ZIËRIKZEËSCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 19. Zaterdag 9 Maart. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTS NTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e I jj k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16"regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regelsmits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEft'MAN ZIERIKZEE, 8 Maart 1 8 8 9. Men schrijft uit den Haag aan de Zutf. Ct.: De officiëele berichten luiden dagelijks, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning onver anderd blijft, maar dat de krachten niet weer bijkomen en het lichaam zeer weinig voedsel tot zich neemt. Waarheid is, dat de toestand langzaam achteruit gaat, en dat de geneesheeren van meening zijn, dat het zoo niet lang meer kan duren. Den 16 Februari heeft Z. M. bet laatste regeeringsstuk geteekend. Sinds dien tijd stapelen de besluiten en rapporten zich in het kabinet op. Er zijn reeds burgemeesters buiten functie gekomen, omdat zij niet tijdig zijn herbenoemd en ook tal van andere gewichtige en urgente zaken wachten op afdoening. Zoo wacht, naar mij is mede gedeeld, ook de sluiting van een paar huwelijken op 's Konings handteekening. De regeering zal dus, als deze treurige toestand lang voortduurt, bijzondere maatregelen moeten nemen, en ben ik goed ingelicht, dan is daarover tusschen de regeering en den Raad van State reeds eene correspondentie gevoerd. De residentie-briefschrijver van het Z. D. schrijft, dd. 3 Maart j.l. Mijn berichten stemmen vrij wel overeen met de officiëele; de toestand van Z, M. is zeer bedenkelijk. Niet dat de dood dadelijk wordt verwacht, maar vooral zijn hersenaandoening verbetert er niet op. Daardoor is Z. M. geheel buiten toedoen van Zijn eigen wil, voortdurend hoogst geprikkeld. De minste aanleiding brengt Hem in groote opwinding. Zoo ver nam ik, dat Z. M. dezer dagen geheel van stuur geraakte toen hij zag dat zulk een groot aantal staatsstukken voor hem ter afdoening gereed lagen. De geneesheeren hopen door middel der kunst dien toestand van prikkelbaarheid meester te worden. Het ongelukkigst is echter zoo verhaalt men mij dat Z. M. steeds een grooten afkeer toont van ge neesmiddelen, zoodat men dikwerf moeite heeft Hem iets in te krijgen. Dat het enkel de pijn is, welke Z. M. zoo onrustig en weerstrevend sternt, bewijst voldoende de omstandig heid, dat hij, zoodra de smart geweken is, de meest geduldige lijder is, dien men zich denken kan. Zijn goede engel, onze beminde Koningin, wordt dan dik werf in roerende bewoordingen door den Koning dank gezegd voor de trouwe zorg, welke zij aan haren gemaal besteedt. H. M. geeft tegenover den Koning van een toewijding blijk, welke dikwerf in een burger gezin wordt gemist. In de hooge kringen, waarin men omtrent den toestand des Konings goed kan zijn ingelicht, wordt de positie zeer ernstig ingezien. Laat ohs niettemin het beste nog blijven hopen. Het valt natuurlijk der natie hard te moeten scheiden van den laatsten mannelijken afstammeling van een Huis, aan hetwelk wij zoo ontzettend veel zijn verplicht. Men schrijft aan het Utr. Dagbl. Prof. Rosenstein kwam gister (niet Zaterdag zooals men meldde) met dr. Vinkhuijzen op het Paleis Het Loo, en beide heeren consulteerden weder met dr. Vlaanderen. Zij bevonden den toestand van Z. M. den Koning hoogst ernstig; de chronische kwaal, die in den laatsten tijd hoogst pijnlijk is en niet het minst de krachten van den hoogen lijder sloopt, maakt voortgang en alleen veel en krachtige voeding zou voor de krachten heilzaam zijn. Daar Z. M. echter zoo goed als niets gebruikt, slechts een paar glazen melk en een weinig bouillon nu en dan, wordt de toestand voortdurend meer zorgwek kend. De onrust is niet voor goed tot staan te brengen slechts krachtige middelen kunnen die tijdelijk be dwingen. De slaap is slechts nu en dan natuurlijk, meestal echter moet ook hierbij van de kunst gebruik gemaakt worden. Eindelijk is de verpleger van 't Witte Kruis in dienst, en, naar wij vernemen, voldoet hij uitstekend. 't Is een treurige tijd, niet het minst voor H. M. de Koningin en de Prinses. Gelukkig wordt aan het lieve kind vergund zich nu en dan te vermaken, en geniet zij veel van het ijs, meermalen in gezelschap van eenige jonge dames. Een officier van het Oost-Indische leger moest dezer dagen naar Indië vertrekken, doch zou vooraf in het huwelijksbootje stappen. Alles was voor de groote reis gereed, de passage voor de jonge echtgenooten op een stoomschip besproken; het eenige wat ontbrak was 's Konings toestemming voor het huwelijk, die om de een of andere reden werd vereischt. Het ontwerp-besluit werd opgemaakt, maar van »het Loo" kwam het niet terug, natuurlijk door de ziekte van den Koning, en onze officier moest eindigen met ongetrouwd alleën heen te gaan en zijn aanstaand vrouwtje en haar passage-geld in den steek te laten. Door het hoofdbestuur der Veveeniging tot bevorde ring van fabrieks- en handwerksnijverheid in Neder land is een adres aan de Tweede Kamer gericht over de arbeidswet. Het hoofdbestuur juicht de instelling van inspecteurs toe, doch spreekt het vertrouwen uit, dat deze in specteurs meer zal worden opgedragen dan alleen het opsporen der overtredingen, en