Buitenland. een bootje, wilden niet voor elkander wijken. De koetsier hield bij hoog en lang vol, dat de Koestraat zijn terrein was, en dat er geen schuiten in de straat behoorden, de schipper daarentegen was van ineening, dat in dit geval de koetsiers geen «eden van bestaan hadden en de schippers het rijk alleen dienden te hebben. Na eenig gekibbel kwamen schipper en koetsier overeen, dat volgens de regelen der rijkunst elk zoover mogelijk rechts zou houden en op deze wijze konden ze e'karider passeeren, nadat de boot een paar malen op den trottoirband op liet droge was geloopen. In het voormalig Delftshaven is een stuk van een molenwiek op «le Schans op het lioofd van den heer P. L. terechtgekomen, waardoor hij een wonde bekwaui en geneeskundig behandeld moest worden. Van het gebouw op Plan C, is Zaterdag een wind vaan gewaaid en op de straat terechtgekomen, zonder ongelukken te veroorzaken. In de Aert Van Nesstraat viel een melkwagen om, waardoor de inhoud dei' kannen zich over de straat verspreidde. Een wagen met appelen kantelde in de Vischsteeg om, waardoor alle appelen de Wijnstraat indreven en natuurlijk a.le verloren waren. Iu 't voormalig Delftshaven stapte een dienstman in een open riool, waardoor hij het rechtei been ernstig bezeerde. Aan de school in de Dijkstvaat te Kralingen z\jn de bekappingen der schuorsteenen door den wind afgeworpen. De stoomboot der dok werken is gisteren gebruikt tot het leegpompen der bruggen, welke door waterdruk in beweging worden gebracht. De spoordijk hij IJselmonde is nog niet hersteld, zoodat de Staatsspoorweg-Maatschappij genoodzaakt is, zoolang de weg defect is, een gewijzigde dienstregeling tusschen hier eu Doidrechl in te stellen. Men meldt nog uit Scheveningen: Tegen 4 uur 's nachts werd door een nachtwacht aan 't strand te Scheveningen opgemeikt, dat op de kust af stakelvuren werden ontstoken. Toen de dag aanbrak werd bemerkt, dat een driemastbarkschip ooi de noord op ongeveer 2000 M. afstands van het artilleriepark op de tweede bank zat. Onmiddellijk werd door de politie van het posthuis aan het Kurhaus bericht naar Scheveningen gezonden 0111 de reddings boot en de andere reddingstoestellen, waai op tegen 7 uur het vuurpijl toestel aankwam. Voor dien tijd had de gestrande bark getiacht verbinding met den wal te krijgen door het afzenden van twee man in een klein schuitje, die van 't schip een hjn medenamen. Die lijn brak echter ondéiweg, zoodat de manschap niet meer naar het schip kon terugkeeien en inmiddels herbeigzaamheid vond bij de gelande Katwijker bom schuit no. 15. De beambte van het vuurpijltoestel, Pieter Thomas, had inmiddels een pijl opgezet, waarmede hij een meesterlijk schot deed, dat onmiddellijk doel trof. De reddingsboot, die tusschentijds was aangekomen, in gereedheid gebracht en in zee was gegaan, kon nu gemakkelijker langs die lijn naar 't schip komen, waarop do verbinding met den wal versterkt werd door van af het schip, langs de reddingslijn, een kabel naar 't strand te brengen. De reddingsboot bemand door Jacob Van Duyn, kapitein L. Spaans, Joh. Van Duyn, VV. Visser, J. De Niet, J. A. eu J. Bal, G. De Lange, J. Verburg, J. Ue Vriudt, P. De Jong en J. P. Groen, had het bij het schip hard te verantwoorden, door de branding, het wassend water en de groote moeielijkheid om de lieden van boord te kiijgen, wegens de hooge ligging van het schip. In vier partijen werd de bemanning, bestaande uit 22 man, behalve den 2eu stuurman die den vorigen dag over boord was geslagen, in de beste orde naar 't strand geroeid, de kapitein en de le stuurman het laatst. De Katwijksche reddingsboot, met den burgemeester De Ridder, die uit waren gegaan om een in gevaar verkeereude üstenilensche kotter bij te staan, hetgeen evenwel niet noodig bleek, daar de bemanning zelf naar den wal kwam, heelt ook goede dieusten bij de redding bewezen. liet stalen schip is genaamd »Benavon", reeders Wetson Brothers, kapitein James Brock, van Hamburg naar Sydney, met een lading stukgoede»en. Ilet had te (Juxhaven gelegen en was 4 dagen geleden van Hamhuig vertrokken, liet had een Ham hui gsche louds aan bouid, the, wegens gelijkenis van het licht van den Scheveniiigscheu vuui toren met den Eugelschen vuurtoren te lieiitishknuck, dacht aan de Eugelsche kust le zijn. Dauiduoi heelt hij het schip naar liet Z. Z. VV. gestuurd, waarduor 't hier op strand is geloopen. De