ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierihzee. 1888. No. 8. Zaterdag 28 Januari. 91ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. Zierikzee, 26 Januari. De Zangvereeniging van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, Afdeeling «Zierikzee", hield gisteravond hare eerste openbare uitvoering. Hoewel het meerendeel van het talrijk publiek, wetende welke krachten in de ver- eeniging werkzaam zijn, vol goede verwachting was, werd het niet teleurgesteld maar had een genotvoilen avond. Vóór de pauze bracht men «der Ostermorgen van S. Neukomm" ten gehoore, eene oude bekende, ten minste voor die enkelen, die ruim 30 jaren geleden in de toen alhier bestaande Zangvereeniging dezelfde Cantate hadden meegezongen. Na de pauze werden uitgevoerd: Die FJucht der heiligen Familie van M. Bruch, Aria voor alt met koor uit den Samson van Handel, Allegro en Adagio voor viool (voortreffelijk uitgevoerd door den Heer Jongmans, gewezen leerling van de Koninkl. Muziekschool te 's Hage), en ten slotte nog twee koren uit den Samson. Elk liefhebber van muziek en zang, vol aandacht voor de inderdaad schoone uitvoering van alle No.s, verheugde zich dat vele muzikale krachten in deze plaats in den laatsten tijd waren vereenigd om zulk een goed en krachtig geheel te vormen. Ieder be langstellend dilettant bracht gisteravond in stilte dank zoowel aan hen die tot het vormen dezer ver- eeniging hebben aangespoord als aan hen, die zich lieten vinden om daaraan deel te nemen en wier liefde tot de toonkunst allerlei bezwaren of beletselen van kleineren aard deed op zijde schuiven. Dit kort verslag dient niet om de nieuwe vereeniging te bewierooken of de verdienstelijkste harer leden den lof te brengen die haar of hun toekomt. Nog minder wil het voor eene critiek van een bevoegd beoordeelaar doorgaan. Maar wel mag bij de vermelding dezer uitvoering de hoop worden uitgesproken, dat de Zangvereeniging, gesteund door de Afdeeling der Maatschappij van Toonkunst en geleid door den nauwkeurigen directeur, vele jaren moge bloeien, oudere en zeer gewaardeerde talenten nog lang moge behouden, aankomende nieuwe krachten in zich opnemen. Dan gaat het naar het verlangen van die velen, die nu en dan hun hartelijk leedwezen uitspraken dat in eene plaats als deze, waar zoo veel zin voor muziek is en ook in kleinere kringen zoo veel aan muziek gedaan wordt, in het wintergetijde zoo weinig muzikaal genot gesmaakt werd, al waardeerden zij wat tot op heden gegeven werd. O gebenedeite Zeit! dat woord uit «die Flucht der heiligen Familie" nam onwillekeurig deze en gene gisteravond in gewijzigden zin overonder de bekoring van die wonderschoone compositie; o gezegende tijd, als eene harmonische vereeniging van vele menschen- stemmen de edelste gevoelens vertolkt en den hoorder doet beseffen, dat van de toonkunst even goed kan worden gezegd, wat een groot dichter van de taal heeft getuigd, dat zij «het onstoflijke stoflijk maakt." Als dan de koren worden afgewisseld door solo's enz. en zij die ze uitvoeren door een week en vol of ook door kristallijnen stemgeluid, eigenaardig getemperd en donzig uitkomende zooals alleen bij de vox humana kan geschieden, de hoorders aan zich boeien en door bezielende voordracht meevoerenals de begeleidende instrumenten de zangeressen en zangers weten te dragen en te volgen en door hun zilveren en wegsleependen klank het kunstgenot verhoogen (zooals gisteravond vooral in den Samson)als de directeur én het geheel én de deelen tegelijk hoort, wat bij repetitie en uitvoering duidelijk bleek, dan mag de hoorder, vervuld met