zoo komen wij vooruit. Onze tafel ziet er goed uit ja, de disch is zelfs overvloedig geladen. Naar de weekmarkt gaan we niet; aan biljarten en sociëteiten doen wij ook niet; kermissen en pretjes wonen wij niet bij, eenvoudig omdat men dit alles hier te vergeefs zoekt. Van verlakte schoentjes, polonaises, kostumes en tournures weten we hier niet af. Geen van ons wenscht weder te keeren, zoo staat 't nu in elk geval.". De persoon, die in de gemeente Scheemda bij de loting voor de nationale militie 't eerst loten moest, was een gehuwd arbeider, vader van twee kinderen. Ilij trok dadelijk het hoogste nummer. Met ingang van 10 Maart is de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Ostende verboden. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen. Naar het Vad. verneemt, is de heer L. Bouwmeester ernstig ziek. Wij lezen in het Rott. Nieuwsblad van Donderdag 7 Maart het volgende Wij hebben onlangs melding gemaakt van een werkje, waarin beschreven wordt hoe dr. Weigert door inademing van zeer verhitte lucht de longtering tracht te bestrijden. Over deze geneeswijze heeft de Duitsche hoogleeraar Kohlschütter den 20sten Februari jl. in Halle een voordracht gehouden, in den geneeskundigen kring aldaar. De hoogleeraar begon met te verklaren, dat niettegenstaande de reclame zich reeds van die geneeswijs heeft meester gemaakt (wat tot groote omzichtigheid stemt), toch de grondslag wel de aan dacht waard is, omdat bekend is, dat juist de tering- bacteriën bijzonder gevoelig zijn voor hooge warmte en bij 42 graden Celsius afsterven. De vraag rees echter, of de diep in de longen verscholen bacteriën wel door de ingeademde heete lucht worden bereikt en of men lang genoeg de lijders aan die inademing kan blootstellen, om de organismen, die in den tusschentijd zich weder ontwikkelden, allengs te doen verdwijnen. De hoogleeraar gaf de mogelijkheid van beiden toe, en vergeleek dit geval met dat van het onkruid, dat de landlieden bestrijden, niet voort durend, maar door nu en dan den grond om te ploegen, zoodat het niet verder kan groeien. De mogelijkheid om door van tijd tot tijd heete lucht in te ademen de bacteriën te dooden, is dus niet uitgesloten. Verder is het de vraag of de tot 250 a 300 graden verhitte lucht, die echter alvorens ze wordt ingeademd veel is afgekoeld, nog voldoende warmte behoudt. Ook dit kan bevestigend beantwoord worden, daar de uit ademing nog 60 graden aanwijst. Dit alles wijst slechts op de mogelijkheid dat de methode juist is. Of zij inderdaad baat, moet door feiten worden bewezen. Daaromtrent kon de hoogleeraar gevallen mededeelen, die hem waren voorgekomen. Hij behandelde een teringlijder, die uit eigen beweging het door dr. Weigert uitgevonden toestel had laten komen, en dit bracht hem er toe, dat zelf ook te doen en andere zieken er mede te behandelen. Zeven weken heeft hij de methode toegepast en, naar hij mededeelde, voorloopig met gunstig gevolg. Vooral hetgeen werd opgegeven heeft hij nauwkeurig onderzocht en daarin na drie weken het aantal bacteriën zeer veel verminderd gevonden. Een nieuw onderzoek, nog drie weken later, leerde het zelfde. Nadeelige gevolgen zijn niet gebleken, ook geen belangrijk hoogere lichaamswarmte of polsversnelling. De ziekteverschijnselen zijn zeer verminderd; hoesten en opgeven hebben opgehouden en de zwaarte is toegenomen. Professor K. voegde er uitdrukkelijk bij, dat het getal waarnemingen, door hem gedaan, nog te klein en de duur nog te kort is om een beslist oordeel te wettigen. Maar hij vindt in zijn ervaring grond om, bij een zoo vreeselijke ziekte, met ernst en nauwkeurigheid het aanbevolen middel aan proefnemingen te onderwerpen en daaromtrent niet een hooghartig stilzwijgen te bewaren, gelijk indertijd, tot nadeel der geneeskundige wetenschap, tegenover de watergeneeskunde en de massage het geval is geweest. Een bekend vogelliefhebber, tevens kenner, schrijft het volgende: Sommige kanarie-minnaars hebben de gewoonte, om die lieve zangers in het voorjaar reeds vroeg tot broeden bij elkander te zetten. Dit is een gewoonte, die tot niets anders leiden kan dan de vogels afkeerig van elkander te maken. Zij die de maand April afwachten, zijn in den regel ver voor bij hen, die reeds in Februari daarmede begonnen zijn. Heeft men de kanaries eenmaal bij elkander gezet, om voort te telen, dan mag men hun volstrekt geen kapok, paar- dehaar