Buitenland. galop zeer natuurlijk is nagebootst, bevat zij twee prachtige equipages en twee luchtballons met schuitjes waarin plaats voor 8 personen. Het pracht stuk, toebehoorende aan den heer Karei Berner, dat voor de eerste maal met de aanstaande paaschdagen te Zwolle op de Paaschwei zal prijken, vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 27,000 gulden. Er is een commissie van geneeskundigen en spoor wegambtenaren benoemd, tot voorbereiding eener reorganisatie van den geneeskundigen dienst op de spoortreinen, ten einde bij ongelukken steeds hulp te kunnen vei'leenen. Het Dagelijksch Bestuur der Zuiderzee-Vereeniging heeft een rentelooze geldleening uitgeschreven van f 90,000, verdeeld in aandeelen van vijf honderd en honderd gulden en in onderdeelen daarvan van vijftig gulden, ten einde uit de opbrengst daarvan het tekort- komende voor de kosten van het onderzoek omtrent de drooglegging van de Zuiderzee te bestrijden. Nijmegen (Dinsdagmiddag 4 uur): De was van de Waal blijft aanhouden. Sedert Woensdag ochtend 8 uur bedroeg hij nog 16 cM., zoodat de peilschaal thans teekent '11,61 M. boven A.P., of 5,39 M. Nijmeegsch peil. Wind. NW. Betrokken. De doorloopende passage voor voertuigen is heden reeds langs de Waalkade gestremd. Het kwelwater dringt de huizen binnen. Uit Keulen werd Woensdag zulk een groote was gemeld, dat men in allerijl de handen aan het werk heeft geslagen om voorzorgsmaatregelen te nemen voor het in orde brengen der waterkeeringen, die de benedenstad voor eene overstrooming moeten vrijwaren. Doetinchem (Dinsdagmiddag): Het water op den ouden IJsel is sedert Maandag 10 cM. gewassen; de peilschaal teekende heden 11,48 M. Vele voetpaden zijn ondergeloopen. Tengevolge van den hoogen waterstand is de pro vinciale weg van 's Hertogenbosch naar Vlijmen en de Langstraat reeds gedeeltelijk overstroomd, zoodat de passage vöor voetgangers is gestremd. Wijl te voorzien is, dat het water een nog aanmerkelijk hoogeren stand zal bereiken, worden maatregelen ge nomen om de sluizen van 's-Hertogenbosch te sluiten en het stoomgemaal, tot het voorkomen van over strooming, in werking te brengen. Uit Renkum (Dinsdag): De Rijn is sedert Maandag onrustbarend hard wassende; in 24 uren is het water meer dan iya meter gestegen en nog houdt de was onafgebroken aan. Reeds zijn alle uiterwaarden, zoowel aan deze als aan de overzijde der rivier, onder water gezet. Ook de groote losplaats aan het Veerhuis en het j>Broek" is geheel overstroomd. Een nieuw middel om zijn brood te verdienen. De nieuwste vorm van adverteeren is de betaalde winkelraamkijker. Het vak is niet moeilijk: Een paar netgekleede heeren wandelen bedaard voort. Eensklaps wordt hun aandacht getrokken door een voorwerp in de uitstalling van een magazijn. Zij blijven staan en bekijken het voorwerp goed, terwijl zij er heftig over redeneeren. Dat wordt opgemerkt door een paar voorbijgangers. Deze blijven ook staan, bekijken het voorwerp in de winkelkast en spreken er ook over. Als er vier menschen voor een winkel staan in een drukke straat, staan er binnen vijf minuten twintig elkaar te verdringen. Men kijkt niet alleen naar het bewuste voorwerp, maar naar de geheele uitstalling en tien tegen een, dat er iemand iets ziet, dat hij aardig vindt en koopt. Daar is het om te doen. De beide heeren, die het eerst bleven staan, zijn onder- tusschen doorgewandeld en staan bij een anderen winkel te kijken. Zij zijn de door de winkeliers betaalde winkelraamkijkers. Kunst, Wetenschap en Letteren. Namens Z. M. den Koning zijn voor één jaar subsi- diën toegekend aan de volgende jeugdige beoefenaren der schilderkunst: Jan De Jong te Kralingen, P. C. De Moor Wz. te Kralingen, Frans Deutmann te Zwolle, J. C. M. Akkeringa te 's-Gravenhage, mej. Suze Robertson te 's-Gravenhage. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een arbeider, in dienst van baron de Vos van Steenwijk, had dezer dagen te Windesheim het ongeluk, bij het omhouwen van een boom, zich met de bijl in den arm te slaan. Ofschoon de wonde zeer diep was, achtte men ze niet gevaarlijk. Een zijner medearbeiders wist onmiddellijk raad en legde er een tabakspruim op, Waarschijnlijk is daardoor bloedvergiftiging ont staan, althans de man is, na een hevig lijden, in het ziekenhuis ts Zwolle overleden. Een bericht uit Napels meldt een verschrikkelijk ongeluk, waarvan de overste Marchese Le Pianc, een algemeen geacht en bemind officier, en zijn zoon de slachtoffers werden. Zij reisden met den nachttrein van Rome