aangekondigde Siameesche ambassade geheel anders voorgesteld dan zij isaangezien we van Siam weinig meer weten dan dat de twee aan elkaar gegroeide broeders, die voor jaren eene reis door Europa maakten, Siameezen waren, dacht menigeen, dat alle Siameezen op die manier geboren waren. In die dwaling verkeerde ik nu wel niet, maar allerminst dacht ik, dat de heeren er zouden uitzien als gentlemen, gekleed naar de laatste Parijsche modes, met pince- nez op de kleine neuzen en glimmende cylinders op de hoofden. De Siameezen zien er, wat kleur en afmetingen betreft, geheel als Japanners uit. Men zegt echter, dat ze niet half zoo vernuftig zijn. Toch spreken de heeren van het gezantschap vloeiend Fransch en sommigen ook Engelsch en Duitsch. Zij zijn vol komen op de hoogte van de Europeesche toestanden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Aan het gebouw van de Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid in den Koekamp te 's Gravenhage wordt, niettegenstaande het ongun stige weder der laatste dagen, krachtig voortgewerkt. t Door de heeren J. van der Keilen en A. W. Stortenbeker, die te samen met de inrichting der afdeeling Oude Kunst belast zijn, is een plan ontworpen, waardoor bijzondere belangstelling aan dat gedeelte der tentoon stelling zal zijn gewaarborgd. In aansluiting aan den gothieken gevel zullen zij een reeks van vertrekken in orde brengen, in opvolgende stijlen. Eerst een studeervertrek in gotliischen stijl, dan een kamer in vroegen renaissancestijl, vervolgens een vertrek en slaapkamer in lateren renaissancestijl en eindelijk een 17e-eeuwsche kamer. Deze vertrekken zullen aaneenloopen en door een gaanderij gemeenschap hebben met een Oud Hollandsche keuken, waardoorheen men zou komen in een wijnhuis uit vroeger tijd. Met de verpachting der buffetten en kiosken op het feestterrein gaat het zeer bevredigend, nog slechts enkele gelegenheden zijn nog niet verpacht. De buffet commissie heeft de bepaling gemaakt dat al wat op het terrein verbruikt wordt, bij de pachters moet gekocht worden, zoodat zij ook onderling bij elkaar moeten koopen. De firma W. F. van "Vliet, mandenfabrikant, heeft reeds eenig mandenwerk aan het persbureel ingezonden en zich bereid verklaard dezen zomer eenige tuinstoelen voor de journalisten beschikbaar te stellen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een schandaal te Bucharest. De stad Bucharest is op het oogenblik ten prooi aan een hevige beweging, veroorzaakt door een dubbelen moord. Een dievenbende was binnengedrongen bij een krui denier en zij hadden na een bediende gebonden te hebben, den eigenaar van het huis en zijn vrouw verworgd. Door een arrestatie kwam de politie spoedig de schul digen op het spoor. Nu echter had er iets plaats dat de geheele pers der oppositie in beweging bracht. De bediende werd verdacht van medeplichtigheid en is in hechtenis genomen. Nu schijnt het dat men hem tot het ver krijgen van inlichtingen op de pijnbank gebracht heeft en zoodanig mishandeld dat tengevolge der martelingen de ruggegraat is gebroken, terwijl het geheele lichaam duidelijk sporen van mishandeling draagt. Uit vrees voor publiciteit is geen der studenten van het hospitaal tegenwoordig mogen zijn bij de lijkschouwing. Zoo zeggen de oppositie-bladen. Een hevige brand heeft te Philadelphia gewoed. Zes groote modemagazijnen werden een prooi der vlammen, terwijl niet minder dan vijftien magazijnen erg werden beschadigd. De totale schade wordt be rekend op anderhalf millioen dollars. Uit Havanna komen zeer onrustbarende berichten. Er bestaat n.l. eene groote bende van weggejaagde soldaten en ander gespuis, die 's nachts op roof uitgaat. Personen, die weigeren de som te betalen, die door de roovers van hen wordt gevorderd, worden door brandstichting geruïneerd; zoo zijn er tabaksvelden over een groote uitgestrektheid in brand gestoken, waardoor onberekenbaar veel schade is toegebracht. De handel staat volkomen stil en men verlangt dringend naar troepen om de roovers onschadelijk te maken. In de dynamietfabriek te Zurndorf (Duitschland) had eene hevige ontploffing plaats, waardoor een gebouw, waar patronen werden gemaakt, in de lucht vloog. Drie fabrieksarbeidsters werden letterlijk in stukken gescheurd. De meeste vensterruiten in den omtrek zijn verbrijzeld. Omtrent de oorzaak van de ramp verkeert men nog in het onzekere. De fabriek was eerst sedert vier maanden aan het werk. Bijna was een jong, trouwlustig burger van een plaatsje in de buurt van Nordhausen (Duitschland) aan eene knappe, vermogende vrouw gekomen als er niet iets tusschenbeide gekomen was. Het knappe vrouwtje, met een vermogen van 24000 mark in papieren