of watten geven, zcoals ik dezer dagen in een handleiding over de voortteling der kanaries, tot mijn groote verbazing, lezen moest. Al dit materiaal voor den nestbouw kan alleen dienen, om den vogel met zijn pooten daarin zoodanig te doen verwarren, dat hij de eieren uit het nest sleept en dikwijls zelf nog een der ledematen er bij breekt, zoodat men dit nestelen aan de vogels moet onthouden. Wil men volstrekt hun in het nestelen behulpzaam zijn, dan is droog varkenshaar met eenige zachte veertjes het beste wat men hun geven kan. Alweer het Hellegat Woensdagmorgen is de sleepboot «Kapelle aan den IJssel" in het beruchte vaarwater, het Hellegat tusschen Ooltgensplaat en Willemstad »het kerkhof der schepen" gezonken. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Gestooten tegen een wrak, of gevaren op een der vele ondiepten, zal ongetwijfeld de oorzaak van dit onheil zijn. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De gezonken stoomboot is geassureerd. Een loteling uit de gemeente Tubbergen, die zoo gelukkig was een der hoogste nummers te trekken, zette het regelrecht op een bakker aan, onder den uitroep: »Now kan 't lyden, now koop ik 'n pond krintenstoete De heer P. van Rijn, werktuigkundige te Nijmegen, heeft besloten zijn stoomrijtuig in het buitenland te doen verloten. Hoewel ongaarne, heeft de uitvinder daartoe moeten overgaan, aangezien hij reeds een aanmerkelijk bedrag (pl. m. f 3000) aan zijn kunst werk ten koste legde en daarvoor tot heden toe geen passende kooper vond. Bij het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijders-bond is een schrijven ontvangen van den Minister van Oorlog, waarin dank wordt betuigd aan alle wielrijders, die aan de laatste manoeuvres hebben deelgenomen, en tevens de tusschenkomst wordt verzocht in het vinden van wielrijders, die zich weder bij de aanstaande manoeuvres ter beschikking van de militaire autori teiten willen stellen. Het lijdt geen twijfel, of er za! zich weder een voldoend getal leden van den Bond aanbieden. Voor korten tijd vertrok met der woon van Apeldoorn naar Deventer een zendeling ^$r Mormonen, die te Apeldoorn getracht had proselieten te maken. Slechts bij drie gezinnen was hem dit gelukt. De vader van een dezer was voor eenigen tijd gedoopt, en gevoelde zich na dien tijd verruimd, als van een drukkenden last ontheven. Zeker eene reden te meer voor zijn gezin, vrouw en 3 kinderen, om zijn voorbeeld te volgen. Vrijdag avond te 9 uur zou de plechtigheid plaats hebben i op een afgelegen plaats werd in het Dierensche kanaal eene bijt gehakt, en een voor een werden de bekeerden in het in waarheid ijskoude water gedompeld. Of deze niet opwekkende handeling reeds nadeelige gevolgen voor het gezin heeft opgeleverd, wordt niet gemeld; wel verneemt men, dat eenige personen, die deze plechtigheid zeer afkeurden, den Mormonen- zendeling, toen hij huiswaarts toog, met kracht van stokken uitnoodigden, zich opnieuw te bekeeren. De arme man, die toch al weinig succes aldaar had, zal door deze belooning zeker niet aangespoord zijn, Apeldoorn nogmaals met een bezoek te vereeren. Een landbouwer te Kaatsheuvel is nog in het bezit van een duffelsche jas, die 53 jaar geleden door hem bij een thans nog bestaande firma te Tilburg gekocht is, en al dien tijd heeft dienst gedaan. Op een verkooping, die te Rozendaal dezer dagen wérd gehouden, kocht een boer een kast en begaf zich 's anderendaags op weg om deze te halen. Toen hij echter met zijn helpers op de verdieping was gekomen bleek het, dat de kast niet van de kamer kon verwijderd worden. De vroegere heer des huizes had er een genoegen in gevonden deze kast ter plaatse te doen vervaardigen en zelfs glimlachend gezegd: »Daar zullen zij na mijn dood niet meê gaan loopen!" Na lang over en weer praten heeft men eindelijk maar besloten de kast met het huis te verkoopen. Wie heeft Amerika ontdekt? In 1892 zal het 400 jaar zijn geleden, sedert Columbus voor het eerst voet zette in Amerika. De vraag of hij inderdaad de ontdekker van Amerika is geweest, is dikwijls behandeld, en ook in de laatste dagen weder ter sprake gebracht. Bekend is het, dat de Noren en de 1,Islanders reeds lang te voren met Amerika bekend waren en dat Columbus op zijn be zoek aan IJsland daarvan kennis heeft gekregen en daardoor opgewekt is tot of versterkt in het denkbeeld om door westwaarts van Europa te varen, onbekende