bemanning bestaat uit Denen, Noren, Ieren, Duitschers en '1 Hollander, genaamd Berend Kleine, geboren ie Zwolle, oud 28 jaar, wiens moeder te Zutfen woont. De scheepspapieren zijn gered. Bij 't verlaten van het schip was daarin een lek gekomen, waardoor er 15 voet water in stond. Twee van de eigen booten waren reeds over boord geslagen en liet marszeil was weg. De bemanning blijft voorloopig op het Kurhaus, terwijl de kapitein van meening is, dat het schip wegens 't lek en 't daardoor ingekomen water, niet meer naar zee zal kunnen gelrukken worden. Olie te storten op zee, om de breking der golven te temperen, is een middel uit de grijze oudheid, het welk echter in onzen tijd meer eu meer in praktijk wordt gebracht. Met den storm van Zaterdag was o. a. een lleldeische botter op de Noordzee. Het vaartuig moest naar binnen, doch de woedende golven leverden groot gevaar op, om de schuit te doen omslaan Toen werd alle olie, die men aan boord had gebruikt om langzaam nit testorten. Daarna vverd teer gebezigd en toen ouk deze op was. harpuis. Ten slotte werd alle petroleum verbruikt, zoodat alles op was toen het vaai tuig juist het zeegat binnenliep. Zonder die eenvoudige hulp middelen zou het vaartuig zeer waarschijnlijk met nran en muis vergaan zijn. Wegens den sneeuwstorm van Zaterdag is de Tielsche sleephnnt »Elisabeth" op de Waal nabij Herwijnen op een krib gevaren. Ter hoogte van Zaltbommel moest de Nijmeegsche boot ankeren, daar de golven over het dek sloegen en verscheidene ruiten in de voor kajuit stuk sloegen. Te 's Gravendeel is de dijk van den Mijlpolder door gebroken en daaina die van den polder het Iloeksche Nieuwland onder de gemeente Puttershoekdaar beide polders met elkaar nis het ware in verbinding staan, staat liet water over een oppervlakte van ongeveer 200 hectaren. Alleen in 's Gravendeel zijn een 70 huisgezinnen, die bij anderen hun intrek hebben moeten nemen. Door den hoogen vloed zijn te Oud-Boierland be halve de Uiterwaarden, nog ondergeloopen de nieuwe Beerpolder, het westelijk gedeelte van den ouden Beer- polder. de Wolvestee en de Bosschen In een woning aan den üostdijk is een doodkist, waarin het lijk eenev vrouw lag, drijvende geraakt. Van het dak van den wateitoren is liet zinken bekleedsel afgerukt. De storm gepaard niet zeer hoogen vloed, heeft te Ghai lois veel zorg ;en; schade veroorzaakt. Personen, wien het heugt sedt-.it 40 a 50 jaar, hebben het water nooit zoo hoog gezien. De dijken liepen over, uok midden in het dorp. Huizen, waar men vroeger vrij bleef van het hoogö water, liepen nu onder. Op het petroleum-ter.rein is zeer veel schade aangericht. De in aanbouw zijnde tanks zijn ingebeukt en de loodsen zwaar beschadigd. Het verlies is groot. De Geneverpoldor, de Johannapolder en de Rijfe- landen onder Poortugaal zijn ondergeloopen. 0"k wat nooit gebeurd is: de geheele Zalui-, Elft- en Meeuwen- plaat aldaar is ondergeloopen. De Engelsche stoomboot »Goldsbro", in ballast van Antwerpen naar Hartlepool bestemd, is, na over de Zuideigronden te zijn heengesiormd, hij Kijkduin hoog op strand geworpen. De geheele equipage is gered en te Nieuwediep aangebracht. Het roer is gebroken. Ten noorden van de Langstraat, van Raamsdonk tot Baaidwijk, aanschouwt men, zoover het oog reikt, niets anders dan een onstuimige watervlakte, waar hier en daar enkele huizen en buomen boven uitsteken. Sinds 8 jaar deed zich dit verschijnsel niet voor. Negen visschersvaartuigen zijn geheel of gedeeltelijk op het strand bij Scheveningen door den hevigen storm stuk geslagen. Twintig loggers en vijftig schuiten zijn in zee. De bevolking vei keert in angstige spanning. Ongeveer 20 bomschuiten zijn thans te Scheveningen teruggekeerd. Omtrent de andere heersclit ongerustheid, omdat op het strand stukken van bommen aanspoelen. De bomschuit Vier gebroeders", schipper Dijkhuizen, is hoogst waai schijn lijk met man en muis vergaan. Door het hooge water is de polder het Zomerland onder IJselmonde ingevloeid en de kade van den polder Valkensoort! had het zwaar te verantwooideii. De poltlercolleges van IJselmonde en Vaikensuord waren op hun post. De heide bruggen van de stooinbout- veeren en liet wachthuis zijn geheel weggeslagen. liuiist, Wetenschap en l.etteren. ■Op '15 Maart e. k. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsteidani een feestconcert worden gegeven, ter herdenking van het feit, dat de heer Joh. M. Cuenen zich 40 jaar geleden als muziek-diiecteur in Amsterdam kwam vestigen. Uit Parijs wordt het overlijden bericht van onzen landgenoot den componist Jules ten Biink, geb. in 1831 te Amsterdam. Hij was een leerling van Heinze, Dupont (Brussel) en Richter (Leipzig), ging op be trekkelijk jeugdigen leeftijd naar Frankrijk, was van 1860 68 dirigent te Lyon en vestigde zich toen te Parijs, waar hij zich door orchestwei keri bekend maakte. Lemoureux en Colonne voerden onlangs nog twee daarvan uit. In 1869 werd een opera van hem in 1 acte »Caloriice" met succes in het Athénée opge voerd en eene opera in 3 actes was aangenomen door het Thé&tre lyrique. Volgens een mededeeling van dr. Lancereaux, in de Fransche Academie van Wetenschappen, wordt hij het gebruik van een verplaatsbare kachel 14maal meer kooluxyde ontwikkeld, dan hij het gebruik van een gewone kachel met een schoorsteen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In drift heeft een schipper uit Ooltgensplaat, die met zijn schuit in het Spui lag, zijn zoon een ernstige wonde niet een mes toegebracht, dat bijna tot de longen doordrong. De eerste geneeskundige hulp werd vei leeud door dr. Hers te Oud-Beierland, waarna de gewonde naar zijn ouderlijke woning te Ooltgensplaat vervoerd en onder behandeling van dr. Hers aldaar gesteld werd. Van het voorgevallene is proces-ver baal opgemaakt. Een krankzinnig geneesheer is te Parijs naar een gesticht overgebracht. Hij had een toestel uitgedacht ter behandeling van keelziekten met zuurstof en zag ieder, die bij hem kwam, voor een patient aan, dien hij goed- of kwaadschiks, desnoods met geweld, aan zijn behandeling onderwierp. Er kwamen zooveel klachten, dat de politie er zich mede bemoeide. F r a n k i* ij k. De »Union internationale des femmes" heeft de vorige week een vergadering gehouden. De drie voor vechters der vrouwen-emancipatie, Louise Michel, Astiei' de Valsayre en Huot voerden het woord. De nroude Maagd" .sprak van den «grooten stroom der openbare meening, die. ons onwederstannbaar sleept naar de sociale revolutie". Mme Astier de Valsayre verklaarde, dat de vrouw socialiste moet zijn, omdat zij ondeidrukt wordt. Mme lluot hield eene lofrede op de zwakke sekse, die zich een weinig naar boven tracht te werken door zich aaneen te sluiten. Daarna wei den verzen voorgedragen, waai in de burger, de afschuwelijke en egoïstische burger, vreeseiijk door gehaald werd. Zooals men weet, is de heer Naqnet, buitengewoon professor bij de geneeskundige faculteit te Parijs. Zondag bevond hij zich met een permissiebiljet van het hoofd der afdeeling Anatomie in deze school. Het bericht van dit bezoek verspreidde zich snel. 5 a 600 studenten, die aan het ontleden bezig waren, verlieten hunne werkzaamheden, gingen naar buiten en riepen in koor: »Weg met Boulanger! Weg met Naqnet!" Aan dezen bleef niets anders over dan het op een loopen te zetten. Maar de studenten met hun kielen aan vervolgden hem met gejouw tot op straat. Deze gebeurtenis zal echter de Boulangisten niet beletten te beweren, dat de jeugd der scholen voor hunne zaak gewonnen is. Belgie. De dagbladen bevatten vele onjuiste mededeelingen ten opzichte van de familie-regeling na den dood van kroonprins Rudolf. Volgens zeer geloofwaardige berichten is het niet waar, dat de prinses Stephanie zie!» in België zal komen vestigen zij zal in Oostenrijk blijven, waar zij met de treffendste voorkomendheid wordt behandeld. Even onjuist is de bewering, dat de koning der Belgen en de keizer van Oostenrijk van gedachten hebben gewisseld over het aan de prinses te verleenen jaargeld, daarvan is hoegenaamd geen spiake geweest. Ongegrond is ook de mededeelirig, dat liet kasteel llnutschm te Praag aan piinses Stephanie is geschonken. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij te Weenen blijven wonen Oostenrij li. Men heeft zich waarschijnlijk verbaasd, dat sommige bladen in de pruclumatie van den keizer van Oostenrijk aan zijne volken een waai borg hebben gezucht, dat ook de opvolger des tegenwooi digen keizers niet tot de politiek van reactie en onderwerping aan de gees telijkheid zal tenigkeeren. Deze bezorgdheid bestaat en wat die bedoelde bladen hebben geschreven in tie verondei stelling, naar het heet, dat de keizer voor zyne schildering der toekomst goede gronden had,

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2