Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seient Zierikzee. 1888. No. 16. Zaterdag 25 Februari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stakUen, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE5ÏMAIY. ZIERIKZEE, 2 4 Februari 188 8. Bij de op 23 Februari 1888 gehoudene aanbesteding door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen, van het opnieuw bedelven van eenige waterleidingen in de Districten Scharendijke, Langendijk en Brouwershaven, in '10 perceelen, bij enkele inschrijving volgens bestek No. 124, zijn aannemers geworden, de minste inschrijvers: Marinus van der Panne Jz, te Duivendijke, perceel 1, voor f 59,50; perceel 4, voor f 47,— perceel 5, voor f 47,perceel 6, voor f 60,en perceel 7, voor f 55,F. van den Bout te Duivendijke, perceel 2, voor f 68,perceel 8, voor f 75,en perceel 9, voor f 90,en Izak van der Panne te Eikerzee, perceel 3, voor f 69, en perceel 10, voor f 150, Na een warme discussie is in de gemeenteraadszitting te Vlissingen het voorstel van het raadslid C. Mortier tot vermindering der jaarwedde voor het hoofd van school E, met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Het daarop volgende voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot vermindering van het aantal onderwijze ressen aan school D, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De Tentoonstelling van Kunstnijverheid, uitgeschreven door de Vereeniging Vak en Kunst" alhier. Heden voormiddag had nabij de Groote Kerk alhier de officiëele beproeving plaats der beide slangbrand spuiten, door den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee tentoongesteld. DeGeneraal-brandmeester, de Wethouder van publieke werken, de directie der gemeentewerken, een aantal brandmeesters en bijna alle commandeurs der brandweer, waren daarbij tegenwoordig. Reeds terstond kunnen wij, op grond van het getuigenis van alle deskundigen verklaren, dat de proefneming uit stekend geslaagd is. Binnen twee minuten nadat men met het uitleggen der slangen aanving, gaven beide spuiten water. De groote spuit, welke vast staat op een vierwieligen wagen, die met remschroeven tot stilstand wordt gedwongen, bracht het water met een tromp van 19 m.M. tot een hoogte van 27 Meters en met een tromp van 21 m.M. tot 25 M., welke hoogte nog met 2 M. toenam, toen het 12tal pompers met nog enkele versterkt werd. Vervolgens werden op deze spuit twee trompen met eene opening van 17 m.M. geplaatst, welke beide de waterstraal 21 Meters hoog opvoerden. De kleine spuit, welke op een losse kar met twee wielen vervoerd en door 4 man bediend wordt, wierp na slechts 7 pompslagen een straal van 14 m M. tot een hoogte van omstreeks 17 M. op, welke mede enkele M. steeg, toen nog een paar man de pomp stokken grepen. Voor kleine gemeenten en groote fabrieken is deze laatste spuit vooral aan te bevelen. Ook bij deze proefnemingen bleek weder, dat de heer A. H. van Bergen zijn eenmaal gevestigden roem als brandspuitfabrikant ten volle kon handhaven, daar niettegenstaande het ongunstige weder alle genomen proeven, zoowel wat hoogte als dikte der waterstralen betrof, volkomen slaagden en de tevredenheid der aanwezigen verwierven. Komt voor in de Dordrechtsche Courant en Nieuws blad van 20 Februari 1888. In de Maandberichten van het Nederlandsch Zendeling genootschap werd vermeldHet totaal der ontvangsten over 1887 tot uit. December is f 55,040,95; de raming der behoeften over dat jaar was f 80,160, zoodat nog noodig blijft f 25,119,05. Van verscheiden zijden is dit opgevat in dien zindat de rekening over dat jaar is gesloten met een tekort van ruim f 25,000. Blijkens eene nadere inlichting is echter die gevolg trekking onjuist. De bovenvermelde mededeeling betrof alleen den stand van rekening op dat oogenblik, want eene afgesloten rekening is er nog niet. Uit de afdeelingen komen vele afrekeningen eerst tijdens Januari in, zoodat de boekhouder niet vóór Februari of Maart het totaal der ontvangsten over 1887 kan opmaken. Intusschen is er in Januari bij den thesaurier nog ongeveer f 19,000 ingekomen, zoodat tot nog toe de ontvangsten f 6000 beneden de raming bleven. Maar of die raming geheel juist was, dit kan eerst blijken wanneer de rekeningen uit Indië zijn ingekomen. Dit kan nog loopen tot in April, en eerst dan kan de thesaurier overgaan tot het sluiten der rekening over 18S7. De vereeniging «Algemeen Kies- en Stemrecht" te Amsterdam zal, Vrijdag 2 Maart, een openbare ver gadering houden in het «Paleis voor Volksvlijt", waar als sprekers zullen optreden de verschillende candidaten voor de Tweede Kamer, door die vereeniging gesteld. De huur van de groote zaal, die ongeveer zes duizend personen kan bevatten, kost der vereeniging de som van vijfhonderd gulden. Rijstbouw in Nederland! Op matigen zandgrond zaaide een landbouwer te Kooten (Friesland), in het vorige jaar bij wijze van proef, 2i/a liter rijst uit en oogste daarvan ruim een half mud. Gerekend naar rogge, gerst en-haver is de rijstbouw veel voordeeliger wat de hoeveelheid aangaat. Om groen te voederen komt de rijstplant ook zeer geschikt voor. Men zal het telen van rijst dit jaar op grooter schaal beproeven. Toen de »W. A. Scholten" verging, bevond zich