Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVËRTENTÏÊN. VAN ÏÏOUWENINGE EN VISSER, THEEHANDEL Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, reference", terwijl de lezers en studenten, op gemakkelijke fauteuils, aan lange tafels zitten, die straalsgewijze op het middelpunt uitloopen. Hier vindt men de drie duizend folio-deelen van den algemeenen catalogus in handschrift, die gaandeweg zullen worden vervangen door den gedrukten catalogus in zeshonderd deelen, waarvan echter nog slechts een klein gedeelte gereed is. Hier ook vindt men het deels geleerde en altoos zeer wellevende personeel, dat den superintendant, op een hoogen lessenaar gezeten, omsingeld houdt. Het deelt de gevraagde boeken uit tegen een gedrukt re<?u, dat later weer ingewisseld wordt, wanneer de lezer of student de geleende boeken teruggeeft. Deze worden hem aan zijn plaats, die hij op dat regu moet aangeven, gebracht door speciale boden j hij moet ze evenwel terugbezorgen. In den beginne werden de driehonderd voorhanden fauteuils zelden of nooit alle bezet. Gaandeweg noch- thans is het cijfer dergenen, die van de leeszaal in het Britsch museum gebruik maken, belangrijk toe genomen. Reeds in 1886 was hun getal tot 176,893, zijnde derhalve gemiddeld 850 per dag, aangegroeid. Doch voorverleden jaar steeg het totaal tot 182,778, of gemiddeld 604 personen per dag, en het cijfer der aan hen geleende boeken tot 1,852,725. Het gevolg was dat de driehonderd fauteuils onvol doende bleken. Door vernuftige redmiddeltjes waren de curatoren er in geslaagd langen tijd den vvassenden stroom het hoofd te bieden. Allerlei zitplaatsen werden er geïmproviseerd, doch zelfs deze werden vaak alle ingenomen, vooral des Zaterdags, op welken dag ik menigwerf, in navolging en in gezelschap van andere ongelukkigen, met een pak boeken onder mijn arm, rondgedraafd heb als een paard in een circus, zonder een rustplaatsje te kunnen ontdekken. Deze enorme populariteit der leeszaal van het Britsch Museum is alleszins verklaarbaar. Er zijn geen lastige formaliteiten verbonden aan het verkrijgen van een toegangsbiljet, dat de hoofdbibliothecaris gaarne verstrekt aan iedereen, die meerderjarig en óf zelf huisbaas is, óf door een huisbaas aanbevolen wordt. Heeft men eenmaal een toegangsbiljet, dan bezit men zeldzame voorrechten. Den geheelen dag, tot de duis ternis valt, en des winters zelfs tot acht uur 's avonds, met behulp van electrisch licht, heeft men de vrije beschikking over eene prachtige leeszaal, voorzien van alle gemakkentoiletkamer, restauratie, kolfiekamer, enz., zonder dat het gebruik dezer localen een roode duit kost. Verder staat een personeel met twee millioen gedrukte boeken, taliooze handschriften en kaarten, gereed, u op uw wenken te bedienen, terwijl gij bovendien vrijheid hebt zelf rond te gaan, om te kiezen, uit de dertigduizend boekdoelen, die in de leeszaal zelf staan opgesteld en die grootendeels bestaan uit woorden- en handboeken van allerlei aard, tijdschriften, atlassen, enz. enz. Deze voordeelen zijn niet gering te achten. Vele lieden in eene wereldstad als deze hebben dat natuurlijk spoedig leeren inzien. Menschen, die een onprettig tehuis of wellicht in het geheel geen tehuis hebben, vinden het aardig, te gaan tabernakelen in Museum- street. Zij komen, gewapend met broodjes of sandwiches, soms zelfs met een veldüesch, en installeeren zich gezellig in de leeszaal van het Britsch Museum, zoodra zij geopend wordt. Daar blijven zij dan plakken tot het sluituur hen verjaagt, 't ls er zoo gezellig koel in den zomer, lekker warm in den winter! Toiletkamer en restauratie liggen dicht in de buurt. Den tijd brengt