Z1ERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikiee. 1889. No. 8. Woensdag 30 Januari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAIV. ZIERIKZEE, 29 Januari 188 9. Te Middelburg werd door de geabonneerden van den schouwburg gestemd over een in Februari op te voeren stuk door het Rotterdamsche Tooneelgezelschap van Alex. Faassen. De directie had 5 stukken ter keuze gegevenSardou's «Vrienden van ons" kreeg 43; «Hans Vondeling", blijspel van Ernst Wichert, 29«Olympia of het leven van een tooneelspeelster" 25; «S of Z" van Van Maurik 23; «Roger, de ge schandvlekte" slechts 10 stemmen. Dit laatste, zegt de Midd. Ct. terecht, pleit zeker voor den smaak der geabonneerden. Hoezeer de lust tot en ook het vertrouwen in de oesterteelt te Yerseke en op Noord-Beveland in den laatsten tijd geleden heeft, werd nog dezer dagen bewezen, toen bij een publieke veiling niet minder dan 5 aandeelen ad f 1000, 16 bewijzen van op richting en 13 stuks *f5 idem, verkocht werden voor 150 gulden te zamen. Daar eenige maat schappijen sedert eenige jaren achtereen geen dividend, hoe gering ook, konden uitkeeren, begint bij aandeel houders het verlangen te ontstaan, hun aandeelen van de hand te doen. Te Leiden is het treurig bericht ontvangen, dat dr. L. W. E. Rauwenhoff, hoogleeraar in de god geleerdheid aan de Leidsche Universiteit, te Méran (Zwitserland), waar hij zich sedert een week tot herstel zijner gezondheid bevond, is overleden. Tegenover de ongunstige berichten van landverhuizers wien 't niet naar den vleesche ging, staan ook gunstiger tijdingen. Zoo gaf men ons nu inzage van een brief van een Haagschen werkman te Buenos-Ayres aan vrienden in Den Haag, waarin hij o. a. schreef: «Het timmerwerk is hier niet als in Holland en de verdiensten zijn niet kwaad. Ik heb nu f 20 Hollandsch, en met Nieuwjaar krijg ik f 25; en zoo kan men opklimmen tot f 30. Aangenomen werk is hier weinig, dan deuren en kozijnendaarmee kan men op zijn gemak 6 a 7 gulden 's daags verdienen. Maar om had te werken, daarvoor is 't dan ook te warm hier. Een vrouw die werken wil, kan 30 a 50 in de maand verdienen. Er komen hier altijd handen te kort. Eten en drinken gaan hier ook nog al. Vleesch is zeer goedkoop en eet men vier malen 's daagsen geen klein stukje, zooals in Holland, maar zooveel als men lust. Aardappelen eten we niet; die haalt men hier bij den kruidenierze kosten 30 centen 't pond. De huizen zijn duur; voor een kamer van 5 el in 't vierkant betaal ik f 26,40 in de maand. Wie van plan is om over te komen, moet vooral Spaansch leeren. Dat helpt veel". Door enkele toekomstige emigranten naar de Ar- gentijnsche Republiek te Haarlemmermeer is besloten om tot het aanknoopen van handelsrelatiën tot nan- en verkoop van Hollandsch vee met landbouwers alhier, eenige runderen naar Argentine mede te nemen. Muizen kan men verdrijven door een stuk met benzine (vlekkenwater) vochtig geweekte watten in de gaten te stoppen. Bij gelegenheid van de wekelijksche markt te Utrecht, gelukte het Zaterdagmorgen aan een zoo- genaamden kwartjesvinder, een argeloos boertje een tapperij binnen te loodsen en aldaar in kennis te brengen met twee kaai tenspelende personen. Nadat de buitenman echter bij de eerste spelletjes ongeveer f 5 had gewonnen, stond hij op en verliet heel bedaard de tapperij, de heeren kwartjesvinders niet weinig verbluft achterlatende. Het boertje was dus toch nog niet zoo dom, als hij er misschien wel heeft uitgezien. Is Nederland in gevaar? Dezer dagen werden vele groot waardigheids-bekleeders hier te lande verrast door de ontvangst van een brochure, gesloten in een enveloppe, die het woord «vertrouwelijk" droeg. Waarschijnlijk niet geheel in strijd met de bedoeling van den schrijver, werd het vertrouwelijke karakter van het boekje wel een weinig ..uit het oog verloren, wat te eer begrijpelijk is, als men weet dat de brochure over alle deelen van het land werd verspreid en met een groote oplage naar men zegt van 8 a 900 exemplaren gedrukt. Al heel spoedig is «de brochure van Tindal",, van hand in hand gaande, zoo druk besproken en bij zoovelen bekend geworden, dat men zeker geen onbescheidenheid begaat door haar hier ter sprake te brengen. In het kort toch is de inhoud van de brochure deze De volksvertegenwoordigers letten alleen op het belang van partij: zoogenaamde politieke quaesties hebben het defensie-vraagstuk hit het oog doen ver liezen van het militaire vraagstuk heeft de burger geen begrip, hij denkt het óf te moeielijk óf hij oordeelt op gezag van een neefjof vriend, die in het D u i t s c h e leger dient en toch is dat militaire vraagstuk verre van moeielijk: als men slechts het gezond verstand wil laten werken. Militaire speciali teiten zijn niet te vertrouwen, die zoogenaamde «knappe koppen" nog minderterecht heeft Napoleon gezegd «in krijgszaken is alles eenvoudig". Schrijvers oordeel over ons of/icierskorps is gunstig, doch de heer Tindal verdenkt hen van te veel kamer geleerden te zijn, te veel buitenlandsche schrijvers te bestudeeren. Volgens den schrijver wordt te weinig de aandacht gevestigd op sommige détails van onze