Buitenland. een beroep gedaan op alle landen. Ondanks den ge- drukten toestand in alle zaken, hebben onze fabrikanten, onze handelaren, onze landbouwers en onze kunstenaren niet geaarzeld zich aanzienlijke uffeis te laten wel gevallen, offers die honderden rnilhoenen bedragen. Op alle punten des aard bols is aan de roepstem van Frankrijk gehoor gegeven. Al die offers en pogingen mogen niet zonder vrucht zijn. L)eze vaderlandslievende uiting moet «Ie welvaart en het aanzien onzer groote stad verhoogen. Elke staatkundige agitatie zou liet groote werk, waarhij èti de eer èn het fortuin van Frankrijk gemoeid zijn, in gevaar biengen. Wij meaner) u te moeten herinneren, dat er in 1878 een soort van politieke wapenschorsching geweest is en dat het onbetwiste welslagen van onze laatste tentoonstelling voor een goed deel te danken was aan den stilstand, «lie er in den parlementairen strijd was gekomen. Wij verzoeken u dus, mijnheer «ïe president, een beroep te doen op de vaderlandsliefde van allen, om, nu het eeuwfeest van 1789 op handen is, eene her haling te verkrijgen van de politieke wapenschorsching, die in 1878 de tentoonstelling zoozeer te stade is gekomen. Vertrouwen stellende in uwe verlichte zorg vuldigheid en in uwe vurige vaderlandsliefde, bieden wij u, mijnheer de president, enz." De heer Carnot heeft geantwoord, dat liet adres eigenlijk gericht moet worden tot de Kamer. De gedelegeerden der syndicale kamer en der onafhankelijke groepen uit het Seine-depai tement hebben medegedeeld, dat zij besloten zijn zich den 24sten Februari tot de regeering te wenden om het antwoord te. vernemen op «le eischen der werklieden, en welke ook de teleurstellingen zijn, waaraan men hen gedurende achttien jaren heeft gewend gemaakt, zij zullen toch gelooven, dat de regeeringsmannen niet de onherstelbare fout zuilen begaan de werklieden te behandelen als paria's der Republiek. Dit is geen aangenaam vooruitzicht voor' het kabinet, dat in wording is. Uit de Vereenigde Staten komt een bericht, dat een bewijs van sympathie voor de Fransche republiek bevat. Drie leden der parlementaire commissie uit het Congres te Washington hebben geprotesteerd tegen een resolutie van den Amerikaanschen Senaat betreffende de even- tueele tusschenkomst der Fransche regeering in de Panamakanaal-ondernemiiig. De drie leden noemen de resolutie niet politiek, daar zij gericht is tegen een zuster-re,publiek. JKngeland. ter dood veroordeeld daar echter de beul juist voor een paar dagen gestorven was, meldde Januario zich voor het postje aan; hij werd benoemd en wijdde zijne betrekking in met de terechtstelling zijner ouders. Van den beheerscher van het »Rijk van het Midden" (China) geeft de London China Telegraph de volgende schets: De keizer stottert onder het spreken en spreekt zeer langzaam en tnoeielijk. Hij is zeer bedaard van aard, maar laat zich tnoeielijk van eene eens opgevatte meening afbrengen. Hij heeft een groot hoofd en een smal, zelfs spichtig gezicht. Zooals het zich laat aanzien, denkt de keizer* de regeering zelf ter hand te nemen en zijnen vader Chun geene in menging in «le regeeringsaangelegenheden toe te staan. Prins Chun zal natuurlijk alles in liet werk stellen, zijn ambt en zijn gezag te behoudenhet schijnt evenwel zeker, dat de keizer hierin niet zal berusten, zoodat hierover naar alle waarschijnlijkheid strijd te wachten is. Te Parijs heeft de politie, door een naamloozen biief gewaarschuwd, eene vrouw ontdekt, die sedert tien jaar in manskieeren geloopen had en als man haren minnaar een drukkerij hielp besturen. De werk lieden hadden haar steeds voor den compagnon van hun patroon gehouden. Deze zonderlinge dame had in 1878 haren man wegens »incompatibilité d'humeur" verlaten. Zij bleek volstrekt niet gezind om tot het dragen van japonnen en corsetten terug te keeren en verklaarde den prefect om vergunning te willen vragen om als man gekleed te blijven gaan. Een ijspaleis. Te Montreal in Canada is onlangs 't jaarlijksch ijs-carnavai geopend, toen de thermometer 30 grarlen beneden het vriespunt aanwees. Tengevolge van 't minder koude weder in de laatste dagen is het ijspaleis niet zoo schilderachtig als in vroeger jaren, 't IJs is niet doorzichtig, terwijl de torens en de wallen sterk geleden hebben. De gouverneur van Canada wijdde het gebouw in, dat door electriciteit was verlicht. Een Amerikaan, groot bewonderaar van Shakespeare, heeft geheel zyn fortuin vermaakt aan eenen armen duivel, die zeker zulk geschenk niet verwachtte, op voorwaarde dat hij driemaal per week, gedurende twee uren, op