men zoek met het lezen van «pikante" romans, afgewisseld door een dutje. De jongen onder deze lanterfanters brengen afwisseling in het «ewigeEinerlei", door een praatje te maken met eene «Studentin" of eene «flirtation" in optima forma op het getouw te zetten. Zulke lieden zouden verbaasd zijn, als men hun mededeelde, dat zij de hun bewilligde voorrechten misbruiken. Er zijn er onder, die de vrijheid zóóver drijven, dat zij de toiletkamer als een bad beschouwen, waar zij niet enkel handen en hoofd, maar ook beenen en voeten, ja het geheele lijf, mogen wasschen, terwijl anderen haar tevens als waschplaats willen benutten, waar zij hun hemden, kragen, manchetten en zak doeken mogen reinigen, zonder den bijstand der waschvrouw te behoeven in te roepen. De hoofdbibliothecaris, de heer Maunde Thompson, heeft althans een proef willen nemen, om te zien of hij de meest verharde romanlezers en lezeressen niet weren kan, door hun alle nieuwe romans te ontzeggen, Geen jonge romans zullen ter lezing worden gegeven, behalve aan hen, die schriftelijk verklaren, welk doel zij er mee hebben. En aan het nieuwe voorschrift wordt gestreng de hand gehouden. Schrijver vroeg op de gebruikelijke manier Zola's «L'Assommoir" ter lectuur en gaf als reden op, dat hij de uitwerkselen van sterken drank op de Fransche volksklasse uit een maatschappelijk oogpunt wilde nagaan. Zijn verzoek werd gladaf geweigerd, en hij kreeg het briefje terug met de woorden er overheen gekrabbeld in blauw potlood: «Reason not sufficient:" «uw motief is onvol doende." Hij had niet anders verwacht, maar wilde de proef eens nemen. Om zich heen zag hij een aantal teleurgestelden, die ook nul op hun request hadden gekregen, doch terwijl de een een nog langer gezicht trok dan de ander, kon hij zelf een glimlachje nauwelijks onderdrukken. De lanterfanters quand-même zullen zich nu echter op andere romans werpen. Doch er is nu ten minste een begin gemaakt met het noodige intoomen, en mocht deze wenk worden misverstaan, dan zullen curatoren tot andere beperkende maatregelen de toe vlucht moeten nemen, ten einde aan de leeszaal van het Britsch Museum zooveel mogelijk bet karakter te blijven verzekeren, hetwelk haar toekomt. Van 25 Jan.—1 Febr. 1889. Geboren: Een dochter van J. Mallander en M. Schoenmakers. Gehuwd: C. M. Telle, 36 j., weduwn. en H. C. Steketee, 34 j., j.d. Overleden: J. van den Houten, 76 j., man van W. Evertse. J. Mommaas, 69 j., wed. A. Tuijtel. Mevrouw de Wed. VAN DER VLIETMerens geeft, ook namens hare kinderen en behuwdkinderen kennis, dat hun geliefde echtgenoot, vader en behuwd- vader de WelEd. Gestr. Heer G. VAN DER VLIET, in leven Postdirecteur te 's Hertogenboschheden in den ouderdom van 56 jaren te Oosterbeek is overleden. Oosterbeek, 31 Januari 1889. Ondergeteekenden geven met diep leedwezen kennisdat hun geliefde broeder de WelEd. Gestr. Heer G. VAN DER VLIET gisteren in den ouderdom van 56 jaren te Oosterbeek is overleden. Zierikzee, J. VAN DER VLIET. 1 Februari 1889. C. VAN DER VLIET Dz. Het BESTUUR van het Begrafenisfonds, onder de zinspreuk: „TOT MUT VA UT 'T AljCrEJJTEE-Sï", gevestigd te Zierikzeebrengt ter kennis van de ledendat volgens besluit der Vergadering van 23 Januari 1889, met ingang van den lsten dier maand, de uitkeering bij overlijden voor leden van de 3de Afdeelingis verhoogd tot f ZO, j terwijl bovendien voor de leden, overleden en begraven wordende te Zierikzeevoor rekening van het Fonds eene volgkoets wordt verstrekt. Voorts, dat de Erven van ledenoverleden in militairen dienst, op zee, in eene kolonie, een hos pitaal of eene gevangenistengevolge waarvan door de betrekkingen geene