voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 17. Zaterdag 2 Maart. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ;raas 'ter dam, ri als de zijn ver- JRG. Ie. b. ng Dz. 'ate. :ht. KER. AS. P- 107 «8"/, 71 0 6'/, I 10115/., 88»/, i 102'/,. 08'/,, 805/, 1621/, 1 8815/,, 695/,, 69»/,, 69./, 825/, 151'/, 205/, 82'/, 102 SO'5/,, 122 61»/,, 26»/, 100'/, 101',, 107 59»/,, 112'/, 1.20'/, - 2,45'/, 11,75 - 10,— zii:iukzi:i:si:ii£ courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4Franco per post f 4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. Alle stukken, (le redactie betreffende, /relieve men niterl"k een da? voor de uitgave in te zenden aan den uitjrever H. J.AKEIVIUAIV PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regelsmits contant betaald, 25 Ct. Binnenland. Z I E R I K Z E E1 Maart 4 8 8 9. Vele kiezers van alle partijen hebben te Oud-Vosmeer een bezwaarschrift aan de Prov. Staten van Zeeland geteekend tegen de vereeniging van Tolen als provinciaal kiesdistrict met Goes. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in de deze week gehouden vergadering na langdurige beraad slaging besloten het vooisiel, betreffende de kiestabel, te stellen in handen eener bijzondere commissie van 5 leden, en hiertoe benoemd de heeren Dronkers, Fokker, Pornpe van Meerdervoort, Hatnmacher en Waesbergher-Jansen. De volgende bijeenkomst is be paald op 42 Maart. De onderwijswet is van den Raad van State bij de regeering teruggekeerd. Te Arnhem is Zondag 24 Febr. overleden, de oud resident in Nederl.-Indië L. Mulock Houwer, in den ouderdom van 521/2 jaar. De N. R. Ct. verneemt, dat het bericht betreffende het overlijden van den heer Mulock Houwer, oud resident, onjuist is. De heer Mulock Honwer is wel 2iek, maar zijn toestand was Dinsdag zelfs iets beter. Het Nederlandsche telegraafnet heeft van de jongste stormen veel te verduren gehad. En geen wonder Immers, de winddruk was soms naar men ons ver zekert, ruien 1000 kilo per M2. Wij mogen hierbij echter niet onopgemerkt laten voorbijgaan, dat, hoe zwaar onze telegraaflijnen ook geteisterd werden, de storingen in de gemeenschap van betrekkelijk zeer korten duur zijngeweest, dank zij tie doeltreffende maatregelen, welke door de administratie der Rijks- telegraphie zijn voorgeschreven, en de voortvarendheid waarmede haar ambtenaren zich, als naar gewoonte, van hun plicht gekweten hebben. Blijven de ondergrundsche telegraaf- en telephoon- verbindingen in Nederland vooralsnog tot de vrome wenschen behoor en, onze wakkere telegraafambtenaren doen ons het gemis ervan zoo min mogelijk gevoelen. Haasten wij ons hierbij te voegen, dat de met zorg aangelegde en onderhouden Nederlandsche Rijks-tele graaflijnen boven den grond, naar het oordeel van deskundigen, de vergelijking met de beste buiten- landsche verbindingen van dien aard kunnen doorstaan. Een woord van appreciatie mag, meenen wij, onzen telegraafdienst niet worden onthouden. Stoompost. Naar het D. v. Z-1I. verneemt, zijn in de groote fabriek te Feijenoord zooveel bestellingen ontvangen, dat men gelooft aldaar ten minste drie jaar voor 42 a 1400 menschen arbeid te zullen hebben. Een door vele notarissen en candidaat notarissen onderteekend adres, houdende bezwaren tegen de za >k- waarneinerij, is aan de ministers van binnenlandsehe zakenjustitie en financiën aangeboden door de commissie, die zich met de redactie belast heeft, en die zeer welwillend door den minister ontvangen is. De minister van justitie heeft haar verzekerd, dat de herziening van de wetten en besluiten op het notaris ambt voortdurend nog een onderwerp van ernstige studie bij zijn departement uitmaakt. Naar wij vernemen, kan binnen enkele dagen de memorie van antwoord op het verslag betreffende bet ontwerp tegen overmatig en arbeid van vrouwen en kinderen verwacht worden. Een gewijzigd ontwerp, waarbij de fabrieks-inspectie is opgenomen, zal de memorie vergezellen. Vod. De Haagsche corr. van de Zutf. Ct. maakt uitvoerig gewag van het antwoord, dat hij van een Limburger, r.