ZIËMKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- a4a sement Zierihzee. -NS, 1888. No. 15. Woensdag 22 Februari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD erikzee, ien, lakt en repa ys enz. POMMADE, ;EN, HAAR- CHEERZEEP I, SCHEER- NAGELBOR- N, ODECJR, 'ES, STOF- rollingen, IS!! Ier MODE- lellen van J Alles met I Jk. Op Itronen IF, IjESCHRIJ- franco I '5 J met BE- TANDE- oningen. SDAM pCt. 74% 873/4 98ii/ls 90 63 >/2 58i/2 100 '/o 79U/,. 89'/, 80'/» 013/is 61% 62 62% 661%, l08ii' hl 905/8 94% 593/,a f 1,001/. - 2,46 6,50 5,'— 4,60 5,60 5,— 4,60 3, 6, 12, 10,50 7,50 inkzee, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. L4KEÏVMAÏV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 21 Februari 1 8 8 8. Bij de op gisteren gehouden stemming voor 13 Gemachtigden in het Kiescollege der Hervormde Gemeente te Zierikzee, zijn de navolgende Heeren gekozen: J. van Dijke Hz.; A. van Gastel; A. Geers; M. de Granje; J. J. van den Houten; J. H. Letzer; A. TuijtelL. B. Verdoorn Az.C. van der Vliet Dz, F. C. van der Vliet; J. van der Vliet Cz.; P. F. van Wageningen en C. J. van Zandijk. H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina zijn Zondag, naar het gerucht wil, weder aan een ernstig gevaar ontsnapt. Terwijl zij zich door de smaakvol versierde straten der residentie lieten rijden, viel een kleine vlag op een der paarden, waardoor dit schichtig werd en het op een loopen trachtte te zetten. Onmid dellijk toegeschoten hulp voorkwam gelukkig ernstige onheilen, zoodat het prinsesje, dat een oogenblik na tuurlijk angstig was, weinige uren later 9 uur in den avond in een gesloten hofrijtuig, vergezeld van een kamerheer en een hofdame, naar de woning van mevrouw Van Lennep op de Koninginnegracht reed, waar zij zich in het afsteken van het vuurwerk ver lustigde. Op weg daarheen werd het Prinsesje in het Voorhout levendig toegejuicht en begroet met het «Wilhelmus." Tegenover al het feestvertoon zegt de schryver der Haagsche Kroniek in de N. Gr. Ct. maakt het bericht dat Z. M. de Koning sedert Donderdag bedlegerig en ernstig ziek is, een droevige tegenstelling. Toch kan ik u op dit punt deze geruststelling geven dat het minder Zr. Ms. kwaal dan wel eene zware verkoudheid is, die hem aan het ziekbed kluistert, zoodat er geen ernstige reden van oogenblikkelijke bezorgdheid bestaat. Wat dezer dagen in de gemeente O. is voorgevallen bewijst wel, dat, al. leven wij in de 19de eeuw, nog niet alle menschen van haar geest van vooruitgang en ontwikkeling zijn doordrongen. Een persoon meldde zich op de Secretarie dier gemeente aan en kwam solliciteeren naar de betrekking van beul. Men had hem verteld, dat met het nieuwe Straf wetboek ook de doodstraf weer was ingevoerd. Dat er hartelijk gelachen werd, is te begrijpen, te meer omdat het iemand was, die geenszins zijn verstand mist en hij ook in allen ernst zijn woord deed. Het kostte verder heel wat moeite om den sollicitant van zijn dwaling te overtuigen, die zeer teleurgesteld ver klaarde, dat hij reeds lang naar een vaste betrekking gezocht had en nu meende, er eindelijk een gevonden te hebben. Naar Tub. verneemt, zijn van geachte zijde de heeren J. E. Stork, te HengeJoo en G. Salomonson Hz., te Alraeloo, uitgenoodigd, zich in contract te willen stellen met de heeren Scholten te Almeloo en de werkstakers aldaar, ten einde te trachten aan den bestaanden toestand een einde te maken. In de huishoudelijke vergadering der Afdeeling Amsterdam van «Volksonderwijs" op 25 Januari j.l. gehouden werd op voorstel van den socialist J. A. Fortuyn het bestuur opgedragen «tegen den tijd dei- verkiezingen een openbare vergadering te beleggen in verband met de houding der vertegenwoordiging ten opzichte van het onderwijs." Het bestuur maakte ernstig bezwaar dit voorstel ten uitvoer te brengen, voornamelijk omdat de meening van een openbare vergadering nog niet de meening der afdeeling is. Wilde de afdeeling evenwel het voorstel ten uitvoer gebracht zien, dan zou het bestuur collectief zijn ontslag nemen.