ZIEMKZEESCHE C«I I6AM\ voor het mondig- sement Zierikzee. L 1889. No. 9. Zaterdag 2 Februari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD burg, 1 Binnenland. ntracten ente bij eringen, lam, en Heeren J. T. Is Com- Jbaz., lelje, te ver- Eegu- wdenten bij den ihage, ruiden leven 3,11. 3,71. 4,53. st. 40 ct. 70 E. VAN AM pt. 76>5/ 913U 1023 107 88 51 457 tP" 93 UrS'l' 91 813/s 102 393/, 119' '/ia 58'j& 97 V, 100 1001/, 107 607/3 113 5/, f 1,23 - 2,4,: 1/, a f 9,40 »- 9,- a f 7,50 - G,90 i 14,— - 12,50 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 4Franco per post f 4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. 4Ile stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. UKM'MAII ZIERIKZEE, 1 Februari 488 9. Het bestuur van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, dat in het wetsontwerp, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, de volgende wijzigingen mogen worden gebracht 4°. dat in art. 2 wordt opgenomen de algemeene bepaling, dat het verboden is surrogaten van boter ten verkoop aan te bieden, te verkoopen, te leveren of te verzenden, indien niet op de verpakking het woord «Margarine" in duidelijke letters voorkomt; 2°. dat aan de strafbepaling van art. 8 wordt toegevoegd, dat bij herhaling van de overtreding door denzelfden persoon binnen twee jaar, altijd het maximum der straf moet worden toegepast. In de toelichting van deze wijziging komt adressant op tegen de voorstelling in het verzoekschrift der Vereeniging van margarineboter-fabrikanten, dat het voorgestelde ontwerp zou zijn eene bevoorrechting van den landbouw boven de nijverheid. De voorgestelde wettelijke regeling is geen partijkiezen tusschen boter en margarine, maar heeft alleen ten doel om te ver bieden, dat vet verkocht wordt voor boter, in denzelfden geest als het in ons land verboden is, koper te ver koopen voor goud. Zal echter dat doel bereikt worden, zullen bedrog en knoeierij gebracht worden onder het bereik van den strafrechter, dan moeten de bepalingen ook zóó worden gemaakt, dat zij van toepassing zijn op alle vormen, waarin verkoop plaats heeft. Het aanhangige wetsontwerp heeft in dit opzicht een tweetal belang rijke leemten. Onder de bepaling van art. 2 valt alleen de verkoop op eene openbare marktplaats of in eene openbare verkoopplaats; alle andere vormen van verkoop vallen er niet onder. Verder wordt geheel gezwegen over de verzending naar het buiten land. Die fouten zijn afdoend te vermijden, door uit het ontwerp weg te nemen, de bepaling van de ver koopplaatsen, waarop de wet van toepassing zal zijn en door toevoeging van den eisch, dat de verpakking van margarine bij levering en verzending, eveneens het voorgeschreven kenmerk moet dragen. Verder moet, zal de ontworpen wet doeltreffen, overtreding zoodanig worden gestraft, dat geen her haling te duchten is. Adressant wijst er op, dat het al of niet aannemen van dit wetsontwerp een levensquaestie is voor de zuivelbereiding. Wordt eene goede wet aangenomen, die gelegenheid geeft om bedrog en knoeierij te straffen, dan kan zij zich gezond ontwikkelen; lijdt de ont worpen wet schipbreuk of wordt het effect verzwakt door onvoldoende bepalingen, dan zal onvermijdelijk de boternijverheid zelve ontaarden in een industrie, die door vermenging en knoeierij tijdelijk eenig voor deel behaalt, maar op den duur daardoor zichzelven ondermijnt. Dat de ontginning van heidegronden niet altijd zoo onvruchtbaar is, als velen hier te lande meenen, maar wel degelijk rente kan opleveren, indien zij slechts met kennis van zaken geschiedt, blijkt uit de geschiedenis van het