B u i t e n.l a n d. bezoeken en daardoor de zorg voor haar huisgezin op den achtergrond getreden is. Al moge het waar zijn, dat het »Leger des Heils" voor velen van groot nut is, dat is het voor anderen tot onnut. Zoo kwam ik dezer dagen in een huisgezin, waarin de vrouw vroeger een getrouw en ijverig huismoeder was. Thans echter vertoeft zij alle avonden in de lokalen van het «Leger des Heils." Het huwelijks leven van man en vrouw is geheel verstoord. Bij vele anderen ben ik tot dezelfde ervaring gekomen. Daarom is mijn beleefd verzoek of u dit stukje zoudt willen plaatsen tot waarschuwing voor hen die hun huiselijken vrede op prijs stellen. Men schrijft.' Hoewel het niet officieel geconstateerd is, vernemen wij met leedwezen, dat de toestand van Z. M. den Koning niet zoo gunstig is, als men uit de berichten zou opmaken. Wel lijdt Z. M. minder smarten, maar de geneesheeren voorkomen alle onhoudbare pijnen door morphine-inspuitingen. Over het algemeen neemt Z. M. bijna geen voedsel tot zich, hoe en op welke wijze hierop ook wordt gewerkt. In den regel onge voelig voor eenigen indruk, welken ook, is Z. M. ge heel oor voor H. M. de Koningin en H. K. II. de prinses. Staatsstukken, die geen uitstel kunnen lijden, worden dan ook steeds door H. M. aan den Hoogen lijder voorgelezen, en dan, zij het ook. som wijlen met eenige inspanning, geteekend. Dr. Vlaanderen, de hof-medicus te Apeldoorn, bracht den nacht van Donderdag geheel in Z. M.'s nabij heid door. Zaterdagmorgen kwam Zr. Ms. lijfarts, dr. Vink- huijzen en Zondag prof. Rosentein, die beide waar schijnlijk Zondagavond zouden vertrekken. De toestand geeft echter nog geen onmiddellijke zorg, hoewel alles mogelijk blijft. H. M. de Koningin toerde Zondagmiddag weder eens door het dorp, eene verschijning, die steeds met blijk bare belangstelling en liefde door allen gezien wordt. Voor de Europeesche markt wordt nog slechts in weinige gewesten van Java tabak geteeldelders uit sluitend voor de inlandsche markt. In de Preanger Regentschappen heeft zich in 1887 een Europeaan gevestigd, tot aankoop van de mindere soorten tabak, ten einde die naar Australië en Amerika uit te voeren. Overigens werd de niet voor de Europeesche markt bestemde tabak in het groot opgekocht door Chineezen, die het product naar Singapore en China verzonden. De tabak wordt het meest geteeld als tweede gewas; zij komt ook voor op woon-erven en in beddingen van drooggevallen rivieren. Sedert eenigen tijd worden op Java proeven genomen met acclimatisatie van Hollandsche groene erwten. Die proeven werden verleden jaar in de gewesten Preanger Regentschappen, Passoeroean en Probolingo voortgezet, maar ondanks alle zorg zijn zij in de Preanger Regentschappen als mislukt te beschouwen. In Pasoeroean werd slechts '1 pikol en in Probolingo 6 pikols geoogst. Een gedeelte van dit product werd ter beschikking gesteld van het departement van marine ter beoor deeling van de qualiteit. De uitkomsten van de keuring hebben er toe geleid, dat zoowel in Pasoeroean als in Probolingo de proef zal worden herhaald, in laatst genoemd gewest op grootere schaal, omdat de van daar verkregen erwten meer voldeden dan die uit Pasoeroean. Van het als proef verbouwen van Hol landsche bruine boonen is, nu ook daarmede in '1887 in de Preanger Regentschappen weder ongunstige uit komsten zijn verkregen, afgezien. Ougehikken, Kampen, Misdaden, enz. Een ontzettend ongeluk heeft in de brouwerij van den heer F. K. te Stratum plaats gehad. De brouw meester C. Holten, een bijzonder oppassend man, die niet slechts de werkzaamheden leidde in de brouwerij, maar ook voor zijn patroon reisde, gleed bij 't ver richten zijner bezigheden in den waterketel, 't Was ongeveer 7 uur des avonds en om twee uur was het water nog kokend gestookt. Hoelang de ongelukkige er in gelegen heeft kan niet met juistheid gezegd worden; misschien wel een paar minuten, daar op dit oogenblik niemand anders in de brouwerij aan wezig was. Op het hulpgeroep kwam men echter toegeschoten en de ongelukkige werd uit zijn benarden toestand gered. Met verschrikkelijke brandwonden bedekt werd hij naar huis gebracht, waar eerst ten volle bleek hoe deerlijk gehavend het gansche lichaam tot de borst er uitzag. Den volgenden dag is hij na een ontzettend lijden jammerlijk bezweken. Hij laat een vrouw en kinderen na. F r a n k r ij k. Boulanger is gekozen met de verpletterende meerder heid van 81,550 stemmen, een uitslag dien niemand had kunnen verwachten. Het aantal kiezers beloopt 568,697, waarvan er 435,860 van hun recht gebruik maakten, een getal, dat