1889. No. 7. Zaterdag 26 Januari. 92ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het irrondis- xjfcr*. sement Zierikzee. Binnenland. Buitenland. ISlmZEMM COURANT. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s pe r drie maanden f 1,-. Franco per post f i,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 25 Januari 1 8 8 9. In het district Tholen is bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten van Zeeland de anti-revolutionaire candidaat, de heer A. Ilollestelle, gekozen met 600 stemmen, tegen 437 op den vrijzinnigen candidaat, den heer N. Polderman. De 6e afï. van de Revue internat, scient. et pop. des falsifications te Amsterdam (Spuistraat no. 146), op 15 Januari verschenen, bevat opgaven van ontdekte vervalschingen van voedingsmiddelen in Frankrijk, Zwitserland en Zweden, o. a. in laatstgenoemd land van «asa foetida". Verder een artikel over kunstboter van prof. Gabra te Milaan, eene reeks analyses van Hongaarsche wijnen medegedeeld door dr. Liebermann te Buda-Pest, het vervolg van een rapport omtrent internationale maatregelen tegen vervalschingen en eenige berichten. Een «supplément voué a 1'hygiène" bevat het een en ander over het gebruik van lood bij het bewaren !van voedingsmiddelen, onderzoekingen aangaande de werking van sacharine, vergiftigingen te Dessau en te Chesterfield door looden waterbuizen en nog enkele mededeelingen op dat gebied. De colporteurs der Middernachtszendingten doel hebbende de bestrijding der onzedelijkheid, te Amsterdam, hebben het, zooals zich denken laat, niet gemakkelijk. Op allerlei wijzen worden zij in het verspreiden van hun tractaatjes bemoeielijkt. Woensdag avond werd een van hen op den Zeedijk niet slechts met de gemeenste scheldwoorden overladen, maar men trok hem aan zijn kleeren en stortte ten slotte een vase de nuit over hem uit. In weerwil echter van dit alles liet zich de man niet van het terrein verdrijven. Naar 'men aan de Tijd mededeelt, worden deze lieden door de Vereeniging, die hem uitzendt, mild betaald ieder krijgt twee gulden per avond en dat mag dan ook wel, om het lastige en gevaarlijke zelfs van de te volbrengen taak. Door den heer F. Majoie van Breda is een toestel uitgevonden voor eigen gasbereiding. De niet veel plaats vereischende machine bestaat uit een reservoir, die gevuld wordt met gasoline en 2 Meter hooger dan het gastoestel zelf kan worden aangebracht, en uit het eigenlijke toestel. Dit laatste bestaat uit een klein gashoudertje, waarboven een fornuisje met koperen retortje, dat met een Bunsensche vlam verwarmd wordt en den damp der gasoline gelegenheid geeft, den gas houder te doen stijgen. De prijs van het aldus ver kregen gas wordt berekend op 7 cents per M3. In een particulier schrijven uit Wiesbaden in den Haag ontvangen wordt verzekerd, dat het niet onmoge lijk zou zijn, dat Dr. Mezger naar Nederland zou terugkeeren en wellicht zich dan in den Haag zou vestigen. De Utrechtsche universiteit is getroffen door een zwaren slag. Dr. P. A. Tiele, de directeur der universiteits bibliotheek, bezweek aan een ziekte aandoening der longen die meermalen reeds zijn werkzaam en nuttig leven bedreigde, en nu, helaas! de over winning behaalde. Tiele paarde aan groote, omvangrijke geleerdheid, waaraan deskundigen zeker, maar ook zij niet zonder moeite, door een beschrijving van hetgeen hij voor bibliografie, historie en geografie gedaan heeft, reent zullen laten wedervaren, een niet alledaagsche be scheidenheid. Dat echter, hoezeer hij zich zelf ook van den voorgrond terugtrok, zijn groote verdiensten niet verborgen bleven, bleek o.a. uit het doctoraat, «honoris causa" hem door den senaat der Utrechtsche universiteit toegekend. De bekende teekenaar de heer Joh. Braakensiek, is door het bestuur van Le Monde illustré aangesteld als medewerker voor Nederland. Te Amsterdam is een «Nederlandsche Luchtvaart- vereeniging" opgericht. Volgens de statuten is het doel der vereeniging de beoefening der luchtvaart en exploitatie van de opstijging van luchtballons. In tijden van nood zal de vereeniging luchtvaartdiensten ten behoeve van leger en vloot organiseeren en daarvoor overeenkomsten met autoriteiten aangaan. Leden kunnen alleen zijn Nederlanders boven de 20 jaar oud. Aan de vereeniging wordt gedurende een jaar koste loos door den heer A. D. Smit ten gebruike afgestaan een luchtballon tot het doen van luchtreizen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren A. D. Smit, Voorzitter; A. H. Verburgt, onder-Voor- zitterVan Hulzen, Secretaris en J. II. A. Jonkers, Penningm.