begrafeniskosten behoeven betaald te worden, wordt uitgekeerd eene som van 35, doch dat die uitkeering wordt verhoogd tot f 1 indien zoodanige leden eene weduwekind of kinderen nalaten. Dat eindelijk de uitkeeringen voor leden van de le en 2de Afdeeling (kinderen van 1 tot 6- en van 6 tot 12 jaar) evenals de diensten door den Bode van het Fonds te verleenenongewijzigd zijn gebleven. Deze wijziging heeft, ingevolge art. 49 van het Reglement, 14 dagen ter visie gelegen voor deleden. Zierikzee, 28 Januari 1889. Namens voornoemd Bestuur, A. KIJAT, Boekhouder. Omtrent het sluiten van contracten van levensverzekering en lijfrente bij de Hollandsclie Sociëteit van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. Fock, C. P. van EeghenJ. T. van Bosse en J". Gr. !§illemals Com missarissen, Jkr. Mr. C. II artsen Jbsz., als Directeur, en Mr. J. P. Portielje, als Tweede Directeur, zijn inlichtingen te ver krijgen aan het Kantoor te AmsterdamRegu liersdwarsstraat 12, bij H.H. Correspondenten in de voowiaamste steden des Rijks en bij den Heer T. Draijer, te 9s Gravenhage9 Billitonstraat 2, Generaal Agent. Jaarlijksche premie per Honderd Gulden Kapitaal-Yerzekering voor het geheele leven: Op 25 jaar f 1,99. Op 40 jaar 3,11. 30 - 2,27. 45 - 3,71. 35 - 2,64. 50 - 4,53. THEJE-SOORTEN uit iiet magazijn van welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs bijzonder aanbevelen, zijn: Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop het Nummer en de Prijs van af f 0,90 tot f 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar: St. Annaland P. Kuiper. Axel Wed. Joh. Veenhuizen. Brouwershaven Wed. J. W. v. Braband. Ilontenisse C. Fassaert. Middelburg Mej. M. L. J. Goethals. Neuzen J. 0. van Sprang. Sluis Mej. J. C. A. Mets. Vlissingen Mej. M. M. de Bruge, Lepelstraat, F 64. Zierikzee M. F. de "Vos Cz. Zonnemaire Wed. J. Ever wijn. J A1V VAN REES ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van xj2 1, 2*4 en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij «T. 13.A.L te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schalie zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practische methode om door zelfoefeningin korten tijd, Fransch, Duitsch en Engelsch. te leeren lezen, spreken en schrijven door H. C. Spruyt en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boekhandelaren en (op plaatsen xoaar deze niet zijnook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel a f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar. Kwade beenen, wonden, zweren van alle soorten worden onmiddellijk, genezen door een geschikt doch vlijtig gebruik van deze onschatbare preparaten. Om te beproeven een kwaad been te genezen, door de randen der wonde te zamen te plakken, is eene dwaasheidwant in geval de huid toetrekt, blijven er vuile smetstoffen onder, die binnen weinige dagen met vernieuwde kracht op nieuw zullen uitbreken. De eenige grondige volmaakte behandeling bestaat in het verdrijven van de ontsteking in en rondom de wond, in het verzachten van de dichtsbijzijnde zenuwen, in het verkoelen van het verhitte bloed, terwijl het door de vaten heenstroomt en het vast en gezond maken van de dunne, waterachtige, weiachtige stoffen, die de wond uitwerpt. Gelukkig voor de lijdende menschheid, bereikt Holloway's Zalf, door behoorlijke doses zijner Pillen geholpen, deze doeleinden met onfeilbare zekerheid. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3. f 6,75, f 13,50, f 20,50 zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij alle apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 533, Oxford Street,

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 3