naar Napels. In de nabijheid van het station Capua viel de zoon van den overste door het portier van den wagen, dat niet gesloten was en oogenblikkelijk sprong zijn vader hem na. Daar er geen andere passagier in dezelfde wagon zat, bemerkte men eerst later, dat er een ongeluk had plaats gehad. Door de onderzoekingen, die oogenblikkelijk werden ingesteld, kwam men tot de treurige ontdekking, dat de overste dood, met een verbrijzelden schedel, en de zoon zwaar gewond op de spoorbaan lag. Ou.itsclila.nd.. De Iioln. Ztg. deelt mede, dat de overbrenging van het lijk naar Charlottenburg mogelijk tot Zaterdag uitgesteld wordt, wanneer de leden van het Russische vorstenhuis niet op tijd aangekomen zijn. Hierop be staat kans, daar vele spoor weglijnen door de sneeuw versperd zijn. De lijkdienst in den Dom kan door hoogstens 1800 personen bijgewoond worden. Daar thans reeds '1200 plaatsen te weinig zijn, worden de steden verzocht geen afgevaardigden te zenden en zullen de parlementen door de presidenten vertegenwoordigd worden. De proclamatie van den nieuwen Duitschen keizer en zijn rescript aan Bismarck zijn documenten, die een plaats zullen innemen in de geschiedenis. Zij zijn de onder den vorm van grootheid en eenvoud fijn bewerkte schildering van een buitengewone regeering en de schets van een verstandige en breed opgevatte politiek. Lezende gevoelt men, dat Frederik III diep door drongen is van de gevoelens, die hij te kennen geeft en van de plichten, die op hem rusten. Hij meent te voldoen aan de wenschen van den grooten stichter van Duitschlands eenheid, door Duitschland te maken tot het brandpunt van den vrede en door met de medewerking van de verbonden regeeringen en met de wetgevende lichamen van het keizerrijk en van Pruisen, te arbeiden voor het geluk van het land. In zijn eed een rechtvaardig en trouw koning te zullen zijn, ligt iets treffends,evenals in zijn bidden tot God om hem kracht te geven tot het volbrengen van de taak, die voortaan het doel zijns levens zal zijn. In. zijn schrijven aan den rijkskanselier wordt nog verduidelijkt en opgehelderd, wat in de proclamatie voorkomt. Bijzondere opmerking verdient de zorg van Frederik III om te wijzen op de rechten van den Rijksdag en de verdere wetslichamen, zonder daarom de rechten der kroon uit het oog te verliezen. Dat dus de nieuwe keizer rekening zal houden met alle wenschen en gevoelens der volksvertegenwoordiging, lijdt geen twijfel. Over het geheel zijn de beide documenten aan het volk en aan vorst Bismarck door de, Duitsche pers met een bijzondere sympathie ontvangen. Opgemerkt moet nog worden, dat 's keizers pro gramma, in beide documenten blootgelegd, zoowel wat het binnen- als wat het buitenland betreft, vrede lievend is. Wat het binnenland betreft, doet hij vooral uit komen zijn steunen op het beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid. B e 1 g i e. De Nord zegt dat sommige kabinetten den ver keerden weg inslaan, als zij Rusland vragen, wat het doen zal na de verklaring, dat de prins van Coburg een overweldiger is. Het kabinet van St. Petersburg begrijpt, dat het onmogelijk is eene oplossing te zoeken, zoolang de mogendheden het niet eens geworden zijn over de gestelde principe, dat het verblijf van prins Ferdinand in Bulgarije een blijkbare overtreding is van het tractaat van Berlijn; het meent, dat men er dientengevolge een eind aan moet maken. Wat dit eerste punt betreft, bestaat er geen quaestie van het minste compromis, en als het niet wordt ingewilligd, zal men wel genoodzaakt zijn, tot den toestand dei- vorige maand terug te komen. Wordt men het echter eindelijk over dit punt van uitgang eens, is de weg der schikkingen geopend, dan kunnen de mogendheden tot onderhandelingen overgaan, waarvan de uitslag in gevaar zou worden gebracht wanneer anders werd gehandeld. Rusland moet, met andere woorden, niet door aanvullende verklaringen, die men het zou willen afpersen, zijn gedrag in de toekomst binden, maar zich integendeel gereed houden om naar omstandigheden te handelen, Daarom zullen de door het kabinet van St. Petersburg gedane voorstellen zijn laatste woord blijven, totdat zij op stellige manier hetzij aangenomen hetzij verworpen zijn. Eindelijk zal de regeering van Rusland, naar de Nord beweert, vooral omdat de échec noodlottige gevolgen zou kunnen hebben, zich onthouden van deelneming aan de beweerde internationale conferentie. Het standbeeld van Victor Driessens, dat in het voorportaal van den Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen