Buitenland. nalatenschap van R. J. Blauw en W. Jansz. Genoemde personen zijn vroeger door de diaconie bedeeld, doch hebben door arbeidzaamheid en zuinigheid zichzelven geholpen; nadat reeds vroeger al de verplegingskosten waren terugbetaald, laten zij thans aan de diaconie omstreeks f 1800 na. liet D. v. Z -H. meldt aangaande den heer J. Bosboom, dat hij, eenigen tijd lijdende geweest zijnde, thans wat beter is, doch nog rust noodig heeft en geen bezoeken kan afwachten Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een vader en zijn zoon waren Zaterdag aan het kanaal bij Den Haag bezig, een berg af te zanden, toen eensklaps een afschuiving plaats had, die beiden bedolf; de zoon werd er nog levend uitgehaald, maar de vader was dood. Na voorafgeganen twist, ontstond in den nacht van Zondag op Maandag te Utrecht een vechtpartij tusschen eenige burgers en een vijftal veldartilleristen, waarbij de laats ten hun sabels hadden getrokken en daarmede duchtig om zich heen sloegen. Het gevolg hiervan was, dat een der burgers een sabelhouw op het hoofd bekwam, verwond werd en aan een der politie— bureaux moest worden verbonden. Hoewel de dader zich onmiddellijk uit de voeten wist te maken, moet deze echter toch bekend zijn. De vrouw van den arbeider S. Aardema te Oost- stellingwerf, alleen met haar kroost in hu is zijnde, hoorde op eens in het achterhuis een vreemdsoortig gedruisch, ijlde er heen, de ladder viel neer, hierdoor werd zij zoo door schrik getroffen, dat zij thans in een staat van volkomen krankzinnigheid verkeert. De oorzaak van het gedruisch waren de geiten, die uit het hok waren gebroken en stampvoetend eenig lawaai maakten. De gemeentelijke politie te Groningen beeft eene spoorweg-dievenbende ontmaskerd. Het geval moet zich ongeveer als volgt hebben toegedragen. Sedert geruimen tijd werden herhaaldelijk ver schillende artikelen uit de goederenloods nabij het station ontvreemd, van welke vermissingen telkens door de politie werd kennis genomen. Ondanks alle aangewende moeite mocht het haar aanvankelijk niet gelukken, den dader of de daders te ontdekken. Naar don aard der diefstallen, en de wijze waarop deze waren gepleegd, te oordeelen, stond het weldra bij haar vast, dat niemand anders dan één of meerdere spoorwegbeambten die ontvreemdingen moesten hebben gepleegd, en in die richting werden dan ook hoofd zakelijk de nasporingen geleid. Eindelijk werd zoodoende eenig spoor gekregen en sterk vermoeden rees weldra tegen den spoorwegarbeider 11. W., die veelal in de goederenloods was werkzaam geweest, waarom tot eene huiszoeking by hem werd besloten.' Al terstond bleek nu, dat men niet had misgetast, want verschillende stukken goed, als thibet, kaïngaren, vijfschaft, ledige wijn- en punchfïesschen, enz., allen van diefstal afkomstig, werden te voorschijn gehaald, waarvan het gevolg was, dat het geheele huisgezin, bestaande uit man, vrouw en dochter, vooi loopig werden gevangen genomen, terwijl latei- mede aan het licht kwam, dat de dochter nog ver schillende gestolen goederen had beleend. Ontkennen was nu niet meer mogelijk, maar er volgde meer. De man gevoelde zich namelijk bezwaard om alléén voor den dief te worden gehouden, en verried daarom verschillende andere onregelmatigheden, door een drietal mede-spoorwegarbeiders gepleegd. Een langdurig en ingewikkeld onderzoek was nu van deze bekentenis het gevolg. Er werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt, terwijl, naar wij vernemen, reeds twee der arbeiders door de spoorweg maatschappij uit