/HlTKZEFSfflE comm. voor het arrondis- sement Zierik7.ee. ■■L 1889. No. 15. Zaterdag 23 Februari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD I happij. iand". itev Binnenland. "Ml N. en. n: 10,45 u. 1,— .10,45 10,45 10,45 1'2,— ii 10,45 1,- .10,45 Voorkajuit: f 0,75 0,75 0,50 nveeren, rn a a n d. en Co. IEB. 0 AM Ct. 77i/a 91 »/i« 1027/18 9 107% 8'9/i« 70'®/,, 49 V2 653/4 101 88s/ 10l'/u 97'/.. 895/s 150'/, 68'/, j 69 «93/,, es'/i. 92»/, 151 90»/,, 82 102 395/, 120'5/h 695 96'/, ii 100 101'/, J 107 58is/„ H2'/, f 1,20 2,45'/, f 7.30 - 6,80 idend. a 5,50 - 5, cent lager. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAGSAVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden 1,-. Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAREMAJI ZIE RIK ZEE, 22 Februari 1 88 9. Goeverneur antwoordt op de vele hem gebrachte gelukwenschen bij zijn 80sten verjaardag met de volgende dichtregelen: Al heeft nog op geen and're sterre God mij een nieuwe taak bereid, Toch heeft hij mij hier tot dusverre Met trouwe vaderzorg geleid. 'k Heb veel gezondigd in mijn leven; 'k Misbruikte dikwijls mijn verstand: Doch 'k weet, Hij heeft mij dat vergeven En hield mij vast met sterke hand. En nu, daar dra mijn einde nadert, Zie ik aan mijne lijdenspond' Een lieve vriendenschaar vergaderd, Die 'k danken mag met hart en mond. Wat verder dan ook moge komen Vernietiging? Onsterflijkheid, Waarvan ik 's nachts vaak lig te droomen, 'k Wacht goede God, ik ben bereid. Groningen, 14 Februari 1889. J. J. A. Goeverneur. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is sedert eenigen tijd een toestel van dr. Wolfert in gebruik, geschikt om de hoeveelheid koolzuur ir» de lucht te bepalen. In vorm komt, volgens eene be schrijving in de N. R. Ct., de toestel overeen meteen gewonen barometer. Evenals bij dezen de hoogte van de kwikkolom de drukking der lucht aanwijst, toont bij Wolfert's skoolzuur-meter" de ontkleuring van een rooden draad het koolzuurgehalte der lucht aan. Een paar lucht-analyses, in het ziekenhuis gemaakt, hebben voorloopig reeds een zeker vertrouwen in den toestel doen ontstaan, omdat de uitkomsten dier analyses overeenstemden met wat men op het werktuig atlas. Op grond daarvan is men in deskundige kringen van oordeel, dat de toestel met nut geplaatst zou kunnen worden in ziekenhuizen, schoollokalen en ook in andere zalen, b.v. waar muziekuitvoeringen worden gehouden, tooneelvoorstellingen plaats hebben, enz. Op zeer een voudige wijze kan daar de toestel waarschuwen, als het koolzuurgehalte der lucht hooger stijgt dan met een verblijf zonder nadeel overeen te brengen is. De heer Van Riet, consul der Nederlandsche regee ring te Buenos-Ayres, hoofdstad der Argentijnsche Republiek, is een buitengewoon ijverig man, en onze Jandgenooten, die daar heentrekken om lotsverbetering te zoeken, vinden in hem een raadsman en een steun, voor zoover zijn krachten strekken. Hij waarschuwde steeds, dat men niet te overdreven verwachtingen moest koesteren. Slechts met noeste vlijt en vooitdurende werkzaamheid kan men een bestaan vinden. Naar zijn stem is niet altijd geluisterd en wij vreezen dat velen zijn weggetrokken die hier geen werk konden vinden, omdat zij geen ambacht verstonden. Iets zuidelijker dan de Argentijnsche republiek ligt de republiek Paraguay, waarheen bovengenoemde consul een uitstapje gemaakt heeft, om eens te onderzoeken hoe 't daar gesteld- is met de vooruitzichten der land verhuizers naar dat land. Deze schijnen veel beter