ZlERIKZiESCHE COURANT. voor het arrondis- semcnt Zierikzee. 1888. No. 10. Zaterdag 4 Februari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIV'MAN. ZIE RIK ZEE, 3 Februari 188 8. De uitvoering door het Zweedsch Zangerkwartet heeft Dinsdag alhier plaats gehad en gaf aan het talrijk opgekomen publiek alle redenen tot tevredenheid. De uitvoeringen van dit kwartet, 't welk uit zes per sonen bestaat, behooren in waarheid tot het gebied der kunst. Het zijn heldere en welluidende steramen die één geheel vormen, zoo schoon en zoo volkomen gelijk van toon, dat men somtijds in den waan verkeert alsof men één instrument hoort. Hun zang was be wonderenswaardig zuiver, evenals hun toon ongeëvenaard vast was, terwijl hunne piano's en pianonissimo's onberispelijk schoon warenbovendien hadden zij ook nog de »Brumstimmen" geheel tot hun beschikking en daar zij in het minst geen jacht op effect maakten, was de uitwerking te grooter en te verrassender. Zierikzee, 3 Februari 1888. Heden namiddag had alhier de door de IJsvereeniging uitgeschreven wedstrijd op klompen en schaatsen voor behoeftigen plaats. Reeds verscheidene malen ten vorigen jare en in dezen winter moest die wedstrijd wegens het invallende dooiweder worden uitgesteld. Voor deelname aan den wedstrijd hadden 230 jongens beneden de 16 jaar zich aangegeven. Nadat zij zich op het Havenplein hadden verzameld, ging het met de muziek van 't Harmoniegezelschap Kunst en Eer" voorop, in optocht naar de ijsbaan in de Wandeling, waar zich reeds honderden toeschouwers hadden verzameld. Vóór dat de wedstrijd een aanvang nam, werden de deelnemers onthaald op chocolade en beschuit. De wedstrijd, zoowel op schaatsen als op klompen, liep tot algemeen genoegen af. Als prijzen werden aan de winners uitgereikt 3 wollen en 3 molton dekens en twaalf mudden steenkolen, terwijl aan elk der deelnemers 4 pond brood, 2 pond gort en 1 pond spek werd verstrekt. Dat de jongens over het algemeen zeer in hun schik waren, was hun aan te zien en hoewel sommigen met een feest als dit, door de IJsvereeniging gegeven, niet bijzonder sympathiseeren, rneenen wij, dat de Vereeniging heden zeer veel blijde harten heeft ge maakt zonder iemand aanstoot te geven en hopen wij dat zij ^ater door de burgerij in staat zal worden gesteld nofj meer zulke feesten te geven en dan even veel succes zal hebben van haar werk als zij nu heeft gehad. Naar men verneemt, zal dr. A. Van der Swalme, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht het St. Joris-gasthuis te Delft, binnenkort zijn ontslag uit deze betrekking aanvragen. Als een proeve van stijl kan de volgende advertentie dienen, voorkomende in een onzer provinciale bladen: »De ondergeteekende neemt aan die plan heeft om bij mij varkens aan bloed te besteden, voor een zeer lagen prijs, bij de hoeveelheid wel zeer attent op mijn voornaam te letten." De Algem. Vereen, voor Bloemb.-Cultuur keurde Maandag 30 Januari in hare 68e vergadering, met groote meerderheid van stemmen, het reglement van orde goed, opgemaakt ter bestrijding van den verkoop van - en den handel in afgesneden bloemen. De belangrijkheid van dit besluit is niet gering te achten. Niet minder dan 1400 bloemisten en bloem- kweekers hebben zich schriftelijk verbonden, geen handel in afgesneden bloemen te drijven en het re glement van orde legt hun de verplichting op, niet te handelen met die vakmannen, welke zich niet door hunne handteekening hebben willen verbinden. Komt iemand zijn handteekening niet na, dan mag ook met hem geen handel hoegenaamd door de onder teekenaars meer worden gedreven. Deze forsche maatregelen zijn ongetwijfeld nood zakelijk, om den verderfelijken handel in afgesneden bloemen tegen te gaan. Bloemisten of bloemkweekers in Nederland, die eveneens hun steun aan de goede zaak willen schenken door zich tot bovengenoemd schriftelijk te verbinden, wordt verzocht zich te richten tot het Hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloemb.-Cultuur, gevestigd te Haarlem. H. Dbl. De Wageninger weerspreekt heden het verwijt van de Standaard dat in de door ds. Buitendijk bijeengeroepen vergadering van Donderdag 26 Januari »de reporters der anti-revolutionaire pers zijn afgewezen, afgewezen zelfs op min fatsoenlijke manier." De zaak is deze. Het XJtr. Dagblad en het Hand. hadden vooraf gevraagd of hunne verslaggevers konden worden toegelaten, wat natuurlijk met ja werd beantwoord. Had de Oranjevaan of de Standaard of welk ander blad, van welke kleur ook, zich tijdig aangemeld, geen enkel zou zijn afgewezen, want men stelde prijs op de meest mogelijke openbaarheid. Maar de redacteur van de Oranjevaan had verzuimd toegang te vragen en bevond zich in de zaal, zonder de pre sentielijst geteekend te hebben. Dat kon niet toegelaten worden, en daarom gaf de voorzitter vóór 't begin van de vergadering te kennen, dat slechts zij, die de presentielijst geteekend hadden, haar konden bij wonen, en dat indien er soms nog een verslaggever zijn mocht behalve die van 't U. D. en van 't Hand. deze zich diende