haren dienst zijn ontslagen en misschien weldra nog een paar anderen hun ontslag zullen krijgen. Fran It r ij li. De XlXe Siècle heeft weder een. schandaal ontdekt en brengt allerlei beschuldigingen van Wilsonisme" in tegen den directeur van het gemeentelijk laborato rium voor scheikundige onderzoekingen te Parijs, den heer Charles Girard. die volgens haar voor zijne taak onbekwaam is, door verkeerde verklaringen eerzame winkeliers in opspraak heeft gebracht en aan den anderen kant tegen betaling gunstige getuigschriften pleegt uit te reiken aari lieden, die leden hebben om van de scheikunde niet te houden. De heer Girard ontkent alles met de grootste kalmte. Middelerwijl wrijven alle slijters van wijn zonder druivensap, bier zonder hop en melk met water, wier nachtmerrie het laboratorium steeds geweest is, zich van blijdschap in de handen. De Figaro neemt de gelegenheid waar om op te merken, dat het goed zou zijn het labora torium zijn inquisitoriaal karakter en zijne bevoegdheid om tegen werkelijke of vermeende vervalschers van eet- en drinkwaren politie uit te oefenen te ontnemen. De commissie der Kamer, die rapport zal uitbrengen over de voordracht betreffende bet overbrengen van de asch van Lazare Carnot, lloche, Marceau en Baudin, heeft den min. van binnenl. zaken gehoord, en deze heeft zich voor het beginsel er van verklaard. De minister wenscht, dat den 10 Juni de overbrenging plaats heeft, en ziet er geen bezwaar in het eerbewijs ook uit te strekken tot Diderot. Voor de plechtigheid en de verdere daaraan verbonden onkosten zou men bij de kamers een crediet van 100,000 fr. kunnen aanvragen. De commissie zal nu weldra den markies des Roys, een afstammeling van lloche, hooien. Deze heeft zich namelijk tegen het overbrengen van de asch zijns voorvaders in het Pantheon verklaard. B e 1 g i e. Ter gelegenheid van den verjaardag der Parijsche Commune organiseeren de socialisten te Gent groote feestelijkheden, op 17 dezer. Het locaal Vooruit" zal verlicht zijn; de turnclub richt daarbij een ryfeest in, dat in het Hippodroom zal gegeven worden. De procureur-generaal te Brussel heeft eene circulaire aan al de politie-commissarissen van het land gezonden, om hun te gelasten eene bijzondere waakzaamheid aan den dag te leggen, tegenover de landverhuizings agenten, die zicli onrechtmatig den titel van consul toeëigenen. Deze maatregel vindt overal goedkeuring, ofschoon hij wel wat laat komt, zegt het Handelsbl. van Antwerpen. Gemengd Kuiteulaiidscli Nieuws. Overijlde woorden. »Ik heb deze persoon", zeide een advocaat met groote verontwaardiging, «aangetroffen in verscheidene inlichtingen, waar ik mij schamen zou, gezien te worden." Een andere vroeg aan een getuige: «Waarom spreekt gij zoo aarzelend? Zijt gij er soms bang voor eene onwaarheid te zeggen?" «Volstrekt niet", was het vertrouwenwekkend ant woord van den getuige. Een schoolmeester möost over een jong mensch, die voor de rechtbank gedaagd werd, doch wiens toe rekenbaarheid betwijfeld werd, zijne meening te kennen geven, sik kan u verzekeren", zeide hij, sdat de jongen idioot ishij was altijd een mijner liefste leerlingen." Erger dan zulke onvoorzichtigheden voor de recht bank, zijn dergelijke overijlde woorden op het gladde ijs van 't gezéllig verkeeh Wanneer een jong mensch, die mejuffrouw M. gevraagd heeft, of zij het gezelschap door het zingen van een lied wil verrukken, op hare verontschuldiging, dat zij liever mevrouw S. zou hooien, trouwhartig antwoordt: sik ook maar" dan behoeft hij evenmin op vergiffenis