ongeveer aan de verwachtingen beantwoordde. Boulanger bekwam 244,070 stemmen, Jacques 162,520, Boulé 167,60, terwijl 103,58 stemmen verdeeld waren. De vereischte meerderheid was dus 217.931, een vierde deel van het geheele aantal kiezers 142/175 en Boulanger is ver daarboven gekomen. Wat daarvan het gevolg zal zijn? Dat kan met het oog op de eigenaardigheden van de Fransche natie niemand zeggen, maar zeker is het, dat niet alleen de reclame, die voor de verschillende candidaten is gemaakt, de oogen van geheel Europa op Parijs heeft gevestigd gehouden, neen de oorzaak zat dieper, het gold hier een ernstiger schouwspel dan alleen ter bevrediging der nieuwsgierigheid: men verwacht van Boulangers verkiezing een terugslag op den toestand van Europa. 't Is waar, de Republiek staat of valt niet op één oogenblik door de verkiezing van een Jacques en een Boulanger, want evenmin als een Boulanger, met zijn gevolg van ontevredenen met het bestaande, de Repu bliek in een enkel oogenblik zal verrassen, evenmin zal een Jacques een oogenblikkelijke, afdoende ver betering brengen in de regeering en alle daarvan afhangende wetslichamen. Hoe het dan komt, dat alle politieke quaestiën dagen lang reeds door de Parijsche Kamerverkiezing op den achtergrond zijn gedrongen? Hoe het mogelijk is, dat dit treurige blijspel waarin de spelers niet door buitengewone gaven uitmunten, geheel Europa heeft kunnen interesseeren, hoe het komt, dat naast al het buitensporige, naar reclame-riekende, steeds weer de ongerustheid haar plaats innam Omdat de overwinning van den generaal te danken is aan de samenwerking van die duizenden, welke verandering, omwenteling, revolutie willen, omdat deze overwinning leidt tot een militaire dictatuur, die Frankrijk brengt óp den zoolang vermeden weg van revanche! De dictatuur, welke steeds meer kans van slagen verkrijgt, leidt tot den oorlog en de oorlog, dat wil iets zeggen. De oorlog, dat is Europa op zijn grondvesten schuddende, de onafhankelijkheid der kleine staten in gevaar, moord en brandstichting de volkeren deci- meerende, het gemeen eigendom verminderend, handel en nijverheid voor jaren gefnuikt, het zwaard beslis sende in alle quaesties van eenig belang. Dat alles in handen van een bevolking, die zich thans weder heeft dien kennen als vatbaar voor alle hartstochten, als eenc die geen beginselen heeft, die den eersten den besten marktschreeuwer gehoor ver leent als hij maar een gladde tong heeft en een gunstig uiterlijk, of^ bij gebrek aan deze beiden, het volk door en door kertt hun zwakheden verhevene gevoelens noemt, dwazen hartstocht zielengrootheid. De bevolking van Parijs heeft het bewijs geleverd, dat het klatergoud haar aantrekt, zij heeft de neiging getoond Boulanger de kaarten in handen te geven, die hij zal uitspelen zooals 't meest met zijn eigen belang strookt. IS" oord-Amerika. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van den Amerikaanschen Senaat, welke de quaestie, rakende Samoa, overweegt, heeft de Amerikaansche consul aldaar, den heer Sewell, gehoord. Deze gispte de houding van den minister Bayard en beriep zich op zijne eigene briefwisseling met het departement van Buitenlandsche Zaken, ten betooge dat de Britsche consul op Samoa reeds drie jaar lang met de Duitschers geheuld had. Naar zijne meening bestond er tusschen Duitschland en Engeland eene overeenkomst, krachtens welke laatstgenoemde mogendheid bij den strijd «handen thuis" zou houden. Hij had het er altijd voor gehouden, zeide de heer Sewell verder, dat het plan was dat Duitschland Samoa, en Engeland Tango in bezit zou nemen, met het vooruitzicht voor deze laatste mogendheid om ten slotte Hawaii te vermeesteren. Indien aan de «operatiën" geen paal en perk werd gesteld, zou men dit ook spoedig zien gebeuren, verklaarde de heer Sewell. Hawaii zou de noordelijke aanhechtingsplaats zijn voor den kabel tusschen Vancouver en Nieuw- Zeeland. Met het oog op de gewone beperkte instructiën aan admiraal Kimberley was de heer Sewell van oordeel, dat de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten op Samoa de ware oorzaak der moeielijkheden niet zouden kunnen bereiken. jBulgarije- De Bulgaarsche regeering, zoo meldt de Politische Correspondenz, bespeurde dat de synode, door vreemden invloed tegen haar en den vorst vijandig gestemd, het wilde doen voorkomen, alsof de Grieksche godsdienst door den roomsch-katholieken vorst bedreigd was om hierin den grond te vinden om de tusschenkomst in te roepen van den czaar als beschermer van het orthodox geloof in het Oosten. De drie