Zll lUkZI ISi m fOlHAYI. voor het arrondis- sement Zierikzee. n L888. No. 20. Zaterdag 10 Maart. 91ste jaarg^" NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD HP I 12,— 10.45 10,45 10,45 10,45 10,45 1,30 1,30 Voorkajuit: f 1,25 1,— 0,50 'IEB. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. 1AKEMAK. Binnenland. ZIERIKZEE, 9 Maart 1 888. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer dei' Staten-Generaal in het Hoofd-Kiesdistrict Zierikzee, waren ingeleverd 3171 stembriefjes, waarvan 14 in blanco en 2 van onwaarde; het getal geldige stemmen bedroeg mitsdien 3155 en de volstrekte meerderheid 1578. Hiervan verkreeg de Heer J. J. van Kerkwijk 1797 en Mr. D. P. D. Fabius 1351. De Heer van Kerkwijk is alzoo met meerderheid van stemnen herkozen. Bij de op 8 Maart 1888 gehoudene openbare aan besteding bij enkele inschrijving door 1°. het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen van het leveren van 1200 M3. gewone grint voor het onderhoud der rijbanen over de dijken van 't Waterschap, te leveren aan de verschillende losplaatsen enz., volgens bestek No. 125, is de minste inschrijver H. C. van den Ende te Zierikzee, voor 1,40 per M3., aannemer geworden; 2°. de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen van het leveren van '1750 M3. gewone grint, voor het onderhoud der grintwegen, te leveren aan de verschillende losplaatsen, volgens bestek No. '125, is de minste inschrijver C. Bakker Wz. te Sliedrecht, voor 1,46 per M3., aannemer geworden. Na een langdurig lijden is Maandag tc Haarlem overleden de heer. J. J. Beijnes, rijtuigfabrikant aldaar. De overledene was een man van ondernemingsgeest. Als jongen in een kleine wagenmakerij geplaatst, heeft hij zich door taai geduld en oefening een werkkring weten te openen, waarvan met grooten lof kan worden gewaagd. Gedurende een reeks van jaren is zijn rijtuigfabriek onder de beste inrichtingen van dien aard geteld. Vooral had hij in Nederland en ook buitenslands een grooten naam verworven in het vervaardigen van spoor- en tramwagens. Ook viel hem de eer te beurt, een kostbaren salonwagen voor Z. M. den Koning te leveren. De heer Beijnes was versierd met de orde van den Nederlandschen Leeuw. Een briefkaart, door den secretaris van Algem. Kies- en Stemrecht te Amsterdam gericht aan den candidaat dier Vereeniging »den heer D. R. Mansholt te Westpolder," kwam, na eenige dagen zwervens, weder aan den afzender terug, voorzien met de post stempels: Rotterdam, Etten, Oosterhout, Klundert, Raamsdonk en Amsterdam. Men had de woonplaats van den Kamer-candidaat in de provincie Groningen niet kunnen vinden! Naar aanleiding van het bericht, dat te Maastricht een Engelschman vermist wordt, die naar Tilburg vertrokken was, schrijft men uit Tilburg aan de Amst. het volgende: »Een Amerikaan, uit Canada, was op weg om eene groote uitvinding te doen op het gebied der ververij, waardoor het carboniseeren van wollen stoffen geheel zou vervallen. Na voor dit doel zijn geheelen rijkdom, men zegt anderhalf millioen, opgeofferd te hebben, kwam hij door een louter toeval tot zijn doel: Een kat stiet een flesch met chemische vloeistof om, die terecht kwam in eenen op het vuur staanden ketel, en het probleem, dat hij met behulp zijner chemische formules niet had kunnen uitwerken, werd hierdoor opgelost. Met deze eigen wetenschap toegerust sloot hij met zekeren Cohen te Lissabon een contract, dat o. m. inhield, dat het geheim aan den nieuwen deel genoot zou toevertrouwd worden. Hierover spijt ge voelende, vertrok de uitvinder naar Nederland, alwaar hij, nadat zijne uitvinding was bewezen deugdelijk