Buitenland. waar het stembureau gewoonlijk bij eene verkiezing zitting houdt, om, zooals hij aan den burgemeester te kennen gaf te komen stemmen. De man begreep al spoedig dat hij eene week in de war was, en keerde dus onverrichter zake huiswaarts. De uitersten raken elkander! Het bestuur der Amsterdamsche Kiesvereeniging heeft tot voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer o. a. gesteld: Dr. Kuyper en Doihela Nieuwenhuis! Naar men meldt, bestaat bij den heer Joost van Vollenhoven het voornemen, bij de aanstaande her nieuwing der Eerste Kamer, zich niet meer voor het lidmaatschap dier Kamer beschikbaar te stellen. Het Journal des Bruxelles geeft eene beschouwing over den verkiezingsstrijd hier te lande. De schrijver, die natuurlijk op een roomsch-katholiek standpunt staat, wijst er o. a. op, dat de oud-conservatieve partij, die men dood waande, weder teekenen van leven begint te geven in den Haag, en verbaast zich, dat het D. v. Z.-H. steeds een voorstander van het behoud der plaatsvervanging bij de militie, thans dat stelsel bestrijdt. Van den tegenstand der roomsch-katholieke leiders tegen de afschaffing der «plaatsvervanging, welke stellig in Nederland haar langsten tijd heeft gehad," zegt de schr. Zijn de roomsch katholieken dan geen goede patriotten; telt het leger hier en in Indië niet tal van roomsch-katholieke officieren en soldaten, die hun ♦plicht steeds hebben gedaan? Vanwaar dan die tegenstand? Die kan niet in 't leven zijn geroepen door vrees voor de opheffing van de vrijstelling voor geestelijken. Immers zóó «hervormingsgezind" is men in Nederland niet, om de pastoors, predikanten en rabbijnen te dwingen het geweer te dragendat heeft de heer Schaepman onlangs verzekerd. «Men staat dus hier" zegt de schrijver «voor een klein staatkundig geheim, dat wij niet willen trachten te ontsluieren." In het Tijdschrift voor Geneeskunde geeft de heer John E. Grevers een overzicht omtrent de uitkomsten verkregen met het inplanten van tanden. Men verstaat daardoor het inzetten van natuurlijke tanden in daarvoor in den reeds gesloten kaak opzettelijk door werktuigen gemaakte holten, onverschillig of de tanden van den persoon, die de operatie ondergaat of van anderen afkomstig zijn. De tand blijft voor de operatie geschikt, ook dan wanneer zij maanden te voren is uitgetrokken, mits zij slechts droog is bewaard. Dr. Younger van San Francisco verrichtte deze operatie het eerst in Maart '1885. Tot heden heeft deze tandarts ongeveer 230 zulke tandinzettingen uitgevoerd en tot nu toe slechts zelden met ongunstigen afloop. De heer Grevers, die eene uitvoerige beschrijving der bewerking geeft, zag haar tijdens zijn verblyf in Noord-Amerika meermalen met goed gevolg toepassen. Zij kan echter niet met alle tanden aangewend worden, maar bepaalt zich tot de snijtanden. De heer Grevers meent, dat de operatie aangewezen is in al die gevallen waar één tand, ten hoogste twee tanden, gemist worden. Hij acht het voordeel dat deze bewerking oplevert, daarin gelegen, dot het dragen van plaatjes met kunsttanden wordt vermeden, aangezien dit plaatje niet zelden vermindering in het spraakvermogen veroorzaakt en dit hierdoor soms geheel wordt belemmerd. Op welke wijze de geïmplanteerde tand op den duur in de holte wordt gehouden, is nog niet voldoende verklaard. Zelfs de postboot van Rotterdam op Brielle en Hellevoetsluis heelt het niet langer kunnen bolwerken tegen de groote massa's ijs in de rivier. De Voornsche en Flakkeesche post gaat thans