Z1EBIKZEIÏSCHE COURANT. voor het amndis- sement Zierikzee. 1889. No. 16. Woensdag 27 Februari. 92ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco pér post ƒ1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent, Dienstaanbiedingen van 1-5 regelsmits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl!'k een dag voor de nitgave in te zenden aan den nitjrever II. l.AKFA'SIAN ZIERIKZEE, 26 Februari 1 8 8 9. Bij de op gisteren gehouden stemming voor zestien Gemachtigden in het Kiescollege der Hervormde Gemeente te Zierikzee, zijn de navolgende Heet en gekozen: J. Th. Bethe met 171, A. Buijze Dz. met 173, A. Buijze Mz. met 171, A. Geers met 170, S. Huge met 172, N. (Juson met 169, J. YV. V. Lubrund Fz. met 173, Mr. H. van Manen met 174, Mr. J. Muolen- burgh met 173. S. J. Ochtrnan Johz. met 172, J. Rensen met 172. YV. J. Rensen met 172, YV. P. Rensen met *167,. Jhr. A. C Röell met 169, Jobs. van Schelven met 170 en 11. de Vos met 174 stemmen. Het getal ingeleverde stembriefjes bedroeg 185, waarvan 5 in blanco. De overige steramen waren op verschillende personen verdeeld. In de heden namiddag gehouden Raadsvergadering,- waarin alleen de lieer Six afwezig was, is benoemd tot lid der Pldatsel. Schoolcommissie de heer Mr. J. P. Cau. Aanbevolen waren Mr. J. Lechner en de benoemde. Mr. Lechner verkreeg 4 stemmen. Aan Mevrouw Moll geb. Boeije werd eervol ontslag verleend als Regentes van het Burger-Weeshuis, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de ge meente bewezen diensten. In hare plaats werd benoemd Mej. J. G. F. de Crane, met wie was voorgedragen Mevr. Cau geb. De Vulder van Noorden, die 4 stemmen bekwam. Herbenoemd werd tot Ambtenaar van den Burgerl. Stand Mr. J. P. N. Ermerins, Burgemeester. Voor ondei wijzers aan de school B waren de volgende voordrachten ingekomen le vacature, de heerenC. C. Koole, S. van der Weijde, heiden te Zierikzee, O. C. Boelens te Sluis, G. C. C. Bethe te Zierikzee. Bij de eerste stamming verkregen de heeren Koole 6, Van dèr Weijde 5 en Bethe 1 stem. Bij de tweede en derde stemming de heeren Koole en Van der Weijde elk 6 stemmen. Daarop weid de heer Van der Weijde bij het lot benoemd 2e vacature, de heeren: P. A. van Bloppoel te Bruinissè, T. Papeveld te Nieuwerkerk, L. van der Have te St. Pliilipslartd, M. Lindbout te Renesse. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Van Bloppoel 2, Papeveld 4 en van der Have 5 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was. Bij de tweede stemming verkregen de heeren Van Bloppoel 2, Papeveld 4 én \ran dei' Have 6 stemmen. Daarop werd de heer Van der Have benoemd met 7 stemmen. De heer Papeveld verkreeg er 5. Aan de Onderlinge YVaarborgvereentging voor arbei ders en wei kliedert Werd voor 1888 eene toelage verleend uit de gemeentekas van f i00. Aan het Burgerl. Armbestuur werd voor 1888 eene verhooging van subsidie toegekend van 1530. De ongunstige wending, die in den toestand des Konings se.deit het laatst der vorige week is gekomen, Was voorzien, zegt de Haagsche kroniekschrijver der N. Gr. Ct. Professor Rosenstéin had voorspeld, dat de morphine-inspuitingen, die de pijnen des hoogen Lijders tijdelijk moesten verzachten, óp zijn prikkel baar gestel spoedig een ongunstigen invloed zouden uitoefenen. Drtar echter het lijden schier ondraaglijk was, moest tusschen inspuitingen en 't gevaar van reactie gekozen worden en na lang overleg besloot men de inspuitingen voort té zetten. Vóór een dag of tien nu had de kamerdienaar hij het serveeien van het diner de menu's eenigermate verkreukeld en dit deed Z. M. in hevigen toorn ont branden. Van dat ougenblik af is de Koning niet voortdurend opgewonden geweest, maar afwisselend; de nachtrust was zeer gering, maar bij dag overviel de slaap Z. M. telkens en onverwacht. De toestand van voor vier weken is als 't ware teruggekeerd afgescheiden van de gelukkig weder geweken aandoe ning in keel en mond die geen oogenblik aan diphteritis heeft doén denken, maai' veeleer weder van spruwachtigén aard wasis de Koning afgemat; hij gebruikt wel wat bmillion en tapiaco, maar hij heeft evenmin eet- als werklust. De phase der langzame afneming van de krachten is teruggekomen en wijst thans nog sterker dan de vorige maal op een zeer geregeld, maar fataal verloop der ziekte. Het kan zoo nog weken, misschien maanden voort duren, maar het kan ook, vooral door de steeds toe nemende vervetting aan het hart, veel spoediger dan iemand verwacht, afloopen. De heer Mr. J. B. Van Osenbruggen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Dordrecht, is heden te 's Gravenhaga overieden. Sedert een lange reeks van jaren was hij kantonrechter te Ridderkerk en in die rechterlijke betrekking vertrouwt! geraakt met de belangen van de streek, waarin hij woonde en welke hem de behartiging daarvan in de wetgevende en gewestelijke lichamen opdioeg. Hij vervulde met nauwgezetheid liet hem verleende mandaat, eerst als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en vervolgens als vertegenwoordiger voor Dordrecht in de Tweede Kamer. De parlementaire werkzaamheden deden hem, kort na zijne verkiezing, besluiten het lidmaatschap van de Provinciale Staten neer te leggen. De heer