Z1ERIKZEESCQE COURANT. voor het arrondis- .-.4^, scrnent Zierihzee. 1889. No. 10. Woensdag 6 Februari. 9Sste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mitscontantbetaald, 25 Ct. Ule stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterl'ik een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN ZIERIKZEE, 5 Februari 1 8 8 9. De Mei-stembus van 1889. Zooals men weet, zou de Regeering een wets ontwerp in gereedheid brengen tot herziening van de tabel der vei'deeling van de provinciën in kiesdistricten. Mocht dit zoo zijn, en het wetsontwerp voor Mei door de beide Kamers der Staten-Generaal worden aan genomen, dan zouden de Provinciale Staten moeten ontbonden worden en zou ons alsdan niet een gedeelte lijke, maar een algemeene verkiezing voor de Provinciale Staten te wachten staan. Onder den titel: »De Mei-stembus van 1889" bevat het Katholieke orgaan De Tijd een ingezonden stuk, ondeiteekend A. S., waarin met klem gewezen wordt op het groote belang dezer verkiezingen. De vooruitzichten voor de anti-liberalen bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten zijn, zegt hij, alles behalve rooskleurig; er zal heel wat gedaan moeten worden, vóórdat een bevredigend resultaat bereikt wordt, en toch, dit is niet onmogelijk. Men weet waar zijn krachten te concentreeren. Noord-Brabant en Limburg zijn vast; in Groningen, Drente en Noord-Holland is geen meerderheid te be halen in Utrecht is met geringe moeite de behaalde meerderheid te behouden; in tie overige provinciën komt het er op aan, den slag te winnen. Gelderland, niemand twijfelt er aan, zal ditmaal zijn anti liberale meerderheid definitief maken. Is dit het geval, dan zijn wij zeker van 17 zetels in de Eerste Kamer. Wordt dan ook Zuid-Holland gewonnen met zijn tien zetels, dan is de meerderheid ons. Met Zuid-Holland staat en valt de aanstaande verkiezingscampagne met Zuid-Holland alles, zonder Zuid-Holland niets (alleen wanneer onze vrienden in alle overige provinciën Zeeland, Fries land fin Overijsel de overwinning behaalden, zou een meerderheid van 2, 2egge twee stemmen, in de Eerste Kamer kunnen verkregen worden. De strijd zal dus vooral in Zuid-Holland gestreden moeten worden. Op het oogenblik bestaat de rechter zijde in de Zuid-llollandsche Staten uit twaalf anti revolutionairen, acht Katholieken en een tiental conservatieven tegenover ongeveer vijftig liberalen. Op de conservatieven valt echter niet veel te rekenen; de een gaat rechts, de andere links. Er moeten dus 15 a 20 zetels gewonnen worden. Dit nu is over bet geheel niet onmogelijk. Daarenboven, al werd de meerderheid reeds nu niet behaald, het zou toch al een belangrijke overwinning zijn, indien er gegronde hoop bestond, die bij de volgende periodieke verkiezingen te verkrijgen. Tot zoover de heer A. S. Het zalvoegt de Zuidhollander er bijmet het oog op het gewicht dezer verkiezingen, we! on- noodig zijn, onze wakkere Kiesvereenigingen aan te sporen, te gelegener tijd al haar krachten in te spannen, om de meerderheid in de Provinciale Staten van Zuid-Holland te helpen verplaatsen. De strijd zal moeielijk zijn, doch hoe feller de worsteling is, des te glorierijker is de overwinning. De a. s. verkiezingen voor de Prov. Staten moeten dan ook nu reeds het hoofdpunt ter behandeling zijn in de vergaderingen der Kiesvereenigingen. Rott. Nbl. Dr. Schaepman heeft van zijn kiezers te Wijk-bij- Duorstede, bij afschrift van een besluit, in een ver gadering genomen, de kennisgeving ontvangen, dat men van hein verwacht dat hij zich in de Kamer verklaren zal tegen den persoonlijken dienstplicht. Wegens den zorgwekkenden