Buitenland. Yan de quaestie over de plaatsvervanging zelve heb ik niets gezegd. Slechts heb ik gewezen op het feit. dat die quaestie de rechterzijde" verdeelt houdt en zou kunnen leiden tot scheuring. Maar dit betreurens waardig feit dit ongeveer voegde ik daaraan toe mag niet diegenen ontmoedigen, die voor beginselen opkomen, en dus, niet stiijdende voor hun per sonen, altijd bereid moeten gevonden worden. Ier wille van hun beginselen tijdelijk het onderspit te delven, liet psalmenzingen kwam daarbij natuurlijk in het geheel niet ter sprake." De Prot. Noordbrhet orgaan van het Kamerlid De Savornin Lohman, ondersteunt in de volgende woorden het adres van het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw, om te verzoeken, dat het verbod van arbeid van kinderen beneden de 12 jaren, ook worde uitgebreid tot den veldarbeid »Wij sluiten ons van haite aan bij dien wensch, omdat er langs andere wegen geen verbetering te wachten is, 'en vertrouwen, dat de regeering een stap verder in goede richting zal doen. »Waar vele ouders niet schijnen te beseffen welk nadeel zij èn zich zeiven èn hunnen kinderen be rokkenen, door hun de gelegenheid om te leeren te onthouden, is het de plicht der regeering, om bescher mend tusschen beide te treden." Uit Suriname is bericht ontvangen, dat de nieuwe gouverneur, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, met zijn gezin in goeden welstand aldaar is aangekomen, en het bestuur over die kolonie heeft aanvaard. De Haagsche rechtbank veroordeelde deze week de vijf Scheveningers, terecht staande wegens mishandeling, ieder tot een jaar, daarbij in aanmerking nemende, dat niet bewezen is welk aandeel door ieder hunner in de mishandeling genomen is, noch wie den heer S. te water heeft geworpen, met bevel dat de drie Scheveningers, welke zich in voorloopige hechtenis bevonden, zullen worden in vrijheid gesteld. Volgens de Tijd zal eene voordracht tot nieuwe inrichting van het leger reeds in den voorzomer de Kamers kunnen bereiken. Hoe zal men goed en goedkoop eten? is de titel van een boekje van de hand van Dr. P. J. llollman, vroeger te Edam practiseerend geneesheer, thans te Alkmaar, dat weldra bij de uitgevers llerms. Ooster Sc Zoon aldaar het licht zal zien. Liet omvat niet anders dan de bereidingswijze van de dagelijks voor komende levensbehoeften, en stelt zich geen ander- doel, dan duidelijk en beknopt aan te geven, hoe en waarom die spijzen zoo en niet anders moeten worden bereid, willen zij voldoen aan de eischen, die op dat punt aan eene goede huisvrouw mogen worden gesteld. Naar men mededeelt, doet de heer Dudok de Wit, de bekende voetreiziger, (die geheel Java doorwandelde en eenige eilanden der Molukken, China, Japan en herhaalde keeren in Nuord-Amerika tochten deed; later van Amsterdam naar Parijs en nog eens van Amsterdam naar Weenen wandelde, nu weder een volgens hem kleine wandeling. Dinsdag wandelde hij van zijn buitenplaats bij Breukelen naar Utrecht, hield zich daar even op om drie lieeren te ontmoeten, die hem een eind weegs uitgeleide wilden doen, en verliet Woensdagnacht ten 42 ure het Haagsche koffiehuis, om verder te wandelen over Kuilenburg, Bommel enz. rraar Noonlbrabant; hij zal daar even een 94jarigen vriend de hand gaan drukken en dezen aldus een klein bewijs geven, dat zijn kuitspieren nog normaal zijn. ilij denkt in het geheel 46 uren te moeten wandelen om zijn doel te bereiken en pi. nr. 150,000 voetstappen te moeten doen, welke hij kan tellen door zijn podo- meter, die hij bij zich draagt. Er is een uitvinding gedaan, die door dames zeker met genoegen zal worden ontvangen. Het is een h.iarpen, die zoo vervaaidigd is, dat zij niet uit het haar kan vallen of bewogen kan wonlen op de plaats, waar ze gestoken is. Ze verschilt aanmerkelijk met de tot nog toe gebruikte voorwerpen van dien aard en kan met den minst mogelijken druk aangebracht of weggenomen worden. Een Engelsch blad maakte er het eerste melding van. Aan de N. R. Ct. wordt uit New-York geseind, dat volgens de New-York Herald de gezant der Yereenigde Staten, namens zijne regeering voldoening heeft gevr aagd en eene schadevergoeding van 1,200,000 voor den heer Oscar Hatfield, gewezen Au.erikaansch consul te Batavia, wegens onrechtmatige gevangen zetting en benadeeling van zijn goeden naam door toedoen der Nederlandsch-lndisclie regeering. De heer Hatfield was als handelsbediende werkzaam bij de firma J. Daendels en Co., te Batavia, toen de heer Alting du Cloux, een van de chefs der firma, onder beschuldiging van valschheid in geschriften van koophandel, strafrechtelijk vervolgd en in hechtenis genomen werd. Gelijke vervolging werd wegens mede plichtigheid tegen den heer Hatfield ingesteld, die echter alle verantwoordelijkheid afwees op grond dei- ondergeschikte betrekking, waarin hij tot zijnen chef stond. Tegen hem werd vijf jaren gevangenisstraf geëischt, doch hij werd, na ruim negen maanden voorloopig te hebben gevangen gezeten, vrijgesproken. Ook de lieer Du Cloux is, na door den raad van justitie bij vonnis van 29 Mei te zijn veroordeeld, door het hoog geiechtshof van N.