Buitenland. worden voorgelicht. Hieronder zijn drie liberale, één radicale, één ultra-radicale, één Roomsch-Katholieke, één anti-revolutionaire, één protectionistische, één socialistische; en eindelijk een waarvan de kleur nog nog niet te bepalen is (tappers enz.) Door de Nederlandsch-Indische regeering is bepaald, dat het laboratorium in het militaire hospitaal te Weltevreden, waarin prof. Pekelharing zijne onder zoekingen omtrent het ontstaan van berri-berri heeft verricht, als laboratorium voor het onderzoek op bac teriën zal blijven bestaan. Naar de Javabode verneemt zijn de heeren Dr. Eyckman en Dr. v. Eecke voorgedragen voor de betrekking van directeur van dat laboratorium. Voor de cavalerie en deels ook voor de rijdende artillerie worden dit jaar paarden in Ierland aange kocht. Voor de regimenten veldartillerie en voor de rijdende artillerie worden paarden in ons land aan gekocht. Aanbestedingen van remontepaarden zullen thans niet plaats hebben. Kunst, Wetenschap en Letteren. Voor den Nationalen en Internationalen Wedstrijd voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen, welke in Juni van dit jaar te Nijmegen zal gehouden worden, is de regelingscommissie samengesteld als volgt: Hoofdcommissie de heeren J. v. Hasselt, Voorzitter; II. J. C. Vieweg, Onder-VoorzitterJhr. Mr. de Testa, SecretarisG. K. G. van Aken; Dr. J. P. van den Berg; S. Blom; Jos. de Bruijn; A. Baron Hacfort tot ter Horst; M. J. H. Kessels te Tilburg; H. J. Roeland; Ph. J. Roothaan; E. J. RoukensJhr. E. F. van Rijckevorsel van KesselMr. P. S. Scheers Sub-Commissie de heeren A. M. van Beuge; J. Cornelis; Et. Donckerwolcke; J. Dassen; W. Engel; K. Franssen; F. II. A. M. Franszen; W. Gutersohn; R. van Haaren; J. W. P. Hage; W. Ivens; P. JoostenJoh. Knoops; L. van Kuijk; C. Ling; Jac. Peters; G. L. W. Peters; Th. PletE. Roos Jr.; G. L. Schlimmer; G. Schnitzler L. Schnitzler; A. Schreuder; Ilenri Smals; Ger. C. Smith; N. Smith; P. Smits; J. Sormani; G. Stoof; J. C. Swemmelaar; A. VerweijC. van Weegen; M. J. van der Wouden. Deze commissie, die naar het schijnt alles zal aanwenden om dit feest zoo luisterrijk en aangenaam en tevens voor de neringdoende ingezetenen zoo voördeelig mogelijk te maken, zal dezer dagen aan allen die de zaak willen steunen eene lijst aanbieden om voor toegangskaarten in te teekenen, en wel voor een heer a f 5 en voor eene dame of kind beneden 20 jaren a f 2,50. Voor deze kaarten waarvan de opbrengst bestemd is voor geldprijzenen verder voor den aankoop van medailles, diploma's en kunst voorwerpen en tot bestrijding van kosten voor de juryleden heeft men niet alleen toegang tot het geheele concours, dat eenige dagen duurt en dat in de Vereeniging, in de Harmoniezaal en zoo mogelijk in de Sociëteit Burgerlust en op het Valkhof wordt gehouden, maar ook tot 3 door de commissie te organiseeren feesten, bestaande in Concerten, Bal- champêtre, Vuurwerk enz. Het lijdt dunkt ons geen twijfel of de lijsten zullen spoedig met handteekeningen overdekt zijn, want wie zou niet gaarne eene zaak bevorderen, zoo zeer geschikt om een groot aantal vreemdelingen in onze stad te zamen te brengen, terwijl men zichzelven tevens een groot genot verschaft. Het in het vorige jaar gehouden concours was alleen nationaal en heeft toen reeds veel genoegen gegeven, hoe veel meer zal dus een internationaal concours, waaraan vele gezelschappen ook uit België, Duitschland en Noord-Frankrijk zullen deelnemen, de aIgemeene belangstelling wekken. Den 15 Februari worden naar wij vernemen de lijsten gesloten. Wie na dien tijd nog wenscht, in te teekenen zal dit niet anders kunnen doen dan op minder voordeelige condities, terwijl zij die tijdens de feesten bij elke uitvoering afzonderlijk entrée moeten betalen nog slechter af zouden zijn. Prov. Geld. en Nijm. Ct. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Middelburg zijn Donderdag namiddag de echt- genoote van een hooggeplaatst regeeringspersoon en eene jonge dame, mede uit den aanzienlijken stand, op een vijver, bij het schaatsenrijden, door het ijs gezakt en verdronken. Dit ongeluk veroorzaakt groote ontsteltenis in de stad. Te New-York is de tabaksfirma M. E. Salomon gefailleerd, waardoor verschillende Amsterdamsche tabakshandelaren belangrijke schade moeten lijden. In de kolenmijn van Dunsmirs op de Vancouvers- eilanden in Britsch N.-Amerika had eene hevige ont ploffing van het mijngas plaats. Men vreest dat alle mijnwerkers verloren zijn. Tot nog toe werden de lijken van 50 blanken en van 150 Chineezen voor den dag gehaald. Er waren op het oogenblik dat het ongelnk plaats had, 300 arbeiders in de mijn aan het werk. Naar men uit New-York meldt, heeft Zondag voor acht dagen een vuistvechter, Sirnon Besser genaamd, bij eene bokspartij zijn tegenstander Bill Demposey met één slag derwijze de kaak verbrijzeld, dat de ongelukkige dood nederviel. De berichten uit Amerika melden hevige koude en sneeuw, die het verkeer stremt. Te New-York vreest men een melknood, daar de melktreinen de stad niet kunnen bereiken. De straten zijn bedekt met een laagje ijs, waardoor het verkeer bijna on mogelijk wordt. In jaren was de winter niet zoo gestreng als ditmaal. De Atlantische booten, die in de laatste dagen te New-York aankwamen, hadden met zwaar weer te kampen. Frankrijk. In de Kamer heeft de heer d'Aillières, van de rechterzijde, sterk het financieele beheer van de republiek afgekeurd. De vier begrootingen, die vóór '1888 gemaakt zijn, zoeken een steunpunt hetzij in nieuwe belasting, hetzij in eene leening, of wel in beide tegelijk. Inzonderheid viel de spreker de begrooting der commissie aan, wier ontwerp, volgens hem, het land voor een tekort van 273 millioen zal brengen. De heer d'Aillières wilde onder anderen de trésoriers-généraux afschaffen, wier onkosten aan de controle der rekenkamer ontsnappen. De staatkunde der Nationale Vergadering, waar de anti-republikeinen de meerderheid hadden, heeft van '1871 tot 1876 goed sluitende begrootingen aan Frankrijk gegeven. De begrooting van 1876 had zelfs een overschot, dat men tot delging van schuld heeft kunnen bezigen en tot vermindering van belastingen. Maar na dat jaar zijn de republikeinen aan het bestuur gekomen, en deze hebben steeds huis gehouden als verkwisters. Met volle hand hebben zij allerwege het geld uit gestrooid. Het is nu meer dan tijd om niet alleen halt te houden, maar om terug te keeren. De welvaart des lands is er mede gemoeid. Na den heer d'Aillières bestreed de heer Amagat de begrooting der commissie. Spanje. Omtrent den financieelen toestand schrijft men uit Madrid dd. 25 Jan. aan de Débats het volgende: Den 31 December is de dienst '18861887, welke volgens de comptabiliteitswet achttien maanden telt, afgeloopen. Gedurende het laatste halfjaar is men voortgegaan met de uitgaven en ontvangsten betreffende het tijd perk van 1 Juli '86 tot '1 Juli '87 onder dezen dienst te brengen. Het