SCIU; COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1889. No. 11. Zaterdag 9 Februari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per postal,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 0 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regelsmitscontant betaald, 25 Ct. Ule stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiteiT'k een das: voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKFA'MAIV ZIERIKZEE, 8 Februari 1 8 8 9. Door de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch is, ter vervulling eener opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. J. R. H. van Schaik, kantonrechter te Druten mr. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arrond.- recfttbank te Zierikzee, en mr. D. Wesseling, kanton rechter te Heusden. Uit Goes werd, onder dagteekening van 2 Februari, het volgende gemeld aan de N. R. Ct. »Ons station en zijn emplacement verheugt zich in een verlichting met petroleum, niettegenstaande in de gemeente een gasfabriek bestaat en di gasgeleiding door en bij het gebouw aanwezig is. In den eersten tijd na de opening van bet spoor, heeft men gebruik gemaakt van die geleiding, doch de lampen zijn later afgenomen, de meter verwijderd en de petroleumver lichting ingevoerd. En hoe? Een paar minuten voor de aankomst van een trein worden de lichten op het perron ontstokenom oogenhlikkelijk na het vertrek weder te worden gebluscht. Dat dit tot groot gevaar aanleiding kan geven, werd nog dezer dagen bewezen, toen een sneltrein, die voor bet tweede perron moest stilhouden, in de diepste duisternis aankwamde wind had de lantaarns langs het perron gebluscht. »De commissie uit den raad, heiast met het beheer der gasfabriek, heeft de Maatschappij tot Exploitatie met het oog op de verlaging van den gasprijs, thans 9 ets. per stère, op den ongunstigen toestand alhier gewezen, doch zij ontving ten antwoord, dat niet in haar voorstel tot gasverlichting kon getreden worden, zonder meer. Het ware te wenschen, dat de raad van toezicht zijn aandacht eens op deze zaak vestigde, of zal het hiermede ook gaan als met menige andere zaak, dat men den put zal dempen als het kalf ver dronken is!" "Van bevoegde zijde verneemt men, dat dit bericht niet geheel juist is. Daaromtrent wordt namelijk het volgende medegedeeld: »Op het station Goes is wel eene gasleiding, doch deze zou, om voor de verlichting van het station te kunnen worden gebezigd, belangrijke verbetering en uitbreiding moeten ondergaan, hetgeen nog al aan zienlijke kosten zou veroorzaken. Voorts is het voorstel der stedelijke gascommissie, om met het oog op de verlaging van den gasprijs tot 9 cent per stère, het station met gas te verlichten, niet, zonder meer, van de hand gewezen, doch aan die commissie is door de exploitatie-maatschappij te kennen gegeven, dat zij genegen is het station met gas te vellichten, mits op de voorwaaiden, die reeds in Februaii 1887 aan de commissie zijn kenbaar gemaakt. Deze voorwaarden zijn dezelfde, welke sedert eenige jaren ook aan andere gasfabrieken door de exploitatie maatschappij zijn gesteld voor de verlichting barer stations met gasen komen haar volkomen billijk voor in verband met de lage prijzen der voor de levering van gas benoodigde grondstoffen". Omtrent den toesland van Z. M. den Koning rekent de residentie-briefschrijver van het Z D. zich gelukkig te kunnen constateeren, dat de offioiëele waarheid ook de werkelijke waarheid is. De hoogleeraar Rosenstein vooral denkt nog al optimistisch over den toestand van het hoofd van den staatbij zijn jongste bezoek ten hove verklaarde hij liet zeer denkbaar ie achten, dat Z. M. nog zeer geruimen tijd kan leven, onver wachte incidenten natuurlijk uitgezonderd. Het is wederom gebleken, niettegenstaande sommigen het tegendeel beweren, dat in Schiedam nog uitstekende gist gemaakt kan worden. Vanwege de Amsterdamsche Bakkersvereeniging «Gemeenschappelijk Belang" zijn op het laboratorium van de heeren Kuijt en Farerisbach 16 gistrnonsters chemisch en microscopisch onderzocht, terwijl 10 leden der vereeniging de gist practisch onderzocht hebben, door er mede te bakken. Een zoodanig onderzoek kan dus aanspraak maken op volkomen betrouwbaarheid. Konden er uit het chemisch en microscopisch onder zoek geen directe gevolgtrekkingen gemaakt worden, het tegendeel was het geval met de proefbakkiug. Uit de bakproeven bleek, dat slechts vijf van de zestien monsters uitstekend werden bevonden n,l. alle drie monsters van de firma Roetman, Scheffers en Co. te Schiedam, één der twee monsters van den heer J. C. Van Marken te Delft en een monster uit Frankrijk. Met genoegen kunnen wij dus constateeren dat een der jongste gist vennootschappen te Schiedam met glans de concurrentie blijkt te kunnen doorstaan. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze zoo merk waardige proefneming, verwijzen we onze belangstellende lezers naar No. 402 van de Nederlandsche Bakkers- Courant van dén 15 Januari 1889. De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in zake den moordenaar Horn, op den tramconducteur der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij en veroordeelde hem tot '10 jaar gevangenisstraf. Vanwege de Haagsche afdeeling van de Nederland sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt i begin Juli aldaar een tentoonstelling gehouden van afgesneden bloemen en rozen, vollegrondvarens en sier planten (ter opluistering). Meermalen zijn reeds voorbeelden genoemd van den overvloed van onder wijzeis, zoodnt velen, nadat zij jaren flink gewerkt en gestudeerd hebben en eindelijk de acte hebben verkregen, na een oneindig aantal malen gesolliciteerd te hebben, genuoilzaakt zijn een of ander baantje aan te pakken, om ten minste te kunnen leven. Zoo wordt medegedeeld, dat een aldus geëxamineerd jongmensch zich als boerenknecht bij een landbouwer bij Amsterdam met Kerstmis j.l. had verhuuid, tegen genot van kost en inwoning en f 1,25 per week daaienboven. Thans echter is zijn loon met f 0.25 verminderd, omdat de zwaardere werkzaam heden, als het mestrijden, door hem niet verricht kunnen worden. Nog kunnen wij hierbij aanteekenen, dat voor het deze maand te houden examen voor commies bij 's Rijks belastingen waarvoor zich bijna 300 sollicitanten (80 plaatsen) hebben aangemeld, zich een aantal onder wijzers en adspirant-onderwijzers bevinden. Enfin, dit is nog een postje, dat eenigszins met rang en stand overeenkomt, ofschoon de grenzendienst zich evenmin aangenaam laat aanzien. Te Klundert worden door de agenten der suiker- fabrikanten, tegen de volgende campagne, contracten gesloten tegen f 13,50, enkelen tegen f 13,75 per 1000 K.G. bieten, vrij aan de fabriek geleverd. Het zaad wordt door de fabrikanten verstrekt. Eenige landbouwers zijn er toe overgegaan hun larld aan de fabrikanten te verhuren. Veldarbeid door kinderen! Het hoofdbestuur der llollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, een adres aan de regeering te richten om er op aan te dringen, dat het verbod van arbeid van kinderen beneden de 12 jaren ook worde uitgebreid tot den veldarbeid. De redenen, die tot het uitspreken van dien wensch hebben geleid, vinden hun grond zoowel in den over- matigen arbeid zeiven, als in het schoolverzuim, dat daarvan het gevolg is. Ook richt het hoofdbestuur zich tot de regeering met het verzoek, dat ook de laudbouvvai beid aan beperkende bepalingen worde onder worpen, hetzij door dien te beperken tot den tijd der vacantiën, hetzij door dien te verbieden gedurende de uren, waarop liet onderwijs in de scholen wordt gegeven. De vele zeehonden in den Dollard en in den Eems- mond, zijn eene ware plaag voor de visschers. De Duitsche Visscherij-vereeniging berekent, dat als er maar 1000 zeehonden in die wateren leven en deze, als volwassen dieren, dagelijks 10 pond visch inslokken, dat lOOOtal dan jaarlijks ruim 3l/2 miUioen pond visch vernielt. En daar de zeehond vooral op zalm, haring, schol, sprot, enz. jacht maakt, Jijden de visschers daardoor aanzienlijke schade. Iemand te Statenzijl (Gron.) heeft bij het slechten van zijn gronddeel uitmakende van eene vroegere schans, eene menigte grenen balken gevonden, welke men denkt dut tot eene oude waterkeering voor den Dollard gediend hebben. De man is reeds f 500 voor zijne vondat geboden. In de Post verhaalt X de volgende, nog weinig bekende bijzonderheid uit het leven van den dezer dagen overleden directeur van het rijks-entrepot jhr. H. O. Wichers: Op 20 Aug. '79 gevallen als minister van marine met Kappeijne, trad jhr. Wichers weder in actieven dienst en werd spoedig benoemd tot bevelhebber op Zr. Ms. «Atjeh". Twee dagen voor den dag waarop het schip zee zou kiezen, reisde hij in civiel van den Haag naar Haarlem. Met hem zat in de overigens onbezette coupé een adelboist 2e kl., wiens fonkel nieuwe uniform van fonkelnieuwe waardigheid getuigde, en voor wien het zwanendons op de tanden, in plaats van haar. verschooning vroeg voor onervarenheid zoowel als voor overmoed. »Is de jonker pas aangesteld"? dus vroeg Wichers, »Vóór een paar maanden meneer; overmorgen ga ik voor het eerst in zee, op de «Atjeh". »Zoo, zoo, en heb je daar schik in"? »0 zeker, ik ben in mijn hart al een oude waterrot en hoop dat ik eens een flinken storm mag meemaken en daarna de «Atjeh" eens naar Atjeh koers moge kiezen". Wei, jonker, dat staat je flink", zei Wichers vriendelijk en vroeg verder, of zijn jeugdige reisgenoot niet opzag tegen de ontberingen, aan het leven van den zeeman op zee verbonden. «Neen", was het antwoord, »daar zie ik niet tegen op, als, wij maar een anderen commandant hadden". «llue dat zoo? Wie commandeert de «Atjeh"? »Wie? Wichers! Hij moet een plt zijn, een echte beul, even onmenschelijk en kleingeestig als willekeurig". Wichers vroeg nog verder en hoorde eenige bijzonder heden over zijn eigen levenswandel, die men alleen in het bewustzijn van eigen onschuld glimlachend kan hooren uiten. «Haarlem"! klonk het op het perron. De kapitein ter zee groette zijn reisgenoot, wiens reis tot Amsterdam voeide, en vroeg: «En wanneer jonkei, moet je aan boon! zijn?" «Vandaag nog meneer". «Geef dan dit kaartje aan den eerstaanwezigen officier op de «Atjeh" en zeg hem dat die mijnheer morgen oin twaalf uur aan boord komt". Dit zeggende verdween de hoofd-officier, in de handen van den bevonden jonker zijn visitekaartje achterlatende.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1