-I. den 8 Augustus vrijgesproken. Het bericht van de New-York Herald, dat de heer Hatfield, vroeger consul dei' Vereeuigde Staten te Batavia, bekend uit het proces-Ducloux, 100,000 pond sterling (f 1.200,000) schadevergoeding van onze regeering zou eischen voor het nadeel in zijn goeden naam geleden door een onrechtmatige gevangenneming, schijnt niet juist te zijn. Van bevoegde zijde ontvangt het Vaderland ten minste omtrent deze zaak de volgende inlichtingen: »Er is van een eisch van satisfactie geen sprake. Het Amerikaansclre gouvernement heeft niet in de gevangenneming van den heer Hatfield, welke niet zijn vrijspraak geëindigd is, maar alleen in de om standigheden, waaronder hij gevangen gehouden is en in de gevolgen, die deze arrestatie voor hem heeft geluid, aanleiding gevonden, en orrze Regeering uit te noodigen de vraag der billijkheid eener schadeloos stelling in ernstige overweging te nemen. »Tot dat doel zijn alle stukken, tot de zaak betrekking hebbende, door den gezant der Unie, den heer Rooseveld, in handen van onzen minister van buitenlandsclre zaken gesteld. «Volgens die stukken moet van de zaak deze voor stelling worden gegeven: De heer Hatfield was pro curatie-houder van de firma Daendels en Co. Toen de firma in staat van faillissement geraakte en dientengevolge een vervolging tegen een der firmanten werd ingesteld, werd de heer Hatfield als vermoedelijk medeplichtige daarin betrokken. Op dat oogenblik dat hg, in zijn qualiteit van consul, zich ter reede van Batavia aan boord begaf van een schip, waarop een moord had plaats gehad, werd hij op last der justitie gearresteerd, omdat men meende dat hij wilde vluchten. Zijn protesten hielpen niet; zijn verzoek om zich te mogen kleeden en orde op zijn zaken te stellen alvorens de gerechtsdienaren te volgen, bleven vruch teloos. i «Hij werd gevangen gezet en bleef geruimen tijd onbekend met de feiten die hem ten laste werden gelegd en waarvan hij later werd vrijgesproken. In middels waren de zaken van den heer Hatfield verloopen, zijn goederen waren in beslag genomen en verkocht kortom hij was geruïneerd. Vandaar zijn eisch." Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Door den storm en den boogen waterstand is groote schade berokkend aan het petroleum-établissement te Charlois. Hadden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alle gebouwen en loodsen aldaar zoowel van heeren pnk- huismeesteren De Monchy als van de heeren Horstrnann en Co. belangrijke schade geleden door den storm, des morgens bezweek een der dijken, rondom deze terreinen gelegen, waardoor eene massa water de lager gelegen terreinen overstroomde. De groote loodsen der heeren Horstrnann en Co. werden van hunne fundeering gelicht, geheel ontzet en eenige meters verplaatst. Een ernstiger onheil overkwam echter de groote ijzeren reservoirs. Zooals men weet, zijn reeds 4 dezer reservoirs, door de Ned. Stoomb. Mij. te Feyenoord verwaardigd, opgeleverd en tot berging van petroleum aan de heeren Horstrnann en Co. verhuurd. Twee dergelijke reservoirs waren nu onderhanden en reeds zoover gevorderd, dat de opleveringstermijn, op 1 April gecontracteerd, met eenige dagen zou vervroegd worden. Ook deze reservoirs hadden in den nacht schade geleden, wat door vernieuwing van enkele platen te verhelpen ware geweest. Achter de reservoirs lagen echter pl. m. 90,000 ledige petroleumvaten, door de heeren Horstrnann en Co. opgeslagen, en deze berg vaten stortte ten 10 uur in, waardoor de vaten met zulk eene kracht aandrongen, dat de in aanbouw zijnde reservoirs pl. m. 7 meter verschoven en geheel ingedeukt en misvormd in den dijk werden gedrukt, en reservoir no 4, welke in gebruik en gedeeltelijk met petroleum gevuld was, van de fundeering ge drongen en geheel scheef, roet ontzet en gescheurd bovenvlak, pl. m. 2 meter verplaatst werd. Hoewel de schade nog niet te bepalen is, vóórdat de vaten geruimd zijn, kan men zich reeds nu daarvan een denkbeeld vormen, als men weet, dat deze reservoirs eene middellijn van 19 meter, eene hoogte van 10 meter en een gewicht van 75 000 kilo hebben, en de in aanbouw zijnde wellicht geheel gesloopt moeten worden, daar er, met het oog op de berging van petroleum, niet de minste onzuiverheden in de klinknaad mogen voorkomen. 