-Adm. Bovengenoemde heer A. D. Smit heeft aan den minister van oorlog een adres gericht, waarin hij dezen mededeelt, dat hij een uitvinding gedaan heeft, welke in oorlogstijd goede diensten kan bewijzen. De heer Smit heeft n.l. een torpedo-luchtballon uitgevonden, waaruit granaten in het vijandelijke leger kunnen geworpen worden, terwijl de ballon zoodanig is inge richt, dat hij ongedeerd terug kan keeren naar de plaats, waar hij opgelaten is. Die uitvinding biedt de heer Smit den minister van oorlog tegen nader overeen te komen voorwaarden aan, terwijl hij zich bereid verklaart haar eerst aan het oordeel van officieren, die van de luchtvaart op de hoogte zijn, te onder werpen. Een beleefde printer's devil; «Wel jongen, heb je de kopij naar de zetterij ge bracht?" «Ja meheer, ik heeft ze aan den meesterknecht gegeven". «Zeg eens vriendje, ben jij van Alkmaar van daan, dat je praat, van ik heeft"? «Nee, meheer, ik bin'n Amsterdammer". «Is je vader of je moeder dan bijgeval van Alkmaar"? «Nee meheer, die binne ook Amsterdammers". «Wel, daar begrijp ik niets van; hoe kom je dan aan dat heeft? Waarom zeg je niet: ik heb"? «Gossiemijnes nee, meheer, dat is lomp". «Watblief, lomp"? «Ja, meheer, want bij mijn vroegeren baos, den meesterknecht der zetterij van kreeg ik altijd 'n draai om mijn ooren, als ik heb durfde zeggen". Tableau B e 1 g' i e. Het wetsontwerp op de vervalsching van levens middelen is bij de Kamer ingekomen. Nooit, zegt de memorie van toelichting, werd er meer vervalscht dan thans; nooit waren die vervalschingen schadelijker voor de gezondheid. Meel, melk, boter, peper, olijfolie, koffie, chicorei, suiker, chocolade, bier, wijn, alcohol, kortom alles is er aan onderworpen. Men levert wijn, waarin geen spoor van druivensap te vinden is; hij wordt uit hout getrokken en gekleurd vleesch, worsten houden bestanddeelen in, die een waar vergif zijn voor den menschmen verkoopt melk van zieke beesten bier en jenever zijn gemengd met stoffen, die het bloed ziek maken; fruit wordt onrijp of rot verkocht en zelfs levert men drinkwater, dat niet de vereischte hoedanigheden bezit. En dat hel keukengerief, potten, ketels, looden buizen van bierpompen, vertinning en soldeersels, het verglaassel enz., hebben niet altijd de vereischte hoedanigheden voor de gezondheid. De voedingsstoffen voor dieren, onder anderen de lijnkoeken, de geneesmiddelen voor zieken, kortom alles, letterlijk alles, wat tot heil van mensch en dier zou moeten verstrekken, wordt vervalscht en bedorven. Wel bestaan er strafwetten, die op den eersten opslag doelmatig zijn, maar bij nader inzien is het gebleken, dat de wetenschap het recht overwon, al ging men zelfs zoo ver, ook degenen te straffen, die zonder het zelf te weten valsche waren verkochten. Om een sterken dam te stellen tegen den steeds toenemenden stroom van misbruiken oordeelt de regeering het vooral noodig eene ernstige, bestendige bewaking in te stellen, gedaan door eene gezaghebbende overheid, die in al de ge meenten van het land handelen kan. De voornaamste bepalingen zijn 1. De regeering is gemachtigd de vervaardiging, de toebereiding en den handel der waren en bestanddeelen te regelen en te bewaken, die tot de voeding van menschen en dieren moeten dienen, en dit zoo wel in het belang der openbare gezondheid, als met het inzicht, het bedrog en de vervalsching tegen te gaan. 2. De agenten der re geering, die voor zending hebben de uitvoering der gewone maatregelen en reglementen te bewaken, hebben het recht ten allen tijde in magazijnen, winkels, depots en dergelijke plaatsen binnen te komen, waar levens- of geneesmiddelen verkocht worden, gedurende al den tijd dat deze voor het publiek toegankelijk zijn gesteld. Ook zijn aan hun onderzoek onderworpen, voor en na zonsondergang, de lokalen, dienende tot vervaardiging van waren of levensmiddelen, ten verkoop bestemd en waarvan de toegang niet publiek is. Men zal de in breuken op de wetten en reglementen vaststellen bij middel van processen-verbaal, welke geloof baar zijn tot het tegendeel bewezen wordt. Een kopij van het proces-verbaal zal den overtreder worden ter hand gesteld, binnen de 24 uren na het constateeren der overtreding. 3. De wijze of voorwaarden, waarop de stalen moeten worden getrokken evenals de wijze van handelen der laboratoriums, wordt bij koninklijk besluit geregeld. 4 wijst de artikels van het strafwetboek aan, die op de overtreders zullen kunnen toegepast worden. 5 klasseert de overtreders als volgtDegenen die eet- of drinkwaren, levensmiddelen, enz., zal ver- koopen, uitslijten of ten toon stellen, welke bedorven of schadelijk zijn. Degenen die zonder bedriegelijk inzicht eet- of drinkwaren, vervalschte of nagemaakte voedingsmiddelen zullen verkoopen, uitslijten of te koop stellen. De waren, welke bevonden worden vervalscht te zijn, en in 't bezit van den overtreder gevonden worden, zullen aangeslagen en verbeurd verklaard worden. 6. De inbreuken op de bepalingen in artikels 1 en 4 vervat, worden gestraft met boeten van 1 tot 25 francs en eene gevangenschap van 1 tot 7 dagen of tot ééne dezer straffen. Hervallingen binnen de twee jaren zullen de straf doen verdubbelen. 7 bevat strafbepalingen, namelijk van 50 tot 200 fr. boete en bij hervalling tot 500 fr. boete en gevangenis van 8 dagen tot 2 maanden, ten laste dergenen, die zouden weigeren het onderzoek of het stalen trekken in hunne winkels, magazijnen uf fabrieken toe te laten. Het voorstel bevat ook eene reeks aanhangsels, regelende den verkoop van kunstboter, de artikelen uit het strafwetboek toepasselijk op de vervalschingen en bedrog, politiereglementen in België invoege, enz. Ziehier eenige dier strafbepalingenArt. 454. Het mengen of doen mengen van eetwaren of drank met nadeelige bestanddeelen wordt gestraft met 6 maanden tot 5 jaren gevangenis en 200 tot 2000 fr. boete.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 1