van waarde, was tengevolge van eene huwelijks advertentie in kennis gekomen met den jongen man, bij wiens ouders zij vier weken had vertoefd, gedurende welken tijd zij het uitstekend verstaan had, zich de toegenegenheid van haren verloofde en van hare toe komstige schoonouders te verwerven. Alleen had de bruigom geklaagd over de wel wat al te groote preutschheid van zijn meisje. Eindelijk besloot het paar, om in het huwelijksbootje te stappen en de jongelieden begaven zich naar Dresden, waar de bruid voorgaf te wonen, om de papieren te halen, die voor de voltrekking van het huwelijk noodig waren. In Dresden kreeg het meisje het in den zin om hare geldswaardige papieren te verkoopen. De bankier tot wien het jonge paar zich wende, zag dadelijk aan de nomraers van de stukken, dat deze in nauw verband stonden tot een onlangs gepleegden diefstal. De politie was spoedig van de zaak onderricht en nam het paartje in verzekerde bewaring. Bij 't verhoor bleek het spoedig, dat de bruidegom geheel onschuldig was. De bruid werd echter achter slot en grendel gezet, waar nog een verrassend feit aan het licht kwam, namelijk, dat zij een manskerel in vrouwekleeren was, die behoorde tot een bende van oplichters en dieven en die getracht had, de gestolen papieren op de meest veilige manier te gelde te maken. Een origineels diefstal wordt uit Londen medegedeeld. Hij werd gepleegd in het slot Taplow, aan den oever van de Theems gelegen en bewoond door den heer Grensell, Tusschen 9 en 10 uur 's avonds, terwijl de familie Grensell aan de theetafel zat, wisten eenige dieven zich den toegang te verschaffen in het salon en roofden daar alles wat van hunne gading was. In het vertrek waren de geschenken ten toon gesteld, die dé heer en mevrouw Grensell onlangs, bij gelegen heid van hun huwelijk, hadden gekregen en die een waarde van ongeveer 100000 francs vertegenwoordigden. Alle geschenken werden gestolen. Het bleek, dat de dieven hunne daad met groote zorgvuldigheid hadden voorbereid. De deur was versperd en in den gang die naar het salon leidde, waren ijzerdraden gespannen zoodat iemand, die zich naar het salon had willen begeven, over die draden zou gestruikeld zijn. Hierdoor waren de inbrekers dus in elk geval veilig voor eene overrompeling. De heer Grensell heeft 5000 francs als prijs voor het ontdekken van de dieven uitgeloofd. Buitenland. Frankrijk. De heer de Mackau heeft, toen hij was herkozen als voorzitter van de «Union des Droites", in eene rede geprotesteerd tegen de woorden, die president Carnot tot de begrootingscommissie had gesproken, «de gemeenschappelijke vijandin, de rechterzijde." Deze woorden klonken vreemd in den mond van iemand als den heer Carnot, die steeds van eene ongemeene gematigdheid had blijk gegeven en eenige weken vroeger met blijkbare voldoening de toejuichingen der rechter zijde had aangenomen. Zoo was ten duidelijkste ge bleken, vervolgde de heer de Mackau, hoe de «repu- blikeinsche concentratie" het geheele bestuur, ja Frankrijk zelf opofferde aan hare verkiezingsbelangen en eerzucht. Tegenover het gezegde van den president toonde spr. verder aan, hoe de rechterzijde, waar van alle stelselmatige oppositie, integendeel bij verschillende gelegenheden het eene republikeinsche Kabinet na het andere met hare stemmen voor den val behoed had. Neen, niet de belangelooze, vaderlandslievende mannen der rechterzijde waren te vreezen, maar juist de »concentratie der republikeinen", waardoor mannen als de heer Carnot tot zoo onpolitieke, zoo onrecht vaardige taal werden gedwongen. Er was inderdaad geene andere keus dan. te regeeren met de uiterste linkerzyde, hare hervormingen en haar programma en de rechterzijde met hare denkbeelden, hare maat schappelijke en financieele beginselen. De heer de Mackau voorspelde, dat de komende verkiezingen aan de rechter zijde de meerderheid zouden verschaffen en dat zij als meerderheid evengoed haar plicht zou weten te doen als nu zij in de minderheid was. «Ongetwijfeld", ging hij voort, »gij zult blijven die gij zijt; gij zult trouw blijven aan uw verleden en uwe overtuiging; maar zonder van iets afstand te doen, zonder iets prijs te geven, zult gij opnieuw aan degenen, die u aanvallen, toonen wat mannen met kracht van overtuiging in den dienst van het land vermogen." Met algemeene stemmen is voorts de volgende motie aangenomen; «De vergadering, zich vereenigende met de vaderlands lievende verklaringen van haren voorzitter, betuigt hare volkomen instemming met de politiek van bedacht zaamheid, eendracht, vastberadenheid, welke hij in zijne rede heeft uiteengezet, en besluit, dat die rede zooveel mogelijk zal worden bekend gemaakt." Dnitsohland. Het