te zijn dan in de Argen tijnsche republiek. De regeering van Paraguay heeft het groote belang om vreemdelingen te lokken, in de laatste jaren ten volle begrepen en kent aan landverhuizers groote weelde toe. Zij krijgen vijf dagen kosteloos verblijf en onderhoud en vrijen overtocht van Asencion, de hoofd stad, naar de plaats waar zij zich willen vestigen, ook gedeeltelijke vergoeding der reiskosten. Hun land bouwgereedschappen, meubelen, kleederen, een jacht geweer zijn vrijgesteld van invoerrechten. Aan de ter vestiging in de Staatskolonie bestemde huisgezinnen (dat zijn dezulken, welke bestaan uit ten minste drie volwassenenen, of, met inbegrip van kinderen, vijf personen), en die een bewijs overleggen van goed gedrag en kennis van den landbouw, wordt verstrekt vrije overtocht van Europa. Verder ontvangen deze personen het noodige landbouwgereedschap, zoden, een melkkoe met kalf en een of twee trekossen, alsmede een stuk land, groot 12 bunders. Gedurende de eerste 10 jaren behoeven de kolonisten geen be lasting te betalen. Ook in dit land hebben de kolonisten geen kans om fortuinen te verwerven, maar zij zullen in den regel een grootere welvaart genieten, dan waarop zij ooit in het vaderland hadden durven hopen. R. Nbl Het hoofdbestuur der Al^emeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft aan de leden kennis gegeven, dat de maatregelen tegen het verkoopen en den uit voer van afgesneden bloemen in weerwil van alle pogingen steeds minder steun vinden en de vereeniging in verband met die maatregelen haar ledental zelfs zeer belangrijk ziet afnemen. Niet bij machte om den stroom tegen te houden, die meer en meer de genomen maatregelen ondermijnt, verklaart het hoofdbestuur daarom, dat het geen verantwoordelijkheid meer kan aanvaarden voor de verdere uitvoering van de besluiten der algemeene vergadering te dezer zake. De onderwijs-quaestie Omtrent liet bij de Staten-Generaal in te dienen wetsontwerp op het Lager Onderwijs, verneemt de iV. R. Ctdat het volkomen gelijkstelling wil van openbaar en bijzonder ondeiwijs, wat betreft den geldelijken steun uit 's rijks kas. De uitkeering van 80 percent aan de gemeenten zou vervallen, en daar voor in de plaats komen een bijdrage van rijkswege aan alle scholen, zoo bijzondere als openbare, naar den maatstaf van het getal der in dienst zijnde onder wijzers in verband met het aantal schoolgaande kinderen. Uit het jongste verslag aan Z. M. den Koning, betrekkelijk de Rijkspostspaarbank, blijkt o. a., dat de maand Januari altijd vcor haar een buitengewoon gunstige is geweest. Naar alle waarschijnlijkheid is dit het gevolg van de omstandigheid, dat gedurende die maand aan een deel der burgerij (en juist aan dat deel ten behoeve waarvan genoemde instelling hoofdzakelijk door den wetgever werd in het leven geroepen) buitengewone voordeelen en inkomsten toe vloeien. Daarom juist is de som, bij onze postspaarbank ingelegd, gedurende de maand Januari zoo uitnemend geschikt om op overtuigende wijze aan te toonen, in welke mate die nuttige instelling allengs wortel schoot in het volksleven. De inlagen beliepen Januari 1882 4883 In Januari 1884 1885 1886 1887 1888 1889 1889 werden spaarbankboekjes uitgereikt. f 195.552,05s 283 446,015 384 594.54 452.968,22 588 023.44s 755.849,74s 880.347,97 1.123.000 ongeveer 6200 nieuwe Naar wij vernemen, is blijkens akte, den 16 dezer voor rnr. Jan de Bergh, notaris te 's Hertogenbosch, verleden, aan een kapitaal van f 31,000, door Z. M. den Koning