zal opgericht worden, zal in de eerste dagen der maand April daar worden geplaatst. Een aanvrage aan den gemeenteraad om eene bijdrage, gaf tot ernstig gekibbel aanleiding. De' heer. Willems noemde Driessens un homme qui n'a cibsólument rien fait, ni produit, een man die hoegenaamd niets gedaan of voortgebracht heeft. De heer van Rijswijk betreurde diep, dat er in den gemeenteraad van Antwerpen eene stem is opgegaan tegen Driessens, en nog meer, dat generaal Wellens niet eens weet, wie Victor Driessens is, "waarom zijne medeburgers hem een standbeeld geven en waarom dit standbeeld moet verrijzen in dat Vlaamsch théater, waarvan hij de stichter is. Ten slotte werd de bijdrage met al- gemeene stemmen, behalve die van generaal Wellens, toegestaan. Oostenrij k. Over den tegenwoordigen stand der Oostersche quaestie schrijft de Pest. Lloyd het volgende: »Na de verklaring, die de Porte den 5 Maart aan den Bulgaarschen minister-president heeft gezonden, zal het nog evenzeer als vroeger mogelijk zijn over de formeele gebreken, die de positie van prins Ferdinand aankleven, heen te stappen, ten minste ze niet als zoo ernstig te beschouwen, dat men om hunnentwil het vorstendom aan nieuwe schokken, ja zelfs aan anarchie blootstelt. Zoo het waar is, dat de Bulgaarsche regeering voornemens is aan de Porte te antwoorden, dat prins Ferdinand Bulgarije niet zal verlaten, omdat zijn vertrek het land in anarchie zou kunnen storten, dan zou hierin een scherpe niet onverdiende terecht wijzing van de Russische beweringen zijn opgesloten, dat de tegenwoordige toestand in Bulgarije anarchisch is. De omstandigheid, dat de vorst een voorgeschreven voovwa.wde mist, geeft volstrekt niet het recht den toestand in Bulgarije anarchisch te noemen. Juist het succes van den stap, dien Rusland om prins Ferdinand te verwijderen heeft verlangd, zonder te gelijk voor eene geregelde vreedzame vervanging van het eene regime door het andere te zorgen, zou Bulgarije in den toestand van anarchie storten, voor welken zekere Russische bladen zulk een grooten angst voorwenden, terwijl zij inderdaad dien wenschen." Het blad vermoedt, dat Rusland het vooreerst wel bij dezen stap zal laten, nadat het te vergeefs heeft beproefd, Oostenrijk, Italië en Engeland nog ovei' te halen daaraan hunne goedkeuring te hechten. Gemeugd Kuitenlandscli Nieuws. Engelsche bladen verhalen de volgende, ongelooflijk klinkende geschiedenis van het instinct van een hond: Het hospitaal van Bolton herbergt op 't oogenblik een zeldzame verpleegde. Een hond sloop dezer dagen in een der ziekenzalen en sleepte zich met moeite voort van het eene bed naar het andere, totdat hij de aandacht van den aanwezigen dokter trok. Deze bemerkte dat de hond een verwonding aan den poot had, waaraan hij een verband droeg, dat echter van de wondeplek was afgeschoven. De arts legde het verband weer goed en de hond gaf zijn dankbaarheid te kennen, door vroolijk te kwispelstaarten en de hand van den dokter te likken. Daarna kroop hij onder een der bedden en was er niet toe te bewegen, het hospitaal te verlaten. Niemand had den hond vroeger gezien en men weet ook niet wien hij toebehoort. Dezelfde hond moet voor eenigen tijd, toen hij tandpijn had, zoolang voor het huis van een tandarts hebben gejankt, tot deze hem binnen liet en de ont stoken tand uittrok. De dankbare hond stal toen in een slagerswinkel een stuk vleesch, en bracht dit als honorarium aan den tandarts. Het overlijden van den Duitschen keizer geeft natuurlijk aanleiding, dat verscheidene kleine voor vallen en anecdoten uit zijn welbesteed leven worden medegedeeld, die het beminnelijk karakter van den vorst in een helder licht stellen en waarvan wij er hier een paar laten volgen. Bij gelegenheid van een hofjacht in den omtrek van Gotha in '1843, bezocht prins Wilhelm ook de beroemde orgelfabriek in Paulinzelle. Bereidwillig liet de eigenaar hem de fabriek zien en zette zich ten slotte voor zijn orgel om den gast dien hij niet kende een klassiek stuk voor te spelen. Daar de prins aan dachtig naar het spel van den meester luisterde, vroeg deze hem of hij het instrument ook bespeelde. »Ja, ik haspel er zoo wat op", antwoordde de prins, nam plaats voor het orgel, fantaseerde eenigen tijd en eindigde met de plechtige melodie: Heil dir im Siegerkranz. Voortreffelijk", zeide de kunstenaar, mijn heer, er zou voor u als organist eer te behalen zijn; jk ben wel in de gelegenheid u aan te bevelen."

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2