over het veer te Spijkenisse. Ongelukken; Kampen, Misdaden, enz. Een groot liefhebber van schaatsenrijden, die op kamers woonde, werd, toen hij van een mooien tocht thuis kwam, zeer hartelijk door zijn juffrouw en verdere huisgenooten geluk gewenscht, dat hij er zoo goed was afgekomen. Hij dacht dat ze hem voor den gek hielden, doch vernam met ontzetting, dat een «burgerjongen" hen was komen vertellen, dat mijnheer door het ijs gezakt was «en of ze asjeblieft schoon goed en mijn heers beste pak met zijn demi-saison ■wilden medegeven", hetgeen geschied was! In den schouwburg te Burton on Trent (Engeland) had dezer dagen een ongeval plaats. In het stuk dat opgevoerd werd, kwam een duel voor. De tooneel- speler Harry Lorraine, een der duellisten, schoot een pistool af, waarbij wel het slaghoedje ontplofte, maar het schot niet afging. Lorraine wilde hel wapen nogmaals tot vuren gereed maken, door er een ander slaghoedje op te zetten. Hij hield het pistool bij den loop vast, toen plotseling de lading ontplofte en zijne hand verbrijzelde; een zijner vingers vloog ver over het tooneel. Het ongeval verwekte zulk een opschudding, dat het onmogelijk was, met de voorstelling voort te gaan. Eene 4Qjarige vrouw te Creusot, die door eene zware ziekte van haar man tot wanhoop gedreven was, heeft haar eigen kleederen met petroleum gedrenkt en ze daarna in brand gestoken. De rook wekte de aandacht der buren. Men trapte de deur in, doch het was te laat. De ongelukkige vrouw werd geheel verkoold gevonden. Misschien herinneren zich nog velen onzer lezers, welk een vreeselijk ongeluk verleden jaar bij Palts, in Hongarije, voorviel, toen eene te vol geladen pont met honderden bedevaartgangers omsloeg, zoodat een groot aantal menschen in den Donau verdronken. Deze week zijn de eigenaar en de stuurman van het vaartuig schuldig verklaard, dat ongeluk door hunne onvoor zichtigheid veroorzaakt te hebben en door de rechtbank veroordeeld, de eerste tot 3 jaren, de tweede tot 18 maanden gevangenisstraf. Italië. Generaal de San Marzano, opperbevelhebber te Massovvah, heeft aan den minister van Oorlog een telegram gezonden, meldende dat de inlichtingen, van verschillende zijden ontvangen, overeenstemmen in de bevestiging, dat de Negus den 22 Februari met- zijn geheele leger, dat thans in de vlakte van Maigard kampeert, te Godofellassi is aangekomen. Zijn levens behoeften zijn te Barroa bijeengebracht. De aankomst van den Negus moet te danken zijn aan mededeelingen van Ras Alula over den marsch der Italianen naar Ailet, Sabaryomina en Baresa. Te Asmara loopt het gerucht, dat Ras Alula den Negus te gemoet getrokken is en dat de Abéssiniers wegens de weinige levens behoeften, welke de provincie Hamacen oplevert in de richting van Goura zijn opgerukt. I>u.itscliljand. De eenige zuster van den keizer, de groothertogin- moeder van Mecklenburg-Schwerin, is ernstig ziek. De prinses is 85 jaar oud. Het bij den bondsraad ingekomen wetsontwerp op de coöperatieve vereenigingen verschilt van de bestaande wet voornamelijk hierin, dat het nevens de vereenigingen met onbeperkte, ook andere met beperkte aansprake lijkheid toelaat, mits de beperking vooruit tot een bepaald bedrag worde begrensd. Daarover handelt het le gedeelte van het voorstel. De volgende betreffen de rechtstoestanden der vereenigingen en leden, hare vertegenwoordiging en bestuur, ontbinding, liquidatie, faillissement, enz., benevens de strafbepalingen. In- tusschen laat het zich aanzien, dat hoe spoedig het ook