piëteit voor het hooge en edele, door de kunst vertolkt, gedurende die uren van rein genot met recht bij zichzelven sprekenO gebenedeite Zeit! De Haagsclie Ct. bevat een pleidooi ten behoeve van onze Hollandsche nijverheid. Er wordt zoo vaak geroepen om bescherming, om «lair trade", om ver dediging van onze Hollandsche nijverheid tegen den vreemdeling. Er is veel voor te zeggen. Doch iets waar niet veel maar alles voor en niets tegen te zeggen is, dat is: dat wij-zelven, wij, verbruikers, onze eigen landgenooten beschermen, dat wij «fair" tegenover hen handelen en niet «unfair" den vreem deling bevoordeelendat wij de vaderlandsche nijverheid althans dan tegen de vreemde verdedigen als ons dit geen cent kost en wij betere waar voor ons geld krijgen bovendien. Het ware dwaasheid, verwijten te doen indien de vreemdeling even goede waar leverde tegen lageren prijs. Ieder zoekt zijn voordeel en gaat in den regel bij de goedkoopste ter markt. Dat brengt zijne nadeelen mede, maar het is onvermijdelijk. Doch bestaan die redenen niet, en inderdaad zijn zij in vele gevallen niet aanwezig, laten wij dan althans bedenken, dat een volk één samenhangend geheel is en alle deelen des lichaams lijden wanneer één deel ziek is. Laten we dan ten minste bedenken, dat niet alleen broederliefde, maar zelfs eigenbelang ons nopen moet, één lijn te trekken om samen de vaderlandsche nij verheid op te houden en te doen bloeien. Laten we dan althans onze onverschilligheid afschudden en er onze aandacht aan wijden. Dan eerst kunnen we, verheugd van zin en uit onbeklemde borst, beweren dat sve hartelijk belang stellen in vaderland en vorst. De redactie der Revue Coloniale Internationale deelt in haar laatste nommer mede, dat zij verplicht is de uitgave te staken, omdat hare onderneming niet de belangstelling heeft verworven, waarop zij gemeend had te mogen rekenen. In Duitschland heeft zij veel steun gevonden, maar in Frankrijk en Engeland was de onverschilligheid zoo groot, dat het aantal abonnés aldaar zelfs minder was dan in Spanje en Portugal. Ook in ons land liet de belangstelling veel te wenschen over. Onder deze omstandigheden meende de redactie niet gerechtigd te zijn nieuwe offers te vergen van de uitgevers en van de Association Coloniale, te meer daar ernstige pogingen, om de noodige fondsen voor een nieuwe driejarige campagne ook van elders te krijgen, mislukt zijn. Zij vertrouwt evenwel, dat te eeniger tijd, zij het ook door anderen, het door haar begonnen werk zal worden voortgezet, omdat het zal blijken in een behoefte te voorzien. De Stand, meldt, dat eerlang de voorzitters der antirevolutionaire kiesvereenigingen naar de hoofdplaats hunner provincie zullen worden opgeroepen, om onder leiding van een of meer leden van het centraal-comité provinciale samenkomsten te regelen. Van de kiezers in de gemeente Veendam is er een geboren in de vorige eeuw. De man heeft al dien tijd gewacht om kiezer te worden. De werkstaking te Almelo. Aanvankelijk hadden de werkstakers meer dan de patroons, de heeren Scholten, de publieke opinie vóór zich. Reeds meermalen zijn de arbeiders op de fabrieken van de heeren Scholten te Almelo ontevreden geweest, ook dan wanneer op andere fabrieken geen klachten over loon en over behandeling werden vernomen. De houding van de werkstakende arbeiders is kalm maar vastberadenin den aanvang ontvingen zij steun van meerdere ingezetenen uit Almelo, nu ontvangen zij brood uit Den Haag en geld uit Amsterdam. Twee welbekende personen zijn duidelijk de middelaars tusschen de werklieden en de socialistische partij. Woensdag was het 14 