te zijn, een contract sloot met drie heeren te Maastricht, die eene fabriek zouden oprichten. Intusschen liet de Engelschman in verschillende plaatsen onderdeelen van zijne machinerieën vervaardigen, o. a. te Tilburg, waar een koperslager langen tijd koperen toestellen van allerlei vorm voor hem maakte. Hij was erg gejaagd, omdat hij vreesde elk oogenblik bericht uit Lissabon te krijgen. Een paar dagen geleden, ontving de Amerikaan een telegram van een zijner associés uit Maastricht, waarin hem gemeld werd dat Cohen uit Lissabon aldaar was aangekomen om hem te spreken. Sedert dat oogenblik is hij spoorloos verdwenen." Goed op de hoogte! Een buitenlandsch blad verhaalt onder andere merkwaardigheden over ons Prinsesje, het volgende: »De Koningin reed met Prinses Wilhelmina in een prachtige slede langs het ijsveld, dat tusschen het Koninklijk slot en Den Haag ligt. (Volgens dat blad ligt »het Loo" bij Den Haag.) Onderweg ont moetten zij een schare vroolijke kinderen, die met sneeuwballen wierpen. De Prinses gaf haar verlangen te kennen om mede te spelende Koningin liet stilhouden en gaf haar dochtertje verlof, zich bij de spelende kinderen te voegen. Eerst na een half uur kon de Koningin de Prinses, die zich door bijzonderen ijver in 't sneeuwballen werpen onderscheidde, bewegen, om weer in den wagen te stappen. Men lette op de slede, die onder het spel van het Prinsesje in een wagen veranderde! De heer J. van Gilse verdedigt in de Vragen des Tijds, den leerplicht als een eisch des tijds. De schrijver toont in de eerste plaats aan dat het met den intellectueelen toestand der bevolking in Nederland bedroevend slecht staat, tengevolge van het absolute en relatieve schoolverzuim en de volkomen onvoldoende regeling van het herhalings-, voortgezet en vakonderwijs. Er zijn door vele particulieren en door onderscheiden maatschappijen en vereenigingen pogingen gedaan om hierin verbetering te brengen, maar deervaring heeft geleerd, dat een en ander het kwaad wel iets kan temperen, maar nimmer geheel uitroeien. Dit doel is, naar 't hem voorkomt, slechts te bereiken door invoering van den leerplicht. De invoering stuit af op bezwaren, maar het komt den heer v. Gilse voor, dat men het gewicht daarvan overschat. Een van die bezwaren is gelegen in »den ongeoorloofden dwang", dien de Staat daardoor op zijn burgers zou uitoefenen, iets waartoe de Staat onbevoegd zou zijn. Dit bezwaar begrijpt de schrijver niet. De Staat legt den burger de verplichting op een deel van zyn inkomen als belasting af te staan, verplicht hem tot den militairen dienst, dwingt hem getuigenis af te leggen in rechten, straft hem als hij zijn kind beneden 42 jaar in dienst van anderen loonarbeid doet verrichten, in één woord beperkt de vrijheid van den burger, voor zoover het algemeen belang of de vrijheid van zijn medeburgers dat eischt. En zou de Staat dan niet bevoegd zijn van de ouders en verzorgers de nakoming te eischen van de plichten jegens hun kinderen, welke reeds sedert 1838 in het burgerlijk wetboek hen zijn opgelegd? De Staat legt dwang op in het belang der gemeenschap en bovenal in dat van het kind, dat aan zichzelf behoort en niet aan de ouders, zooals de woordvoerders der kerkelijke partijen in hun strijd tegen de openbare school ten onrechte steeds laten klinken. Het kind is ook individu, de mensch en burger der toekomst, die wegens zijn leeftijd behoefte heeft aan bescherming, aan behartiging zijner belangen door anderen. De plicht dier bescherming rust in de eerste plaats op de ouders, maar wanneer deze dien plicht vergeten, dan heeft het kind recht op bescherming