voor het arroodis- sement Zierikzee. 1889. No. 14. Woensdag 20 Februari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD zïëmkzeesciie courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van i6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mitscontant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterl'ik een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKEMIAÜ Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Februari 1 8 8 9. Zaterdag trad in de Concertzaal alhier als spreker op. de lieer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer, daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der Zierik- zeesche Liberale Kiesyereeniging. liet onderwerp, door Spreker behandeld, liep over de arbeiders-kwestiedaarin toonde Spreker aan, het verschil dat er bestond tusscben zijne richting en die van Domela Nieuwenhuis. Beiden beoogen zij wel is waar hetzelfde doel, doch in de middelen om tot een beteren toestand te geraken, verschillen zij veel. Spreker schetste den toestand der arbeiders als zeer ongunstig in vergelijking van vroegerals oorzaken daarvan gaf bij op: 1°. het gebruik van stoom als beweegkracht; 2°. het verrichten van arbeid door vrouwen en kinderen 3°. de te lange arbeidsdag; 4°. de zucht der fabrikanten om te groote winst te behalen; 5°. de voortdurend zwaarder wordende concurrentie, terwijl Spreker als oorzaak ook nog meende te moeten vermelden de vorderingen, die het socialisme maakt. Vervolgens gaf Spreker te kennen, wat de partij van Domela Nieuwenhuis wilde orn in dien toestand verandering te brengen; zooals: vraag en aanbod doen vervallen, opheffing van het eigendomsrecht en afschaffing van het particulier bezit. Bij deze, punten stilstaande, gaf Spreker het talrijk opgekomen publiek een schets van een socialistische maatschappij, bij welke schets zijne hoorders een glim lach niet konden onderdrukken; doch toen Spreker daarna den toestand schetste eener communistische maatschappij was de lachlust algemeen. Hierna werd door Spreker eene beschouwing gegeven over zijne denkbeelden. Hervorming moest er zijn inziens plaats hebben en kon deze dan ook niet uitblijven, mits zij goed aangepakt wordt, van beneden naar boven. Geen gemor of ontevredenheid, geen ruw geweld, maar een zucht tot verbetering moet den arbeiders bezielen. Zij moeten toonen een zucht te bezitten tot spaien en de bespaarde penningen moeten worden aangewend tot het bouwen van arbeiders woningen. Ook de coöperatie erkent Spreker als een middel om een beteren toestand te verkrijgen. Verder noemde Spieker nog als middelen, die hij noodig achtte om den toestand der arbeiders te verbeteien: ver mindering van den arbeidstijd, goed toezicht op de fabrieken, vergoeding aan arbeiders bij ongelukken, algemeene dienstplicht, belastinghervorming, kosteloos onderwijs voor onvermogenden, uitbreiding der kies wet, enz. In de Maandag alhier gehouden algemeene ver gadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen, is, na onderzoek der geloofsbrieven, als houfd ingeland beëedigd en geïnstalleerd de beer W. ten Haaf. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend als water bouwkundig Ambtenaar aan den heer P. Labrijn Dz., terwijl een voorstel van het bestuur om aan genoemden heer gedurende zijn leven een jaarlijksehe gratificatie ad 1000 te verieenen, wordt aangenomen. De Heer A. H. W. van der Vegt, thans Adst. Opz., werd met algemeene stemmen (22) in zijne plaats benoemd, met toekenning van den titel van Ingenieur van het Waterschap Schouwen. Met hem stond op de voordracht de Heer 11. van Gorsel, Civiel-Ingenieur. De heer dr. Ph. R. Ilugenholtz. vroeger hervormd predikant, later o. a. secretaris van Vulksondei wijs, verkeert tengevolge van een slepend keel lijden in zeer zorgelijken toestand, zoodat het ergste wordt gevreesd. De eigenares van het bekende kasteel Westhove, nabij de badplaats Domburg, heeft het voornemen oin in den aanstaanden zomer die buitenplaats open te stellen voor een herstellingsoord voor kinderen uit den behoefiigen stand uit de gen.eenten Middelburg en Vlissingen. De Arnh. Ct. schrijft., naar aanleiding van het overlijden van haren uitgever, den heer G. J. Thieine: Verliest de redactie in hein een persoonlijken vriend en de courant een uitgever, wiens ijver en zorg voor de taak, hem opgedragen, op hougen prijs is te stellen, ook in breeder kring zal zijn dood zeer betreurd worden. Als Arnhemmer van geboorte, bezat hij vele vrienden, ter wij! hij ten allen tijde bereid was te steunen en te helpen wie zich tot hem wendde, en voor liefdadige dueleinden was niet slechts zijn hart, maar ook zijn beurs steeds geopend. Hij zou weldra den leeftijd van 62 jaar hebben bereiktgedurende het grootste gedeelte van dien leeftijd stond hij aan het hoofd der boekdrukkerij, waarin hij, na een verblijf in Duitschland, zijn vader als jongeling opvolgde. Maar werkte hij toen met een paar handpersen, thans behoorde zijne zaak tot de bloeiendste in deze gemeente, terwijl zy door de op richting van werkplaatsen voor zincographie, photo lithographic en lijmtypie achtervolgens een uitbreiding onderging in verhouding tot de vorderingen der weten schap op dit gebied. Zijn streven was steeds op de hoogte van zijn tijd te blijven en de inrichting, welke hij nalaat, draagt