Silezië) is tot voor enkele dagen in het bezit geweest van een belangrijk souvenir aan den oorlog van 1870. Dit souvenir was een ponny, dien prins Louis- Napoleon bij den slag van Saarbrucken bereed. Na de overgave van Sedan kwam het paardje in het bezit van baron Rotenham, die het voor zijn kiuderen bezigde. Ingevolge een val is het dier nu gestorven. Prins Oscar van Zweden, nu volgens de Zweedsche wet kapitein Bernadotte, is met zijn vrouw naar het eiland Wight vertrokken, waar hij de wittebroodsweken zal doorbrengen. Van 10—23 Maart 1888. Geboren: Een zoon en eene dochter van H. Prommel en J. Waal beek. Een zoon van P. Kouvvenberg en L. Kort. Overleden: A. Heuvelman, 73 j., weduwn. H. Neerhoudt, 66 j., man van G. den Dekker. K. Berrevoets, 72 j., man van C. Schikker. H. de Graaf, 12 d., z. C. Prommel, 2 d., d. E. Koole, 77 j., vrouw van J. Olree. H. Prommel, 3 d., z. op DUSOAO 27 HAAKT 1888, des avonds te 8 uren, in de CONCERTZAAL. Spreekster: Mej. A. J. GROOTE van Amsterdam. Zierikzee De waarnd. Secretaris. 23 Maart 1888. If IJ 8 E. i 13 jaar oud, met ZEIXi en TKEIE., i lang 18 voet, wijd 15 voet, gemerkt i T X 18. Information bij den eigenaar S. SALM te Texel en den Makelaar J. H. MOOJEN aldaar. Oe ZierilüzeescJie Directeür M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden déposito. 1 jaar dato 4 6 maanden 3ya 3 3 8 dagen zicht 3 1 maand 3l/2 KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 uur. Vraagt overal Aanbevolen door vele HH. Genees- kundigen. bij de fabri kanten J. H. NIEUWEN HUIJS Jr. Co. Fr. Hendrikkade 116, Amsterdam, en bij li ttGrossiers in Comestibles THBE-SOOBTEN uit het magazijn van welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs, bijzonder aanbevelenzijn: Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijf, twee en een half en een Onswaarop het Nummer en de Prijs van af 0,90 tot f 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar: St. Annaland P. Kuiper. Axel Wed. Joh. Veenhuizen. Brouwershaven Wed. J. W. v. Braband. ffontenisse C. Fassaert. Middelburg Mej. M. L. J. Goethals. Neuzen J. C. van Sprang. Sluis Mej. J. C. A. Mets. Vlissingen Mej. M. M. de Bruge, Lepelstraat, F 64. Zierikzee M. F. de Vos Cz. Zonnemaire Wed. J. Ever wijn.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3