metropolitanen, Simeon, Clement en Constantijn, weigerden den vorst een bezoek te brengen, zoolang de regeering niet had aangetoond, dat eene reeks van grieven tegen den vorst ongegrond waren. Vorst Ferdinand zou namelijk, zonder vergunning, het nonnenklooster te Kalofer zijn binnengetreden, daar op de binnenplaats een tent hebben laten opslaan, waaronder volgens den Katholieken ritus de mis werd gelezen hij zou een deel der kloósterlanderijen als geschenk hebben aan genomen en het voornemen hebben te kennen gegeven om daarop een katholiek klooster te stichten. Verder zou hij in de orthodoxe kerk voor zijn katholieken vader een lijkmis hebben laten lezen, en ook een godsdienstoefening hebben laten houden ter herdenking van den Protestanschen keizer Frederik. Ook zou hij bevolen hebben, de aan de katholieken heiligen Fer dinand en Clementine gewijde heiligendagen in de orthodoxe kerken te doen vieren. Eindelijk zou hij de propaganda der katholieke geestelijkheid op eene voor de staatskerk gevaarlijke wijze hebben ondersteund. Eene poging van den minister van buitenlandsche zaken, dr. Stransky, om met de heeren van de synode eene schikking te treffen, mislukte. De synode ver klaarde met den vorst niets te maken te hebben en zich beleedigd te gevoelen door de houding der regeering, die haar niet met de noodige eerbewijzen had ontvangen. De minister brak nu de onderhandelingen af, en de regeering besloot de vergadering uiteen te laten gaan. Doch de exarch te Konstantinopel beval de bisschoppen te blijven, en Sofia niet vrijwillig te verlaten. Daarop volgde de uitzetting. De bisschoppen zullen nu waarschijnlijk den vorst en den minister president Stamboeloff in den ban doen. De Bulgaarsche regeering heeft zich te Konstantinopel beklaagd over de houding van den exarch, maar dit zal weinig baten. Gemengd Kuiteiilandscli Nieuws. De deelneming aan het schoonheidsconcours te Turijn is zeer groot. Dagelijks heeft de jury zittingen ge houden om te beslissen of de zich aanmeldende mede dingsters zullen worden toegelaten. De dames schijnen bijzonder op zulk een concours gesteld te zijn. Een jong meisje uit Frankfort was reeds aangenomen, toen haar familie de toestemming weigerde, omdat de jury niet voor het onbevlekt verleden van de deelneemsters kon instaan. In Parijs stelt men er veel belang in: de Gil Bias, Gaulois, Figaro en andere bladen zenden hun speciale verslaggevers naar Turijn een opdracht, welke door die heeren onmiddellijk is aanvaard. Een der bekroonde schoonheden van Spa, mevrouw Betty Stuckart, is voor vast geëngageerd aan den Köningstadt-schouwburg te Berlijn. Met een dynamiet-kanon zijn te New-York proeven genomen, die slechts gedeeltelijk gelukt zijn. In elk geval hebben zij het bewijs geleverd, dat een stuk geschut, een groote hoeveelheid dynamiet bevattende, op grooten afstand kan worden afgevuurd en onder water tot ontploffing kan worden gebracht. Tot voorzitter van het huis van Volksvertegen woordigers in den staat Michigan is onlangs verkozen de heer G. J. Diekema, een man van 29 jaar, uit Nederlandsche ouders geboren. De beroemde horlogemaker Charles v. Woerd, de uitvinder van het Waltham horloge, is in Californië gestorven. Hij was, naar men uit Amerika meldt, in 1819 in Nederland geboren en heeft eene verbazende menigte machines, die bij het horlogemaken worden gebruikt, uitgevonden. Bij de jongste verkiezing voor de School Board te Newcastle heeft het merkwaardige verschijnsel plaats gehad, dat de uitslag bij de stembus juist zóó geweest is, als hij had moeten uitvallen indien men gestemd hadde onder het stelsel van proportioneele vertegen woordiging. Het aantal kiezers bedroeg 181,296, en dat der te vervullen zetels 15. Van die 181,296 kiezers stemden er 66,850 als voorstanders dér neu trale school (Unsectarians), 42,892 als staatskerkelijken, 41,071 als socialisten en 30,483 als katholieken. Feitelijk is de samenstelling van de nieuwe School Board nu ook als volgt: 6 Unsectarians, 4 Staats kerkelijken, 3 Socialisten en 2 Katholieken. Volgens officiëele volkstelling, die onlangs heeft plaats gehad, telt Britsch-Indië thans 66,892,000 inwoners. Er zijn zes millioen mannen meer dan vrouwen. Een Engelsch blad neemt uit ZJhlands Wocheri- schrift een niet onaardig staatje over betreffende het tabaksverbruik in verschillende landen van Europa. Gemiddeld bedraagt het 2 pd. per inwoner. Nederland staat bovenaan met 7 pd., dan volgen Oostenrijk- Hongarije met 3,8 pd., Denemarken, Zwitserland, enz. Italië en Rusland sluiten de lijst.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2