zijn graf met luider stem, stukken van Shakespeare zou komen voorlezen. °vertuiging opgedaan door de onschuldige conjecteur, die gij u veroorloofd hebt door Cosinus, den schrijver van »Kippeveer", en uw onderdaniger! dienaar te identificeeren. Ons dierbaar vaderland, dat miserabel klein landje" in de oogen van een Limburger, telt nog vele harten, die warm kloppen voor wat schoon en geestig is. Inderdaad het is heerlijk een beroemd man te zijn! Sedert uw geacht blad de anonymiteit van Kippeveer's geestelijken vader heeft pogen te sluieren, ontvang ik bij elke aankomst der post van noord en zuid en oost en west tallooze brieven van bewondering, dat ik er angstig van werd. Waar- moet dat heen. als een met beroep- en andere bezig heden overladen mensch nog den t ij tl moet vinden om al die stukken te oidenen en te bewaren als beheerder van een Kippeveer-ai chief, strekkende ter verheerlijking van een naatnlooze, misschien een goed vriend, misschien een fel vijand? En welke brieven! Een enthousiastisch wijnkooper belooft me een mandje Parije", als ik weer zoo'n boek schrijf om »de lijnen te troeven". «De keerzijde der medaille is deze, dat ook stemmen van ergernis en verbolgenheid opgaan. »De fijnen", schrijft een billijk verontwaardigde, laten zich niet belachelijk maken door een ambtenaar, dien ze betalen". «Ga zoo voort", meldt me een ander, »en een ferm pak zal je niet ontgaan." «Gesteld nu, onze vernuftige Cosinus (met korte of lange iwaarom geeft de man «le qua li telt niet aan ware de i als kort voorgesteld, dan had men mij wel met rust gelaten) gesteld nu, Cosinus gaat zoo voort, welnu, een flesch champagne op de gezondheid te ledigen van een onzer letterkundige sieraden, dat is nog zoo'n kwaad werk niet., altoos als mijn bewonderaar van een wijnkooper zijne belofte houdt en een goed merk overzendt. Maar ik vraag u, waarde heer de redacteur in gemoede, wat moet ik in Godsnaam met dat hypothetische »pak" uitrichten? Zoo iets laat zich niet endosseeren, vooral niet aan een ongenoemde. En wie mag zijne slapen sieren met de lauweren die voor een ander zijn bestemd? Om dus voor goed een einde te maken aan mijne kort stondige beroemdheid, verzeker ik u bij deze plechtig «Kippeveer" noch geschreven noch gelezen te hebben. Met de opneming dezer regelen, die ik van harte hoop dat onder* de oogen van alle bewonderaars des heeren Cosinus zullen komen (ook onder die van den man van het »pak"), zult gij verplichten," enz. De Arnh. Cf. voegt hieraan toe, dat zij geen aan leiding tot het gerucht, heeft gegevendat de heer Cosijn de schrijver van «Kippeveer" zou zijn en zelfs indirect heeft doen doorstralen, dat zij het gerucht niet geloofde. Ougelakken, Kampen, Misdaden, enz. Een vreemde zelfmoord. De dochter van een geacht en gegoed ingezeten van Neu-Ruppin, Duitsch- land, sloeg een gat in het ijs, dat het meer bij het dorpje Wusterau bedekte, stak haar hoofd in «Ie opening en werd kort daar na gevonden met het hoofd in de opening vastgevroren. In den circus Nihitin te Moscou werd dezer dagen de leeuwentemster Sinaïde bij het verlaten van het leeuwen hok aangegrepen door een leeuw, dien zij door een zweepslag woedend gemaakt had. Het dier* bracht haar eene diepe wonde toe, maar gelukkig is zij niet doodelijk gekwetst, daar de beer, die zich ook in het hok bevond, den leeuw aanviel, waardoor de vrouw gelegenheid had de kooi haastig te verlaten. Te Berlijn heeft de aldaar beruchte zakkenroller Rudolf Heinrich Francke terechtgestaan. Het was dien dag juist vijftig jaar geleden, dat hij voor* liet eerst wegens zakkenrollerij veroordeeld werd. Sinds dien tijd is hij zoo dikwijls wegens hetzelfde misdrijf ge- vonnisd, dat hij ruim dertig jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Deze week stond hij weder* terecht wegens vijf nieuwe gevallen van dien aard, waarvoor hij nu tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld. U1 rank i* ij lt. De voorzitters der verschillende afdeelingen van de wereldtentoonstelling hebben, op uitnoodiging van de senatoren Tesserenc de Bort en Dietz-Monniri, en den lieer Poirier, voorzitter der Parijsche Kamer van koophandel, een vergadering gehouden ten einde te beraadslagen over een tot den president der republiek te richten adres, oin in het belang der tentoonstelling van zijn invloed gebruik te maken, opdat er eene politieke wapenschorsching gesloten worde. Na eenige discussie is het volgende adres vastgesteld: «Mijnheer de president. Toen de regeering besloten had het eeuwfeest van 1789 door een grooten wedstrijd van ijverheid en