Van Osenbruggen behoorde tot die volks vertegenwoordigers, wier aandeel in de bevordering van 's lands belangen en wier medearbeid aan de wetgevende taak grooter was in de afdeelingen dan in openbare zitting. Slechts zelden nam hij aan de openbare discussiën deel en dan gewoonlijk bij de begrooting vim Justitie om eenig onderdeel van het rechtswezen, welks orga nisatie hij krachtens zijn ervaiing, zoo goed kende, te bespreken, of bij het budget van Waterstaat, ten einde op verbetering dei' Zuid-llollandsche waterwegén ten behoeve van handel en scheepvaart aan te dringen. Hij stond pal voor de liberale beginselen, welke bij, behalve in de Kamer, ouk daar buiten in persoon zooveel mogelijk bevorderde. De kiesvereeniging Burgerplicht te Terneuzen besloot een adres te richten aan de provinciale staten van Zeeland met verzoek hunne adhsesie niet te verleenen aan de voorgestelde wijziging van den kiestabel waarbij Terneuzen en omstreken zouden gevoegd worden bij het vierde district, evenals dit thans geschiedt voor de verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer. De vereen iging verzoekt, vooral met het oog op de zeer verschil lende belangen der bewoners aan beide zijden van den Braakman en op de inoeielijke communicatie onderling, een afzonderlijk kiesdistrict Terneuzen. Geen persoonlijke dienstplicht, maar afschaffing der geheele militie' Het Nieuwsblad voor Nederland (liberaal) schrijft Apropos van den pesoonlijken dienstplicht! Men wil de plaatsvervanging afschaffen, omdat men het onbillijk vindt den zoon van den eenvoudigen burger tot dienen te dwingen, terwijl dé zoon van den gefortuneerde zich vrijkoopt. Als trien het eens omkeerde? Hoe zoo? Wel, natüurlijk niet door afschaffing van de plaats vervanging, maar door afsehalfing van de militie.' Fi doncl Wat zou er een storm opsteken, als een staatsman dat durfde voorstellen Afschaffing der militie, dit is een leger uitsluitend van vrijwillgers Hoe kan liet bestaan? Doch wacht maar.' Meent iemand wellicht dat dé militie, dat is de loting onze eeuw zal overleven? Ze werd door Napoleon I als een nieuwigheid der 19de eeuw ingevoerd en ze zal als zooveel met de 19de eeuw begraven worden. Onmogelijk kunnen de groote staten lang volharden bij den voet van gewapenden vrede, waarop zij leven. Dat moet bersten of breken, zooals het spi eek woord zegt, en voor den een of ander uitloopen op een staatsbankroet. En zoodia maar een mogendheid den moed heeft of verplicht is om zijn strijdkrachten te ver minderen, volgen allen allen zonder onderscheid het voorbeeld. En nu verlangen wij geenszins, dat Nederland het voorbeeld zal geven, een voorbeeld, dat dan ook maar bitter weinig zou geven. Maar wel durven wij verlangen dat men geèn nieuwigheden als persoonlijken dienstplicht ga invoeren, bij een instelling, die toch ten doode is opgeschreven, die toch binnen enkele jaren een algeheele wijziging zal ondergaan. In de Haagsche Kroniek der N. R. Ct. leest men Van de bijeenroe.ping der Tweede Kamer is nog niets bekend. Naar ik hoor zal reeds dadelijk bij de hervatting van den arbeid de boterwet aan de orde komen, terwijl overigens weinig zal worden afgedaan vóór de werkzaamheden der afdeelingen. De hoofd schotel zal de staten-tabel zijn; van de indiening der gewijzigde schoolwet schijnt voorloopig nog niets te zullen komen; evenmin van de voorstellen omtrent de verdediging, al liggen deze reeds grootendeels gereed. De omzetting der Eerste Kamer moet aan alle groote dingen voorafgaan. Een later bericht meldt, dat de Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 5 Maart 's namiddags te 2 ure. Het aantal Nederlandsche inzenders op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs bedraagt 177. Het thans bij de hoofdcommissie ingeschreven aantal inzendingen dat zeker veler verwachting zal ovei treffen vult de geheele te Parijs verkregen plaatsruimte. Deze beslaat in de hoofdafdeeling 900 M2.in de afd. Voedingsmiddelen 400 M2.verder zijn er afzon derlijke plaatsruimten in de afdeelingen Landbouw, Tuinbouw, Schoone Kunsten en Onderwijs. De koloniale afdeelirig, ter grootte van 250 M2.. wordt, met de inzending van een volledig Javaanseh dorp, door eene afzonderlijke commissie in het moederland beheerd. In den tuin verrijst een diamantslijperij van de firma Boas. Door de directie der Ned. Gist- Spiritusfabriek te Delft za! in de maand Juni a.s. eene bakkerscursus geopend worden, die ongeveer twee weken zal duren. De cursus heeft ten doel aan j<>nge lieden, die het bakkersvak uitoefenen of wensehen uit te oefenen, eenig inzicht te geven in de wenschelijke grondslagen van dit bedrijf en hun den weg te wijzen lot verderft theoretische en practische ontwikkeling. Tot den cursus worden toegelaten bij voorkeur jongelieden boven den leeft'jd van 16 jaar. De deel neming aan den cursus geschiedt kosteloos. De leis- en verblijfkosten zijn voor rekening van de leerlingen. De directie stelt zich gaarne ter beschikking van hen, die door hunne bemiddeling zeer geschikte gelegenheid tut huisvesting in burgergezintien wensehen te vinden. De aanvragen lot deelneming moeten worden ingezonden vóór 15 Maart.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1