toestand van Z. M. den Koning heeft de commissie voor de feestviering in April van den 75sten gedenkdag der bevrijding der gemeente Deventer van het Fransche juk het denkbeeld in overweging genomen, öm, in plaats van het houden van eene openbare feestviering, een blijvend gedenkteeken op te richten. Blijkens bericht van 's Konings gezant te Brussel wordt thans bij invoer in België van schapen, af komstig uit Nederland, behalve het gewone bewijs van herkomst ten genoegen der douane, overlegging vereischt van een door een veearts afgegeven gezond heidscertificaat, vermeldende tevens het aantal dieren voor welke het geldt en het merk van den verkooper. De handteekening van den veearts zal moeten gele galiseerd zijn door de overheid der plaats van welke de dieren komen en het aldus gelegaliseerd certificaat zal tevens de verklaring van genoemde overheid moeten bevatten of daarvan vergezeld gaan, dat sedert minstens eene maand geen besmettelijke ziekte onder de schapen ter plaatse is voorgekomen. Overigens zal het certificaat slechts geldig zijn voor den tijd van drie dagen en aan de ambtenaren der douane moeten worden uitgereikt. Ten einde nog in ruimeren kring de aandacht te vestigen op de nieuwe hav.vj van Batavia en op de gemakken, die zij voor de scheepvaart aanbiedt, is, in overleg met het Indische bestuur, besloten tot het in den handel brengen van eene beschrijving van de haven Tandjong-Priok, tevens bevattende de noodige aanwijzingen omtrent de aldaar geldende regelingen en tarieven. Het voornemen bestaat, om van dit werkje vertalingen in de Engelsche, Fransche en Duitsche talen door middel van de Nedei landsche gezantschappen en consulaten in het buitenland te doen verspreiden. Aan het rapport van den secretaris van het comité der Sehotsche kerk voor de buitenlandsche zending, George Smith, uitgebracht in de veigadering van Juni 1888 te Londen, gehouden bij gelegenheid van het eerste eeuwfeest der Protestansche Zendinggenoot schappen, waarvan thans het verslag is verschenen, wordt het volgende ontleend over de zending vóór honderd jaar en thans in de laatste Berichten" der Utrechtsche Zendingsvereeniging Hondeid jaar geleden waren de protestantsche kerken met betrekking tot de zending in een diepen slaap. In Nederland, Duitschland, Amerika ontvonkte echter toen de geestdrift, die in 1813 het Engelsche par lement er toe bracht de O. I. Compagnie te noodzaken tot het toelaten van leeraars, en in 1833 bijna de laatste overblijfselen van onverdraagzaamheid deed verdwijnen. Honderd jaar geleden stonden de christelijk genaamde gouvernementen de zending tegen, en was dat deel der heidenwereld, dat niet onder hun invloed stond, gesloten, en nu is alleen nog Thibet en een gedeelte van Mohammedaansch Turkije en Turkestan voor de zending gesloten. Hondeid jaar geleden bedroeg het getal menschen op de gansche aarde 731 millioen, waaronder slechts 174 millioen Christenen, en onder dezen slechts 44 millioen hervormde belijders, en nu is het getal bewoners van onzen aardbul verdubheid, waaronder 450 millioen christenen en onder dezen 165 millioen hervormden. Statistieke opgaven bewijzen, dat de christenen en de heidenvolken, die onder hun invloed staan, in wasdom verre staan boven die, welke van dien invloed verstoken zijn, en dat velen van deze laatsten reeds uitgestorven zijn, of allengs uitsterven. Met behulp van den krachtigen vooruitgang van kolonisatie en christelijke beschaving hebben de pro testantsche kerken sedert 1853 vrij wat meer gedaan, dan dezen wasdom van het menschelijk geslacht een voudig tijdelijk aan te zien. De 420 millioen menschen