1 Z1EMIZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zirrikzw. I), 9 1888. No. 23. Woensdag 21 Maart. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD [METJLEN, ngelui, pJT. n schoone ■rubriek in Jongelui) laar waar an? oor Rijks- «gen daar- ft. 5.-j per n St. Nico- .LOTING ratis een eitje. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Vlle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAiV Binnenland. ZIERIKZEE, 2 0 Maart 1 8 8 8. Men leest in de Verzekeringsbode van 4 0 dezer Nog eens Statistiek voor Brandverzekering. In den onlangs door ons opgemaakten staat van 890 branden, die in het vorig jaar hebben plaats gehad, komen er het meest voor in de maand Augustus, nl. 408, terwijl er in November, December en Januari slechts respectievelijk 5-4, 56 en 58 worden gemeld. Opmerkelijk is het dat juist in de maanden, wanneer door het gebruik van zooveel meer vuur en licht dan in den zomer, en er dus zooveel meer oorzaken van brand kunnen worden gevreesd, de uitkomst zoo ten nadeele van de zomermaand was. Juli en October bleven elkander gelijk met 70. April daarentegen telde er 92zulks waarschijnlijk tengevolge van het allengs vuil worden der schoorsleenen, door het stoken in de daaraan voorafgaande maanden. De inrichting van stookgelegenheden laat bovendien op het platteland veel te wenschen over; van clit aantal 92 komen er voor rekening van het platteland alleen 77. De overige maanden wijzen ongeveer een zelfde cijfer aan van pl. rn. 80 branden. Onder de 640 branden voor bet platteland aangewezen, komen voor 265 boer derijen of landbouwrisico's en blijkt uit het staatje, dat terwijl de steden in de wintermaanden het meest door brand hebben te lijden, dit op het platteland juist in den zomer het geval is. Eene belangrijke factor zal echter wel zijn, langdurige droogte en ten gevolge daarvan, op sommige plaatsen, gebrek aan water. De oorzaken van deze branden worden in den regel als onbekend gemeld. Slechts 45 maal werd de bliksem als oorzaak opgegeven, en waar we gerust kunnen aannemen, dat, wanneer daartoe maar eenigszins kans bestaat, brand aan b 1 i k s e m s 1 a g wordt toegeschreven als de meest onschuldige oorzaak, kunnen we gerust aannemen, dat zich die gevallen tot bovengenoemd aantal hebben beperkt. Meestal brandden de gemelde bouwhoeven totaal af. Rietendakendie zoo dikwijls aanleiding gaven tot uitbreiding van het ongeluk, wanneer zullen wij daarvan geheel worden verlost? Hooibergen, stoom-, dorsch- en maai werktuigen, het toenemend gebruik van petroleum, geïsoleerde ligging der risico's, dikwijls totaal gemis van bluschmiddelen of deze laatste op zeer verren afstand, gevoegd bij de moeielijkheid, die het den assuradeur oplevert om eventueele kwade trouw of grove nalatigheid te constateeren, doordien meestal alle bewijs van schuld reeds vernietigd is, voordat brandweer of autoriteit op de plaats van het onheil komen, doet het ons wezenlijk niet verwonderen, dat landbouwrisico's, hoe langer hoe moeielijker kunnen worden onder gebracht en slechts tot klimmende premie nemers vinden, terwijl vele Maatschappijen deze risico's geheel van haar bedrijf uitsluiten. Ter nadere illustratie van het bovenstaande zal niet onbelangrijk zijn te vernemen, dat van de kleinere gemeenten in het afgeloopen jaar werden medegedeeld, alleen van Didam 44 branden, van Haaften 7, van Kaatsheuvel 6, van Echt 5, van Noordwolde 4, van Renkurn 4, van BergumBokste], Haren, Schagen en Wijhe ieder 5 branden. Voorts ontstond op vele plaatsen tweemaal brand. Een