ZIERIKZEËSC voor het arrondis- sement Zierikzee. 1888. No. 14. Zaterdag 18 Februari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P i' ij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van '1G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, I VKEMIW. ZIERIKZEE, 17 Februari 1 8 8 8. Nu Domela Nieuwenhuis in het kiesdistrict Schoter- land candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld, spreekt de Haagsche Courant den wensch uit, dat de overige partijen in dat district die candidatuur mogen ondersteunen, »niet uit sympathie met zijne beginselen, noch met de wijze waarop hij die verdedigt, maar omdat, ware D. N. lid der Tweede Kamer, de voornaamste grond zou zijn vervallen voor de sociaal democratische agitatie daarbuiten. Want dan zou het voorwendsel zijn weggenomen, dat de «regeerende klassen" niet naar de grieven en wenschen van het volk luisteren. Wij kunnen ons met den wensch van de H. Ct. niet vereenigen, verklaart het Nieuwsbl. v. Nederl. Gold het een ander, dan was er niets voor te zeggen maar Domela Nieuwenhuis is en blijft, naar onze overtuiging, iemand, dien men niet ïfêög, dien men niet kan introduceeren in een kring, die aanspraak heeft op achting. Een man, dis een fijne opvoeding heeft genoten, die talent en ontwikkeling bezit, die voor zich zeiven weet dat beschaving rechten geeft maar ook eischen stelt, en niettemin het volk voorgaat in het bezigen van platte, ruwe taal; die vuile lasteringen bezigt om den groven smaak zijner hoorders en lezers te kittelen en te prikkelendie niet den vorm van het Koningschap bestrijdt, wat zijn recht zou zijn maar den persoon des Konings beleedigt en daarmee heel het volk in het aangezicht slaat; die last inot least onder zijne auspiciën laat verschijnen, in zijn blad laat drukken en ten slotte nog eens in brochure-vorm laat uitkomen een pamflet, zoo weerzin wekkend vuil en gedrochtelijk als «Koning Gorilla", die man kan, die man mag geen lid zijn der volks vertegenwoordiging. Dat ware een beleediging voor de geheele volks vertegenwoordiging en voor het geheele volk Den man uit het volk Heldt heeft men in de Tweede Kamer met ingenomenheid begroet: men heeft hem de hand toegestoken en hem gaarne opge nomen in den kring. Wel een bewijs, dat de Tweede Kamer niet preutsch is. Maar welk lid van de Tweede Kamer zou den majesteitsschenner, den Konings- beleediger Nieuwenhuis de hand kunnen toesteken? Is het niet te verwachten, dat elk lid van karakter onmiddellijk zijn ontslag zou nemen, wanneer men Domela Nieuwenhuis naar de Tweede Kamer afvaardigde Ons is het onmogelijk, in Domela Nieuwenhuis iets anders te zien, dan den onverlaat, voor wien geen wetten van eer bestaan, hij is ons als een melaatsche in de maatschappijmet wien men geen gemeenschap kan hebben, al zou men het ook willen! Utr. Dbl. Inhoud van No. 2 van den Achtsten Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de kwak zalverij. Berichten: De maatregel te Berlijn. Electrische kwakzalverij. Grootere artikelenDe geneeskundigen te Amsterdam en de advertentiën. Sarsepereille-Cambresy. 't Geneeskundig staatstoezicht en de geheimmiddelhandel in Saksen. Hippacea en Thilum. Reclame van 't Dagblad van Zuid-Holland ten behoeve van het gesticht Windelincx. Pillules Antinévraligiques. Een «Slaapster" aan 't woord. Uit Limburg. Boekbeoordeeling. Correspondentie. Herhaalde waar schuwingen Hartzema's rhumatiekmiddel Haematon. Teercapsules van Guyot. Miraculo-praeparaten. Zwitsersche pillen. Pain Expeller van Richter Co. Omtrent het ontslag van den heer J. H. Völlmar als kapelmeester van het muziekkorps der Grenadiers en Jagers lezen wij in het Rott. Nieuwsblad: Wat tot heden over dit ontslag in de bladen werd gepubliceerd, berustte op gissingen, wij zijn in staat gesteld feiten mede te deelen. Vrijdagmorgen 27 Januari liet kolonel Greeve, commandant van het regiment Grenadiers en Jagers, den kapelmeester Völlmar verzoeken op zijn bureau te komen. De kapelmeester had zich als gewoonlijk te 10 ure naar de kazerne begeven en ditmaal zelfs met twee nieuwe arrangementen in den zak ter instudeering. Men kan zich de ontsteltenis van den waardigen man voorstellen, toen de kolonel Greeve hem te verstaan gaf, dat hij (Völlmar) zijn ontslag moest nemen met het oog op zijn gevorderden leeftijd, daar jongere krachten noodig waren. De kolonel nam bij dit onderhoud den loon aan of de aanvrage om ontslag terstond van ganscher harte volgen zou. De heer Völlmar voldeed echter niet aan den wenk, door den kolonel gegeven, ja trachtte dezen milder te stemmen, door een schrijven, dat Vrijdagsavonds verzonden werd. Hoe het bericht in de couranten gekomen is, dat Völlmar zijn ontslag had aangevraagd, is duister, daar buiten den kolonel en den heer Völlmar, slechts het muziekkorps wist gelijk de heer Völlmar zich 's morgens van den volgenden dag bij de repetitie heeft uitgelaten dat hij er aan dacht ontslag te nemen wegens gezondheidsredenen. Den volgenden (Zaterdag) morgen begaf de heer Völlmar zich naar de kazerne. Wederom werd hij uitgenoodigd op het