landstreken te vinden. Zeker is hij de baanbreker voor het verkeer tusschen Europa en de nieuwe wereld." Minder bekend is het, wat de heer Van der Hack, redacteur van Ons Noordenthans in herinnering brengt, dat n.l. volgens Friesche kronieken eenige Friesche edellieden reeds in de elfde eeuw, tijdens graaf Dirk III, naar Amerika zouden zijn verzeild en daar Chili zouden hebben bevolkt. De dochter van een vorst uit dat land zou aan de Spanjaarden hebben verklaard, dat zij uit Friesch (of Friso's) bloed is gesproten." De huizen en wapenen waren er met arenden beschilderd, wat ook in Friesland zeer ge bruikelijk zou geweest zijn. Ook wordt de naam Chili verklaard uit het Friesch als kil of koud zijn! Zoo vindt men vermeld in de »Oudheden en Geslachten van Vriesland", in 1723 te Leiden uitgegeven. Oiigehikken, Kampen, Misdaden, enz. Veertien dagen geleden is vrouw S. te Heeg, terwijl zij een pot kokend water van het vuur nam, gestruikeld over haar drie-jarig zoontje, dat op den grond lag te spelen. De inhoud van den pot werd over het kind uitgestort. Het bekwam hevige brandwonden aan het hoofd, en na een hevig lijden is het knaapje thans overleden. F. v. d. B agent van politie te 's Bosch, heeft Woensdag morgen zijne vrouw doodgestoken. Wangedrag der vrouw, die zich meermalen aan drank te buiten ging, moet den overigens zeer oppassenden man tot deze verschrikkelijke daad hebben gebracht. De dader heeft zich in arrest begeven. Door da justitie is reeds een onderzoek ingesteld. Eene boerin uit St. Odiliënburg is door de rechtbank te Roermond tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens bedrog in den aard van haar koopwaren. Zij had namelijk onzuivere boter met eene laag goede en zuivere boter bedekt en het geheel voor zuivere boter verkocht. Te Ierseke is een meisje van 14 jaar betooverd. De jongeheer V., uit Oudenbosch, zoon eener achtens waardige familie, maakte teRozendaal door een pistool schot een einde aan zijn leven. Wat het jongmensch tot deze wanhopige daad gebracht heeft, is niet bekend. Buitenland. Servië. De Köln. Zeüung verneemt, dat de onderhande lingen tusschen koning Milan en Ristitch over de vorming van een nieuw ministerie met goed gevolg zijn bekroond, en dat de leider der radicalen zich heeft verbonden om alle tegen de monarchie of tegen de traditioneele buitenlandsche politiek van het konink rijk gerichte bewegingen krachtig tegen te gaan. Koning Milan zal zich, tot herstel van gezondheid, voor geruimen tijd naar het buitenland begeven. F rankrijk. Ook generaal Boulanger heeft nu openlijk tegen de ontbinding der Ligue geprotesteerd. Een driehonderd tal leden der vereeniging maakte bij den generaal hun opwachting en bij die gelegenheid hield Boulanger een toespraak, waarin hij het besluit van den heer Tirard ten scherpste afkeurde. De pretendent beloofde echter bij de aanstaande verkiezing de beleediging, zijn getrouwe vrienden aangedaan, te zullen wreken. Een nieuwe grief heeft Boulanger nu gekregen tegen de regeering, daar deze heeft geweigerd op de ten toonstelling een bronzen beeld toe te laten, hetwelk den generaal te paard voorstelt. De brav' general gaf lucht aan zijn toorn over deze kleingeestige beleediging, door een schrijven aan den vervaardiger van het beeld Vaszelot, waarin hij zeer heftig uitvaart tegen de regeering, die hem niet uit Frankrijk kan verdrijven, maar zich daarom moet bepalen zijn beeld van de tentoonstelling te weren. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect van politie te Parijs opgedragen goed toe te zien dat deputatiën, die zich naar generaal Boulanger begeven, niet groot in ledental zijn. Wanneer zij zoo groot zijn dat zij het aanzien van een manifestatie hebben, moet de prefect van politie ze uiteendrijven. De Répuhlique Francaise wil weten, dat Boulanger getracht heeft een samenkomst te hebben met den prins van Wales en lord Lytton, den Engelschen gezant te Parijs. Lord Lytton was hiertoe bereid, doch de Engelsche troonopvolger wilde er niets van weten. Grroot-Brittan j e. De lord-mayor van Londen heeft het initiatief genomen tot een inschrijving, ten einde een 50-tal werklieden, alle vakken van industrie vertegenwoordi gende, in de gelegenheid te stellen de Parijsche ten toonstelling te bezoeken. De lord-mayor staat aan het hoofd der lijst met 50 pond sterling.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2