zoogenaamde Veen bij Nijkerk, Een bekwaam en ondernemend man kocht daar (blijkens de N. R. Ct. van gisteren) in 4845 400 bunders (hectare) heide, tegen negen gulden de bunder (hectare) en deed die bewerken, door haar in kleine gedeelten tegen zeer geringe prijs aan werklieden te verhuren. Eenige jaren daarna kon de eigenaar driemaal den koopprijs bedingen en waren de huurders gruoten- deels eigenaars geworden terwijl de waarde van 45 tot 50 gld. per b'fftder, gaarne betaald werd. Vier jaar na den aanvang had de ondernemer reeds eene rente van 60 pet. van zijn ingestoken kapitaal en de bevolking was van 300 tot 4000 zielen gestegen. Thans vindt men een groot aantal flinke woningen, lieve tuintjes, vruchtbare akkers en een tamelijk welvarende bevolking. Zouden de eigenaren der uitgestrekte heidevelden in de provincie Utrecht, o. a. te de Bildt, Soest, Soester* berg en Austerlitz niet eens eene proeve kunnen nemen met hetzelfde stelsel, zij het aanvankelijk op slechts kleine schaal Utr. Dagbl. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 4889 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 6000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Nederl.-Indiscbe leger, overeenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 45 Mei 4883, No. 24, afgekondigd in de Nederl. Staatscourant van 8/9 Juli 4883, No. 458, van welk reglement bij het departement van koloniën kosteloos afdrukken zijn te verkrijgendat de aanvragen om toelating (bij gezegeld request) vóór 46 Juli e.k. bij het departement van koloniën moeten zijn ontvangen dat het bij art. 4 van het voormelde reglement om schreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Donderdag 4 Augustus a.s. en volgende dagen, des voormiddags te 9 uur, in het pharmaceutisch laboratorium der Rijks-universiteit te Utrecht. De Engeische schaatsenrijders zijn tevreden over de Amsterdammers. De heer Neville Goodman, de Engeische nestor van het schaatsenrijden, heeft in de Field een zeer waar- deerende beschouwing geplaatst van den jongsten inter nationalen schaatsen wedstrijd te Amsterdam, welke door hem werd bijgewoond. Dat deze eenige wedstrijd onder de ongunstigste omstandigheden toch kon plaats vinden, was alleen te danken, zegt hij, aan de prompte practische en doeltreffende maatregelen, door de Am- sterdamsche Sportclub genomen. Ook van den hoogst belangrijken wedstrijd zei ven gewaagt de heer Good man met den grootsten lof, In een ander Engelsch Sportblad laat de hoer Ibberson zich uit in gelijken zin en wijst ook op de buitengewone beleefdheid en voorkomendheid, den buitenlanders zoowel door de Sportclub als door de Hollanders van alle rangen en standen bewezen. In het Weekblad van het Nederlandsch tijdschrift voor Geneeskunde komt een schrijven voor van prof. Van Overbeek de Meyer over het nationaal congres tegen de prostitutie, op 30 April te Amsterdam te houden. Het verzoek om aldaar als spreker op te treden, heeft hij dadelijk met een weigering beantwoord, en met het oog op zijn deel in den strijd acht hij het nuttig zijn gronden in dit tijdschrift mede te deelen. Hij acht het streven van de vereeniging verderfelijk voor de volksgezondheid en is van oordeel, dat zij dan eerst nuttig kan werken als zij haar onbevoegdheid om ter: oordeelen over zaken van gezondheidspolitie erkent en zich onthoudt van het nemen van besluiten op dit gebied bij meerderheid van stemmen. Wanneer de vereeniging zich uitsluitend wil bemoeien met de verhooging van het peil der zedelijkheid bij het volk en met de redding van gevallenen, zal zij een zegen zijn voor het land. Thans zaait zij