beschikbaar gesteld, de bestemming gegeven om eene stichting te vormen, waaraan overeenkomstig Zr. Ms. beschikking de naam is gegeven van fonds Koning Willem III", te Helenaveen, en welke ten doel heeft de ontwikkeling van den landbouw en de veeteelt en de bevordering van welvaart van de zich aan landbouw, tuinbouw en veeteelt wijdende vaste Nederlandsche arbeiders- en pachtersbevolking, op de gronden, die vormen het voorwerp van exploitatie der te 's tlertogenbosch gevestigde naamlooze vennoot schap tot ontginning en vervening der Peel, genaamd Helenaveen, beschermheer Z. M. de Koning. De Tijcl, die de beschuldiging dat de herziening der provinciale tabel niet anders zou -zijn dan een partijzaak, volkomen ongerechtvaardigd acht, is van oordeel, dat de regeering zeer terecht heeft ingezien, dat thans, na de uitbreiding van het kiesrecht, na de ingrijpende wijziging van de oude kiestabel voor de Tweede Kamer, het tijdstip gekomen was om over te gaan tot een herziening der provinciale kiestabel, en dat met dezen arbeid niet langer dan volstrekt noodig is mocht gewacht worden, Een kunstmatige verknipping van het land in kiesdistricten, om op deze wijze een vertegenwoordiging te verkrijgen, welke niet de ware gezindheid uitdrukt der kiezers, is een daad van politieke onzedelijkheid, die gewoonlijk zich-zelve straft. Maar van een zoo danige kunstmatige verknipping met partijbedoelingen kan hier allerminst sprake zijn; immers, de regeering volgt overal, waar dit eenigszins mogelijk is dit wil zeggen overal, waar geen provinciale grensscheiding een kiesdistrict in twee stukken verdeelt met de meest mogelijke getrouwheid de indeeling, die door het vorige ministerie Heemskerk (hetwelk toch niet zal verdacht worden, uitsluitend het politiek belang der rechterzijde op het oog te hebben gehad) voor de kiesdistricten der Tweede Kamer is vastgesteld. De wijze, waarop de groote steden zullen gesplitst worden mede ontleend aan den minister Heemskerk doet evenmin denken aan een bijzonder voortrekken van de belangen der rechterzijde. Wijzende op het hemelsbreed verschil, dat thans bestaat tusschen de politieke verhoudingen in de Eerste en in de Tweede Kamer, merkt de Tijd op, dat dergelijk groot verschil, indien het althans niet van geheel tijdelijken aard is, te beschouwen is als iets abnormaals, als iets wat eigenlijk niet zóó behoort te zijn. »ïndien nu het ernstige vermoeden bestaat, dat deze abnormale en onbehoorlijke toestand het gevolg is van een of meer fouten bij de verkiezing van leden van een der deelen van de Volksver tegen- wooi'diging, zou dan een regeering, ook indien zij voorziet, dat haar eigen richting daarbij voordeel zal behalen, dergelijke fout niet op wettige wijze mogen wegnemen, zonder de blaam op zich te laden, zich schuldig te hebben gemaakt aan politieke kans rekeningen? Wij voor ons geluoven, dat een regeering in dergelijk geval niet alleen zóó zou mogen handelen, maar zelfs dat zij ertoe verplicht is." De oudste inwoner der gemeente den Ham, Adrianus Antonie Ardesch, oud-strijder van Waterloo, is in den ouderdom van 97 jaren overleden. Naar den naam van den schrijver van den roman »Kippeveer" zijn velerlei gissingen gedaan; o. a. is die van dr. P. J. Cosijn te Leiden genoemd. Deze schrijft nu naar aanleiding daarvan aan de Arnh. Ct. den volgenden vermakelijken brief D Beets heeft ongelijk, waar hij beweert, dat df kunst van bewonderen de wereld uit is. Ik heb ds

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1