bureau van den commandant te komen, waar hij nu niet kolonel Greeve zelf aantrof, doch den kapitein-adjudant De Bock, die hem een brief voorlas van den kolonel, waarin deze hem mededeelde, dat andere maatregelen zouden worden genomen, zoo de heer Völlmar volhardde bij zijn besluit om aan te blijven. Op eene herhaalde weigering van den heer Völlmar om zelf ontslag te verzoeken, liet de kapitein-adjudant hem met den adjudant-vaandeldrager alleen, die hem, door een kameraadschappelijken toon aan te slaan, tot het teekenen van het reeds voor hem opgemaakte verzoek tot ontslag poogde over te halen. Het was hierop, dat Völlmar de musici mededeelde, dat hij wegens gezondsheidsredenen zich dacht terug te trekken. Blijkbaar was de luitenant-adjudant, jhr. Van Wijck, belast met het toezicht op het muziekkorps, op eene dergelijke mededeeling bedacht, daar deze met eene kleine, bestudeerde rede hierop antwoordde. De heer Völlmar, die noch ontslag genomen noch ontslag gekregen had, begaf zich naar behooren Dinsdagmorgen naar de kazerne om zijn dienst te hervatten. De kolonel liet hem andermaal ontbieden en na een ernstig onderhoud verklaarde de heer kapelmeester tegen 1 October a.s. eervol ontslag te zullen vragende door hem voorbereide zomer-campagne wilde hij zelf nog leiden. By dagorder van Woensdag 8 Februari werd den onderkapelmeester opgedragen den dienst waar te nemen en de repetitiën te leiden in afwachting van de definitieve pensionneering van den heer Völlmar. Daar de kapelmeester echter zijn verzoek om ontslag niet inzond, werd dezen een order gezonden zich Donderdag naar het hospitaal te begeven om zich aan eene keuring te onderwerpen. Het was dus uit alles merkbaar, dat besloten was de heer Völlmar tot ontslag nemen te dwingen en het verwondert weinigen dat het verzoekschrift aan den Minister van Oorlog om dit ontslag te verleenen tegen 1 October, eenvoudig werd afgewezen. Wij weten het, de soldaat behoort zich blindelings te onderwerpen aan de bevelen zijner meerderen en de heer Völlmar is zoowel soldaat als kapelmeester der Grenadiers en Jagers, doch wij deelen de algemeene verontwaardiging, dat aan een man, die 46 jaar met eere lid is van een korps, geen eervoller retraite wordt aangeboden. Dit jaar wachtte den heer Völlmar het vijftigjarig bestaan der Leidsche zomerconcerten, die hij 46 jaar medemaakte, de feestelijke opening van de nieuwe tent in het Bosch, om niet te gewagen van de tentoonstelling van Nieuwe en Oude Kunstnijverheid, die dit jaar in den Haag gehouden wordt, terwijl vele engagementen reeds door hem waren aangegaan en geregeld voor 1888. Steeds wordt hoog opgegeven van militaire eer, wie zou verwacht hebben, dat juist in den Haag men een verdienstelijk man op zoodanige wijze zou krenken? Ten behoeve van het steeds toenemend pakketpost- verkeer is men in de werkplaatsen van deu Staats spoorweg druk bezig grooter postrijtuigen te vervaar digen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den departementsbesturen kennis gegeven, dat de heeren J. van Hasselt, civiel-ingenieur te Nijmegen, en mr. L. Verschoor, advocaat bij den Hoogen Raad te 's-Gravenhage, zich hebben belast met het onderzoek naar hetgeen in verschillende ge meenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied. Mr. H. P. de Kan ter heeft met twee andere heeren, daartoe uitgenoodigd door de «Vereeniging voor Volks onderwijs", een ontwerp tot invoering van den leerplicht met memorie van toelichting opgesteld, dat eerstdaags het licht zal zien. Wat de oprichting eener zuivelfabriek omstreeks kost, blijkt uit een rapport, aan het hoofdbestunr van landbouw in Drente gericht, welk rapport onder andere bevat de beschrijving der zuivelfabriek te Klooster- Anjum. De kosten van oprichting waren f 1500 voor het gebouw, f 1500 voor machines en f '1000 voor andere gereedschappenexploitatiekosten per week f 25. In de fabriek worden 7000 liter melk per week verwerkt, van '100 koeien, terwijl de ondermelk voor 2ya cent per liter wordt verkocht. De opbrengst is f 70 per week, de onkosten zijn f 30. Zuivere winst dus f 40, of f 2000 per jaar. Ongelukken, Kaïnpen, Nisdaden, enz. De politie te Parijs heeft de hand gelegd op een zestal personen, deel uitmakende van eenjdievenbende, die er haar werk van maakte om sigaren- en tabaks winkels uit te plunderen. In acht dagen tijd was bij zes grossiers ingebroken en al wat waarde had medegenomen. Te Wawalloten in Pennsylvanië heeft in een buskruit fabriek een ontploffing plaats gehad, waarbij vier personen zijn gedood en veertig gewond. Van deze laatsten zullen nog een vijftiental ongetwijfeld aan hun wonden overlijden. In de stad en ook daar buiten heeft het ongevai groote schade aangericht en op twintig mijl afstands van Wawalloten is de schok gevoeld. Het vorige jaar werd een Franschen boer nabij Batua door een drietal personen vermoord en nu zijn twee der schuldigen (de derde was gedurende hot proces gestorven) in tegenwoordigheid van duizenden nieuwsgierigen gefusilleerd.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1