te rekenen als dien onhandige, die tot eene dame, welke de jeugd, de schoonheid en het fijn vernuft van eene andere dame hoog verhief, maar er bijvoegde, dat die vrouw wel al die voorrechten had, maar daarbij verschrikkelijk ijdel was, zeide: «Ja zeker mevrouw, maar gij zoudt liet in hare plaats toch ook zijn." In een dergelijk geval volgde de straf de misdaad op den voet; toen nl. eens een voornaam leeghoofd, aan een gastmaal tusschen madame Récamier en madame de Stael kwam te zitten, maakte hij de laffe opmerking: «Ik zit hier tusschen het vernuft en de schoonheid." «Zonder zelf een van die eigenschappen te bezitten," was het vertoornde antwoord van madame de Stael. Een koopman beklaagde zich bij een ander over zijn zoon. «Ge moet eens ernstig met hem spreken", meende de vriend. «Als dat maar iets gaf; maar hij luistert alleen naar hetgeen gekken zeggenik zou zoo gaarne willen, dat gij hem eens onder handen naamt!" Deze eigenaardige hoogschating van een ander vindt haar tegenhanger in den herbergier, die op de klacht van een der gasten, dat het eten slechter was dan het vorige jaar, het dubbelzinnige antwoord gaf: «Dat is onmogelijk!" of ih de opmerking die een lid van de wetgevende macht in Noord-Amerika maakte. Men wilde de bezoldiging van de ontvangers verhoogen. Het bedoelde lid spiak hier heftig tegen en merkte eindelijk in het vuur zijner rede zelfs op: «De ont vangers zijn gewoonlijk schurken! Ik zelf ben het 10 jaar geweest." Niet kwaad is ook in dezen zin de verklaring van een pas opgericht blad: «De redacteurs en de medewerkers zijn, met uitzondering van den hoofdredacteur, met de grootste zorgvuldigheid uit gekozen." Iri een proces over eene doktersrekening werd een getuige gevraagd, of de arts niet nog verscheidene bezoeken had afgelegd, toen de patient al buiten gevaar was. De getuige antwoordde: Neen, ik meende dat de patient in gevaar verkeerde, zoolang de dokter zijne bezoeken nog voortzette." Het echtelijk geluk schijnt, naar de volgende onvoor zichtige uitdrukkingen te oordeelen, niet bijzonder groot. Een dokter, die met een zijner vrienden op straat loopt, trekt dezen plotseling aan den arm, met de woorden «Laten wij toch voor die dame uit den weg gaan. Zij werpt mij steeds woedende blikken toe, sedeit ik haren man behandeld heb." - «Hebt ge hem dan laten sterven?" Integendeel - bij uitzondering - hm., ik wil zeggen, dat ik hem beter heb gemaakt." - Tot eene ontroostbare weduwe zegt een welmeenend huisvriend: «Troost u met de gedachte, dat uw man thans eindelijk rust gevonden heeft." - Om met vroolijker voorbeeld te eindigen, zij hier nog die dame in herinnering gebracht, die bij ongeluk op een heerenhoed was gaan zitten en, dooi' den ongelukkigen eigenaar daarop opmerkzaam gemaakt, zich verontschuldigde met te zeggen: «O, neem mij niet kwalijk, ik dacht dat het de hoed van mijn man was." Uit Amerika komt het bericht van een paar zonderlinge natuurverschijnselen. In de nabijheid van Decker, in den staat Indiana, staat een meer in lichter laaie, terwijl ook een sterke zwavellucht de bewoners uit den omtrek doet vluchten. Niet alleen deze bedwelmende dampen echter zijn de oorzaak van de haastige vlucht; een van de voornaamste oorzaken is ook het gevaar van een boschbrand, want liet geheele meer is door wouden ingesloten. De meeningen over het ontstaan van den brand zijn zeer verschillend. Velen gelooven, dat door de ondei aardsche werkingen mineralen en oliën in het water gekomen zijn en door zelfontbranding het meer in een vuurzee hebben