ZlEIUkZEESCIiE COÜIAMT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. J. J. YAN KERKWIJK. 1888. No. 18. Zaterdag 3 Maart. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD J. J. VAN KERKWIJK. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden '1Franco per post f '1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. Aan de Kiezers in het Kiesdistrict Zierikzeê. Aanstaanden Dinsdag roept een heilige plicht eiken rechtgeaarden Nederlander op, zijne ge voelens te openbaren omtrent de wijze, waarop hij meent dat het waarachtig heil des volks kan bevorderd en bestendigd worden. Op dien dag toch moeten duizenden, meer dan vroeger, zich uitspreken omtrent degenen, die met den Koning het land zullen besturen. Yan die stemming zal veel afhangen en, van welke richting men ook zij, men moet zijn gevoelen uitspreken. Dat wij, Liberalen, niet eensdenkend zijn, of zelfs er aan kunnen denken ons in iets met de andere partijen te verbroederen, spreekt van zelf; doch juist omdat wij liberaal zijn, laten wij ieder in zijn gevoelen onaangetast, en denken er niet aan op hen te schelden, zooals velen op ons doen. Ja, ook hun roepen wij toeDoet uw' plicht Maar vooral u, geestverwanten drukken wij op 'thart: Verzuimt uw' plicht niet! Hoevele jaren hebben wij ons beklaagd dat zoovele alzijdig ontwikkelde mannen van het kiesrecht verstoken waren Nu is, hoewel niet volkomen, dat kiesrecht uitgebreid. Zult gij nu, evenals vroeger, van de stembus wegblijvenen weder, evenals vroeger, uwe onverschilligheid bemantelen met de flauwhartige uitdrukkingen: "Wat baat ééne stem; of: Onze kandidaat komt er toch? Neen, Medekiezers! dat verwachten wij niet van u. Wat gij zijn moogt, zijt niet onverschillig De zaak is thans te ernstig. Bedenkt dat aan staanden Dinsdag het to be or not to be uwer beginselen voor vier jaren moet beslist worden. Wilt gj den armen man en den minderen burger bezwaren door den handel te drukken; wilt gj het palladium onzer waarachtige ont wikkeling, de Volksschool, prijsgevenwilt gj nog langer den burger belastingen laten op brengen boven zjne krachten en den gefortu neerde, omdat zjn vermogen niet te berekenen is, daarin te weinig laten deelenwilt gj de verdediging van uw' geboortegrond, voor welks behoud uwe vaderen goed en bloed overhadden, alleen toevertrouwen aan hen, die niets te verliezen hebbenwilt gj terug naar het on zalige begin der zeventiende eeuw, al kan het nu geen' grijsaard het leven en een' geleerde de vrijheid of de verbanning uit zjn vaderland kosten Immers, neen! Kiest dan op aanstaanden Dinsdag den man, die vjf en twintig jaar uw vertegen woordiger is geweest; den man, die altijd getoond heeft dat de ware liberale geest hem in merg en bloed zit; den man, die, hoewel wars van redevoeringen tegenover hen, die hem moeten kennen, toch verklaard heeft geheel in te stemmen met het program der Liberale Unie, kiest onzen Komt als één man op, zonder daartoe anders dan door overtuiging en ware vaderlandsliefde aangespoord te worden; en dat, als den 8en Maart de stembus geopend wordt, van de liberalen geen stembrief kome dan met den naam van Z I E RI K Z E E 2 Maart i 8 8 8. De Tijd schrijft over de kansen der r.-katholieken bij de aanstaande verkiezingen Gaat men de verhouding na der r.-katholieke tot de niet-r.-katholieke bevolking in verschillende districten, dan ziet men, dat behalve Limburg en Noord-Brabant, bij trouwe opkomst onzer zijds, de districten Hontenisse, Druten, Eist, Nijmegen, Reden, Almelo en Haarlemmermeer ons niet ontgaan kunnen, terwijl in de districten Beverwijk, Loosduinen, Schiedam, Katwijk, Bodegraven, Breukelen, Wijk-bij- Duurstede en Oostburg door de r.-katholieken een macht op de been gebracht kan worden, sterk genoeg om onder gunstige omstandigheden en met medewerking van de anti-revolutionairen bij eventueele herstem mingen aan eigen candidaten ué overwinning te bezorgen. Te 's-Hage en te Amsterdam kan de samenwerking met andere partijen voor ons tot verblijdende resultaten voeren; daar echter, en in de groote steden over het algemeen, is de uitslag nog onzekerder dan elders, en vereischt de voorbereiding der verkiezingen een geheel buitengewone studie en inspanning. Ook nog andere districten kunnen verrassingen opleveren, maar ook verrassingen te onzen nadeele zijn volstrekt niet buitengesloten. Nog eens, nooit was de uitslag der verkiezingen zoo onzeker als van die, welke Dinsdag 6 Maart zullen gehouden worden. Onder den titel «Vertrouwbaar?" gaat in de Prov. Gron. Ct. mr. A. O. H. Tellegen Bz. na, wat men (en vooral de radicalen die hervormingen willen), blijkens de geschiedenis der laatste 30 jaren van de anti-revolutionairen te wachten heeft. Men leest daar o. a. »De anti-revolutionaire partij komt tot ons met zoet gefluit." Haar «ontwerp-program van actie" is er op ingericht om «vogels van diverse pluimage" in haar net te vangen. Wat kan rnen echter op het gebied van belasting hervorming van haar verwachten, zich