dat hun werkkring hen ook hier te lande mogen maken tot de vraagbaak der industrieelen, waar het de bevordering van het maatschappelijk welzijn der arbeiders geldt. Wat overigens het toezicht en de opsporing van overtredingen betreft, wordt, naar de meening van het hoofdbestuur, niets te veel gezegd met de bewe ring, dat van de zijde der nijverheid algemeen betreurd wordt de bepaling, volgens welke ook de laagst geplaatste ambtenaar van politie tot dat doel toegang zal hebben tot elke fabriek en werkplaats. Het tweede punt, waartegen adr. bezwaren heeft, betreft de soort van verboden arbeid, omdat art. 1 van het ontwerp te veel gelegenheid toelaat tot het verrichten van overmatigen arbeid door vrouwen en kinderen, en ook vooral voor meisjes die gelegenheid zal blijven bestaan. Het derde hoofdpunt, waar adr. hare meening uit spreekt, betreft de voorschriften omtrent den arbeidstijd en de rust, die zij ruimer wonscht. De grenzen van den arbeidstijd zouden op 6 uur 's morgens en 9 uur 's avonds kunnen gesteld worden, mits slechts de geheele dagarbeid den duur van bijv. 10 uur niet overschreed. De bezwaren der nijverheid tegen de voorgeschreven Zondagsrust zijn mede niet opgeheven. Aan die bezwaren kon, naar het oordeel van adressante, tegemoet gekomen worden door het voorschrijven van een wekelijkschen rustdag, zonder aanwijzing van een bepaalden dag der week. Het hoofdbestuur onthoudt zich van opmerkingen aangaande den leeftijd van kinderen, die door de wet zullen worden beschermd, hoewel het liever had gezien, dat 13 jaren in plaats van 12 jaren in de wet waren genoemd. Het hoofdbestuur eindigt met den wensch, dat aan de in het adres aangegeven bezwaren zal worden tegemoet gekomen. Uit Kruiningen meldt het D. v. Z.-IL, dat 70 personen aldaar, die eerstdaags naar Zuid-Amerika (Argentina) zouden vertrekken, om de tegenstrijdige berichten van daar, die hun vertrouwen hebben geschokt, hun vertrek onbepaald hebben uitgesteld. Als een tegenhanger van de beknibbeling van onder- wyzerstractementen in sommige gemeenten, meldt men dat de gemeenteraad van Sommelsdijk bij het vertrek van onderwijzers bepaald heeft dat de tracte- menten op 700 zullen gehandhaafd blijven. Ten gevolge der gunstige uitkomsten, verkregen bij het gebruik van het schietslachtmasker van Sigismund, in de slachtplaats der marine op 's rijks werf te Willemsoord en aan boord der oorlogsschepen, is bij de voornaamste slachters te Helder thans dat slachtmasker in gebruik genomen. Een groot perceel in de Torensteeg te Amsterdam, dat voor ongeveer 6 weken geveild is en toen voor f 46,000 werd opgehouden, kon Maandagavond bij een twee.le veiling niet meer dan f 28,000 opbrengen, niettegenstaande er bij de eerste veiling f 40,000 voor was geboden en dat bod gedurende 4 dagen werd gestand gedaan. De verkoopers beliepen alzoo in 6 weken eene schade van f 12,000. De St.-Ct. van 5 Maart bevat o. a. statuten van vereenigingen, goedgekeurd bij Koninklijke besluiten van 22 December 1888. Als men ter Landsdrukkerij dien achterstand van twee maanden eens bijwerkte, en dan verder zorgde bij te blijven. Ons dunkt, van een kostbaar instituut als de Lands drukkerij kan men toch vergen dat 't niet zoo met de nachtschuit kome. De kerkhoven en hun invloed op de gezondheid! Het Maandblad tegen de vervalsching van levens middelen en handelsartikelen wijdt een tweetal artikelen aan den invloed der begraafplaatsen en komt tot de volgende slotsom «Wij gelooven, dat kerkhoven vooral in de menig maal onmiddellijke nabijheid van woningen een niet gering te schatten gevaat' opleveren, en dat een der gevaarlijkste factoren het stof kan zijn, dat van den bezoedelden grond opstijgt, vermengd met sporen en kiemen, van een grond, die door bet graven der kuilen naar boven wordt gehaald, en een broeinest is van die wezens, die de Franschen met den naam van »les travailleurs de la mort" bestempelen. Leefregels voor zwaarlijvige en magere menschen: Om het gewicht te vermeerderen, voldoe men ten volle aan een natuurlijken eetlust en make gebruik van vette vleeschsoorten, boter, room, melk, chocolade, brood, aardappelen, erwten, wortelen, meelspijzen, zoeten wijn en bier. Vermijd al wat zuur is. Neem weinig lichaamsbeweging; slaap zoo veel als gij kunt en zet alle zorgen van u af. Om het gewicht te verminderen, ete men niet meer dan voldoende is om den eetlust te bevredigen van de volgende spijzen: mager vleesch, wild, gevogelte, eieren, melk in geringe hoeveelheid, bladgroente, sap rijke vruchten, thee of koffie. Als drank dient aan beveling limonade en andere zure dranken. Te vermijden vet, boter, room, suiker, gebak, rijst, aardappelen, wortelen, zoeten wijn, enz. Veel beweging is dan zeer nuttig. Een landbouwer uit Friesland, die beschrijft, hoe goed het hem nu in Amerika gaat, maar hoe hard hij heeft moeten werken, eer het hem meeliep, zegt in zijn brief het volgende »In Friesland zouden wij 't met den besten wil niet gehaald hebben; daar zitten je twee dingen in den weg, en dwars in den weg ook, namelijk »kleine verdiensten en groote parade". Als je het nu maar begrepen hebt. Wij gaan hier aan den arbeid, dat de rug je 's avonds piept, en leggen alle weelde af,

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1