Buitenland. gesteld is reeds eene bereidverklaring ingekomen van den heer Pierre Amiabel Jr. te 's Gravenhage, om ten gebruike af te staan een fraaie schrijftafel en twee daarbij behoorende stoelen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Treurige zelfmoord. De zelfmoord van twee schoone jonge meisjes heeft het dorp Moed ling bij Weencn in groote opschudding gebracht. De beide jonge meisjes verdienden haar brood, de een als ziekenoppasseres, de andere als winkeljuffrouw in Weenen. De moeder was verslaafd aan het spel en wist door lang aanhouden de oudste dochter over te halen dat zij de kas zou bestelen van het magazijn, waarin zij werkzaam was en in enkele maanden beliep het ontvreemde f 500. Geen uitweg ziende, besloot het ongelukkige jonge meisje een einde aan haar leven te maken en gaf haar moeder kennis van haar voornemen, die haar verzocht ten minste te wachten op den uitslag van de groote loterij, waarin zij loten had genomen. Er viel echter geen prijs op haar nummers en in der wanhoop ten prooi, wierp het ongelukkige jonge meisje zich met haar jongere zuster in de rivier, door een touw aan elkander verbonden. Christenmoord in China. Van Shanghai' wordt het volgende gemeld. «Volgens alhier ontvangen berichten aangaande een fanatieken opstand, zijn een twintigtal christen kerken vernield in de provincie Fu-Kyen en andere verbrand. Een groot aantal bekeerden zijn vermoord." Het is niet voor de eerste maal dat een dergelijke opstand in het centrum van het rijk plaats heeft. De lagere volksklassen hebben niets tegen het werken der zendelingen onder hen, maar de officieele en geletterde klassen zijn reeds herhaaldelijk verdacht van opstokerijen tegen de Christenen en zonder twijfel hebben zij ook in dezen opstand weder de hand gehad. Het gerechtshof te Algiers had onlangs te oordeelen in een afschuwelijken moord, die door een inboorling, Amar ou Musa genaamd, was gepleegd op een Fransch soldaat. Geruimen tijd geleden ging deze op jacht, doch men wachtte tevergeefs op zijn terugkeer. Veertien dagen later bracht een aanwijzing van onbekende zijde de justitie op het spoor van den misdadiger. Men vond den ongelukkigen vermoorde met zijn hond begraven onder een boom. Bij het geneeskundig onderzoek bleek het, dat de moordenaar zijn slachtoffer levend begraven had. De hierboven genoemde Amar werd in 't bezit gevonden van de wapenen en kleederen van den ver moorde, zoodat hij voor de rechtbank werd gebracht. Tevergeefs trachtte Amar de schuld op zijn broeder en anderen te schuiven, er waren overtuigende bewijzen genoeg en het gerechtshof veroordeelde hem ter dood. Bij een transport van eenige honderden gevangenen uit Zuid-Rusland naar de Kaukasus, kwam het tot een verwoed gevecht tusschen de getransporteerden en de soldaten en gendarmen, door wie zij werden begeleid. Acht soldaten, twee gendarmen en 31 ge vangenen werden gedood, terwijl 21 gevangenen ge durende den strijd op de vlucht gingen en niet meer konden worden achterhaald. Het gevecht begon tusschen twee stations in den Kaukasus. De gevangenen, die met een spoortrein werden vervoerd, dwongen den machinist om den trein te doen stilhouden. Aan het gevecht namen ook de conducteurs deel. Frankrijk. De ongeregeldheden te Rouaan zijn herhaald. De preeken in de hoofdkerk over de sociale quaestie en over hare oplossing, gaven weder de aanleiding. In de kerk heeft geene stoornis plaats gehad, omdat niemand mocht binnengaan, zonder van eene toegangs kaart voorzien te zijn. Bij het uitgaan der kerk was een talrijke menigte, omtrent 5000 personen