voor dezen tijd vastgestelde budget sloot met een overschot van 26,010,693 peseta's; de ontvangsten waren geraamd op 932,285,380, de nitgaven op 906,274,687 peseta's. Aan buitengewone inkomsten waren daaronder begrepen 583/4 miliioen. Metterdaad echter is de dienst gesloten met een te kort van 23,819,126 peseta's; immers werd er slechts ontvangen 886,564,657 en daarentegen uitgegeven 910,383,783 peseta's, en dat ofschoon sommige buiten gewone inkomsten, welke op het gewone budget niet thuis behoorden, tot een bedrag van 98,588,720 peseta's, daaronder begrepen zijn, zoodat het werkelijke tekort ongeveer 92 millioen beloopt. Aan den anderen kant doet de tot dusver bekende opbrengst der belastingen over 18871888 voor den loopenden dienst een nieuw te kort voorzien van meer dan 60 millioen en heeft wederom de minister van financien onder de geraamde ontvangsten de buitengewone begrepen van de grondstoffen, in de tabaksfabrieken aanwezig, toen het monopolie werd verpacht. De vlottende schuld eindelijk, thans ongeveer 165 millioen bedragende, neemt toe en dreigt den toestand nog te verergeren. Zij zal spoedig het bij de wet bepaalde maximum hebben bereikt, zoodat er maatregelen zullen moeten genomen worden om haar te consolideeren. Middelerwijl heeft de minister Puigcerver aangekondigd dat hij met de Spaansche Bank zou onderhandelen over de terugbetaling der vlottende schuld in vijf jaren met een rente van 3 pet.; een tgdelijke maat regel, welke de begrooting slechts nog meer bezwaren kan. Men vraagt zich af, hoe de minister, die dit jaar niet op buitengewone inkomsten zal kunnen rekenen, het zal aanleggen om de begrooting voor 18881889 in evenwicht te brengen en weerstand te bieden aan de vereenigde aanvallen der protectio- nisten en der Agrarische Liga. De bezuinigingen, welke men zich voorstelt aan de verschillende depar tementen in te voeren, schijnen niet belangrijk genoeg te zijn om den toestand te verbeteren. Itixslilllfl. Zes bevelhebbers van legercorpsen zijn door dèn czaar naar St. Petersburg ontboden. Het voorwendsel voor deze bijeenkomst is de invoering van eenige nieuwe reglementen voor het legermen gelooft echter, dat er in werkelijkheid sprake is van een krijgsraad. De zes commandanten zijn de generaals Gourko (Warschau), Drentier (Kieff), Ganetszki (Wilna), Roop (Odessa), Dondukoff-Korsakolf (Kaukasus) en de hetman der Kozakken van den Don, vorst Swiatopol-Mirsky. De bijeenkomst wordt gepresideerd door een oom van den czaar, grootvorst Nikolaas. Oostenrij k. De Neue freie Presse zegt naar aanleiding van de uitbreiding van den landstorm en de landweer in Duitschland, dat niet alleen het Duitsche volk groote offers zal moeten brengen, maar dat die ook van den Oostenrijkschen bondgenoot zullen worden gevorderd, daar iedere vermeerdering van Duitschlands weerkracht met die van Oostenrijks verdedigingsmiddelen moet gepaard gaan. Daarom spreken de 280 millioen, die van den Duitschen Rijksdag worden gevraagd, ook voor Oostenrijk-Hongarije eene onheilspellende taal. Ook wij moeten ons er op voorbereiden, dat het einde der offers, die voor onze militaire veiligheid moeten worden gebracht, nog niet gekomen is; ook aan ons dringt zich, even als aan het Duitsche volk, de bange vraag op, wanneer wij zullen zijn gekomen op het punt, waar alle vaderlandslievende offervaardigheid ten slotte niet meer voldoende is, om aan de reusachtige eischen te voldoen. De Presse noemt het eene wreede oprechtheid