volgende bericht uit Warschau. «De alhier vergaderde krijgsraad, onder voorzitterschap van generaal Gourko, moet besloten hebben den czaar opmerkzaam te maken, dat in het koningkrijk Polen thans van eenen aanval lenden oorlog geen sprake kan zijn; dat voor de voltooiing van den vestingvierhoek nog twintig rnillioen vereischt wordenook moeten de vestingen van nieuwe voorwerken met gepantserde torens uit Belgische fabrieken, voorzien worden; eindelijk is de aanvoer van levensmiddelen niet voldoende verzekerd. Een ver dedigende oorlog is echter mogelijk, waarbij alle spoor banen vernietigd en alle voorraden verbrand moeten worden. Bovendien moet de krijgsraad zeer belangrijke uitgaven als noodzakelijk voorgesteld hebben." Frankrijk. Het agentschap Havas brengt de volgende mede- deeling Verscheidene buitenlandsche bladen, inzonder heid Engelsche, hebben dezer dagen opzien gewekt door het bericht, dat er tegenwoordig in Tunis nog zeker aantal negers en negerinnen als slaven gehouden en als zoodanig verhandeld worden, en slechts door tusschen- komst van buitenlanders hunne vrijheid bekomen kunnen. Het officieel blad van Tunis maakt een besluit van ■1884 openbaar, waarbij de slaverij in het regentschap afgeschaft werd, en het voegt er bij, dat de Fransche regeering nooit geaarzeld heeft den slavenhandel te beletten. Doch onlangs is zij te weten gekomen, dat de negerinnen, die van de uit Soudan komende kara vanen naar zuidelijk Tunis gebracht worden, aldaar dikwijls als slavinnen verkocht zijn. De Fransche regeering herinnert nu de gouverneurs en kaïds, dat zij eene zware verantwoordelijkheid op zich laden, als zij gevallen van dien aard niet aan haar bekend maken. Zij zijn verplicht de karavanen in liet oog te houden, te onderzoeken of zy slaven aanvoeren, en de houders van dezen gevangen te nemen en voor het gerecht te brengen. De aangehoudene negerinnen moeten bij eerzame familiën ondergebracht worden, totdat zij in staat zijn in haar onderhoud te voorzien. De slaven handelaars moeten voor haar onderhoud betalen. De kaïds hebben den negers en de negerinnen, die thans als slaven gebruikt worden, onverwijld hunne vrijlating aan te kondigen. IN" oord-Amerika# De boodschap van den president aan het congres, waarin op het noodzakelijke eener tariefsverlaging werd gewezen, geeft voortdurend veel stof tot on tevredenheid aan de groote fabrikanten. Zij dreigen met een loonsverlaging en in handel van het ruwe ijzer is reeds eene crisis ontstaan. Intusschen worden in het congres en door vereenigingen allerlei plannen beraamd om de voornemens van den president te verijdelen en den indruk zijner boodschap te verzwakken. Het Huis der vertegenwoordigers bestemde sommen tot deelneming aan de tentoonstelling te Melbourne in Australië, en zal een ontwerp in behandeling nemen om voor de Parijzer tentoonstelling in '1889 ook een goede som te besteden. De commissie van financiën weigerde een ontwerp tot vermindering der binnenlandsche tabaksbelasting in behandeling te nemen. In den senaat wenscht men krachtiger middelen te baat te nemen om de millioenen in de schatkist kwijt te raken, zonder de belastingen te verminderen. Een wetsontwerp zal weldra in behandeling komen, waarbij wordt voorgesteld aan de Staten der Unie, die gedurende den burger-oor log (van 1861—18G5) directe belastingen van hunne burgers hebben geheven, het bedrag dier belastingen terug te schenkenDe te New-York samen gekomen conventie van den Amerikaanschen scheepvaartsbond gaf een ander middel aan de hand om geld kwijt te raken en alle buiten landsche concurrentie, inzonderheid die van Canada, uit te sluiten. Alle Amerikaansche schepen, die met het buitenland handel dreven, zouden eene premie van 30 Am. cents (75 ets Ned.) de ton voor elke duizend mijlen die zij aflegden, bekomen. Verder wordt aangedrongen op het scheppen eener sterke marine, op den bouw van havens en op het verzenden van Amerikaansche brieven en pakketten, die over zee moeten, uitsluitend met Amerikaansche schepen. Gemengd Huiteiilamlscli Nieuws. De drankwet in Amerika. In de geestige brieven «Huiswaarts uit Japan" van den heer P. G. Van Schermbeek voorkomende in de Zondagsnummers van het Hand. wordt deze week een en ander meegedeeld uit den spoor tocht van Denver naar Chicago 40 uur lang. Een enkele opmerking laten wij hier volgen: »Er was »aan boord", zooals men in Amerika van een trein zegt, gelegenheid om een hartversterking te krijgen. Ik zelf, en vele anderen met mij, hadden daarvan reeds gebruik gemaakt, een iegelijk naar zijn aard. Toen de avond viel en het tijd werd om naar bed te gaan, riep ik den portier van onzen wagen en bestelde hem een «slaapmutsje", een glas