ziekte en dood! Om deze redenen zal hij het nationaal congres niet bezoeken. Na zijn bezoek aan Z. M. den Koning is professor Rosenstein jl. Zondag geruimen tijd door H. M. de Koningin in gehoor ontvangen, en bij die gelegenheid is de Leidsche hoogleeraar ook aan de Prinses voor gesteld. De leden van het Groot Casino te 's Hage hebben, met het oog op van het Loo ontvangen berichten, besloten dezen winter de gewone casino-bals in het «hotel du Vieux-Doelen", niet te doen plaats hebben. Te Odoorn kreeg een landbouwer een mooie toom jonge biggen. Zooals men weetis een weinig toezicht in den beginne niet overbodig, 's Avonds bij 't naar bed gaan gingen twee meisjes uit voorzorg dan ook nog even kijken hoe de moeder het maakte met hare kleinen. Met de voorschoten over 't hoofd geslagen, trokken ze naar 't hok, een eindje van de woning verwijderd. Om kou en tocht te vermijden, deden ze de deur achter zich toe. Doch 't moet maar ongelukkig treffen! Toen ze de deur wilden openen om weer heen te gaan, brak de sluiting, en de klink van buiten was niet op te heffen. Hulpgeroep baatte niet; de huisgenooten toch hadden zich reeds ter ruste hegeven, en de meisjes bleven gevangen. Eerst 's anderen morgens om een uur of zes hoorde men gewag. Geroepen om op te staan, kwam er geen antwoord; bij hare slaap plaats ge komen, bleek die ledig. Onrust in huis! Overal gezocht, kwam de boer eindelijk buiten, en daar hoorde hij roepen: «Wi zitten ier oppesleuten!" De vrijheid volgde, en over de geschiedenis werd hartelijk gelachen. Naar aanleiding der behandeling in de Eerste Kamer van de staatsbegrooting, brengt het Handelsblad de positie van de Kamer tegenover de regeering ter sprake. Het Hbl. doet uitkomen, dat de Eerste Kamer onder de bestaande omstandigheden eene roeping te vervullen heeft van geheel bijzonderen aard. Zij heeft n.l. als deel van de vertegenwoordiging des lands te waken tegen daden van reactie, die in strijd zijn met de beginselen harer meerderheid. Veel hangt, bij zulk een toestand, af van de meerdere of mindere strijd lustigheid der leden. Zij kunnen van de geringste maatregelen wapens smeden om de regeering te be- moeielijkenmaar ook zelfs voor de ergerlijkste inbreuk op de beginselen der meerderheid de oogen sluiten, om toch maar geen crisis uit te lokken. Van de Eerste Kamer, zooals die thans is samengesteld, zijn, meent het Hbl., die beide uitersten niet te vreezen. Hare houding tegenover het ministerie, dat uit de anti-vrijzinnige meerderheid der Tweede Kamer is voortgekomen, is tot dusver van zeer wel willenden aard geweest. Maar tevens heeft de Kamer te verstaan gegeven, dat zij volstrekt niet geneigd is, welke offers het ook kosten moge, op alles ja en amen te zeggen. De begrootingsstukken toonen dat helder aan en niet minder de beraadslagingen, die zijn gehouden. Het eenige, meent het Hbl., wat de belangrijke verslagen en beraadslagingen recht geven als slotsom aan te nemen, is dit: De Eerste Kamer wil gaarne met dit ministerie medewerken, om, liefst veel, ten nutte van het geheele land tot stand te brengen. Zij zal daarbij in het oog houden, dat de meerderheid in de Tweede Kamer en het ministerie niet vrijzinnig zijn en men dus geen maatregelen mag verwachten, welke alleen bij volkomen overeenstemming tusschen de regeering en de geheele Staten-Generaal mogelijk zijn. Maar hare eigene meerderheid is niet voornemens afstand te doen van de macht, die zij thans bezit om daden van bepaalde reactie tegen te houden en maat regelen, door louter partijbelang ingegeven, te ver ijdelen.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1