aantal bijzonderheden zouden aan bovengemelde kunnen worden toegevoegd, waarvan eene nadere beschouwing van belang zou zijn voor den brand- verzekeraar, omstandigheden waaronder, dag en uur wanneer brand ontstond, daar de berichten in de dagbladen daaromtrent meestal on volledig zijn. Uit het bovenstaande reeds zal blijken van hoe groot belang, het is, wanneer eene volkomen betrouwbare statistiek kan worden aangelegd. Dat de Regeer ing deze zaak ter hand nemen zal, zal nog wel langen tijd tot de pia vota blijven behooren. Toch zou van particuliere zijde zeer veel kunnen worden gedaan, wanneer allen, die met brandver zekering in betrekking staan of omtrent plaats gehad hebbende branden bijzonderheden kunnen mededeelen, berichten aan de Redactie van dit blad willen toe zenden; wij stellen ons beschikbaar en zullen ons de moeite geven, de gegevens te rangschikken en ter zijner tijd de uitkomsten daarvan openbaar te maken. Er is eene kentering gekomen in de houding van de Standaard en het Centraal-comité der anti-revolu tionaire kiesvereenigingen. Een storm van verontwaar diging is door het geheele land opgegaan over het onverantwoordelijk bedrijf van de anti-revolutionaire leiders, om in Schoterland met de sociaal-democraten zich te verbinden in den strijd, dien zij onder de leus: »met God voor Nederland en Oranje" voeren tegen de vrijzinnige partij. Daarmede hebben deze leiders, naar het schijnt, de grens overschreden tet waar hunne aanhangers hen wilden volgen. Er is verzet gekomen in den boezem van de eigen partij. Daarvan getuigt het krachtig en ernstig protest van mr. U. II. Huber, het bekwaamste lid der anti-revolutionaire partij in Friesland, dat in de Standaard is opgenomen. Het Juidt aldus; »De ondergeteekende, door verschillende antirevolu tionairen in Friesland ondervraagd, hoe hij denkt over het verbond tusschen anti-revolutionairen en radicalen in de kiesdistricten Schoterland en Wolvega om bij de aanstaande herstemmingen van een lid der Tweede Kamer in elk dezer districten elkanders candidaat te stemmen, aarzelt niet in het openbaar te verklaren, dat hij zulk eene overeenkomst, indien zij bestaan mocht, verfoeit en in de hoogste mate ergerlijk vindt »dat hij niet kan begrijpen om van andere redenen niet te gewagen hoe een anti-revolutionair, voor wien meer dan voor iemand anders het gebod geldt; gehoorzaamheid te betoenen aan de door God gestelde machten, zijne stem kan uitbrengen op een man als Domela Nieuwenhuis, van wien tot heden juist het tegendeel bleek. »Geen anti-revolutionair stemme daarom Domela Nieuwenhuis. Mr. U. II. Huber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Voor dit krachtig en algemeen verzet zijn de Stand aard en het centraal-comité teruggeschrikt en in de Standaard komt een nieuwe advertentie van het Centraal-comité voor. Men heeft zelfs de publiciteit, die de Stand, verschaft, niet voldoende geacht; ook andere bladen is deze advertentie ter plaatsing toe gezonden. Op grond van die advertentie zal men nu morgen zeker wel beweren dat het logen en laster is, van de zijde der liberalen uitgestrooid, dat de anti-revolutionaire leiders er ooit ook maar aan gedacht hebben, in den strijd tusschen Heldt en Domela Nieuwenhuis zich ten gunste van den socialist te mengen. Daarom is het goed zich de feiten nogeens te herinneren. In de Standaard van 45 Maart komt eene advertentie voor van het centraal-comité, dat het zich voor de districten Winschoten, Schoterland en Amsterdam van aanbe veling onthoudt, de beslissing aan de plaatselijke