in Europa, die in 1788 niet rneer dan 145 millioen waren, hebben de heerschappij over de aarde. Van dezen behoorden tot de Engelsch sprekende volken aan het eind der vorige eeuw slechts 22 millioen, die nu tot 115 millioen zijn gestegen. Honderd jaar geleden waren beschaafde en ont wikkelde christenbelijders, zoo mannen als vrouwen, er niet toe te bewegen, zich persoonlijk aan het werk der buitenlandsche zending te wijden, en tot 1813 waren de zendelingen uitsluitend landslieden en hand werkers, voornamelijk uit Duitschland afkomstig, en met Engelsch geld betaald, en nu zendt de kerk hare uitnemendsten tot dien arbeid uit. Het leger dezer zendingboden is tegenwoordig 7000 personen sterk, en een derde ongeveer van hun zijn vrouwen, terwijl liet getal der inlandsche predikers, bestemd om de leeraars en bestuurders te worden van de gemeenten uit de heidenen, die zelfstandige gemeenten zullen worden, 35,000 bedraagt. Wat dit beteekent, blijktuit de verklaring van den zendeling Henry Martijn, die, toen hij één Mohammedaan tot het christendom had gebracht, de bekeering van een Hindoe een even verbazend wonder noemde als de opwekking van een doode. Honderd jaar geleden waren er in de geheele niet- christelijke wereld op de 557 millioen nog geen 300 menschen, die tot het Evangelie bekeerd waren, en nu zijn er op de 1000 millioen heidenen 300 millioen bekeerden. In dat gedeelte van lndië. waar het Brahmanisme de heerschende godsdienst is, ver meerdert het getal der christen-inboorlingen elk tiental jaren met 81 procent, en het getal der niet-christenen slechts met 6!/2 procent, zoodat daar nu twee millioen christenen zijn. Maar daarentegen honderd jaar geleden gaven de vrienden der zending ruimer dan het veel grooter getal van hen, die zich nu zendingsvrienden noemen. Op zijn hoogst genomen dragen zij, hoofd voor hoofd, tot de zaak der zending jaarlijks niet meer bij dan 75 centen; slechts een derde hunner brengt het tot f 2,50. Dit was eene eeuw geleden hoofd voor hoofd f 6,De zendeling Carey, die dit laatste mededeelt, gaf zich zeiven, en f 564,000." Ongelukken, Hampen, Nisdaden, enz. In de vorige week vervoegden zich twee personen aan den Noord wal te 's Hage bij een turfschipper, wiens met de brandstof geladen schuit daar lag. Zij bestelden namens een fabrikant, wonende aan het water in het andere gedeelte van de stad, 10,000 turven. De schipper, verblijd met deze aanzienlijke levering, begon echter over de betaling te spreken en toen hij meer waar borgen voor de ontvangst van zijn geld verlangde dan de opgave van naam en woonplaats van den lastgever, ging hij, op verzoek van een der twee personen, stadwaaits om het geld ten kantore van den ontbieder der brandstof te halen. De andere zou achterblijven om op de schuit te passen. Toen de schipper heengegaan was, voer de derde persoon met de schuit weg. Hij was reeds bijna met het vaartuig aan den uitgang der stad, toen hij, daar de werkelijke schipper tot de overtuiging was gekomen, dat hij bedrogen was, door de politie werd aangehouden. Een zeldzaam geval is dezer dagen te Ziegenhain, een Duitsch plaatsje, voorgekomen. Een ontslagen gevangene en zijn kameraad, die in dezelfde omstan digheid verkeerde, braken er namelijk in de gevangenis in, om naar een verborgen schat te graven, welke bestond in een bankbiljet van honderd mark, dat zij reeds geruimen tijd aan een der cipiers ontstolen en op de binnenplaats der gevangenis verborgen hadden. Begunstigd door de duisternis nu, volvoerden de beide spitsboeven het stoute stuk, om na den goeden afloop

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1