van den Staat, zoo noodig zelfs tegen zijn ouders. Dat er zelfs liberalen zijn die dat, in naam der gewetensvrijheid, ontkennen, begrijpt de heer v. G. niet. De openbare school is öf bruikbaar voor alle burgers öf niet. Acht men ze niet bruikbaar, dan kan men ook onmogelijk haar voortbestaan verdedigen; acht men ze wèl bruikbaar, dan kan het onmogelijk gewetensdwang zijn van de ouders te eischen dat, in het belang van de gemeenschap en van de toekomst van het kind, hun kroost van het onderwijs, in die school gegeven, gebruik maakt. Over gemoedsbezwaren denkt de heer van Gilse niet al te zwaar, 't Is edel op gemoedsbezwaren te letten, maar 't algemeen belang mag niet uit het oog worden verloren. In Nederland is men er dan ook toe overgegaan de doopsgezinden, ondanks hun gemoedsbezwaren, te verplichten tot den krijgsdienst. En als het er op aankomt, zulllen er z. i. onder de duizenden en nog eens duizenden ouders in Nederland, die thans hun kinderen het allernoodzakelijkste onderwijs, öf geheel onthouden, öf slechts zeer gebrekkig en te kort verschaffen, wellicht geen tien zijn die aldus handelen wegens gemoedsbezwaren. Dat één ernstige vrome, voor de keuze gsplaatst, zijn kroost naar de openbare school te zenden of het geheel zonder onderwijs te laten, het laatste zou kiezen, gelooft de schrijver niet. Dat leerplicht uitvoerbaar is, ook zonder te grooten dwang, blijkt volgens hem ten duidelijkste uit het ontwerp voor Volksonderwijs. Hij hoopt dat de Kamer van Honderd spoedig tot de invoering zal besluiten. Utr. Dagbl. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Te Batavia, alwaar men tot nog toe een gewoon Duitsch consulaat heeft, zal een beroepsconcul worden gevestigd. Voor dien post zal worden benoemd de heer Schmidt, thans consul te Kaïro. De reden dezer verandering ligt in vermeerdering van relatiën tusschen Duitschland en Nederlandsch-Indië, die nog kunnen worden uitgebreid door het binnenloopen van Duitsche postschepen te Soerabaia en doordien er uit den Maleischen archipel thans meer werklieden worden gehaald voor het Duitsch beschermingsgebied in de Zuidzee. Naar wij met genoegen vernemen, is door de ijvervolle vereeniging »Mirlitophylen" te Valkenburg (Limburg), besloten het Panopticum in de onderaardsche groeve tot een ruime en prachtige zaal voor vreemdelingen in te richten. Mochten door de hand dezer vereeniging reeds vroeger groote en mooie werken in de groeve voltooid worden, zij zal ditmaal, naar wij hopen, voor zeker niet minder in haar goede plannen slagen. Aangenaam is het te zien, hoe deze vereeniging steeds beoogt, in broederlijke eensgezindheid, tot verfraaiing van Valkenburgs bezienswaardigheden te werken en aldus een behulpzame hand aan de goede werken der vereeniging »Het Geuldal" te bieden. De dagen van Methusalem komen weerom! Op onaantastbaar offlcieele wijze hebben we nu den alleroudsten Hagenaar ontdekt. 'tls wie twijfelde er aan? natuurlijk een Scheveningsche visscher. Deze, Job Taal geheeten, is namelijk, blijkens de kiezerslijst, geboren den 19den Maart 1315 en zal dus eerlang 573 jaren oud zijn. Tegelijk hebben we nu óók op gezag van de kiezerslijst den jongsten Hagenaar voor te stellen het is de heer C. M. J. Blokker, die zoo voorspelt het stadhuis den 9n November 1934 zal geboren worden. Overigens is de oudste kiezer de heer D. Dirksen, die den 25n October dezes jaars 100 jaar hoopt te worden (wanneer de offlcieele kiezerslijst waarheid is.) Een ijmker te Ooststellingwerf, zijn koninkrijken inspecteerende, kwam tot de ontdekking, dat in enkele

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1