landsverdediging, waarbij hij enkele voorbeelden aanhaalt, en moge ook veel geregeld zijn, 't is alles geregeld op papier. In het bijzonder moet er, volgens den schrijver, naar gestreefd worden om de verschillende troepen op de forten, die ze eenmaal verdedigen zullen, te legeren; nu staat bet geheeie vaderland voor den vijand open en om te bewijzen, volgt hetgeen men de pièce de résistance zou kunnen noemen van den politieken militairen schotel. «In den tijd van vollen vrede wordt aan verschillende Duitsche regimenten cavalerie, in de nabijheid van onze grenzen gelegen, order gegeven oorlogsmnrschen te maken tot oefening van den troep." De regiments- kommandanten ontvangen geheime bevelen, in de nabijheid van Zevenaar wordt de geheeie vijandelijke macht geconcentreerd, de grenzen worden overschreden, het fort Westervoort door slechts zes Hollandsche infanteristen verdedigd wordt in bezit genomen. Arnhem valt zonder slag of stoot in 's vijands handen, en als het Duitsche paardenvolk reeds op weg is naar Utrecht, bijna op den voet door infanterie gevolgd, krijgt 's morgens de minister van oorlog het officieele bericht van hetgeen er gebeurd is. Tegelijk laat de Duitsche gezant zich bij Z. E. aandienen, die ons aanbiedt öf om Holland in ons welbegrepen eigenbelang te occupeeren öf om op staanden voet als vijand te worden behandeld, waarbij ons dan de verrassing zal worden bereid, dat de Duitsche vloot die inmiddels voor Scheveningen is gekomen Den Haag zal bombardeeren. Voor het oogenblik schijnt niet veel te doen dit in de toekomst te voorkomen echter verwacht de schrijver veel heil van een anderen minister van oorlog. Zou het gevaar werkelijk zoo dreigend zijn, als de heer Tindal zijn lezers wil doen gelooven? De Zivolsche Ct. betwijfelt het, omdat wij niet aan zooveel onkunde bij het ministerie van oorlog mogen en kunnen gelooven. Onze weermiddelen zijn nog bij lange niet wat zij wezen moeten dit te ontkennen zou een slechte daad zijn vaak is er veel kostbare tijd verloren gegaan, het defensie-vraagstuk had veeleer opgelost kunnen worden, dat alles is waar, doch is de voor stelling van den heer Tindal juist? De heer Tindal laat tusschen de regels door lezen, dat werkelijk een plan, als het door hem aangegevene, bij de Duitschers is uitgewerktwe zullen het volsterkt niet ontkennen, ook wij meenen te weten dat geen denkbaar oorlogsgeval voor Duitschland bestaat, dat niet aan het bureau van den generalen staf is uit gewerkt, maar weet de heer Tindal dan ook met zekerheid te zeggen, dat wij op niets zijn voorbereid? Niettemin de heer Tindal heeft een goed wei' k gedaan, want hij heeft op nieuw de aandacht van velen in den lande gevestigd op het militaire vraagstuk, en een prikkel heeft de natie wel noodig. Niet met goed gestileerde artikelen, schuttersparades en fraaie toasten wordt het vaderland verdedigd, niet alleen met vaderlandsliefde houden wij ons «de Pruisen" van 'tlijf: zoolang wij Nederlander wenschen te blijven, dienen wij wat voor 't vaderland over te hebben. Wij zijn geen militaire natie, 't is genoeg betoogd, misschien genoeg bewezen, doch houdt ons volk er niet van zich onder militaire discipline te stellen, het zou zich nog veel minder aan vreemde heerschappij kunnen gewennen. «Nederland in gevaar!" Wellicht heeft de heer Tindal heel juist gezien door op die schrikbarende wijze zijn denkbeelden publiek te maken. Laat ons zorgen, dat dit in den vervolge niet meer noodig zij ter wille van onze eer, van onze onafhankelijkheid. Rott. Nbl. Het Nederlandsch Gymnastiek-verbond telde op 1 Januari '141 vereenigingen met 7985 leden. Het hypnotisme veroordeeld! De Geneeskundige Courant waarschuwt voor de gevaren van het hypnotisme. Het blad bewijst door verschillende voorbeelden, hoe nadeelig de nieuwe geneeswijze kan worden. Bij eén 38-jarige dame werden daardoor gevaarlijke hysterische aanvallen van bijzonderen vorm opgewekt. Een andere lijderes werd krankzinnig, een derde verkeerde voortdurend in een toestand van zinsbegoocheling en werd dan overvallen door gedachten aan zelfmoord. Een geneesheer verklaarde, dat hij personen gezien had, die onder den invloed van Donato geweest waren en thans ten prooi zijn van een ernstig zenuwlijden. Voorheen en thans! In Maart 1849 schreef de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij een leening uit van f 400,000 tegen een rente van 4% percent en met het voordeel van een vrij biljet voor 5 en 10 jaren, ten behoeve van de inschrijvers voor 5000 en '10,000. Thans 40 jaar later schrijft genoemde maatschappij een leening van f 4,000,000 uit, tegen 3 percent rente a 92 pet. Een 4% pet. leening zou zij nu voor 138 pet. kunnen plaatsen zonder vrij biljet. D. J. S. schrijft in het Vliegend Blad van Am sterdam o. a. het volgende: Naar mijn bescheiden meening en als persoon, die dagelijks door de geheeie stad komt en veel huis gezinnen bezoekt, ben ik tot de ervaring gekomen, dat er vele gezinnen door het «Leger 'des Heils" verstoord geworden zijn, aangezien er huismoeders zijn, die geregeld dit lokaal vele avonden in de week

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1