op dit schip zekere juffrouw Gold, die eenigen tijd te voren op een huwelijks-advertentie in een Engelsch blad had geschreven met toevoeging van haar portret en nu op reis was naar Amerika om daar met den landbouwer T. Mitchell in het huwelijk te treden. Toen de ramp der «Scholten" door middel van de dagbladen ook ter kennis was gekomen van bedoelden landbouwer, haastte hij zich naar Engeland in te schepen, om het lot te vernemen, dat zijn aanstaand vrouwtje was beschoren geweest. Te Dover, waar de geredde passagiers een onderkomen hadden gevonden, monsterde hg de geredde dames, met het portret van zijn beminde in de hand, en zoo gelukte het hem inderdaad zijn aangebedene te vinden. Zij reisden samen terstond af naar Amerika, waar beiden thans door den echt vereenigd zijn. In de laatste drie maanden van 1887 zijn voor het Indische leger aangenomen 266 Nederlanders en 146 vreemdelingen, onder welke laatsten 70 Duitschers, 54 Belgen, 10 Luxemburgers, 8 Zwitsers, 2 Franschen, 1 Oostenrijker en 1 Deen. Om het vormen van roetvlekken in kachelpijpen of haarden tegen te gaan, neemt men eenige versche aardappelschillen, werpt die in het vuur en sluit onmiddellijk de kachel. De dampen, die zich ontwikkelen uit de verbrande aardappelschillen, maken het roet los en leiden het door den schoorsteen naar buiten. De proef is gemakkelijk te nemen. De Stand, schrijft naar aanleiding van de nota, waarin de heer Keuchenius ernstige bezwaren heeft uiteengezet tegen de regeling van de Ned.-lnd. pakket vaart, gelijk die bij de Kamer aanhangig is: Aan deze nota hechten we zeer, voor zoover ze critiek uitoefent. Er is veel van waar, dat zoo gewichtig besluit liever niet in allerijl door een stervende Kamer moest worden genomen. Het is ook waar, dat het een peperdure voorslag is. En er kan evenzoo aan gehecht, dat allicht bij bekwamer onderhandeling betere condi ties waren te bedingen geweest. Alle waarde echter verliest voor ons deze nota door haar aanbeveling van de concessie-Bogaardt. Hoe toch ook bezien, is deze concessie een verkapt-Engelsche, en wij voor ons blijven van oordeel, dat, wat het ook koste, een Nederlandsch concessionaris behoort op te treden, bij wien noch financieel, noch administratief van Engelschen invloed de minste sprake is. Weet dus de heer Keuchenius een derde; d. w. z. weet hij een even goed concessionaris als de heeren Ruysch, Tegelberg enz., en die minder subsidie vraagt dan a la bonne heurelaat men dan dit ontwerp afstemmen. Maar plaatst men ons voor de keus tusschen de oude en de nieuwe concessie, en dit doet metterdaad ook de nota van Keuchenius, dan dunkt ons het nationaal belang derwijs overwegend, dat we zonder aarzelen tot aanneming zouden raden. De Arnh. Ct. zegt van het Koninklijk besluit van 14 Februari, waarbij de hooge en gewichtige betrek kingen zijn opgenoemd, waarvan de titularissen be noembaar zijn tot lid van de Eerste Kamer, dat het tegen den geest van art. 90 der grondwet zonder twijfel strijdt. «De regeling is eenzijdig, kleingeestig en bekrompen, veel meer nog dan wij het van den minister verwacht hadden. En toch waren onze verwachtingen niet hoog gespannen. De houding van den minister bij de behandeling van de artikelen 80 en 90 en bij de additioneele artikelen had ons geleerd, en het koninklijk besluit betreffende de lodgers heeft het nader bevestigd, dat elke schijnbare uitbreiding van het kiesrecht, elke mildere bepaling, hier op het stuk van kiesbevoegdheid, daar op dat. van verkiesbaar heid, door eene of andere reactionaire bepaling van uitvoering zou worden tegengewerkt en zoo mogelijk teniet gedaan. Hoe scherpzinnig juist de heer Heems kerk heet te zijn, de Fransche rechtsregel donner et retenir ne vaut schijnt bij hem niet in tel te wezen. Al hadden wij niets anders verwacht, toch doet het ons leed, want met de2e bekrompen uitvoering der grondwettige bepalingen op het stuk der Staten-Gene- raal, zal het noodig zijn, dat de volgende wetgeving begint met de definitieve kieswet ter hand te nemen. Wij hadden zoo gaarne door eene deugdelijke voor- loopige regeling tijd gewonnen, om alle krachten aan de herziening van het belastingstelsel te kunnen wijden". Binnenkort zal bij den uitgever E. N. Smit Ez. te Koog aan de Zaan een nieuw blad verschijnen, uit sluitend aan de muziek gewijd. Het zal ten titel hebben Orpheus, muziekblad van de Nederlanden" en tweemaal in de maand verschijnen. Het doel van dit blad is, zooveel in zijn vermogen ligt, de liefde voor de toonkunst aan te wakkeren, haar kennis te kweeken en haar beoefening te bevorderen. Meer bijzonder zal zijn streven zijn om Nederlandsche compositiën en Nederlandsche meesters, vooral jongere, in hun eigen land te doen kennen en waardeeren. Aan een schrijven uit den Transvaal is het volgende ontleend In den Transvaal is behoefte aan goede, geëxami neerde onderwijzers, wier lust en begeerte het is om bij den voortduur hun krachten aan het onderwijs te besteden. Er zijn, zou ik zeggen, drie «soorten" van onderwijzers: 1°. Zij, die als onderwijzer arbeiden zonder akte als zoodanig te bezitten. 2°. Geëxamineerde huisonderwijzers (boerenschoolmeesters) en 3°. Zij, die

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1