ZII BIkXKISCIli: COURANT. 1889. No. 18. Woensdag 6 Maart. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- sement Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regelsmitscontant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 5 Maart 1 8 8 9. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot verkoop van het geheele bandelsterrein langs het kanaal van Walcheren aan de firma Kakebeeke te Goes voor f 5000, tot stichting een er stoommeel- fabriek. De Arnh. Ct. schrijft? Al is men het niet met dr. Kuyper eens, dit belet niet dat men sorns hartelijk lachen kan over zijne grappige beelden en zinwendingen. In het nommer der Standaard van 28 Febr. overtreft hij echter zich zelf. In een artikel over de aan de Provinciale Staten toegezonden kiestabel zegt hij met het onnoozelste gezicht ter wereld »De liberalisten maken er eene zuivere partij zaak van." Als aardigheid is die opmerking onbetaalbaar. Er is misschien nooit eene wet bij ons Parlement ingediend, die zoo zuiver en uitsluitend eene partij wet was, wat dan ook openhartig door den heer Haffmans, le Vieillard terriblegelijk het H bl. hem noemde, erkend werd. En neemt dr. Kuyper den schijn aan, alsof de vrijzinnigen haar tot eene partijzaak maakten. Als het niet zoo aardig was. zou men het onbe schaamd kunnen noemen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dordrecht, noodig geworden door het overlijden van mr. J. B. van Osenbruggen, is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald op Dinsdag 26 Maart e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 9 April d. a. v. Een voor den Nederl. landbouw verblijdend bericht deelt het D. v. Z.-H. mede: Te rekenen van 1 Juni e. k. zal het NederJandsch hoorn- en wol vee, hetwelk bij aankomst in Engeland onderworpen was aan dadelijke slachting op de plaats van aankomst, weder geheel vrij op de Engelsche markt worden toegelaten. Aan wijlen ds. J. II. Gunning, die de vorige week op 87-jarigen leeftijd te Amsterdam overleed, wijdt het 11 bl. een kort herinneringswoord. Het schrijft van den overledene »Met hem gaat een beminnelijk, kundig man van ons weg; een man van de oude school uit die pre dikantenwereld van weleer, waaraan ons volk zoo groote verplichtingen heeft. Hij was predikant te Olst, Vlaardingen, Hoorn en Leeuwarden. Leerling van Van der Palm, onderscheidde deze hem wegens zijn ervarenheid, zijne degelijke kennis in het Hebreeuwsch. Wij hebben vaak van hem en van zijn invloed ten goede hooien spreken. Die invloed was te danken aan de hoofdtrekken van zijn karakterinnige liefde en nederigheid. Hij heeft zich zeiven altijd achtergesteld. Zijn kinderen ging hij met woord en daad voor, en drie zijner zonen, allen hoogleeraren, allen mannen waarop wij terecht fier zijn, mochten hem hier in Amsterdam zijn laatste levensdagen zacht en goed maken." Nog iets over de Provinciale Kiestabel De Eerste 'Kamer moet »om", dat is naar het Venloosch Weekblad (orgaan van den heer Haffmans) volmondig erkent, het doel van de voorgestelde her ziening der provinciale kiestabel. En dit kan niet anders dan met eerst de Provinciale Staten der verschillende provinciën »om" te zetten. Dit nu willen wij, zegt liét blad, met éénen slag doen in plaats van er jaren mee te tobben. Begrepen? Korte metten willen wij er tv.ee maken, want er is haast bij. Na de nieuwe indeeling der districten komt na tuurlijk terstond de ontbinding der Provinciale Staten en dan heet het in alle provinciën tegen Mei: »Van dik hout zaagt men planken. Er uit met de leden der Staten, die op liberale leden der Eerste Kamer stemmen. Deze heeren zijn niet meer te ge bruiken. Wij moeten lui hebben, die anti-liberale leden naar de Eerste Kamer zenden". »Zijn die gekozen, dan volgt de ontbinding der Eerste Kamer, om de gezuiverde Provinciale Staten aller provinciën in de gelegenheid te stellen bet werk der zuivering der Eerste Kamer in eens te voltooien." Die zuivering is, naar het blad verder betoogt, noodzakelijk ter wille van een goeden gang van zaken. Als de regeering en de Tweede Kamer de anti-liberale richting uit willen, dan gaat liet niet aan dat de Eerste Kamer als remmer dienst zou doen. Met dat al is het een mooie slageen slag, die den redacteur doet juichen er bij te zijn. uToen wij, zegt hij, bij de laatste verkiezingen met het oog op de waarschijnlijke verplaatsing der meer derheid, tot onze kiezers zeiden Ik zou er almachtig graag bij wezen", koesterden wij groote verwachtingen van de nieuwe aera, maar het dient gezegd zoo hadden wij het ons niet voorgesteld." R. N bl.. Wegens de hooge invoerrechten op granen en brood, schrijft men uit Varsseveld, wordt er tegenwoordig ontzaglijk veel van deze artikelen Pruisen binnen gesmokkeld. Het moet zóó erg zijn, dat de winkeliers en han delaren aan de andere zijde der grens een adres aan de hooge Regeering te Berlijn gericht hebben, waarin zij er op wijzen, dat hun toestand op deze wijze j onhoudbaar gaat worden en zij hunne zaken zullen moeten opgeven. Aan een der postkantoren in het Noorden kwam eenige dagen geleden een man acht spaarbankboekjes voor de rijkspostspaarbank vragen, ieder a f 300, bestemd voor ieder van zijne acht kinderen. Er moest daarna nog één boekje voor hetzelfde bedrag bij voor het verwacht wordende negende kind. Als bewijs dat ook onze Nederlandsche ondernemingen voor het buitenland geenszins behoeven onder te doen, dient, dat bet s.s. Veendam", der Ned.