- Zaterdagavond nu is het voorstel van Fortuyn met 37 tegen 47 stemmen verworpen en loopt derhalve de Amsterdamsche afdeeling «Volksonderwijs" geen ge vaar op de klip der politiek te verzeilen. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft Naar ik verneem, wordt de koop met de erven van Sir Thomas Phillipps, nopens de archiefstukken en charters, die de Staat der Nederlanden zal overnemen, deze week definitief, door de uitbetaling der overeen gekomen koopsom. De heer Muller, door de Nederlandsche regeering aangewezen om het aangekochte over te nemen en naar Nederland te brengen, is reeds hier en hoopt Zaterdag deel te nemen aan het diner der Nederlandsche vereeniging. Het Genealogisch Heraldisch Archief te 's Gravenhage heeft het plan opgevat, samen te stellen een zooveel mogelijk compleet register van al de oude kerkregisters, die bij de verschillende gemeentebesturen thans volgens het decreet van 4814 moeten berusten op het ge meentehuis. De directie heeft daartoe de medewerking gevraagd van de gemeentebesturen. Zij wijst er op, dat, wanneer de onderneming door medewerking van die zijde goed voltooid kan worden, in het vervolg veel nutteloos geschrijf voorkomen zal worden, wijl belangstellenden met een oogopslag zullen kunnen zien, of verlangde acten aanwezig zijn, en een nuttig werk voor de gemeenten onderling zal volbracht zijn. Bescherming Een goed staaltje ter illustratie van de juistheid der bewering, dat de wensch naar bescherming bij den boerenstand algemeen is, werd in de laatste vergadering der kiesvereeniging «de Grondwet" te Veendam te berde gebracht. De fungeerende voorzitter, de heer Duintjer, besprak de zucht tot protectionisme, welke hier en daar uiting vond. Hij wist dat er in de Groninger Veenkolonie landbouwers werden aangetroffen, die voorstanders zijn van bescherming, maar bij het meerendeel onder stelde hij te veel practisch inzicht om met den beschermingsstroom mede te gaan. «Hij wilde niet treden in breedvoerige beschouwingen over het protectie-stelsel in 't algemeen, niet spreken over de gevolgen van dit stelsel voor den wereldhandel omdat zulks op die plaats minder gepast zou wezen, hij wilde zich beperken tot kleiner kring en op plaat selijke toestanden en gevolgen wijzen. Vóór de invoering van graanrechten in het Duitsche rijk beheerschte het Duitsche aardappelmeel al de landen rondom de Middellandsche zee tot Turkije incluis, en tegenwoordig zijn het de Groninger Veenkoloniën en deze alleen, die wat dit artikel betreft, de wereldmarkt regelen. En dat hebben wij, dat hebben onze landbouwers te danken aan de Duitsche dwaasheid, aan de protectie. Onze aardappelverbouw, de kurk waarop de veenkoloniën als het ware drijven, voor niemand een zaak van zoo groot belang als voor den landbouwer, zou door de invoering van graanrechten denzelfden weg opgaan als de aardappelteelt in Duitschland een weg, die voor die streken in de allereerste plaats zou uitloopen op achteruitgang en armoede." Te Neerbosch is men druk bezig