-katholiek, die zich met de politiek heel weinig bemoeit, maar volkomen op de hoogte is van den bestaanden toestand, ontving op zijne vraag: waarom blijft men van r.-katholieke zijde zoozeer op behoud der plaatsvervanging gesteld, indien alle scherpe puntjes, die den persoonlijken dienstplicht voor de r.-katholieken minder aangenaam zouden maken, worden weggenomen? »Er zijn zoo luidde het antwoord twee redenen, die ons, r.-katkolieken, verplichten den Min. Bergansius, ja het geheele ministerie te bestlijden, zoolang er geen geruststellende verklaring wordt ge geven, dat de persoonlijke dienstplicht achterwege zal blijven. De eerste reden betreft de seminaristen. Met het geven van vrijstelling zijn wij volstrekt niet tevreden, want daar kan men elk oogenblik op terug komen. Als eenmaal het moderne systeem in onze wetgeving is opgenomen, zal het maar eene quaestie van tijd zijn, wanneer de vrijstelling voor de geeste lijken er uit gaat. Dan zal slechts een klein wetje om dit of dat artikel te schrappen een wetje, dat wel in één dag afgehandeld kan worden noodig zijn, om ook de geestelijken te noodzaken in de ge lederen van het leger plaats te nemen, en op die wijze zouden de belangen der kerk in hooge mate worden geschaad. Als de geestelijken vrij zijn van dienst, dan is dat geen gunst, geen genade, maar een recht, dat men hun niet kan ontnemen zonder in botsing te komen met de kerk. (Precies hetzelfde heeft ook de Tijd dezer dagen verkondigd). Maar er is nog eene geheel andere reden, waarom wij, r.-katholieken, van afschaffing van plaatsvervanging niets willen weten. Peisoonlijke dienstp'icht zou ver warring en storing brengen in de levensverhoudingen der r.-katholieke burgerij. Die levensverhoudingen zijn volstrekt niet gelijk aan die der protestanten. Onze burgerij is bevreesd hare zonen de wijde wereld in te zenden, stelt er hoogen prijs op, dat ook de jongens voortdurend onder toezicht en conti61e blijven. Vandaar dan ook, dat zoo weinig r -katholieken hun fortuin in de Oost gaan zoekenvandaar dan ook, dat baantjes- jagerij bij onzen winkelieisstand een onbekend iets is. Na onder leiding der geestelijkheid voldoend onderwijs te hebben genoten, komt de zoon terstond in de zaak van zijn vader. Zoo heeft men den meesten waarborg, dat hij niet afwijkt van den goeden weg en niet tot uitspattingen vervalt. Zoo heeft men ook den meesten waarboig, dat zich een degelijke burgerstand ont wikkelt, die nog zaken weet te doen op solieden grondslag, zijn relatiën en traditiën van vader op zoon overdraagt en niet bevreesd behoeft te zijn voor eenige concurrentie. Of denkt gij, dat het bloot toeval is, dat in den regel de r.-katholieke winkels meer vooruit gaan dan de protestantsche? Voor een deel moge dit een gevolg zijn van den veel nauweren band, die er tusschen onze geloofsgenooten bestaat, voor een nog grooter deel hebben wij het te danken aan onze boven genoemde traditiën en levensverhoudingen. Welnu, de persoonlijke dienstplicht zou daarop een storenden invloed uitoefenen. Tegenwoordig moet een r.-katholiek winkelier al zeer arm zijn, als hij besluit zijn zoon zelf te laten dienen. Tot geen prijs wil men zijne kinderen geruimen tijd aan de kazerne toevertrouwen, onder verhoudingen, die maar al te dikwijls een zeer treurigen invloed uitoefenen, Voor de meeste r.