in den bondsraad behandeld moge worden, de R'yksdag het toch nog vooreerst niet zal kunnen afdoen, daar zijne zitting uiterlijk 10 Maart zal worden gesloten. De Köln. Ztg. meent, dat Oostenrijk, Engeland en Italië Rusland niet willen ondersteunen, voordat het Petersburger kabinet verklaart, wat zal moeten ge schieden: '1. Wanneer vorst Ferdinand en zijne ministers niet willen heengaan; 2. Wanneer zij wel heengaan, maar de handhaving van rust en orde in Bulgarije dan verzekerd moeten worden. Dat heeft Rusland nog niet willen verklaren en de Kölnische is overtuigd, dat de oneenigheid tusschen de mogend heden (die het nu eens zijn over het onwettige van den toestand in Bulgarije) dadelijk aan het licht zou komen, zoodra Rusland met zoodanige verklaring voor den dag kwam. En van den 25en wordt uit Petersburg aan de Koln. Ztg. gemeld: «Hoe dankbaar men ook Duitschlands houding hier erkent, zoo gevoelt men zich toch nog zeer onzeker tegenover Oostenrijk-Hongarije, en men twijfelt ook nog, of de Sultan zich tot een beslissenden stap vermannen zal. En zelfs al liep dat alles glad af, dan gelooft men toch niet met zekerheid te kunnen rekenen op een bevredigenden omkeer in de houding der Bulgaren." De toestand van den kroonprins is niet zeer be vredigend en de doctoren Mackenzie en Krauss hebben nu de speciale behandeling van den hoogen lijder op zich genomen. Er moeten kankerkieuwen ontdekt zijn en naar gezegd wordt, moet binnenkort de wegneming van het strottenhoofd plaats hebben. Dinsdag had de kroonprins een rustigen nacht gehad en de hoest en de slijmuitwerpselen waren minder, terwijl de algemeene toestand bevredigend was, Naar men zegt moet de Keizer diep getroffen zijn door het overlijden van zijn kleinzoon prins Lodewijk van Baden en alleen met het oog op een reis naar San Remo heeft hij zich laten weerhouden bij de begrafenis tegenwoordig te zijn. Oostenrij Is. De Pester Lloyd van den 24en dezer constateert, dat de toestand, tengevolge van het initiatief van Rusland te Weenen niet zoo gunstig wordt becchouwd als te Berlijn. «Er heerscht veelmeer een gevoel, alsof de toestand daardoor nog kritieker is geworden. Want met iedere poging om de zaken een voor hem gunstigen keer te doen nemen, stelt de Czaar zich slechts bloot aan een nieuwe nederlaag en iedere nederlaag "maakt het voor hem dubbel moeielijk, halt te maken en zijne troepen van de Duitsch-Oostenrijksche grenzen terug te trekken. Het mislukken nu is zoozeer te verwachten, dat het onbegrijpelijk lijkt, waarom de Russische diplomatie het zich en anderen met dergelijke pogingen lastig maakt. Als de Czaar alleen verlangd den invloed te verkrijgen, dien hij met behoud der zelfstandigheid van Bulgarije kan verkrijgen, dan weet hij zeer goed, dat Oostenrijk daaraan geene onoverkomelijke hinderpalen zal in den weg leggen. Daarvoor was die omhaal niet noodig. Maar als tie Czaar meer verlangt, dan moet hij toch ook weten, dat geene Oostenrijksch-Hongaarsche regeering de verlangde offers kan brengen. Als de drang der openbare meening reeds sterk genoeg is om invloed te oefenen op de besluiten van keizer Alexander III, dan kan men gemakkelijk veronderstellen, dat de openbare meening in constitutioneele landen, zooals Oostenrijk en Hongarije zijn, nog veel sterker dwang uitoefent. Dat alles zegt men in politieke kringen en er wordt bijgevoegd, dat wanneer Rusland des niettemin met voorstellen aankomt, als thans in Europa zijn aan de orde gesteld, het een doel vervolgt, waarvoor het voorloopig