op de been; zij riep, schreeuwde en zong de «Marseillaise" en »En revenant de la Revue." De troepen hebben haar met de bajonet achteruitgedreven. Steenen werden geworpen en verscheidene personen zijn gekwetst. Eerst ten 10 ure 's avonds was de orde hersteld. Men zegt, dat de prefect der Neder-Seine en de maire van Rouaan de schorsing der conferentiën van den abbé Gamier, van den aartsbisschop van Rouaan bekomen hebben. JB e 1 gr i e. De studenten der Leuvensche vrije universiteit hebben Dinsdagavond gevochten om de Vlaamsche taal. Vla mingen en Walen liepen bij troepjes door de stad en begroetten elkaar met scheldwoorden en uitjouwingen, totdat het op de Grande Place tot eene botsing kwam, waarbij vlijtig gebruik gemaakt werd van vuisten en stokken. Niet dan met groote inspanning slaagde de politie er in, de strijdenden te scheiden, waarbij een agent aan het hoofd zwaar gewond werd en er een veertigtal der onruststokers naar het bureau gebracht werden. De Waalsche studenten vereenigden zich van lieverlede weder, en brachten eene ketelmuziek aan den rector mgr. Abbeloos en den hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde, Alberdingk Thijm, terwijl ook enkele ruiten verbrijzeld werden. Den vice-rector, mgr. Cartuyvels, daarentegen viel eene warme ovatie ten deel. JE iil g- e 1 a ri d.. De heer Parneï heeft een manifest tot het Iersclie volk gericht. De landcommissie heeft enkele weken geleden een aantal vroeger door haar zelf vastgestelde pachtsommen, na nieuwe schatting aanzienlijk ver minderd, en wel gemiddeld met een bedrag van 12,5 percent. De heer Parnell acht dit onvoldoende. Volgens hem moest de vermindering het dubbele bedragen, en wel uitsluitend op grond van de daling der prijzen van landbouwproducten, en niet tengevolge van meer toevallige omstandigheden, zooals de ongunstige oogst van het laatste jaar. Verder meent hij, dat de termijn, voor welken de pacht telkens wordt vastgesteld, van vijftien tot zeven jaren moet worden verkort. De heer Parnell verwacht, dat de heterogene samenstelling der regeeringsmeerderheid vroeger of later tot eene minister-crisis zal leiden en waarschuwt daarom zijne volgelingen tegen het toepassen der welbekende ob- structionistische politiek. Hoe minder moeielijkheden de Ieren in het Parlement aan de regeering in den weg leggen, des te eerder zullen punten van wetgeving aan de orde worden gesteld, die de onmacht der regeering duidelijk zullen doen uitkomen. Tories en liberale unionisten zijn het mogelijk eens over het toepassen van gewelddadige maatregelen ten opzichte van Ierland, maar zoodra eene wetgeving voor Engeland op de agenda staat, zullen zij elkander in het haar zitten. Daarentegen zou het der regeering slechts welkom zijn, indien zij met een schijn van recht kon beweren, dat de obstructie der Ieren wederom een voor het gansche koninkrijk vruchtbaren wetgevenden arbeid onmogelijk had gemaakt. J.l. Woensdag werd te Limerick pater Ryan uit de gevangenis ontslagen. In bet vorige jaar was hij veroordeeld, omdat hij geweigerd had als getuige op te treden. De regeering schijnt last gegeven te hebben om alle demonstratie en ook samenscholingen te verhin deren. Toen dit bekend geworden was, raadden de burgemeester en eenige geestelijken de reeds ver zamelde menigte aan, zich van demonstratie te ont houden. Desniettemin was er een groote volkshoop bijeen voor de gevangenis, die den ontslagen geestelijke bij het verlaten der gevangenis luide toejuichtte. Hij sprak eenige woorden van dank, verklaarde steeds voor Ierland te zullan strijden, ontving