ontwerp eener wet op de Exploitatie van goudvelden in het Zuidwest-Afrikaansche beschermings- gebied zal in de volgende week bij den Bondsraad worden behandeld. Over de vraag, in hoever de ex ploitatie moest worden vrijgelaten, was men het lang oneens. Sommigen meenden, dat hoe meer vrijheid daaromtrent bestondde kolonie zich zooveel te sneller zou ontwikkelendoch van andere zijde meende men, dat er bij eene ruime mate van vrijheid te veel vreemd kapitaal en vreemde gravers uit Kaapstad zouden komen. Ten slotte trachtte men, door doel matige regeling van eene belasting op de vergunning tot exploitatie genoegzaam te kunnen zorgen, dat Duitschland er een overwegenden invloed behoudt. Voorts schijnt het in de bedoeling te liggen, voor het rijk het recht op eersten koop van al het verkregen goud te waarborgen. In den Rijksdag heeft de sociaal-democraat Singer o. a. een getuigichrift voorgelezen van den commissaris van politie te Zurich, waarin deze verklaarde, dat twee door de Berlijnsche politie bezoldigde personen, Schroder te Zurich en Haupt te Bern, in druk verkeer stonden met de anarchisten in Zwitserland, dynamiet van ben ontvingen en in vergaderingen en koffiehuizen de werklieden aanspoorden tot het plegen van geweld, daar dit het eenige middel tot redding voor hen was. Zelfs had Schröder den anarchisten de geldmiddelen verschaft tot het oprichten eener drukkerij te Schaff- hausen, waar de Freiheit, het beruchte orgaan van den anarchist Most, werd gedrukt. Volgens den drukker maakte Schroder ook deel uit van de commissie der anarchisten, die de drukkerij leiden en gelukte hem twist te doen ontstaan tusschen den redacteur en den drukker. De minister von Puttkamer gispte scherp de Zwitsersche politie, omdat zij die mededeelingen had gedaan. De rijkskanselier zou niet nalaten hiertegen te protesteeren bij de Zwitsersche regeering. Verder verzekerde de minister, dat hij de genoemde personen niet kende en geen agents provocateurs in zijn dienst had. Wanneer geheime politie-ambfcenaren, die in dienst staan der regeering, zich aan dergelijke han delingen schuldig maken, dan handelen zij niet op last der regeering. Geheime politie-agenten in het buitenland kan Duitschland niet missen, ten einde de geheime beweging te laten nagaan der sociaal democraten, die in Duitschland steeds brutaler optreden. Van een verzachting der socialistenwet of een gelei delijken overgang tot het gewone recht kon geen sprake zijn. Z\j, wier streven is op misdadige wijze den staat te ondermijnen, verliezen daardaar het recht burger van dit rijk te blyven. Daarom hoopte de minister, dat de Rijksdag dit beginsel, waarop de voorgestelde verscherping der wet berust, zou goed keuren. In 1887 zijn 70,007 landverhuizers uit Hamburg vertrokken, tegen 86,633 in 1886. In 1878 was het cijfer 24,803, in '79 ongeveer even veel, in '80 was het 68,887 en in het volgende jaar 123,131, het hoogste dat tot dusver bereikt werd. Verschillende stoomvaartmaatschappijen zijn onderling overeenge komen met den 4 Februari a. s. de vracht voor landverhuizers van Zweden en Noorwegen naar Noord- Amerika met 25 mark te verhoogen. Daartoe hebben zich verbonden de Norddeutsche Lloyd te Bremen, de Hamburg-Americanische Pakefcfahrt-Gesellschaft, de Union-lijn te Hamburg, de Allan-, de American-, de Cunard-, de Beaver-, de Dominion-, de Guion-, de Inman, de National- en de Wbite-Star-lijn te Liver pool, de Anchor- en de State-lijn te Glasgow en de Thinvalla-lijn te Kopenhagen. Gemengd Bniteniandsck Nieuws. Zooals vroeger reeds is medegedeeld, werd in 1886 op voorstel van dr. B. Dupont te Buenos-Ayres (Ar- gentijnsche Republiek), door den gemeenteraad aldaar een lykoven op de algemeene begraafplaats der stad opgericht en bepaald dat de crematie vrijwillig zou zijn, doch verplicht in gevallen van epidemische be smettelijke ziekten. Van 1 November 1886 tot 1 Juli 1887 werden in deze oven 785 lijken van choleralijders verbrand en geschiedden 356 vrijwillige verbrandingen, te zamen alzoo 1141 crematies in die 8 maanden. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bestaan thans 21 crematie-vereenigingen met 22 lijkovens (waarvan er 10 in 1887 werden opgericht). Gedurende de jaren 1885—87 werden daarin 147 lijken verbrand, Italië bezit 35 crematie-vereenigingen met 18 lijk ovens, waarin (sinds 4876) bijna 1000 lijken verbrand zijn. In den oven te Gotha zijn (zooals wij onlangs vermeldden) sinds 1879 meer dan 500 lijken verbrand; telt men hierbij de verbrandingen, die sinds 1886 te Woking (Engeland) en sinds 1887 te Stockholm (Zweden) plaats vonden, dan komt men voor de laatste

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2