ZÏËMfZEESCHE COIKWi. voor het «rroodis- sement Ilerihzee. 1888. No. 24. Zaterdag 24 Maart. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de reductie betreffende, gelieve inen uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIIAIV. ZIERIKZEE, 2 3 Maart 1 888. Op 22 Maart 1888 is door het Dagelijksch Bestuur van 'e Waterschap Schouwen bij enkele inschrijving aanbesteedHet lossen van grint alsmede het vervoeren van grint van de losplaatsen naar en over de wegen, gedurende de jaren 1888, 1889 en 1890, beiden in 6 perceelen. Aannemers zijn geworden: Lossen van Grint: le perceel, J. J. van der Klift, Zierikzee, f 0,44. 2e J. van Schendel, 0,65. 3e M. Oosse, Serooskerke, 0,54. 4e W. Zijta, Burgh, 0,35. 5e S. Dekker, Brouwershaven,» 0,63. 6e J. Constandse, 0,42. Vervoer van Grint le perceel, W. van den Houten, Zierikzee, f 0,49. 2e Joh. Verboven, Serooskerke, 0,42. 3e M Oosse, 0,47. 4e T. Verboom, 0.97. 5e J. Roedoe, Zierikzee, 0,40. 6e W. de Kok, Duivendijke, 0,64. Alles per M3. De N. R. Ct. schrijft, naar aanleiding van den uitslag der herstemmingen: Wat de 6 Maart voor de liberalen was, is de 20 Maart voor de tegenpartij geweest. De »zege" van 6 Maart is niet «voltooid". Zou er, na de verliezen van den 6 Maart, voor de liberale partij alle reden van blijdschap zijnwat alles op den achtergrond dringt, is de verkiezing in de Friescbe districten van den man, dien men nooit zou gedacht hebben, dat eene plaats waardig zou zijn gekeurd in de vertegenwoordiging van het Neder- Jandsche volk, en die ook deze plaats niet zou veroverd hebben zonder de hulp van de partij, die voor den Christus zegt te strijden en Nederland en Oranje in haar wapen voert. Op den 6 Maart 769, thans 1161 stemmen voor den heer Domela Nieuwenhuis (de anti-revolutionaire candidaat had bij de eerste stemming 587 stemmen): deze cijfers zeggen genoeg. Zij zeggen ook, met groote welsprekendheid, wat al de verontwaardiging van dr. Kuyper over de lastertaal van de N. R. Ct. te beduiden had, en hoeveel recht men had om ten aanschouwe van de schare zich de handen te wasschen in onschuld. Één woord had het Kuyper of het Centraal comité maar behoeven te kosten en de schande ware niet over Nederland gekomen, deze hoon Neêrlands ouden Koning niet aangedaan. Maar in plaats van dat woord te spreken dat ééne woordhem nooitmoedigt hij ter sluiks het kiezen van den socialist aan, brengt ter algemeene kennis (behalve in het district Schoterland), dat het centraal comité «noch voor den heer Heldt noch voor den heer Domela Nieuwenhuis partij kiest"; stort stroomen van smaad en schimp uit over het blad, dat aan het licht brengt, welk een bedrijf daar in den naam van den Heiligen God wordt afgespeeld, en laat onderwijl den schender der Koningseer, den revolutieman, door zijn volk eene eereplaats geven in de «goede en getrouwe Staten-Generaal." Wat erger is, het bedrijf zelf, of de farizeesche schijnheiligheid waarmee men de medeplichtigheid aan het bedreven stuk van zich afschuift, zouden wij niet weten te zeggen. Maar één ding is zeker Domela Nieuwenhuis heeft zijnen zetel te danken aan de anti-revolutionaire partij En wanneer de Standaard zegt: «De uitslag in Schoterland zal intusschen eenige sensatie wekken. Metterdaad hadden ook wij niet vermoed, dat de heer Domela Nieuwenhuis reeds zoo spoedig in de Kamer zou komen. Of nog enkele anti-revolutionairen hem hielpen, is niet uit te maken", dan meet hij slechts de maat vol van de schande, waarmede zijne partij zich overdekt heeft. Ook in de Leeuwarder Courant van 20 Maart, de laatste waarvan men kon verwachten, dat zij onder de oogen zou komen van de kiezers in het district Schoterland, vonden wij de advertentie niet van het centraal-comité der anti-revolutionaire kiesvereenigingen (opgenomen, behalve in de Standaard van 17 Maart, ook in eenige andere bladen van dien datum, o. a. in het U. Dwaarin wordt verklaard, dat «reeds afgezien van de politieke gevoelens, door den heer Domela Nieuwenhuis beleden, deze reeds daarom niet door de anti-revolutionaire partij kan worden gesteund, omdat deze partij niet slechts «voor Nederland"maar «voor Nederland en Oranjetot haar lijfspreuk koos, en het candidadeeren van den heer Domela Nieuwenhuis, na wat voorviel >en hier niet nader behoeft aangeduid, hiermede in strijd te zijn." Heeft het centraal-comité zich misschien van andere Friescbe bladen dan de Leeuwarder en de Heeren veen sche bediend, om die verklaring onder de oogen van het Friesche volk te brengen? Het komt ons van belang voor, dat dit bekend worde. Want heeft het dit nagelaten, dan heeft men hier te doen met eene «gedienstigheid der practijk", die nog eens weder het volle licht doet vallen op de wijze, waarop van anti revolutionaire zijde deze verkiezingsstrijd is gevoerd. Dan heeft men, tot geruststelling van de buitenwacht, nog eens weder gepronkt met de lijfspreuk «voor Nederland en Oranje!" maar zich zorgvuldig er voor gewacht om daar, waar