te verwijderen. Een te vroeg bestelde doodkist! Zaterdag j.l. werd het overlijden medegedeeld van den heer J. A. De Bergh, den bekenden schrijver o. a. van de Haagsche Penkrassen. Sedert vele jaren bezat de heer De Bergh zijn doodkist. Deze doodkist was indertijd voor hem besteld, toen men hem dood waande. Hij bleek toen echter schijndood te wezen; de kist evenwel was besteld en de herleefde schijndoode behield haar als herinnering en gebruikte haar als bergplaats. Thans maakt die inhoud voor het stoffelijk overschot van den heer De Bergh plaats, In een te 'sGravenhage op 24 Januari j.l. gehouden vergadering van de onderteekenaars der in December ter zake van de Parijsche tentoonstelling in 1889 verzonden circulaire, is besloten, naar aanleiding van de ingekomen antwoorden van de aangezochte firma's de voorloopig toegetreden deelnemers op te roepen tot bijwoning van een vergadering, welke heden namiddag in de bovenzaal van het »Café Krasna- polsky" te Amsterdam is gehouden. De vergadering, die door den Franschen gezant te 's Gravenhage zou worden bijgewoond, heeft ten doel de organisatie eener Nederlandsche commissie door de toegetreden deelnemers, in verband met een nader in te richten vertegenwoordiging van de koloniën, de fraaie kunsten, den tuinbouw, enz., en de regeling der voorwaarden van deelneming. Personen, die nog niet zijn toegetreden, konden eveneens de vergadering bijwonen en zich bij de voorloopig ingeschrevenen aansluiten. Het mesten van ganzen en eenden kan men zeer in de hand werken, duor den vogels met hun voeder meermalen 's daags in kleine stukken gesneden gele of witte knollen toe te dienen, en verder stukjes houtskool in hun drinkwater te leggen, of wel ge- stamte houtskool onder het voeder te mengen. De houtskool bevordert niet alleen eene goede spijsvertering, maar ook de gezondheid der vogels, daar men bij de aanwending er van gevaar loopt de dieren te over voeren. Tevens wordt het vleesch er.malscher door. Ook voor andere vogels, ja zelfs voor sommige viervoetige dieren, als b.v. varkens, is houtskool een uitstekend middel om het mesten te bevorderen. Op Maandag 16 April zullen de Nederlandsche pelgrims naar Rome vertrekken, waar de Paus hen tusschen 23 en 30 April audiëntie zal verleenen. De reis wordt genomen over Brussel, Bazel, Milaan, Bologne, Lereto, Rome en waarschijnlijk terug over Florence, Padua, Venetië, Verona, Milaan. Een geheele week brengt men te Rome door. De thuiskomst is bepaald op Dinsdag 8 Mei. In eene correspondentie uit Amsterdam in de Köln. Ztg. over den aanstaanden verkiezingsstrijd in Nederland wordt o. a. gewezen op de scheuring onder de vrij zinnigen en op het program der zich afscheidende radicalen van »Burgerpligt." »In duidelijkheid zoo eindigt de brief laat dit program niets te wenschen over. Koestert echter de nieuwe partij de hoop, dat door volkomen bevrediging van alle eischen der kerkelijke partijen het clericalisme ten slotte vanzelf zal verdwijnen, een oppervlakkige blik op de toestanden' in het naburige Belgie, waar de eischen en de aanmatiging der kerk met iedere concessie van den Staat toenemen, zou tot eene juist tegenovergestelde slotsom leiden." Ook te Amsterdam worden pogingen aangewend om, op het voetspoor van hetgeen te Utrecht is gesproken, eene vereeniging tot stand te brengen van orthodoxen op kerkelijk gebied, die geen vrede hebben met de politieke gedragslijn, door de hoofden der anti-revoluti onaire partij gevolgd. In verband met het door den directeur der kon. militaire kapel aangevraagde pensioen is de heer W. van der Linden als onder-kapelmeester tijdelijk met diens functie belast. H. M. de keizerin van Duitschland, koningin van Pruisen, heeft ter beschikking van de 4e Internationale, te Karlruhe gehouden, conferentie van het Roode Kruis, gesteld eene som van 6000 mark, daarenboven drie gouden en negen zilveren medailles, voor de beste beantwoording van eene prijsvraag in het belang van het Roode Kruis. Dientengevolge heeft de conferentie besloten deze gift te bestemmen voor eene prijsvraag over: »De beste inrichting van een verplaatsbaar hospitaal d. w. z.: de aanwijzing van de meest geschikte voor werpen, met opgaaf van de beste wijze om deze te verkrijgen, tot het inrichten en in gebruik nemen van een verplaatsbaar hospitaal, bestemd voor een bepaald aantal gekwetsten en zieken." Het centraal comité van het Roode Kruis te Berlijn werd belast met het samenstellen van een programma voor dezen wedstrijd. Dit programma is thans in een circulaire van het Ned. hoofdcomité aan de comité's en correspondenten medegedeeld. In den loop dezer week wordt weder eene belangrijke hoeveelheid buskruit uit de buskruitfabriek bij Muiden verzonden naar Maassluis, met bestemming naar Afrika Z. W. kust. Thans wordt de gouvernements-koffieoogst in Neder- landsch-Indië geraamd op 490,800 pikols. Verdeeldheid genoeg! Amsterdam zal bij de aanstaande verkiezingen waar schijnlijk door niet minder dan 10 kiesverenigingen

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1