2V. R. Ct. Te Madrid is den 8 Februari, even na middernacht,^ een lievige brand uitgebroken in h.et militaire hospitaal. Hierdoor ontstond een vei schrikkelijke paniek onder de 500 patiënten, welke in het hospitaal werden verpleegd. Wie nog kon loopen, nam de vlucht, doch zij, die daartoe niet meer in staat waren, moesten worden weggedragen, hetgeen, dank zij der tijdige hulp, nog even bijtijds gelukte. Het grootste gedeelte van het gebouw is echter vernield. De koningin-regentes bezocht den volgenden dag met den minister van oorlog de zieke soldaten, die in verschillende andere ziekenhuizen zijn overgebracht. Oostenrijk:. De halfofficieele Abendpost meldt als een bewijs dat in de bezwaren van sommige lagere geestelijken tegen het houden van lijkdiensten voor kroonprins Rudolf niet door de hoogeie geestelijkheid gedeeld wordt dat alle bisschoppen van Beneden-Oostenrijk de begrafenis van den Kroonprins evenais de kardinaal aartsbisschop van Weenen bijwoonden, niet uitzondering van drie, die zich wegens ziekte lieten verontschuldigen. Minder geloof vindt het bericht, dat werkelijk ziekte ook den Hongaarschen kaïdinaal Simor verhinderd heeft naar Weenen te komen; zijn wegblijven heeft een pijnlijken indruk gemaakt, üe superieur der Capu- cijnen had te Rome aanvraag gedaan of hij de begrafenis van den kroonprins in zijne kerk mocht tpelatentwee dagen vóór de begrafenis bracht hem de^telegraaf een toestemmend antwoord. Italië. Het bericht van het overlijden van kardinaal Ledo- chowski is onwaar gebleken. De prelaat is zwaar ziek en zijn toestand is altijd zorgwekkend maar de jongste berichten spreken van beterschap. Overal worden te Rome gebeden voor hem opgezonden. Daarentegen is kardinaal Pitra overleden; hij was de deken van het H. college. Rusland. Onlangs werd te Petersburg een proces ingesteld tegen vier protestantsche geestelijken, omdat zij in hunne kerk huwelijken voltrokken hadden van leden der Staatskerk. Thans is in dat proces uitspraak gedaan; de predikant, die het huwelijk had voltrokken van een bruidspaar, dat (de bruidegom zoowel als de bruid) tot de Grieksch-orthodoxe kerk behoorde, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt; de diie andere predikanten, voor wie bruidsparen verschenen waren, van welke alleen de bruidegom of de bruid tot die kerk behoorde en die alleen hierin de wet overtreden hadden, dat zij de Protestantsche huwelijksinzegening aan de Russische huwelijksvoltrekking hadden laten voorafgaan, werden vier maanden in hun ambt geschorstZij komen allen in hooger beroep. Servië. Koning Milan van Servië is voornemens, naar uit vertrouwbare bron gemeld wordt, zich in Mei a.s. plechtig als Koning te laten kronen. Deze plechtigheid zou plaats hebben kort vóór den 500jarigen gedenkdag van den slag bij Kossowo. Verschillende Europeesche vorsten zullen genoodigd worden. B e 1 g i e. liet parket heeft eene technische commissie benoemd om de oorzaak der ramp van Groenendael te onder zoeken. Die commissie bestaat uit drie ingenieurs van den Grand Central, Urban, Lebon en Matheï. Naar aanleiding van de ramp van Groenendael heeft in den Senaat de heer Tercelin-Monzot de aan dacht gevestigd op de tunnel van Braine-le-Comte. De minister zeide, dat die tunnel solied was, want dat het in een rapport van den ingenieur van Mierloo werd verzekerd maar hij vereéhigile zich toch met eene motie, welke daarop met algemeene stemmen werd aangenomen en waarin de regeering uitgenoodigd wordt volkomen veiligheid aan de reizigers door de tunnel van Braine-le-Cornte te verzekeren, »des noods door haar af te breken". Over het spoorwegongeluk van Dinsdag, dat den sneltrein heeft getroffen, die te 3 ure 50 Parijs ver liet, verhaalt een ooggetuige het volgende: Wij zaten met verschillende personen in een rijtuig en spraken over spoorwegongelukken, toen we bij 't verinten van het station Maubeuge, door 't plotseling stilstaan van het remtoestel Westinghouse, werden verontrust. Op hetzelfde oogenblik had een vreeselijke schok plaats. Wij werden onder elkaar gesmeten, terwijl ons reisgoed ons op het lijf viel. Nadat de eerste schrik over was, konden wij ons rijtuig verlaten en zien, dat de trein in botsing was gekomen met den express uit Brussel naar Parijs. Het ongeluk had ten 8 ure 40 plaats.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2