van den Duitschen minister, dat hij ook nu nog niet zijn eisch als een laatsten kan noemen. Het saigner a blanc, dat de heer von Bismarck als de grootste verschrikking van een nieuwen oorlog voorstelde, wordt op die wijze reeds in vollen vrede toegepast. Zwitserland.. «Zwitserland verkeert waarlijk in een benijdens- waardigen toestandschrijft de IV. Zürcher Ztg. «Een machtige naburige Staat maakt voor duizenden zijner burgers het verblijf in eigen land onmogelijk en werpt over onze grenzen scharen van vluchtelingen, naar welke niemand bij ons heeft verlangd, en welker theorieën de groote meerderheid van het Zwitsersche volk afkeurt. Dien vluchtelingen zendt dezelfde Staat spionnen achterna, welke hun mandaat zóó opvatten, dat zij de meest onbezonnen elementen onder de door hen bespiede personen aansporen tot allerlei excentrici teiten, waardoor zij aan onze regeeringen moeielijkheden bereiden en ons land in discrediet brengen. Zoo maakt men misbruik van onze goedhartigheid, en wanneer dan later het afschuwelijk weefsel voor ieders oogen wordt uitgebreid, dat de bezoldigde ambtenaren van den machtigen nabuur over ons land hebben gesponnen, dan windt zich de. verantwoordelijke minister van den schuldigen Staat op tot eene zedelijke verontwaardiging over onze achterlijke rechtstoestanden Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Een kapitalist te Pest ontving voor korten tijd bezoek van een zijner kennissen, die hem zeide; «Beste vriend, ik moet een borgtocht stellenwees zoo goed mij tot dat' doel 25 stuks x-loten te geven." De ka pitalist die de gewenschte papieren toevallig voorhanden had, was dadelyk bereid en gaf den bezoeker de 25 loten ter leen. Een paar dagen later kwam de man die ze had uitgeleend bij zijn vriend met de woorden: «Mijn waarde, nu heb ik zelf x-loten noodig, minstens tien stuks; wilt ge er mij zooveel terug geven?" «Ja dit is een lastig geval; ik heb die loten alle reeds als borgtocht gesteld. Maar weet ge wat? Ik bezorg u tien stuks andere x-loten. Is dat goed «Na tuurlijk, dat is mij hetzelfde. Als ik ze maar gauw krijg, want ik heb de papieren van daag nog noodig." Na een uur waren de loten reeds gebracht en de oorspronkelijke kwitantie van 25 loten, werd op 15 teruggebracht. De 25 loten, die tot onderpand dienden, bleven waar ze waren, en nu wilde het toeval, dat op een daarvan bij de laatste trekking, de hoogste prijs viel. De kapitalist en zijn vriend zijn het er nu oneens over, waartoe het lot behoort waarop de hoogste prijs viel; tot de partij van de 15 die terug gegeven moeten worden, of tot de overige 10, die het eigendom blijven van den persoon die geleend had. Een vernuftig middel om een stervenden pereboom voor geheelen ondergang te bewaren, werd voor twee jaren toegepast door iemand te Boston. De stam was kwijnende, en daarom plantte men vier jonge denne- boompjes vlak tegen den ouden stam aan, sneed de toppen geheel weg, maakte insnijdingen in den bast van den ouden boom en ente de jonge stammetjes daarop in. De oude zoowel als al de jonge boompjes bleven in het leven. Hoofdzakelijk trekt nu de vrucht boom zijne sappen uit de jonge stammen. Een ruime oogst van lekkere peren was in 't volgende jaar de belooning voor de aangewende moeite. Op de Oostkust van Afrika, niet ver van Zanzibar, heeft het Engelsche schip «Garnet" een Arabisch slavenschip na eene vervolging van vier uren prijs

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2