kies vereenigingen overlatende. Utr, Dbl. De anti-revolutionaire kiesvereenigingen in het district Schoterland zullen de candidatuur van den oppersten socialist Domela Nieuwenhuis, naar de Standaardl althans meldt, niet steunen. Er worden voorloopige onderhandelingen gevoerd tusschen liberale kiesvereenigingen te Amsterdam, om zich voortaan bij verkiezingen te verstaan over het gemeenschappelijk stellen van candidaturen ter voor koming van stern-versnippering. Beschouwde hier te lande de heer Th. Heemskerk (het anti-revolutionaire kamerlid voor Ridderkerk) de liberalen als de indirecte oorzaak, dat onze Koning geen mannelijken troonsopvolger heeft, de predikant Meinheld te Kammin is van oordeel, dat de uitslag der verkiezingen in Duitschland in vrijzinnigen geest medegewerkt heeft tot den dood des Keizers. Zulke redeneeringen zouden ons-bijna recht geven te beweren zegt de Arnh. Ct. dat de dreigende hooge waterstand in onze rivieren ons door den uitslag van de stemming op 6 Maart was bezorgd Ofschoon de winter ons nog niet schijnt te willen vaarwel zeggen, zijn er evenwel reeds eenige huis moeders, die aan de groote plaag der mannen »den schoonmaak" beginnen te denken. "Volgt nu op den strengen winter een heete zomer, dan zal ook de vliegenplaag niet uitblijven. Plafonds en witte muren vooral dragen alsdan de sporen, die hun bezoek aan onze woningen achterlaten. Om dit nu te voorkomen, menge men onder een emmer reeds opgeloste witkalk, voor 10 cents fijne aluin, bij eiken drogist verkrijgbaar, en 't geen men hiermede gewit heeft, blijft van 't bezoek der vliegen verschoond. Daarbij is aluin geheel onschadelijk voor den mensch en volkomen reukeloos, terwijl het middel proefondervindelijk gebleken is afdoende te zijn. De ingenieur van den waterstaat 4 e ld., de heer M. Verwey Az., te Vucht, heeft de benoeming tot hoofd-ingenieur bij de Zuidafrikaansche spoorweg maatschappij aangenomen en zal half Juni de reis naar Transvaal (standplaats Pretoria) aanvaarden. In de vergadering van het »Leger des Heils" is het Donderdag te Haarlem zoo barbaarsch toegegaan, dat de bijeenkomst in naam der wet is gesloten. De politiecommissaris met het ambtslint om den hals, was ter vergadering tegenwoordig, doch kon de on geregeldheden niet beletten. Later hebben de «Heils soldaten" het hard le verantwoorden gehad, toen zij huiswaarts wilden keeren. De gang naar hun woning had meer van een vlucht dan van een gewoon naar huis gaan. Volgens verzekering moeten de officieren reeds de wijk hebben genomen naar Amsterdam. Bij verschillende ingezetenen zijn zelfs de ruiten ingeworpen. Uit Veenb-uizen Er wordt hier een Engelsch gedelegeerde verwacht onder begeleiding van den heer Verschoor, inspecteur van het gevangeniswezen, ten einde op de plaats zelf informatiën in te winnen omtrent aard en strekking der hier bestaande Rijks-wer.kiniichting. Dit moet in verband staan met het voornemen om in Engeland een dergelijke inrichting op veel grooter schaal in 't leven te roepen. Een karavaan van 450 Russen passeerde Vrijdag Zevenaar op zijn tocht naar Amerika. De Nederl.- Amerik. Stoomvaartmaatschappij schijnt in de eerste weken nog meer zulke gezelschappen te wachten, daar voor de twee eerstvertrekkende stoomschepen geen piaatsen voor tusschendekspassagiers meer open zijn. De passageprijs voor de 3e klasse is gebracht van f 45 op 54. Inhoud van No. 3 van den achtsten jaargang van het Maandblad van de Vereeniging legen de Kwak zalverij

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1