Z1ERIKZEËSCHË COURANT. voor het arrondis- aS**, semeat lierihzee. 1888. No. 9. Woensdag 1 Februari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stakken, de redactie betreffende, gelieve men niterli.jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKFAJIAiY. ZIERIKZEE, 31 Jannari 188 8. Men schrijft uit Middelburg, dd. 26 Januari: Men zou zoo zeggen dat het bij ons al heel stil is, wat betreft de aanstaande verkiezingen, en toch kan men verzekerd zijn, dat beide partijen zich wel in alle stilte, doch ook tot aan te tanden toe wapenen voor den strijd, die ditmaal, ook in de Zeeuwsche districten, bijzonder hevig zal zijn. De nieuwe kiezers zijn een voorwerp van de bijzondere belangstelling van beide partijen, en zoo langzamerhand begint ieder zijne soldaten te tellen, waarop hij onbepaald rekenen kan. Tengevolge van de aan de verschillende armbe sturen gevraagde inlichtingen is reeds eene lijst in de courant verschenen van hen, die de wet onder bedeelden verstaat en dus wettelijk van kiesrecht zijn uitgesloten, maar veel meer dan er van de voorloopig vastgestelde lyst zullen worden afgevoerd, zullen er in de volgende jaren bijkomen, daar zeer velen zich nog onbewust zijn, het niet te versmaden recht van kiezer te bezitten. Deze vooral zullen wel zoo spoedig mogelijk worden opgezocht en gedrongen, althans een volgend jaar hunne rechten te doen gelden. De liberale kiesvereeniging »Eendracht maakt macht" heeft reeds eene vergadering gehouden, waarin het bekende program is besproken, terwijl in vele gemeenten anti-revolutionaire kiesver- eenigingen worden opgericht, die zich onmiddellijk in een groot aantal leden verheugen. Wie van anti revolutionaire zijde candidaat voor de Tweede Kamer zal worden gesteld, is nog onbekend, en toch zal de keuze van den persoon een grooten invloed uitoefenen op het te behalen succes van deze partij. Te Zuidhorn trad dezer dagen dr. J. M. Smit op om zijne beginselen te doen kennen, in verband met de aanstaande verkiezingen. Onder meer andere denk beelden, o. a. het afschaffen van titels en ridderorden en de opheffing van het erfelijk Koningschap, uitte hij ook het verlangen, dat geene door de Tweede Kamer aangenomen wet in werking zou treden vóór daarover gestemd was door alle meerderjarige manne lijke ingezetenen, de onder curateele gestelden, enz. uitgesloten. Hoe ter wereld het iemand in de hersens kan komen om den mijnwerker, den schippersknecht, den couranten- ombrenger, den marskramer* den opperman eene stem te doen uitbrengen over eene rechterlijke organisatie of eene inkomsten-belasting of een tractaat, gaat merkt de Amli. Ct. naar aanleiding hiervan op ons begrip te boven, 'tls al wel, dat er zoovelen, die niets van de zaken begrijpen, afgevaardigden mogen kiezen deze kunnen althans geacht worden te weten waarover er gestemd wordt. In weerwil van door den minister van binnenlandsche zaken bij herhaling, door tusschenkomst van de com missarissen des Konings, aan de gemeentebesturen gedane uitnoodigingen, om hem steeds mededeeling te doen, zoodra zij kennis dragen dat tot slooping of herstelling van gebouwen, welke geschiedkundige of kunstwaarde hebben, zal worden overgegaan, komt het nog herhaaldelijk voor, dat zoodanige gebouwen worden gesloopt of herstellingen ondergaan, zonder dat den minister vooraf de verlangde mededeeling wordt verstrekt. De minister heeft zich daarom verplicht gezien, den commissarissen des Konings andermaal te verzoeken, de aandacht van de gemeentebesturen hierop bij vernieuwing te vestigen, en daarbij er op te wijzen, dat aan de stipte naleving der te dier zake gegeven vooschriften de hand