een paar adressen, maar raadde het volk aan uiteen te gaan, om bloedvergieten te voorkomen. Er bleef eene groote opgewondenheid heerschen, totdat hij door van buiten de stad gekomenen in optocht vergezeld naar Herbert- stown vertrok, gevolgd door de politie. Deze werd evenwel geruimen tijdopgehouden, doordat men van eene kar van den optocht opzettelijk een wiel liet afdraaien en de kar toen zoo plaatste, dat de weg versperd was. Te Herbertstown werd pater Ryan door eene zeer opgewonden menigte begroet en daar hield hij eene lange rede, o. a. het «veldtochtsplan" aan bevelende. De politie kwam, toen de demonstratie afgeloopen was. Er vielen geene ongeregeldheden voor. I3ii.it soli land.. Te Straatsburg is de vorige week een ambtenaar in hechtenis genomen, Dietz genaamd, onder beschul diging van aan Frankrijk spoorwegreglementen verkocht te hebben, waaruit het plan eener eventueele mobi lisatie bekend worden kan. In verband daarmede worden twee arrestatiën gebracht, die Donderdag avond plaats vonden te Straatsburg van een instru mentmaker, Streiszguth geheeten, die van zijne filiale te Nancy terugkwamte Avricourt, dicht bij de grenzen, van zekeren Speckel, die te Straatsburg vertegenwoordiger van den Franschen Oosterspoorweg is ne op weg was naar Parijs. De Nordd. Allgem. Zeitung zegt: «In de Engelsche bladen verscheen onlangs een reeks artikelen, waarin werd gesproken van de hervatting der onderhande lingen tusschen de Engelsche en Portugeesche regee ringen, betreffende het bezit van de gewichtige haven der Delagoabaai (Lorenzo Marquez). In eenige bladen werd zelfs de som genoemd, welke Engeland aan Portugal voor deze haven had geboden. Nadat de Portugeesche bladen deze berichten reeds geheel on gegrond hebben verklaard, vernemen ook wij uit zeer goed ingelichte bron, dat sedert 1881, toen werkelijk dergelijke onderhandelingen gevoerd werden, maar geen gevolg hadden, deze niet weer werden aange knoopt, en de Portugeesche regeering geenszins genegen is afstand te doen van een deel harer bezittingen in Zuid-Afrika. Voor den wereldhandel kan het niet dan voordeelig zijn, dat in de Delagoa-baai, in verbinding met den in aanbouw zijnden spoorweg in Transvaal, nieuwe middelpunten voor de handelsbelangen ontstaan, Hiervoor is het zeer bevorderlijk, dat de Transvaalsche regeering voor den invoer via Delagoa-baai een tarief van invoerrechten heeft toegestaan, welke bijna een derde minder zijn dan de invoerrechten welke in de havens der Kaapkolonie (Durban en Natal) worden geheven." De Voss. Zeitung zegt, dat de vriendschap tusschen Italië en Frankrijk wel zeer geschokt moet wezen, indien een onbeduidend geschil zoo groote afmetingen kon aannemen. Het Berlijnsche blad past de bekende woorden van prins Sch war zen berg«De wereld zal verbaast staan over Oostenrijks ondankbaarheid jegens Rusland" ook op Italië toe, maar voegt er bij, dat 's lands belang gaat boven vriendschap en dankbaarheid. Wel is waar hebben de Franschen Italië onafhankelijk gemaakt, maar zij hebben Nizza en Savoye genomen en hunne bezittingen in Afrika uitgebreid. Magenta en Solferino zijn daardoor uitgewischt. «De Fransche republiek", aldus besluit het blad, «zal dus wel doen, eenige voorzichtigheid in acht te nemen tegen Italië, dat nu een goed gewapende staat is en op krachtige bondgenooten kan steunen. Het incident te Nizza was van geen beteekenis. De Fransche stoomboot «Sampiero" wilde in de haven gaan lossen, doch kon dit niet doen, omdat twee Italiaansche stoombooten in den weg lagen. De havenmeester gelastte deze booten te