ZU HIk/I I SCIIi: COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 20. Woensdag 13 Maart. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAI4EIVMA1V Binnenland. ZIERIKZEE, 12 Maart 1 8 8 9. Voor de goederen, bestemd voor de Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid en kunst, welke binnen kort te Middelburg zal worden gehouden, wordt door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen kosteloos vervoer over hare lijnen toegestaan. Men wil ook Huisduinen, bij Den Helder, tot bad plaats gaan maken. Waarom niet? Het arme Veere kon er ook wel eens aan gaan denken Ook wij ontvingen ter opneming onderstaande brief uit Argentinië door een zoon gezonden aan zijne ouders te Rilland-Bath. Hibernia 20 Januari 1889. Geachte Vader, Broeders en Zuster. Met dezen kan ik ulieden mijn goeden welstand melden, en ik hoop dat u allen in denzelfden goeden welstand moogt verkeren. Ik en Jacob zijn voor een heer uit België aangenomen, in eene kolonie van Engelschen en Spanjaarden, maar die gaan er allen uit en het wordt eene Hollandsche kolonie. Dat land hebben die Engelschen verkocht aan een Spanjaard, en die Engelsche heer heeft er het gezag over. Die kolonie bestaat nu geheel uit veeteelt, maar nu gaan zij er zich op toeleggen op landbouw. Met ons zijn medegekomen 8 huisgezinnen 7 Hollandsche en 1 Belgische. Wij zijn bij een huisgezin uit Ierseke thuis. Op het landgoed of kolonie zijn op het oogenblik 135.000 schapen, 3500 stuks hoornvee en 350 paarden. Voorwaarden hoe wij aangenomen zijn: Wij moeten boeren zoo goed wij kunnen voor ons voordeel, u begrijpt, dat wij ons best wel zullen doen. Wij hebben 30 procent van den landbouw en 20 procent van de veeteelt. Wij krijgen met ons drie samen, wij en die man waar wij thuis zijn: 1000 schapen, 50 stuks hoornvee en 10 paarden en gedeelte land voor het vee en den landbouw. Het blijft altijd aan den eigenaar, maar hoe meer wij telen en land bebouwen, hoe meer procenten wij hebben. De kost hebben wij voor het eten een jaar, totdat wij zelve geoogst hebben. Ik heb den 2en dag als ik er was, al te paard gereden om de koeien, en ook een pleizierreis door de weiden. Op een draf rijdt men hier niet, het is in vollen ren of stapvoets. Ik heb spijt dat ik mijn geweer niet heb medegenomen, er zijn yeel patrijzen en zeer groot. En ook nog van mijn pnardentuigje, stijgbeugels met kleedje. Bezorgt het maar goed, als het hier goed uitkomt, dat u dan het mede kunt brengen als u komt. Ik schrijf spoedig weder, als ik een brief van u ontvangen heb, misschien nog eerder. Laat het de familie weten, dat ik hier ben te Hibernia, par Blangueada, par Tressarroyos, provincia di Buenos- Ayros. Met deze de hartelijke groeten vader, broeder en zuster, familie en bekenden Uw Zoon Cor.s Zandée Jz. uit Rilland (Zeeland). Gedwongen rouw bij 's Konings dood! In het Sociaal Weekblad wordt de aandacht gevestigd op de vraag of de gedwongen stilstand te verdedigen is, die bij openbare vermakelijkheden gewoonlijk wordt voorgeschreven bij het overlijden van vorstelijke per sonen. Terecht zegt het S. W. dat men bij zulk een vraag niet van onkieschheid kan spreken, omdat ontkennende beantwoording alleen nut heeft als zij bijtijds wordt uitgesproken. In het blad Gelria wordt herinnerd, hoe ten vorigen jare terstond na het overlijden van keizer Wilhelm T, zijn opvolger, de edele keizer Frederik, het volgende liet bekend maken «Ten opzichte van de tot nu toe steeds voorgeschreven volksrouw willen wij geen voorschriften geven, maar liever aan het oordeel van iederen Duitscher overlaten hoe hij aan zijn droefheid uiting wil geven en hoever de sluiting zal gaan der verschillende gelegenheden tot ontspanning". Dit is het juiste standpunt. Gedwongen rouw is geen roüw; de dwang daartoe baat niemand en niets; zij brengt daarentegen ernstig schade aan tal burgers". Een enkelen dag zullen wel de meeste ondernemers uit eigen beweging sluiten; maar tot sluiting hen te verplichten, is geheel uit den tijd. Uit vertrouwbare bron wordt aan het Vad. gemeld, dat er in den toestand van Z. M. in de laatste dagen een zoo gunstige verandering merkbaar is, dat er hoop bestaat, «lat de Koning binnen enkele dagen weder zijn gewone werkzaamheden zal kunnen her vatten. Katholieken en anti-revolutionairen «Simplex" zegt in het Huisgezin, dat het verkeerd is altijd maar aan anti-revolutionairen zetels in de Tweede Kamer te bezorgen. Verder zegt hij: Van onze vijanden hebben wij te leeren. In de Schriftuur staat ook geschreven, dat de kinderen der duisternis of dezer wereld voorzichtiger zijn in hun werken, dan de kinderen des lichts. Naar het ons voorkomt, behoorde de gulden regel der anti-revolutio nairen, om bij een eerste keuze steeds een eigen candidaat te stellen, sinds lang de wet van iedere katholieke kiesvereeniging te zijn. 