de laatste hand te leggen aan het achtste weeshuis. Men werkt nu druk aan het plafoneeren der slaapzalen en schoollokalen. De mr. timmerman zal nu eerstdaags met de wees jongens 200 houten ledikanten maken, benevens het ameublement voor de schoollokalen. liunst, Wetenschap en Letteren. Het Genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam heeft de volgende prijsvragen uitgeschreven I. Het genootschap vraagt een geschiedenis der Nederl. geneeskunde en der Nederl. geneeskundigen van den dood van Boerhaave tot aan de wet op het H. O. van 1875. Gouden medaille en f 300; te beantwoorden vóór 1 Jan. 1890. II. Het genootschap verlangt het aandeel te zien aangewezen, dat de scheikundigen in Frankrijk, in Engeland, in Duitschland en in Noord- en Zuid- Nederland hebben gehad in het tot algemeene erkenning brengen van het systeem van Lavoisier, met verklaring van het ten deze bestaand verschil. Voor de beste en op zichzelf bevredigende beantwoording dier vraag biedt het genootschap zijne gouden medaille en 300 aan; te beantwoorden vóór 1 Jan. 4890. In het 23ste deel van de Encyclopaedia Britannica, dat den lsten Maart a.s. het licht ziet, zal onder meer, een zeer belangrijk artikel voorkomen van Prof. Goeje te Leiden, getiteld: Tabari. Bij de Fransche Academie van Geneeskunde werd eene verhandeling ingediend van dr. Roorda Smit, professor te Cordova (Argentijnsche Republiek), over de behandeling van cholera door middel van sterke giften calomel (soms 9 gram per dag). Onze landgenoot behandelde aldus 420 zieken, en met goed gevolg. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Waar een tournure al niet tot dient 1 Terwijl te Amsterdam in de Warmoesstraat Woens dagavond een nieuwe slagerij in brand stond, zat de baas met zijn gezin in Circus Carré, de vrouw des huizes (naar men verzekert) met een tournure opgevuld roet al wat het gezin aan kostbaarheden en kleinoodiën bezat. Man, vrouw en meid zijn in arrest genomen. Te midden der karnavalsfeesten te Breda kwam de Rijkspolitie aldaar op het spoor van een uitgebreide dievenbende. Een tiental personen bevindt zich in arrest. Op vreemde wijze is men te Birmingham achter een juweelendiefstal gekomen, die lang geleden te Melbourne is gepleegd. In het slaapvertrek van een dame, die met twee heeren in een hotel te Birmingham logeerde, werd door het kamermeisje een tournure gevonden, die edelgesteenten bevatte tot een waarde van f 4800. Den volgenden dag kwam een der heeren het kostbare opvulsel terug vragen, maar hij werd gearresteerd, daar intusschen gebleken was, dat de steenen deel uitmaakten van den diefstal, te Melbourne gepleegd. Ter verkrijging van de juweelen ter waarde van ruim f 40,000 worden pogingen aangewend. Een internationale gauwdievenbende is te Londen ontdekt. Een vijftal zeer elegant gekleede personen zijn voor de rechtbank verschenen, onder beschuldiging zich een som van f 300,000 te hebben toegeëigend door Canadeesche spoorwegobligatiën te verkoopen, die gedeeltelijk gestolen, gedeeltelijk valsch waren. De obligatiën heeft de politie niet teruggevonden, maar zij is zeker dat de vijf gearresteerde personen deel uitmaken van een groote dievenbende, die vei'- takkingen heeft in al de groote plaatsen van het vasteland van Europa, en op zeer groote schaal werkt. Een van het edele vijftal is te Parijs in het «Grand Hotel" gearresteerd, waar hij logeerde onder den naam lord Fairfax en op vorstelijke wijze het geld letterlijk wegwierp.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1