nog niet uitkomt. Het naaste doel zal wel zijn de verhouding tusschen Duitschland en Oosten rijk wel niet te veranderen want dit moet toch niet gemakkelijk schijnen maar hier en ginds het vertrouwen in haar onverzwakt voortbestaan bij het groote publiek te schokken. Dit zal evenwel niet ge lukken. Buitendien kan slechts zijn bedoeld, een conflict tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije voor te bereiden of den tijd tot aan eene herhaling der pogingen om opstand in Bulgarije te verwekken, aan te vullen. In elk van deze gevallen rechtvaardigen Ruslands stappen het wantrouwen, waarmede zij hier worden beschouwd en zij bevestigen meer en meer de treurige waarneming, dat Rusland onverbiddelijk het op een conflict aanlegt. Gedurende de tegenwoordige ver wikkelingen is deze overtuiging nooit sterker geweest dan op het oogenblik en hiermede stemt ook het oordeel overeen, dat in politieke kringen over de Rus sische manifestatiën wordt geveld. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de Russische aanbiedingen ook te Sofia in dien geest worden opgevat. De eenige kaart in Ruslands hand is daar nog het smeden van complotten, die inderdaad tot een resultaat kunnen leiden. Maar daarin hebben de Bulgaren ervaring opgedaan. Dank zij Rusland hebben de Bulgaren thans de waakzaamste autoriteiten van geheel Europa. Een niet gering voordeel is ook, dat gelijkertijd de Turken en de Serviërs de veiligheidspolitie zeer zorgvuldig handhaven, zoodat overrompelingen en kleine omwentelingen onmogelijk zijn geworden. Wanneer Rusland iets wil ondernemen, moet het tot openbaar geweld zijn toevlucht nemen en daartoe wil het, ten minste openlijk, nog niet besluiten." Frankrijk. In de Temps wordt de uitnoodiging der Russische regeering tot de groote mogendheden, om gezamenlijk te protesteeren tegen het blijven van prins Ferdinand te Sofia, als een soort van ultimatum beschouwd, ofschoon in de Russische Regeeringsbode eene buiten gewone gematigdheid wordt aan den dag gelegd. De gewenschte overeenstemming zal wel niet worden verkregen wellicht heeft daarom juist de Norddeutsche Allgemeine Zeitung aan de regeering van St. Petersburg den raad gegeven, om zich met den eisch tot on wettigheidsverklaring rechtstreeks tot de Porte te wenden. «De verdeeldheid van meeningen" zoo gaat de schrijver voort «zou voldoende zijn om alles te belemmeren, en dus om den tegenwoordigen toestand te bestendigen en aan de onderneming van vorst Ferdinand de waarde van een voldongen feit te geven. En dit is juist de politiek, die Oostenrijk, Italië en Engeland in gemeenschappelijk overleg toepassen. Deze mogendheden zijn het niet eens met het gevoelen van den heer von Bismarck over de bevoorrechte positie van Rusland in Bulgarije; zij zouden het gelukkig rekenen, indien zij den invloed van Rusland op het vorstendom zagen afgeschaft, zijn bedoelingen ten opzichte van Konstantinopel verijdeld, zijn geheele Balkanpolitiek geruïneerd. Zij zijn wel genoodzaakt te erkennen, dat de positie van vorst Ferdinand onregelmatig is, omdat zijne verkiezing noch door Turkije is be vestigd, noch door de overige mogendheden is goed gekeurd; maar zij zouden willen, dat men zich heenzette over de onregelmatigheden, die in den beginne de verkiezing van den vorst hebben kunnen bederven, en vooral wenschen zij tijd te winnen, eene Itusschenkomst van de eene of andere zijde te ver hinderen, en den toestand zich te laten consolideeren,

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2