't Is plicht er naar te streven, zooveel mogelijk een zelfstandige partij te vormen, onafhankelijk van liet welbehagen of de willekeur van andere partijen. Al zouden er den eersten of tweeden keer een of twee liberalen meer in de Kamer komen, dan thans op dit oogenblik het geval is, wat nood In belangrijke aangelegenheden gaan anti-revolutionaren met de liberalen onfeilbaar denzelfden weg. Werd de «non possumus"-politiek niet door hen in de steek gelaten, om de gehate Grondwet van 1887 aan te nemen Hoe zal het met den dienstplicht, het onderwijs, enz. gaan? IJdele hoop, dat vooral de onderwijs-quaestie door de katholieken, in vereeniging met de calvinisten, op bevredigende wijze zal worden opgelost. «In ieder geval zijn wij dezer dagen door de een drachtige samenwerking der katholieken aanmerkelijk vooruitgegaan. De nevelen, die onzen politieken horizon verduisterden, zijn opgetrokken. Wij weten nu, in welken toestand wij ons bevinden wie in den waren zin van het woord de afgevaardigden der katholieken zijn, en wat wij van onze bondgenooten, de calvinisten, te wachten hebben. Het plan bestaat, volgens de Verzeker mg sbodeom hier te lande een hypotheekverzekering-maatschappij op te richten. Reeds is men met die zaak zeer Yer gevorderd. Deze maatschappij zal zich ten doel stellen de gesloten hypotheken te verzekeren tegen de schade, die het onderpand bij gedwongen verkoop mocht lijden. Bovendien zou deze Maatschappij zich bezig houden met het incasseeren der interessen en het administreeren van de panden. Verder wil men vooreerst niet gaan. In de Standaard wordt melding gemaakt van een gerucht, volgens hetwelk de maatschappij, die onder den naam Holland een maildienst op Indië drijft, al het mogelijke zou doen om het dep. van koloniën over te halen, haar rnet een deel van de gouveniements- vracht te bevoordeelen. Zij schijnt daarbij te rekenen op zekere antipathie, die hij den minister bestaan zou, sedert het verleenen van de concessie voor de Indische pakketvaart aan de Nederlandsche Maatschappij. Zou het, vraagt de inzender, zoo hier iets van waar was, niet nuttig kunnen zijn, hier openlijk tegen te waarschuwen? Het is toch duidelijk dat 200 van de 250 aandeelen in deze maatschappij Holland in handen van de Ned.-Ind. Stoornv. Mij. zijri. Dit stond in de Staats Ct. En wat zou gouvernementsvracht voor deze maatschappij dan anders te beteekenen hebben dan dat het departement van koloniën de Nederlandsche Maatschappij aan de Engelsche opofferde! De redactie van de Standaard, die ook vroeger heeft betoogd, dat de vrachtvaart op ons Indië zooveel mogelijk in Nederlandsche handen behoort te zijn, voegt aan dit schrijven juist de opmerking toe, dat de waarschuwing wel oveibodig zal zijn. «Het is zoo duidelijk, dat achter Holland geen Hollandsch, maar Engelsch kapitaal zit, dat het aan den minister van koloniën zeer goed toevertrouwd is, voor het hoog belang van de Nederlandsche nationale belangen te waken". Volgens een bij het departement van oorlog opge- maakten staat bevat het Algemeen Politieblad van 7 Maart de namen en signalementen van 142 personen, die gedurende het jaar 1888 van de landmacht, van het corps mariniers en van hot Oost-Indische leger gedeserteerd zijn en van wier lot bij de corpsen, waartoe zij behoord hebben, op 1 Jan. 1889 niets bekend was. Door een landbouwer te Scheemda wordt eiken dag een pot eten, met spek er in, gekookt voor de be- hoeftigen. Soms krijgt genoemde boer daags 30 40 armen te eten, die hoogst voldaan huiswaarts keeren. Aan De Scheepvaart wordt door een correspondent aan den Rijn geschreven; «Het is, geloof ik, niet van belang ontbloot, wan neer ik u mededeel, dat het zeestoomschip «Industrie" reeds sedert Maandag te Emmerik voor anker ligt en bezig is met lichten, daar het bij het vallende water niet tot Keulen kan komen. Dit feit is van te grooter beteekenis, daar het juist de directeur der «Rhein und Darnpfschiffahrt Geselschaft" is, die de kamer van koophandel te Keulen voortdurend aanzet, tot klachten over het slechte vaarwater in Nederland en ook in toongevende kringen propaganda zoekt te maken tegen den Nederlandschen waterstaat. «Het zou niet kwaad zijn de kamer van koophandel te- Keulen er eens attent op te maken, dat dit jaar nu reeds voor de tweede maal een boot dezer maat schappij, even na aankomst op Duitsch grondgebied, tengevolge van te weinig water, moet blijven liggen, terwijl zij op de Waal niet het minste oponthoud heeft ondervonden. Dr. P. F. van Hamel Roos, hoofdredacteur der Revue Internationale des Falsifications is in de zitting van 18 Febr. jl. door de «Académie Royale de Médecine de Madrid" tot buitenlandse!) correspondeerend lid benoemd. Wat een milliard beteekent, kunnen zich vermoedelijk weinigen voorstellen, wanneer men weet dat er sedert het begin der Christelijke jaartelling (dus reeds 1889 jaren) nog geen milliard minuten is verloopen. Eerst den 28sten April 1902, 's morgens kwartier voor elven, zal dat oogenblik aanbreken.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1