landbouw te vieren, dat het feest en verheerlijking van den arbeid zou zijn, heeft zy De Times deelt eene statistieke opgave mede van hetgeen de Britsche natie in 1888 aan alcoholhoudende dranken heeft besteed. Het is een ronde sorn van 125,000,000 pd. st. en ongeveer 3 pd. st. 6 sh. 8 st. per hoofd. In 1876 was het per* hoofd nog veel meer, nl. 4 pd. st. 9 sh. In I860 daarentegen nog geen 3 p. st. De Times merkt echter aan, dat de jaren 1850—1860 jaren van oorlog en weinig voorspoed voor Engeland waren en «lat dit op het diankverbruik natuurlijk invloed had. Voorts meent de Times, dat, ofschoon 31/3 pd. st. per hoofd een hoog bedrag is, men daaruit nog niet mag afleiden, dat de natie in haar* geheel zich te buiten gaat. Er is een gedeelte dat zeer onmatig is, en vandaar het betrekkelijk hooge cijfer. Gemengd Kuiteiilandscli Nieuws. Een diamant van 241 karaat, waarvan de waarde op 15000 a 20000 p. st. geschat wordt, is in de mijnen van Jagersfontein gevonden. De steen heeft een iangwerpigen vorm en de kleur is zuiver, blauw achtig wit. Naar een der directeuren van de maat schappij waaraan de mijn behoort, zal de steen den naam van «Julius Pain" krijgen. Om een begrip te geven van de waarde van den steen, volge hier een lijst van de grootste tot nog toe bekende diamanten 1. de diamant Radscha van Metan, 367 karaat, 2. de Kohinoor, 193%, 3. de Orlov, 1944. de Regent, 1363/4. 5. de blorentijner, 1336. de Sancy, 53% en 7. de Zuidster, 125% karaat. Natuurlijk zal ook deze pas gevonden diamant door* het slijpen aan merkelijk aan gewicht verliezen; de Zuidster woog bijv. ongeslepen 255l/2 karaat. Te Minas in Brazilië is een zekere Januario gestorven, die 45 jaren lang het treuiig handwerk van beul uitgeoefend had. Gewoonlijk worden de beulen daar te lande genomen uit de ter dood veroordeelde gevangenen; deze worden dan tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, en zij oefetien hun verschrikkelijk beroep uit. terwijl zij hun ellendig bestaan als ketting- gevangene voortslepen. Januario, die kort geleden te Ouro Preto overleed, was een dier beklagenswaardige riiensehen err de wijze waarop hij aan zijn handwerk kwam, is bijzonder' genoeg om die hier mede te deelen. Hij werd namelijk 45 jaren geleden met zijne ouders voor een misdaad, die zy samen bedreven hadden, De honderdste gedenkdag der geboorte van Gabels berger, den uitvinder van het naar hem genoemde stelsel van snelschrift, is Zondag te Munchen feestelijk gevierd; 's morgens door een plechtige samenkomst bij zijn graf, waar een feestrede gehouden werd en ver scheidene kransen werden nedergelegd, en 's avonds met een feest, waaraan de leden der centrale Steno- grafen-Vereeniging, eene dochter van Gabelsberger en verscheidene deputatiën deelnamen. Het schijnt, dat de moordenaar van Pont-a-Mousson eindelijk gevonden is. De inspecteur Jaume", van den veiligheidsdienst te Parijs, die door den procureur- generaal van Nancy ontboden was, ontdekte in één uur tijds het spoor van den moordenaar, waarnaar het parket van Nancy drie weken lang te vergeefs gezocht had. De vermoedelijke moordenaar heet Jean Dauga, niet Danga, zooals eerst verkeerdelijk gemeld is, en is letterzetter, vader van twee kinderen en getrouwd te Remiremont. I11 de maand September was hij zich te Pont-a- Mousson komen vestigen en werkte daar in eene papierfabriek. Jean Dauga is eene soort van reus. Na zijne misdaden gepleegd te hebben, werkte hij niet meer en leefde op grooten voet, wat de aandacht moest trekken en door* Jaume als uitgangspunt van zijne nasporingen werd genomen. Hij had gewoond in het hotel van zijn laatste slachtoffer, de weduwe Francois. Men vernam spoedig, dat Dauga ijlings Pont-a-Mousson verlaten had op reis naar Remiremont. Van daar zou hij zich naar zijn schoonbroeder te Epinal begeven. Toen Dauga aldaar aankwam stond de inspecteur* Jaume hem reeds op te wachten, vergezeld van den neef van de weduwe FranQois, die hem den moordenaar* aanwees. Mei buitenge wonen moed wierp Jaume zich op den moordenaar, die met een revolver en een stok met looden knop gewapend was, en wist hein in bedwang te houden tot hulp kwain opdagen. Dauga had be trekkelijk veel geld bij zich. De vreugde, door deze inhechtenisneming te' Pont- a-Mousson teweeg gebracht, is onbeschrijflijk. Na dagen van angst en schrik is thans een tijd van rust ingetreden. De opgewonden verbeelding der bevolking beschuldigt Dauga ook de talrijke misdaden bedreven te hebben, welke sedert eenige maanden ongestraft gepleegd zijn

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2