herschapen, terwijl anderen van oordeel zijn, dat er een of meer olie aderen, in de nabijheid van het meer zijn gesprongen, de oppervlakte van het meer met een dikke olielaag hebben bedekt en dat deze door de eene of andere oorzaak vlam heeft gevat. Het tooneel van het andere natuurverschijnsel is Midlothian in Tenas. Hier werden de bewoners van een vreedzame streek door een onder- aardsch gerommel verontrust en tegelijkertijd begon een groot stuk gronds weg te zinken. De kuil was in enkele uren ongeveer tien voet diep. De sporen van den Fort Worth en New-Orleans spoorweg, die door deze streek loopen, werden afgebroken, 2oodat de dienst gestaakt moest worden. Hulptreinen brachten dadelijk meer dan vijftig wagen ladingen zand, waar mede voorloopig een spoordijk gemaakt werd, zoodat de treinen, zij het dan ook langzaam, de plaats kunnen passeeren. Men vreest intusschen, dat de grond nog verder zal inzinken, hetgeen naar men algemeen gelooft, veroorzaakt wordt door onder aardsche stroomen die den grond ondermijnen. De angst van de bewoners van Midlothian, is, zooals men zich kan voorstellen, zeer groot. De meesten hebben hunne huizen verlaten en wonen in de open lucht in tenten. Te Londen werd ongeveer een jaar geleden een reuzen-panorama geopend van den Niagarawaterval. Dit panorama is een van de meest bezochte verma kelijkheden van Londen geworden. Slechts één ding ontbreekt er om 't geheel volkomen te maken. De watervallen zijn goed geschilderd en getrouw naar de natuur weergegeven, maar men hoort natuurlijk niet het donderend geraas van de neerstortende water massa's. De overste Gouraud, een der agenten van Edison, bezocht onlangs het panorama en werd bij deze gelegenheid op het gebrek opmerkzaam gemaakt. Waarom zou de phonograaf niet in dit gemis kunnen voorzien? Hij zond onmiddellijk een telegram naar New-York met de woorden: «Stuur mij zoo spoedig mogelijk het ruischen van de Niagara in een phonograaf." Edison antwoordde: «Met genoegen", en zoodra een dergelijk toestel vervaardigd is, groot genoeg om het geraas van den waterval op te nemen, zal Londen een panorama van de Niagara-watervallen bezitten, waar men die niet alleen kan zien, maar waar uien ze ook kan hoor en. De journalistiek in 't verre Westen. In een zijner laatste nommers doet de Arizona Kicker de volgende beteekenissen, die een diepen blik gunnen in het maatschappelijk verkeer zijner omgeving. Openbaringen van een redacteur. In het laatste Zondagsnommer van dit blad bevond zich, zooals velen zich zullen herinneren, liet volgende artikel: «In het «Red. Front-salon", een lokaal, dat over 't algemeen door onverschillige lieden bezocht 'wordt, die iedereen neerschieten of ter neer slaan, die hen maar scheef durft aanzien, waren gisteravond de vrederechter Shooks en de kolonel Crockes aan 't vechten. Zij waren beiden volslagen dronken. Ook wij waren tegenwoordig, en wel is waar waren ook wij een weinig boven ons theewater, evenwel niet zoo erg om niet in staat te zyn, een getrouw verslag te geven. De beide heeren rolden gedurende 20 minuten over den grond, sloegen 21 bierflesschen, 16 borden en een stoel stuk en stieten de kachel om, waarbij de kolonel een geducht gat in zijn hoofd bekwam. Wij zeggen dit, opdat hij later het publiek niet voor- liege, dat hij deze wonde in den oorlog bekomen had, want hij heeft nooit gediend. Voor 't overige kregen beiden, wat hun toekwam: wij weten dat de kolonel een paardendief en een galgenbrok is, die in geen

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2