-Ainer. Stoom vaart-Maatschappij te Rotterdam, nu aldaar binnen, zijne reis maakte van New-York naar Rotterdam in tien dagen en dertien uren. De heer Willink Ketjen beklaagt zich in een adres aan den gemeenteraad van Amsterdam, »dat hij aan houdend bespied en achtervolgd werd door rechercheurs der politie. Hij verzoekt den raad te mogen vernemen, waarom en op wiens last hij door de politie gevolgd wordt, waarbij de wet geschonden en zijn naam in opspraak gebracht wordt. De Arnh. Ct. bevat den volgenden brief, dien een harer stadgenooten uit Argentinië ontving: Rosario, den 30 Jan. 1889. Waarde Zuster! Het wordt boog tijd, dat ik U eens het een en ander van onze lotgevallen mededeel, en toch moet ik nog aarzelen er aan te beginnen. Met korte woorden moet ik U melden, dat wij diep ongelukkig en laaghartig bedrogen zijn. Op de reis hebben wij goed weer, maar slecht voedsel en slechte behandeling gehad, tengevolge waarvan onze drie jongste kinderen ziek zijn geworden, waarvan de twee jongste reeds zijn overleden en ik zelf lijd aan een soort van cholerine, waardoor bet mij onmogelijk is te werken. In Buenos-Ayres was het onmogelijk werk te krijgen, omdat men de taal niet verstaat en nl had ik ook werk gekregen, had ik er tocli geen woning kunnen krijgen, want daar moet men meer verwonen dan men verdient. Toen zijn wij naar hier vertrokken en ik heb hier werk gekregen bij een Duitschen patroon voor 2 dollar 60 centables per dag, maar wij zitten in een hok zonder kast, zonder haard, zonder stoel of tafel, zonder iets, 't is een waar varkenshok en dat kost 9 dollar per maand; alles is even duur, behalve vleesch boter is haast niet te krijgen, melk is peperduur, brood is duur, eieren zijn duur, aard appelen oneetbaar, men weet niet wat te eten behalve rijst en soep. De rijst is goed, maai' duurkoffie is duur, thee haast niet te betalen en zoo gaat het een na het onder. Kon ik nu maar werken, maar ik ben ziek. Daarbij moet ik tot de knieën door het water als het regent en doet het bijna eiken dag, en als het dan weer iets droger is, blijft men in de klei steken. Wat er nog van ons groeien moet mag de lieve God weten, maar zóó beroerd als nu heb ik er nooit ingezeten. Vele van onze reisgenooten zijn naar BeJlafesta gegaan om landbouwer te worden, maar daar is het zoo heet en daar heerschen kwade koortsen, zoodat het te bezien staat of een van hen er het leven af zal brengen. Anderen zijn naar Rojo gegaan om maïs te plukken, maar wat zal dat geven voor een timmerman of draaier of schoenmaker? Ik ben op een meubelfabriek aangeland, die pas begint; als ik nu maar werken kan, dan is daar werk genoeg en al zijn dan de verdiensten niet dadelijk zoo boog, ik sta dan toch altijd op het droge en behoef om den regen niet te verzuimen. Moge er na dezen tijd van beproeving een betere voor ons opdagen, want zooals wij thans hier zitten is het bedroevend om te zien. Ieder Nederlander zij intusscben gewaarschuwd, niet naar hier te komen, want 't is een bedriegerij op groote schaal en rooven en stelen, zelfs moorden is hier aan de orde van den dag. De redactie van de Arnh. Court, voegt hier het volgende bij Wij willen volstrekt de partij niet opvatten van hen, die zoo slecht zorgen voor de landverhuizers, zoowel bij hun overtocht als na hunne aankomst. Wij hebben oprecht medelijden metg de slachtoffers. Eene zaak echter moeten wij opmerken, dat zij die bun land verlaten orn in andere deelen der wereld eene betere toekomst te zoeken, zich niet moeten voorstellen, dat zij in een luilekkerland worden ver plaatst. Voor alle landverhuizers is de eerste tijd van hun verblijf in den vreemde een tijd van beproeving en tegenspoed, maar talloos zijn de voorbeelden, dat zij, volhoudende en hun best doende, hun doel bereiken. Misschien en wij hopen het van harte zullen er later brieven volgen, die geheel anders luiden. Ongel ukken, Kampen, Misdaden, enz. Een Amsterdammertje van nauwelijks 13 jaar, die gedagvaard is om zich voor den rechter wegens diefstal van een flesch cognac te verantwoorden, is, naar men vermoed, naar Parijs vertrokken. Een jaar geleden, dus op 12-jarigen leeftijd, had het veelbelovend kereltje de wijk naar Londen genomen. Zes vrouwen zijn in een fabriek in Italië door onvoorzichtigheid vergiftigd. Te Turijn was in den nacht van 21 op 22 Febr. een groote fabriek van wollen goederen afgebrand, bij welke gelegenheid een aantal flesschen en kannen met scheikundige stoffen in een onaangetast bijgebouw werden geborgen. Den vol-

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1