vertrekken, maar de gezagvoerders weigerden, heschen de Italiaansche vlag en bleven liggen. De havenmeester richtte zich toen tot den Italiaanschen consul, die er in slaagde zijn landgenooten het onre delijke van hun gedrag onder het oog te brengen. Dergelijke feiten, van hoe gering gewicht ook, zijn toch kenmerkend voor de verhouding, welke tegen woordig tusschen Franschen en Italianen heerscht. Op den loop der onderhandelingen over het handels- tractaat, die nog steeds te Rome worden gevoerd, zal deze spanning ook zeker geen goeden invloed uit oefenen. In de laatste dagen is een wending op te merken in de verhoudingen der Europeesche staten en wel naar aanleiding van de verkoeling, die tusschen Oosten rijk en Duitschland is ontstaan, tengevolge van de onaangenaamheden, welke de in Oostenrijk wonende Duitschers te verduren hebben van den kant der Czechen en Hongaren. Onverholen wordt in Weenen het plan besproken van een toenadering tot Rusland, waarvan een oorlog tusschen Duitschland en Rusland het onvermijdelijk gevolg zou zijn. De gronden, die men voor de bewering heeft, dat de alliantie Duitschland-Oostenrijk-Italië zoo hecht niet meer is, zijn de volgende: Het volkomen toegeven in het Italiaansch-Fransch geschil door Italië, dat, zoo het volkomen zeker ge weest was van de hulp van Oostenrijk en Duitschland, zich zeker geen diplomatiek échec had getroost. Dan is het de reis van lord Churchill die met succes bebroond is en wel in zooverre, dat deze door den Czaar uiterst welwillend is bejegend nadat hij zijn project had overgelegd, na welk verdrag Engeland en Rusland beide in Centraal-Azië in vrede kunnen heerschen. Al is lord Churchill op dit oogenblik geen lid van het ministerie, als uitstekend leider in het parlement moet de regeering den jongste der Marl- bouroughs ontzien, bijaldien het waar ist dat de zending of liever reis naar St. Petersburg buiten voor kennis der regeering is ondernomen. Neemt men in aanmerking, dat van het toetreden van Engeland tot het drievoudig verbond voor eenigen tijd door de Duitsche bladen voorspeld, tot heden niets bekend is geworden, zoo ligt het vermoeden voor de hand, dat de Engelsche regeering geprofiteerd heeft van de verhoudingen op het vasteland om met Rusland weder op goeden voet te komen. Als bewijs, dat Duitschland niet zeer gerust is over de houding van Rusland en alle middelen aangrijpt den kolossus van het noorden te verzwakken, geldt het herhaald benadeelen van Ruslands crediet, door middel der regeeringsbladen. Zoo nu weder de Köln. Zeitungdie een lang artikel wijdt aan een betrek kelijk onbelangrijke concessie aan de Groote Russische Spoorweg-Maatschappij,- waardoor de Russische regee ring 6 millioen roebels ontvangt. In plaats van mede te deelen, dat zulk een bedrag op het Russische budget niets uitmaakt, wordt gehamerd op de spreuk alle kleine beetjes helpen. De verkoeling tusschen Oostenrijk en Duitschland overschaduwt alle andere politieke feiten, zooals de hachelijke toestand der Italianen in Abbessinië, waar de Negus steeds nader rukt, hoewel deze in den rug bedreigd wordt door zuidelijke Afrikaansche stammen. Gemeiigd lSuiteniamlscli Nieuws. De rattenplaag in het Witte Huis. Heeft de regeering van Nieu w-Zuid-Wales onlangs tot uitroeiing der konijnen een aanzienlijke som uitgeloofd, er moet in Washington sprake van zijn in het Congres een wetsvoorstel in te dienen om eveneens een prijs uit te loven voor hem, die een middel aan de hand doet tot uitroeiing van de ratten, die het Witte Huis bevolken.

Zierikzeesche Courant | 1888 | | pagina 2