daarvan de blijken. Aan de N. R. Ct. wordt nader uit Kloetinge ge schreven, dat de nu afwezige secretaris-ontvanger reeds vóór eenigen tijd en herhaaldelijk het plan had geopenbaard, zichzelf van het leven te beroovon en dat hij j.l. Vrijdag zijne vrouw nog het voorstel deed, dit gezamenlijk te doen. Deze hield hem echter de toekomst hunner kinderen voor oogen, waarop hij, schijnbaar kalm, van zijn voorstel afzag. Onder de jongelieden, welke te Zevenaar deelnamen aan de loting voor de nationale militie, bevond zich een jongmeiiscli uit 's Heerenberg, genaamd C. B.. welke op de plaats zijner armen slechts zeer korte stompjes, doch met redelijk gevormde handen had. Zelfs schrijven had hij met zijn zeer misvormde lichaamsdeeien nog geleerd. Er zal te Maastricht van gemeentewege een schei kundig laboratorium voor het onderzoek van levens middelen worden opgericht. De heer C. A. Steger, chef der stenografische inrich ting bij de Staten-Generaal, vierde de vorige week-zijn 40jarjg jubilé als ambtenaar bij den stenografischen dienst. Talloos waren de blijken van belangstelling, die hem ten deel vielen van officiëele personen, particulieren en vereerders. Allen waardeuren de buitengewone dien sten, door den heer Steger aan dien diensttak bewezen, zijn humaniteitzijn talenten ook als schrijver van een leiddraad voor de stenografie en als docent van tal van jongelieden, die door hem voor den stenogra fischen dienst werden opgeleid. Van de zijde der ge mengde commissie voor de stenografie werd den jubilaris, namens de leden der Kamers en ministers, in tegenwoordigheid van het voltallig bureau der beide Kamers, van het corps stenografen en van de leerling stenografen, onder eene hartelijke toespraak van haren voorzitter, den heer de Beaufort, een prachtig aandenken aangeboden, bestaande uit een fiaaien inkt koker en een beeld van Mozes, naar Michel Angelo, van de zijde der stenografen, mede oude» treffende aanspraak van den oudsten hunner, een photogravuie vau de Madonna van Rafael. Liet geschenk van de Kamers gaat vergezeld van een album, bevattende de namen der schenkers. Gevoelvol was het antwoord van den jubilaris, die zich daaiin bereid verklaarde om, zoolang zijn krachten dat zouden toelaten, in zijn betrekking werkzaam te blijven. Voor eenige maanden vertrokken uit Utrecht een paar flinke smeden naar den Transvaalde zeer gunstige berichten, van hen te Utrecht ontvangen, hebben thans bij enkele ambachtslieden aldaar het plan doen rijpen, zich ook daaiheen te begeven. Volgens het schrijven van genoemde smidsgezellen is er op liet oogenblik gebrek aan goede ambachtslieden in den Transvaal. Advertentiën, waarin van twee tot 20 timmerlieden, loodgieters, met3elaais enz. worden gevraagd, staan telkens in de Transvaalsche couranten. Zij melden dat te Johannesburg, alwaar het leven het duurste is, de uitgaven voor voeding en slaap gelegenheid 30 a 35 shillings per week bedragen, doch dat een knap werkman er ook zeker van kan zijn 14 shillings tot 1 pond per dag te verdienen. In de overige plaatsen van den Transvaal verdienen flinke timmerlieden, wagenmakers, smeden, loodgieters, metselaars enz. ongeveer 4,10 tot 5,10 pd. st. 54 tot 66) per week. Na jaren lang van tegenovergestelde meening te zijn geweest, hebben Gedep. Staten der provincie Groningen bij besluit van 8 Februari j.l., goedgevonden te bepalen, dat boekdrukkers, die in hunne werkplaatsen gebruik maken van een stoommachine, als molenaars" zijn te beschouwen. De drukker van de Pr. Gron. Ct. ontving op zijn aanvrage orn restitutie van te veel betaalde patentbelasting, de beschikking, dat de aanslag in het patentrecht van een door reclamant gedreven molenwerk tot het in beweging brengen van persen terecht is geschied. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. geeft de volgende lezing van het bericht, dat de werken der Haagsche waterverversching moeten stil staan tengevolge van het verbod van Ddfland. Volgens den zegsman van dezen briefschrijver waren er tot hiertoe slechts proefnemingen met de sluizen en het stoomgemaal genomen en zal de definitieve machtiging van Delfland nu volgen, zoodra de weiken opgenomen en de instruction voor de beambten vastgesteld en goedgekeurd zijn. Te Arnhem is overleden de heer J. H. André de la Porte, rechter en lid van den gemeenteraad aldaar. Het Dagblad van Zuid-llolland en 's Gravenhage d. d. 13 Februari bevat het volgende Residentienieuws De vermaarde dichter B. van Meurs, dienstdoend geestelijke te Kuilenburg, mocht dezer dagen eene zeer huldigende en vleiende dankbetuiging van wege II. M. de Koningin ontvangen voor de aanbieding van »Uhlands Harp", eene meesterlijke vertolking der gedichten van den grooten, bezielenden en diep gevoelenden Wurtenibeigsclien zanger. (Uitgegeven door Blom Olivierse, te Kuilenburg.) Deze onderscheiding zet de kroon op de reputatie des heeren van Meurs. De Commissaris des Konings in Noord-Brabant, jhr. mr. P. J. Bosch van Drakenstein, is benoemd tot eere-voorzitter van het dezen zomer te Bergen- op-Zoom te houden 42e iandhuishoudkundig congres. Naar het Vad. verneemt heeft in de zaak Verstege de llooge Raad in raadkamer beslist, dat de cassatie tegen de beschikking, waarby de zaak naar de openbare

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1