moet worden gehouden. Voorts, dat hij voortaan ook van die besturen bericht tegemoet ziet zoodra zij weten dat een gebouw, als hier be doeld, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk is of zal worden besteigerd, opdat van de gelegenheid om zoodanig monument op te meten en in teekening te brengen, eventueel gebruik worde gemaakt. Ook dit jaar zullen belangrijke gecombineerde oefe ningen voor land- en zeemacht in de stelling van de monden der Maas en het Haringvliet plaats hebben. Te Leiden weet men ook wat schoolbouwen kost. Er is een nieuwe openbare school noodig, waartoe Burgem. en Weth. het Notarishuis op de Langebrug willen aankoopen. Langs dezen weg zal die school 86,500 kosten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam vereenigt zich met den wensch der Kamer te Rotterdam om beide gemeenten telefonisch met elkander te verbinden. De bronzen stukken geschut (9 cM. voorlaad systeem) welke bewaard werden op het terrein vóór het hos pitaal te Willemstad, zijn met de paviljoenschuit »Op hoop van zegen" naar 's-Gravenhage vervoerd om aldaar te worden hergoten. Wat kan door den Nederlandschen wetgever tot bestrijding der dronkenschap worden gedaan? In de Volksvriend worden onderscheidene wenschen geuit, welke vooral tot de regeering worden gericht. Het blad wil dat de maandelijksche tabellen van ziekten en sterfte en haar vermoedelijke oorzaak worden vermeerderd met eene uitdrukkelijke aanwijzing omtrent het aandeel van het gebruik van sterken drank aan beiden. Het wil de vraag aan een opzettelijk onderzoek van een beantwoording door het geneeskundig staats toezicht en door de voornaamste geleerde genootschappen van natuur- en scheikunde onderwerpen, wat hun meening is omtrent de schadelijkheid of onschadelijkheid van het gebruik van dranken, uit kunstmatig bereiden alcohol bestaande of daarmede vermengd, voor den mensch, voor volwassenen en kinderen, voor mannelijk en vrouwelijk geslacht. Het wil aanvulling van de jaarlijksche verslagen omtrent het armwezen met eene bijzondere afdeeling, ter verkrijging van eene bena derende kennis van den invloed van het drankgebruik, rechtstreeks en onmiddellijk, op openbare en huiszittende armoede. Het wil verduidelijking van de jaarlijksche statistiek van rechtspleging en gevangenissen, even als in andere beschaafde landen plaats heeft, met eene nauwkeurige opgave van de gevallen van misdrijf en veroordeeling, die den sterken drank, althans dronkenschap, rechtstreeks of zijdelings tot oorzaak hebben. Het verlangt verder de burgerrechtelijke statistiek in zake echtscheiding, curatele en krank zinnigheid tot heldere volledigheid te brengen omtrent de schuld van den sterken drank, althans van dronken schap, in deze gevallen van huiselijke ellende. Eindelijk wil het ten strengste de hand doen houden aan de maatregelen tot beperking van den kleinhandel in sterken drank en beteugeling van openbare dronken schap, en tot dat einde: 1. de bestaande drankwet zuiveren van dubbelzinnigheden en 2. de gemeente besturen zoowel als de rechterlijke macht, en inzon derheid het openbaar ministerie en de politie van rijk en gemeenten van voorschriften voorzien die de bereiking van dit doel der wet, in afwachting van strengere maatregelen, zooveel mogelijk kunnen ver zekeren. Wanneer slechts een gering deel van hetgeen de Volksvriend wenscht, in 1888 mocht verwezenlijkt worden, zou men reeds groote reden tot voldoening hebben, voegt het W. v. h. R. hierbij. Men bericht aan het D. v. Z.-H. van zeer vertrouw bare zijde: Onlangs deed het bericht de ronde in onderscheiden bladen, dat de Britsche regeering de concessie, verleend aan de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorw.-Maatsch., zou doen in duigen vallen. Eenig nadenken had reeds een ieder van de ongerijmdheid van dit uit Natal overgewaaid bericht kunnen overtuigen. De Britsche regeering heeft even weinig bevoegdheid om iets dergelijks te onder nemen, als om eene spoorweg-onderneming in eenig ander haar vreemd land onmogelijk te maken. Het behoeft dan ook nauwelijks gezegd, dat de Britsche regeering, wier betrekkingen met de Z.-A. Republiek thans uitnemend zijn, zich aan dergelijke aanmatiging volstrekt niet heeft schuldig gemaakt. De Haagsche bladen berichten, dat de heer Völlmar, directeur der Kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, Zaterdagmorgen op de repetitie aan de leden dier kapel bekend gemaakt heeft, dat hij met het oog op zijn gezondheidstoestand, niet zeker was, de vermoeienissen van den aanstaanden zomer te kunnen weerstaan en daarom den regiments-commandant had verzocht, hem tegen het voorjaar voor pensioen voor te dragen. De heer Armand Diepen bespreekt in het D. v. Z.-R. de brochure, die mr. J. G. Patijn in 't licht heeft gegeven onder den titel: de malaise en het protec tionisme. Geheel onjuist acht de heer D. de conclussie van den heer Patijn, dat de protectionisten, zonder dat zij het bedoelden, opnieuw het bewijs leverden van de stelling, dat het protectionisme in de eerste plaats schade toebrengt aan het land, dat er toe overgaat, en vervolgens aan alle andere volken. Mijne conclusie schrijft de heer D. is deze: De ontzaglijke vermeerdering der graan-invoeren uit Amerika en Indië is de hoofd-, zoo niet de eenige oorzaak der Europeesche crisis. Allerwege is landbouw- arbeid stilgezet of bijna waardeloos geworden. Dat verlies van arbeid en van opbrengst van den arbeid heeft zich, èn tengevolge van de daarmede gepaard gaande daling der koopvracht, èn ten gevolge der algemeene verscherpte mededinging, over alle klassen en rangen der bevolking verspreid. Alle Staten van Europa zuchten onder dien druk, doch ieder volk heeft in de eerste plaats voor zijn eigen belangen te zorgen; het is dus niet alleen natuurlijk, doch zelfs plichtmatig, dat zij, die den toestand doorzien, hetzij door protectionistische maatregelen, hetzij door andere (men denke aan het verbod van invoer van vee in Engeland), een gedeelte van den verloren nationalen arbeid trachten te herwinnen. Deze maatregelen, genomen tegenover producten der Europeesche naburen, kunnen, ofschoon van ontegenzeggelijk voordeel voor het land dat ze toepast, van nadeel zijn voor de overige landen in dit werelddeel. Europa, althans westelijk Europa, en in westelijk Europa zelfs die landen, welke zich nu, wat de nijverheid betreft, hoog, doch wat den landbouw aangaat nog te weinig beschermen, zullen eerst dan de crisis zien voorbijgaan, wanneer Europa door middel van voldoende landbouw- bescherming aan zijn landbouw een behoorlijk voort bestaan zal verzekerd hebben. De gezondheidstoestand des Konings geeft, volgens den kroniekschrijver der N. Gr. Ctin den laatsten tyd geen bijzondere aanleiding tot klagen, maar Z. M. wordt tot hiertoe toch nog altijd belet, zich ook maar een oogenblik buiten het paleis te begeven. De koningin stelt het publiek door haar schier dagel^jksche wandel ritten met de lieve kleine prinses schadeloos. 's Konings toestand moge hem beletten het paleis te verlaten, niet om ten hove de vreemdelingen te ontvangen, die uit Siam naar Europa zijn gekomen, om met verschillende rijken tractaten te sluiten. Ik had mij, zegt de kroniekschrijver, de lang vooraf

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1