ZMHKMCHi COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1889. No. 23. Zaterdag 23 Maart. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1.Franco per post f - Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboo^te- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 22 Maart 188 9. Zoowel aan ambtenaren van de rijkstelegraaf als aan hun echtgenooten is voor het vervolg het drijven eener winkelnering verboden. Zij, die thans een winkel nering drijven, kunnen zich binnen een maand tot den minister wenden, met verzoek om die te mogen blijven uitoefenen. In April zal mej. Stuckardt (een der bekroonden in den schoonheidswedstrijd te Spa) zich laten be wonderen in den Circus-Carré te Amsterdam. De heer J. J. A. Goeverneur, wiens 80e verjaar dag onlangs onder velerlei blijken van hartelijke belangstelling gevierd werd, is kort na dien heugelijken dag door eene ernstige ingewandsziekte aangetast en dientengevolge overleden. Op koste» der regeering zal het 9-jarig zoontje van Lambertus Sollet te Maastricht, dat Zondag 10 dezer door een van dolheid verdachten hond is gebeten, naar Parys worden gezonden, om zich onder behande ling van Pasteur te stellen. Ook de kosten voor den vader, die den knaap derwaarts vergezelt, worden door het rijk vergoed. Tegen April zal door den uitgever M. C. Bronsveld te Wageningen, (vroeger uitgever van het Wcigeningsch Weekblad, van ds. Buitendijk) een nieuw blad worden uitgegeven, onder den titel De Vaderlander, met de leus: «Voor het welzijn en de vrijheid onzes volks". Ten einde de lotelingen der lichting 1889, die zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen door een rnilitieplichtige der lichting 1883, daartoe in de gelegenheid te stellen zonder hen te verplichten tijdelijk zelve in werkelijken dienst te treden, zijn de commandeerende officieren van de korpsen der landmacht, door den min. van oorlog aangeschreven, aan zoodanige lotelingen, op hun verzoek, een verlof bij de inlijving voor hoogstens ééne maand te verleenen, zoo geen onvoorziene omstandigheden, die opnieuw een verlenging van den diensttijd van laatstgenoemde lichting noodzakelijk zouden maken, zich tegen bedoelde regeling verzetten. Tevens werden de commandeerende officieren ge machtigd aan ieder rnilitieplichtige der lichting van 1883, die daarvoor in aanmerking komt, een voor- loopig bewijs van goed gedrag af te geven. Sedert een paar jaar was de lust om bij de Rotter- damsche schutterij tot officier te worden benoemd, zoo zeer verminderd, dat het officierskorps thans reeds 22 luitenants te kort komt. Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt, heeft de kolonel commandant daarin voorzien, door 22 schutters voor te dragen voor de benoeming tot 2e luitenant. Wie die benoeming niet wenscht te aanvaarden en schutter wil blijven, wordt, zegt het blad, volgens de schutterijwet tot f 200 boete ver oordeeld, voor ieder nog te vervullen dienstjaar. Naar ons bericht wordt, is het Catz-elixer op de tentoonstelling te Tunis bekroond met de hoogste onderscheiding, een «grand diplóme d'honneur." Te Amsterdam overleed Zaterdag in den ouderdom van 82 jaar, Jacobus Cornelis Teyken. Voor 82 jaar, den 12 Januari 1807, bij het springen van het kruit schip te Leiden, bij welke ramp een groot aantal personen het leven lieten en velen van have en goed werden beroofd, werd door hen, die ter redding kwamen aangesneld, onder de puinhoopen weggehaald de zuigeling Jacobus Cornelis Teyken, liggende in zijn wieg. Het kind was geheel ongedeerd. Omtrent het treurig ongeluk, dat aan luitenant Rudolph op Atjeh is overkomen, schrijft men aan het Rat. Hbl. nog uit Atjeh: De vier torpedo-inijngangen in de nabijheid van een der bentings gelegd, waren door den bandjir overstroomd geworden. Het afloopend water liet natuur lijk een vrij dikke laag slib achter op het land, waar het had gestaan, zoodat van de plankjes, waaronder de gevaarlijke patronen lagen, niets meer te zien was. De Atjehers schijnen een dier patronen te hebben gevonden, en hebben dien gebruikt om den trein te doen ontsporen. Nu was het natuurlijk zaak de andere patronen bijtijds weg te nemen, maar waar lagen die patronen De modder had alles overdekt, zoodat men niet bepaald kon aangeven, waar de mijnen aangelegd waren. Luitenant R. moest bij den waarnemend gouverneur komen. Of hij bezwaar zag in 't opzoeken der patronen? Het antwoord moet geweest zijn, dat er zeer veel gevaren aan verbonden waren, wat natuurlijk is. Wel bestond de kans, dat de bandjir de patronen onbruikbaar had gemaakt, maar zekeiheid had men niet. Enfin, het onderhoud had tot resultaat, dat luit. R., een sergeant en twee mineurs aan het zoeken gingen. De overste stond op een dijk in de nabijheid toe te kijken. Een der patronen werd gevonden, werd gelicht en bleek nat, zoodat het vermoeden bestond, dat dit met de anderen ook wel het geval zou zijn. Er wordt gezocht, de sergeant vindt iets, roept luit. R. er bij en terwijl men nog al hard de plaats betast, waar men meent dat de patroon begraven is, springt de patroon en verliezen sergeant en luitenant het leven. De overste bleef ongedeerd. Eenvoudig middel tegen rheumatiek! Men neemt brandnetels, hetzij versch geplukt of bij den drogist, trekt die als thee en gebruikt daarvan des morgens, 's middags en 's avonds een kopje en wel drie dagen achtereen. Gedurende dien tijd houde men zooveel mogelijk zijn kamer, althans men stelle zich aan geen guur weer bloot, en er is geen twijfel aan of men zal er baat bij vinden. Indien de kwaal echter later blijkt niet geheel weggenomen te zijn, moet men hetzelfde middel nog eens aanwenden. Een aantal lijders moeten er baat bij hebben gevonden. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Binnen acht dagen zijn te Venlo vier huzaren uit den dienst weggejaagd, twee naar de «klasse" gezonden en 1 voor den krijgsraad gebracht. De verpleegde Reuter in Veenhuizen, die van Mei tot October des vorigens jaars geen woord heeft willen spreken en na dien tijd wegens beleediging van een ambtenaar door den raad van tucht werd gestraft, is volslagen krankzinnig geworden. De gele koorts te Rio de Janeiro woedt voort en maakt, naar men zegt, omstreeks 100 slachtoffers per dag. De hevige hitte is eenigszins verminderd, maar de sterfte is niet afgenomen. Op de stoomboot «Atrato", van de Royal Mail Company, die met een groot aantal passagiers naar Montevideo vertrok, zijn twee personen aan de gele koorts bezweken. Onitsolila nd. Omtrent de inbeslagneming van bet materiaal der thans opgeheven Berlijnsche Volkszeitung wordt het volgende gemeldZoodra het besluit genomen was, werd een onderzoek ingesteld niet alleen in het redactie bureel, maar ook in de woning van den redacteur, dr. Franz Mehring. De politie-beambten hadden breek ijzers medegebracht, die echter onnoodig bleken, daar de portier alle vertrekken opende. Terwijl twee der agenten eene huiszoeking bij dr. Mehring instelden, begaven zich vijf in het drukkerijgebouw, waar de geheele vorm van het hoofdartikel werd weggemaakt, waarna men in het redactie-bureel handschriften en akten in beslag nam. De afdeeling voor de expeditie liet men ongemoeid, doch er werd een wacht voor geplaatst, zoodat er niemand uit of in kon. Den volgenden morgen werden de nog aanwezige nummers van de in beslag genomen uitgaaf van 18 Maart medegenomen, De zetters, die op den gewonen tijd naar hun werk kwamen, liet men begaan en hield ze met geïmproviseerd werk bezig. Ook in restaurants en dergelijke werden de nummers van de verbeurde oplaag door politie-beambten afgehaald. De bepalingen betreffende de dienstregeling der eenjaarlingen in het Duitsche leger zijn eenigszins gewijzigd. Onmiddellijk na aankomst bij het corps worden door den chef reeds die jongelieden uitgezocht, welke door hunne opleiding waarborgen opleveren, orn tot officier te worden gevormd. Gedurende de eerste vier maanden van den diensttijd wordt de vorming overgelaten aan de compagnies-, escadions- en batterij- commandanten, die de adspiranten aanvankelijk in klassen verdeelen. Dan wordt hunne opleiding voltooid door speciaal daartoe aangewezen officieren. Na 6 maanden diensttijd worden de geschikte adspiranten tot korporaal bevorderd; 3 maanden later kunnen zij benoemd worden tot onder-officier a la suite. Aan het einde van het dienstjaar worden zij aan een examen onderworpen, waarbij degenen, die het best slagen, benoemd worden tot candidaat-officier, de overigen tot candidaat-onderofficier der landweer. Ge durende de beide volgende jaren zijn zij verplicht een oefeningstijdperk van twee maanden per jaar te door- loopen. In het eerste tijdperk doen zij in de gelederen dienst als onder-officieren, en bereiden zich voor tot het voorwaardelijk examen voor reserve-officier; zij worden daarna tot sergant-majoor bevorderd. Het 2de oefeningstijdperk, in het derde dienstjaar alzoo, beoogt hoofdzakelijk de practische vorming. Na afloop daarvan maakt de chef de definitieve voordracht op, ter hunner benoeming tot officier bij reserve of landweer. Dan treden ook de eigenaardige maatschappelijke factoren op den voorgrond, daar de officiersplaatsen bestemd blijven voor de jongelingen der hoogere standen, en zij, die minder van aardsche goederen zijn bedeeld, het niet verder kunnen brengen dan tot officieren- plaatsvervangers; zij vormen als het ware de reserve van de reserve. Zij die minder goed voldoen, blijven bekleed met den graad van onder-officier der reserve of landweer. Frankrijk, Het Senaatslid Schérer, wiens ziekte reeds gemeld werd, is in den nacht van Zaterdag op Zondag over leden. Hij was in 1815 geboren, is hoogleeraar in de Protestandsche godgeleerdheid geweest en was een van de aanvoerders der liberale beweging in de Protestantsche Kerk. In 1871 trad hij het politieke leven in. Hij werkte mede aan verschillende tijdschriften en heeft een aantal werken nagelaten. Oosten r*ij k. Volgens de Presse zal de keizerin, daar haar oude kwaal zich opnieuw doet gevoelen, op uitdrukkelijk verlangen des keizers, naar Wiesbaden gaan om zich gedurende drie weken onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Zij zal vergezeld zijn van haar dochter Valerie.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1