dagen, dat 1000 arbeiders den arbeid gestaakt hebben; de neringdoende burgerij betreurt den loop van zaken, zooals natuurlijk is een matige berekenng toch schat dat daardoor een 7000 gulden arbeidsloon, dat anders uitbetaald zou zijn geworden, niet in circulatie is gekomen. Volgens de Kölnische Zeitung heerscht er onder de Pruisische en Nederlandsche eigenaars der bazalt- groeven te Linz en in de omstreken veel ontevredenheid, omdat de Nederlandsche regeering sedert eenigen tijd bij haar aanbestedingen stelselmatig het bazalt uitsluit, tot groot nadeel van bedoelde eigenaars. Volgens dit blad behoorde de Nederlandsche regeering te bedenken dat er groote massa's dakpannen naar Duitschland worden uitgevoerd en dat haar houding de Duitsche regeering zal dwingen om daarvan ook inkomende rechten te gaan heffen. Tot nog toe zijn alleen gegla zuurde pannen in Duitschland aan inkomend recht onderhevig, doch zijn doffe daarvan geheel vrij. Het Volksblad, orgaan van de vereeniging Volks onderwijs, verwacht niet anders dan de vernietiging door den Koning van het besluit van den gemeenteraad van Nijmegen, tot benoeming van een hoofd der open bare school buiten de voordracht om. Die benoeming toch is onwettig. Toch zou het blad wenschen, dat er eene bevredigende oplossing voor dit conflict gevonden werd, omdat het onvermijdelijk veel kwaad bloed moet zetten, en er op zich zelf in het verlangen van den raad niets onbillijks ligt, dat in een roomsch dorp de onderwijzer der jeugd tot hetzelfde kerkgenootschap behoort. Het is waar, dat het met den geest onzer onderwijswetgeving niet te rijmen is, bij de benoeming van onderwijzers op hun geloof te letten, maar ge loochend kan het niet worden, dat dit toch honderden malen geschiedt. En waarom zou nu die vrijheid den gemeenteraad van Nijmegen voor het dorpje Hees ont zegd moeten worden? Indien de roomsche onderwijzer, aan de openbare school werkzaam gesteld, de wettelijke bepalingen omtrent het karakter van het onderwijs slechts stipt naleeft, kan toch ten slotte den voorstanders van het openbaar onderwijs zijn geloof volkomen onverschillig zijn. De Ned. Industrieel bevat een antwoord op het verwijt, door mr. N. G. Pierson in de Economist geuit tegen de slotzinsnede in de proclamatie aan de kiezers, welke in de tweede algemeene bijeenkomst van Neder landsche industrieelen werd vastgesteld, dat daarin met geen enkel woord de juistheid werd aangetoond van de stelling, dat het toelaten van vreemde producten den nationalen arbeid in gevaar brengt, den werkman zijn brood ontneemt. Breede toelichting acht de N. I. overbodig. Alle werk, dat hier te lande goed en tot billijken prijs kan worden verricht, behoort binnenslands te worden vervaardigd, en dit wordt feitelijk onmogelijk gemaakt door onbelemmerde of schier onbelemmerde toelating van het buitenlandsche product, doorgaans beneden den waren, den kostenden prijs, omdat in het eigen land, onder den invloed van een hoog beschermend recht, de markt, voor onze concurrente producten gesloten, den inlandschen fabrikant gelegenheid schenkt zijn prijzen daar zoo hoog mogelijk op te voeren. De N. I. doet eenige mededeelingen omtrent invoeren «tot verbruik" uit het buitenland, ontleend aan de handelstabellen van November 1887. Niemand kan bij benadering bet bedrag bepalen der arbeidsloonen, dat met dezen vreemden invoer aan binnenlandschen arbeid is ontvallen, maar dat het cijfer in de millioenen gulden loopt, is volgens de N. 1. niet overdreven. Rusland. Verscheidene Berlijnsche dagbladen bevatten het

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1