het er op aankwam, bekend te maken, dat «het candidadeeren van den heer Domela Nieuwenhuis hiermede in strijd zou zijn." Blijkt het waarheid, dat men de bedoelde advertentie aan bladen in verschillende streken des lands heeft gezonden, maar juist niet aan de Friesche, dan zal de Standaard er ongetwijfeld prijs op stellen, de redenen van die handelwijze van het centraal-comité eenigszins nader toe te lichten. Anders zou men misschien aan andere motieven gaan denken, dan aan «eerbied voor het recht der anti-revolutionaire Schoter- landers, om als vrije mannen een keuze te doen", waarvan de Standaard in haar nommer van 15 Maart gewaagde. Tot administrateur der Naamlooze Vennootschap Het Vaderland, is met ingang van 1 April benoemd de heer C. J. N. van Beijeren, sedert de oprichting van liet blad beambte bij de administratie. Volgens de Ingenieur bestaat nog voor twee sectie-ingenieurs gelegenheid bij de Neder]. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij geplaatst te worden. De vorige week Donderdag, Vrijdag en Zaterdag werden te Boisward 120 mannen aan het sneeuw- opruimen gezet. Bij de uitbetaling aan het werkvolk kon men Zaterdagavond de volgende, op last van den Burgemeester aangeplakte biljetten lezen: «Mannen! brengt uw loon niet in de kroeg, maar in dehuishoudin g." Het koloniaal militair Invalidenhuis, op Bronbeek, zal gerekend van en met 19 dezer den naam dragen: «Koninklijk koloniaal militair Invalidenhuis." Dr. W. J. Arends, arts te Zaamslag, heeft voor de benoeming tot gemeente-geneesheer te Oude Tonge bedankt. De nalatenschap van wijlen dr. van de Sande Lacoste, aan het Kinderziekenhuis te Amsterdam ver maakt, bedroeg f 97,000. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat een huis gezin te Helmond zich Dinsdag van de afgeloopen week heeft vergast op nieuwe aardappelen, in den kouden grond onder de gemeente Aarle-Rixtel gewonnen. Vader en zoon, in Den Haag, hadden samen een twintigje genomen in de Staatsloterij. Maandagmorgen hadden ze echter weer spijt van hun geld, en deden alle mogelijke moeite om, vóór de trekking begon, er nog een derden deelnemer bij te krijgen. Zij vonden een liefhebber, die zoodoende een gelukkigen ochtend had, want een uur later was de f 20,000 op hun nummer gevallen en kregen ze f 850 te deelen. Zaterdag jl. werd in het militair hospitaal te 's-IIage het huwelijk voltrokken tusschen den jager U. en zijne bruid. De bruidegom, die zwaar ziek is, was in de officierszaal overgebracht, die door het aanbrengen van bloemen enz. in overeenstemming was gebracht met de plechtigheid, die zou plaats hebben, terwijl door de doctoren zorg was gedragen, dat het aan de familie betrekkingen, die tegenwoordig waren, niet aan ver- verschingen ontbrak. De majoor Kreijger, administrateur van het hospitaal, en de off. van gez. 1e kl. dr. van der Stok, behoorden tot de getuigen. Bij de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij bestaat het voornemen om tusschen al hare stations (met uitzondering van de stoomtramwegstations) on derling retourbiljetten 1e en 2e klasse bij series van minstens 20 stuks verkrijgbaar te stellen. Deze maat regel zou voornamelijk genomen worden, om het nemen van biljetten bij elke reis te vergemakkelijken voor personen, die dikwijls van dezelfde lijn gebruik maken, zoodat een reiziger dan slechts den datum van zijn biljet behoeft in te vullen, om daarmede te kunnen reizen. Deze biljetten zijn personeel en dragen aan de achterzijde den naam van den houder. De geldig heidsduur en keuze van datum blijft geheel onbeperkt, mits vallende binnen de geldigheid van de geheele serie, die 6 maanden bedraagt. Een onzer bladen, zegt het Vad., zendt een particulier correspondent naar Berlijn om den dag zelf een uitvoerig bericht te kunnen geven van 's Keizers begrafenis. Inderdaad verschijnt een telegram uit Berlijn in dat blad «van onzen specialen correspondent." Daarin wordt eenvoudig het vooraf bekend gemaakte programma omgewerkt; alleen onder toevoeging van één bij zonderheid, door den correspondent met eigen oogen aanschouwd, namelijk dat Bismarck en Moltke meegingen in den stoet. Ongelukkig is deze ééne bijzonderheid nog onjuist! In de Stoompost wordt een overzicht gegeven van de uitkomsten der hervorming van het telegraaf- tarief in Engeland. Daaruit blijkt: 1. dat, bereids in het tweede halfjaar na de invoering der tariefsverlaging, eene verkeerstoename met 57 was vei kregen, terwijl het telegrammental ook daarna nog bleef stijgen, en 2. dat de opbrengst der telegrammen, met weg lating van alle andere ontvangsten, welke, in genoemd tijdvak, die der maanden AprilSeptember 1885 (oud tarief) met 1603 p. st. overschreed gedurende het laatste halfjaar van 1886 1887, 75,670 p. st. (945,875 gld.) meer bedroeg dan in het overeenkomstig tijdvak van het voorafgaande dienstjaar. Dit resultaat sterkt ons, zegt de Stoompostin de

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1