-kath. is de kazerne het sum urn van vuilheid en ongerechtig heid. Overdrijving, als gij wilt, maar een overdrijving, waarmede men rekening moet houden. Waar de ouders zich in elk geval zooveel opoffering getroosten om te .ontkomen aan iets, wat zij voor hunne zonen een zoo groot kwaad achten, daar is het te begrijpen, dat zij zich met hand en tand verzetten tegen maatregelen, die het hen onmogelijk zouden maken er aan te ontsnappen. De corr. voegt hieraan toe, dat hij niet gelooft, dat de Minister Bergansius zich door het rumoer in het kamp zijner geestverwanten zal laten terughouden van het geen hij plicht acht. Er loopt echter ook een gerucht, dat wel de persoonlijke dienstplicht zal worden voor gesteld, maar dat men tevens zal voorstellen, de uitvoering op te schorten, totdat de kazernes vernieuwd zijn! De aannemers voor de opruiming van het ï>Ango"- wrak hebben deze week van het gunstige weder gebruik gemaakt om een aanvang te maken met het doen springen van het wrak door middel van dynamiet. De eerste ontploffing bracht een knal teweeg, die de zee als door een windhoos meters hoog deed opstuiven. Men schrijft uit Apeldoorn: De toestand van Z. M. den Koning wordt in de laatste dagen niet beter. Wel ondergaat die oogen- schijnlijk geene verandering, maar blijkbaar worden de krachten minder, hoewel die nog vrij groot zijn. De staat van onrust, waarin Z. M. meer en meer verkeert, benadeelt de krachten zeer. Het chronisch lijden is weder heviger. Z. M. gebruikt zeer weinig voedsel, en dan nog enkel in vloeibaren staat. De voor een paar dagen aangekomen ziekenverpleger Hemmes van 't Witte Kruis heeft nog geen dienst gedaan. II. M. de Koningin heeft met het grootste geduld de zware taak der verpleging van H. D. Gemaal liefdevol op zich genomen, en wijdt zich daar geheel aan. Slechts een enkel uur per dag maakt zij een rijtoer om zich te verfrisschen. Z. M. wil dan ook bijna alleen van II. M. genees middelen enz. ontvangen. Geen wonder zou het zijn, dat H. M., door den bijna voortdurenden staat van onrust van Z. M. en door bijna steeds tegenwoordig te zijn, afgemat werd. De geneesheeren schrijven H. M. dan ook den dagelijkschen rijtoer voor. Elke nacht waakt een der geneesheeren in een kamer, grenzende aan de ziekenkamer. Op handige wijze werd dezer dagen te Rotterdam geëxploiteerd de manie van velen om op koopjes bij een uitverkoop te loopen. Een opkooper van oude meubelen, tevens houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop, huurde voor enkele weken een groot heerenhuis, dat geruimen tijd leeg gestaan had. Het werd gemeubeleerd, gaskronen werden opge hangen, zoo ook schilderijen aan den wand en alles het voorkomen gegeven of eene familie zoo even overhaast vertrokken was. Eene verkooping werd aangekondigd en de schijn uitstekend bewaard; vele koopers vonden er iets van hun gading, daar, wat op een dag vei kocht was, den volgenden dag weder werd aangevuld. De uitslag was, dat de góe-gemeente den handigen verkooper binnen ééne week voor een kleine tien duizend gulden goed tegen hoogen prijs afkocht. Te Hillegersberg za) waarschijnlijk voor de nationale militie een nieuwe loting moeten plaats hebben. Er waren 36 lotelingen uit die gemeente ingeschreven en ook 36 nummers in de bus gedaan, doch er was niet gerekend op een Ioteling uit de gemeente Schiebroek, die, volgens de bestaande bepalingen, te Hillegersberg moest loten. Toen dit abuis ontdekt werd, was de loting reeds begonnenmen wierp nog een nummer in de bus. Doch hiertegen is door de lotelingen, die reeds geloot hadden, protest aangeteekend. Het gouvernement van den Oranje-Vrij staat roept personen op, die genegen zijn den spoorweg van

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1