herinnerende 't geen zij tot dusverre heeft gedaan? Tegen de rentebelasting stemde in 1852 Groen van Prinsterer met de geheele rechterzijde. Tegen de afschaffing van het gemaal, waardoor de werklieden zoo bovenmatig werden gedrukt, stemde Elout van Soeterwoude met zijn geestverwanten Groen was toen geen lid der Kamer. Tegen de wet tot afschaffing van den accijns op turf en steenkolen stemden in 1863 slechts zes leden, waaronder Groen met de meesten zijner geestverwanten. Tegen de wet tot afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen, waardoor de politieke ontwikkeling en de verspreiding van kennis zoozeer werd belemmerd, stemde op één na de geheele-rechterzijde. Vóór de wet tot afschaffing der plaatselijke verbruiks belastingen, die het vrije verkeer zoozeer belemmerden, die door het geheele land aanleiding gaven tot sluikerij en de ingezetenen in hooge mate drukten, stemdo in 1865 niet één anti-revolutionair. Tegen de inkomstenbelasting, ter vervanging van het patent en den accijns op de zeep en het geslacht, stemde in '1871 de geheele rechterzijde. De kapitaalsbelasting werd in 1881 van anti revolutionaire zijde bestreden. Tegen de klassenbelasting stemde in 1884 de geheele rechterzijde, waaronder 17 anti-revolutionairen. De anti-revolutionairen geven in den laatsten tijd hoog op van hunnen eerbied voor rechtsgelijkheid. Ziet hier een staaltje ten bewijze hoe zij vroeger van dien eerbied deden blijken. In '1871 werd door de regeering voorgesteld de schandelijk onbillijke bepalingen van het wetboek van strafrecht tegen de coalitie der werklieden af te schaffen. Zij waren in strijd met het grondwettig recht van vereeniging en vergadering. Zij kwetsten het rechts gevoel, want terwijl de samenspanning of vereeniging der werkgevers om het loon te verminderen, slechts gestraft werd als het tegen recht en billijkheid ge schiedde en dan nog slechts met geldboeten of gevan genisstraf van zes dagen tot eene maand, werd de samenspanning of vereeniging van werklieden om hooger loon te bedingen, in elk geval, dus ook als het niet tegen recht en billijkheid geschiedde, gestraft rnet gevangenisstraf van één tot drie maanden en werden de hoofden of aanleggers gestraft met gevangenisstraf van twee tot vijf jaren. Die Napoleontische bepalingen, overal elders reeds in milden zin gewijzigd, verwekten, wegens de rechtsongelijkheid, groote ontevredenheid bij de werklieden. Deze meenden bovendien, dat hun min gunstige economische toestand daaraan was toe te schrijven. En toch stemde de gelieele rechterzijde als één man tegen de afschaffing dier strafbepalingen. En hoe de anti-revolutionairen wellicht in de toe komst hunnen eerbied voor rechtsgelijkheid zullen toepassen, kan men uit het volgende opmaken. Dr. A. Kuyper eischt in «Ons Program", dat van dezulken, die niet onvoorwaardelijk verklaren in den levenden God te gelooven, geen eed noch ook eene met den eed gelijkstaande belofte zal worden afgenomen, dan onder de volgende voorwaarden: Vooreerst zal hij te bewijzen hebben dat hij geen lid is van eenig kerkgenootschap. Ten tweede zal hij schriftelijk moeten verklaren, dat zijne weigering om den eed af te leggen geen andere oorzaak heeft dan dat hij niet aan den levenden God gelooft. Ten derde zal hij een getuig schrift moeten overleggen door minstens drie personen geteekend, dat hij bij hen bekend staat als een eerlijk en waarheidlievend man. Tot het afgeven van zulk een getuigschrift mag natuurlijk geen ongeloovige worden toegelaten. Ten vierde zal hij schriftelijk moeten verklaren, dat de belofte, die hij gaat afleggen, voor hem met een eed gelijk zal staan als hij tot het geloof aan God komt. En eindelijk ten vijfde moet hij zich bereid verklaren om door een achtbaar persoon onder eede te doen verklaren, dat deze den betrokkene genoegzaam van nabij en lang genoeg gekend heeft, dat bij hem geen vermoeden tegen de waarheidsliefde van dezen atheïst in de aanhangige zaak bestaat. Wanneer dus een ongeloovige weigert aan al deze vernederende bepalingen te voldoen, of, onbekend zijnde, niet al die getuigen of getuigschriften kan verkrijgen, dan zal hij dus, wat zijn vermógen, zijn persoon en zijn eer betreft, overgeleverd zijn aan den eersten den besten schurk, die er niet tegen opziet een valschen eed af te leggen. Men neme al de hier opgesomde feiten ter hand en men vrage zich af, of betrouwbaar zoude zijn de steun door zoodanige partij geboden? Of niet valschheid moet verborgen zijn achter het in zoovele opzichten schoon klinkende «program van actie"? Of niet bedrogen moet uitkomen wie zich verlokken liet door de rijke taak, die het anti-revolutionaire centraal-comité «gaarne zag, dat in de eerstkomende 3% jaar door onze Staten-Generaal kon worden afgewerkt"? Utr. Dbl. Voorzien van een ingevuld stembriefje kwam Dinsdag morgen, een. kiezer de trappen van het raadhuis in zekere gemeente op, ging regelrecht naar de zaal

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1