Brandy and soda. Het spijt mij wel, mijnheer, antwoordde hij, maar wij zijn juist de grens van Jowa gepasseerd en alle sterke drank zit achter slot. Jowa is een «Probition State", en ik mag u, voordat wij in Illinois zijn, geen strong drinks geven. Den volgenden morgen om half acht kwam hij mij, met een vriendelijken grijns op zijn zwart gelaat, zeggen dat het embargo opgeheven en hij volgaarne bereid was, mij een B. and S. te brengen." Een standbeeld voor den beroemden Poolschen dichter Mickiewiez zal te Krakau worden opgericht. Hij was professor aan het Fransch college te Parijs. De voor de oprichting vereischte som van 200,000 is bij de nationale inschrijving bijeengebracht. Het standbeeld zal in zijn soort het grootste van Europa zijn, daar de hoogte niet minder dan 15 meter zal bedragen en zal een waar kunstwerk worden in uit voering. Een professor als dief. De rechtbank van Breslau heeft een professor van de hoogeschool aldaar wegens diefstal veroordeeld. De heer Joseph genoot in alle kringen groot aanzien, maar hij had een hartstocht en die hartstocht is zijn ongeluk geworden. De man was postzegelverzamelaar en toen hij bij een meubelmaker een album met zeldzame exemplaren had gezien, eigende hij er zich eenige toe van groote waarde, maar niet zonder dat de eigenaar het bemerkt had. De professor gebruikte allerlei listen, maar gaf geen vergoeding voor het ontvreemde tot de bestolene de zaak den rechter in handen gaf. Bij de laatste zitting der rechtbank is de professor nu veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en twee jaar verlies van zijn burgerrechten. De veroordeeling van den 60-jarige wekt te Breslau groot opzien. Te Parijs is in het hotel Drouot jl. Vrijdag eene belangrijke verkooping van oudheden en zeldzaamheden gehouden welke verkooping 2 dagen duurde. De opbrengst bedroeg ruim 80,000. Onder meer werd besteedvoor één antieken waaier 1150; voor 2 Japansche porceleinen potjes 1700; voor 2 dito Saksische beeldjes ƒ1330; voor een antiek ledikant van het jaar 1600 4550 j voor een commode stijl Louis XVI 2000; vooreen goud lederen kamer scherm 1600; voor een lapje Goblijn 1090, een dito 2880, een dito 1780 en een dito 10,000. Een rijk jongmensch te Chicago heeft aan deze stad een millioen dollars ten geschenke gegeven, ter stichting van eene universiteit op den voet van die te Heidelberg. In 't hospitaal te Berlijn werd onlangs een jong musicus, die reeds sedert jaren zenuwachtig was en voor eenigen tijd door een hevigen schrik aan armen en beenen verlamd werd, op zeer eigenaardige wijze, nl. op bevel van den professor, genezen. Men gaf den zieke een onschuldig geneesmiddel en verzekerde hem, dat het zijne verlamming onfeilbaar moest genezen. Volgens een bepaalden stelregel werd de verbeelding van den zieke vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat hij op een bepaalden dag, op een bepaald uur, eene eigenaardige gewaarwording aan zijne armen móest bespeuren, alsof hij werd bevrijd van een zwaren last. Wanneer het onfeilbaar werkende geneesmiddel de verlamming van de bovenste ledematen na korten tijd had weggenomen, zou hetzelfde met de onderste ledematen plaats hebben. - Het blind vertrouwen, dat de zieke in zijne geneesheeren stelde, en de sterke verbeeldingskracht van zijn overspannen geest waren inderdaad zoo groot, dat de bevolen werking op den bepaalden tijd plaats had, en de patient na eenige dagen zich weder als een gezond mensch kan bewegen. De bevolking van Jeruzalem bedraagt ongeveer 34,000 zielen, waarvan omstreeks 9000 Mohamedanen, 18000 Joden en ten hoogste 7000 Christenen zijn. De christelijke belijdenissen zijn in groote verscheidenheid vertegenwoordigdde evangelische richting met een Duitsche, de gereformeerde met een Engelsche kerk de Latijnsche (roomsche) christenen met een pa triarch, vier kerken en kloosters van Franciscanen en Jezuïeten en een Gethsemané-hof; de Grieksche katholieke kerk met een patriarch en een aantal bisschoppen, gesplitst in twee richtingen de nationaal Grieksche en de Russische met drie kerken en een Gethsemané-hof; de Ivoptische christenen met een patriarch, die slechts op feestdagen te Jeruzalem is, en een bisschop, een kerk en'een klooster; de Grieksche gelinieerde christenen met een bisschop en een klooster; de Syrische christenen met een bisschop, een kerk en een klooster. Al deze gemeenten, met uitzondering der evangelische, maken een gemeenschappelijk gebruik van de kerk van het Heilige Graf. Bovendien vindt men in Jeruzalem nog Duitsche, Tempeliers, Amenieten, Adventisten en zelfs hebben de Mormonen in den laatsten tijd aanhangers in Palestina gekregen. Een gestoorde voorstelling. De eerste actrice van het Newark Théatre te Londen, mevrouw Langtry, trad onlangs op in het drama «Asina Looking Glass." Met was in het laatste bedrijf. De heldin zit op een sofa met een giftbeker voor zich op de tafel en schrijft een afscheidsbrief aan haar echtgenoot, daar ze voornemens is zich van het leven te berooven. De tooneelspeelster was aan het roerendste gedeelte van dit tooneel, toen plotseling een groote zwarte kat van rechts het tooneel op kwam wandelen en onder een hartstochtelijk: «Vort! vort!" van achter de coulissen, stilhield vlak voor den trommelslager in het orkest, die met zijn trommelstok naar haar sloeg. De kat zette hierop haai' wandeling voort tot aan de. sofa, waar mrs. Langtry zat. Daar zette zij zich neder en keek naar de actrice met een smachtenden blik,, die om melk scheen te vragen. Het publiek barstte in lachen uit, hetgeen de tooneelspeelster niet weinig in de war bracht, maar de oorzaak bemerkende der algemeene vroolijkheid, moest zij met deze wel instemmen. De kat werd weggejaagd, de voorstelling werd ten einde gebracht, maar de rechte stemming bleef bij de laatste tooneelen ontbreken. In het veld by Rheims is met goeden uitslag de proef genomen met Pasteurs methode tot het verdelgen van konijnen. Het veld is ommuurd en vol konijnen holen. Vruchteloos had men geweer en fret te baat genomen, waarop de heer Loir, een neef van den heer Pasteur, een koop hooi begoot met bouillon vol microbes van de hoendercholera. Reeds den volgenden dag vond men 19 konijnen dood en den dag daarna nog '12. In sommige holen vond men geheele konijnen- families dood en sedert heeft men er geen levend konijn meer aanschouwd. De groote overstrooming in China. Allengs komen nadere berichten van de groote overstrooming in China, die aantoonen, dat na den zondvloed een ramp van zoodanigen omvang niet is voorgekomen. Millioenen menschen werden uit hunne woningen verdreven, uit de honderden bloeiende steden en dorpen, en staan aan de oevers van een reusachtig meer van alles beroofd, den hongerdood prijsgegeven, zoodat men zich afvraagt of de honderdduizenden, die verdronken, geen beter lot trof, dan de langzame dood, hen beschoren, nu het aantal der ongelukkigen menscheiijke hulp ontoereikend maakt. De verraderlijke Hoang-Ho of Gele Rivier, die reeds sedert de grijze oudheid zooveel onheil in het Chineesche rijk aanrichtte, is weder buiten hare oevers getreden en heeft nu eene verwoesting aangericht, die al de voorgaande onheilen overtreft. Door de slechte communicatie-middelen laten de berichten zeer veel te wenschen over, doch de brieven, die nu uit Shanghai en Peking komen, toonen aan dat de berichten volstrekt niet overdreven waren. De overstroomingen namen een aanvang bij Kai- fung-fu, een der grootste steden der provincie. Alles werd door het water medegesleept, bijna zou men kunnen zeggen, door den wilden stroom weggeschoren. Deze overstrooming is de grootste, die ooit in China heeft plaats gehad. De loop der rivier is geheel veranderd. Wendde de stroom zich vroeger bij Kai-fung-fu (ook wel Kaifong genaamd) noordoostwaarts, nu is die richting zuidoostwaarts, terwijl een zijrivier, de Kwei of Kleine Gele rivier geheel door de Hoang-ho wordt opgeslokt. Den 12en November had de rivier de zee nog niet bereikt. Steeds werd zij (de rivier) breeder en breeder en zij dreigt weder te veranderen in die groote binnenzee, die volgens Chineesche geschiedschrijvers in den tijd van den mythischen keizer Yji, lang voor het geschiedkundig bestaan van Europa, in die streek bestond en welken .toen door genoemden keizer Yji is drooggelegd, door een nieuw stroombed voor de Hoang-ho te graven en haar binnen dijken in te sluiten, zooals zij tot heden toe haar loop vervolgd heeft. De tand des tijds had reeds jaren aan deze dijken geknaagd en een ongeluk duchtende, had de Chineesche regeering het plan opgevat de rivier weder in haar vroeger stroombed terug te brengen door de dijken bij Kaifung door te steken. De keizerlijke familie te Peking is door het onheil zeer getroffen. Volgens ruwe berekening zal de regeering minstens 10 millioen taël (45 millioen gulden) moeten ten koste leggen om met behulp van Europeesche ingenieurs ook maar eenigszins in de aangerichte schade te voorzien. Verschillende middelen om die som bij elkander te krijgen zullen worden aangewend. De militairen, nabij de plaats der catastrophe gelegen, hebben bevel gekregen zich ter beschikking te stellen van de beambten, met de voorloopige maat regelen belast. De keizerlijke familie heeft met betrekking tot het vreesélijk ongeluk, den 15en October het volgende edict in de Peking Gazette openbaar gemaakt:

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2